سه شنبه 05 بهمن 1400
   English     فارسی
طي چند دهه اخير آشغال در شهر ساخته‌ايم

رييس گروه معماري و شهرسازي فرهنگستان هنر در اجلاس سراسري سازندگان و طراحان در تهران:

طي چند دهه اخير آشغال در شهر ساخته‌ايم/ تقاضاي کيفيت ساخت‌وساز در سال 99 افزايش مي‌يابد

رييس گروه معماري و شهرسازي فرهنگستان هنر در اجلاس سراسري سازندگان و طراحان گفت: کيفيت ساخت و سازها در حال موضوعيت پيدا کردن است. طي چند دهه اخير آشغال در شهر ساخته‌ايم/ تقاضاي کيفيت ساخت‌وساز در سال 99 افزايش مي‌يابد

به گزارش خبرنگار «صما» سيد محمد بهشتي، در پنل تخصصي «چشم انداز حوزه‌هاي شهري، عمراني و ساختماني سال 1399» که شامگاه روز گذشته 20 بهمن ماه در سالن تهران رويال هال هتل اسپيناس پالاس برگزار شد، گفت: چندين دهه بود که شهر ما ديده نمي شد، چون اگر ديده مي شد سوال مي شد که چرا اين همه آشغال و بناهاي زشت را در شهر ساخته ايم.

وي ادامه داد: ما منظر البرز را از دست داديم و کسي صدايش در نيامد. در تاريکي اتفاقاتي رخ داد و امروز يکي از مهمترين اتفاقاتي که مي افتد، اين است که به تدريج چراغي روشن مي شود و شهر ديده مي شود.

ضوابط و مقررات موجود معطوف به نازلترين مراتب کمّي است

اين معمار افزود: امروز شهر در حال اتصال به سيستم عصبي ماست و ما تازه شهر را مي شنويم و مي بينيم و احساس مي کنيم و اين باعث مي شود که بحث کيفيت ساخت و سازها موضوعيت پيدا کند.

بهشتي همچنين با انتقاد از اينکه ضوابط و مقررات موجود معطوف به نازلترين مراتب کمّي است، گفت: اين ضوابط و مقررات چه در توسعه شهري و چه در بخش ساخت و ساز بسيار نازل است.

طي چند دهه اخير آشغال در شهر ساخته‌ايم/ تقاضاي کيفيت ساخت‌وساز در سال 99 افزايش مي‌يابد

کيفيت ساخت و سازها در حال موضوعيت پيدا کردن است

وي در ادامه اظهارات خود افزود: امروز تشکيل کميته اي از سوي شوراي عالي شهرسازي که نسبت به کيفيت مسئوليت دارد و همچنين ايجاد کميته هاي نما از سوي شهرداري نشان مي دهد که کيفيت در حال موضوعيت پيدا کردن است. در حالي که ما در چند دهه اخير با کيفيت فاصله گرفته بوديم و نمي دانستيم کيفيت به چه مفهوم است.

بهشتي با تاکيد بر اينکه کيفيت در بخش ساخت و ساز به معني احداث خانه و ساختمان خوب است، افزود: ما هنوز با اين امر فاصله داريم و هنوز تصور مي کنيم که ساختمان خوب ساختماني است که در آن از مصالح و تجهيزاتي با برندهاي خارجي و خاص استفاده شده باشد.

اين معمار ادامه داد: اين در حالي است که ساختمان خوب به معناي آن است که همانطور که لباس بايد مناسب قامت و اندازه افراد باشد، ساختمان ها بايد اندازه فرهنگ و شخصيت شهروندان باشند و اگر اين اتفاق بيفتد مي توانيم بگوييم که يک ساختمان خوب احداث شده است.

طي چند دهه اخير آشغال در شهر ساخته‌ايم/ تقاضاي کيفيت ساخت‌وساز در سال 99 افزايش مي‌يابد

ساختمان باکيفيت بايد ويژگي منحصر به فرد داشته باشد

رييس گروه معماري و شهرسازي فرهنگستان هنر با بيان اينکه ساختمان ها بايد به درستي درک شوند و به سمت خوب بروند، افزود: اما اين غايت کيفيت نيست. کيفيت در ساختمان سازي به معناي آن است که يک ساختمان ويژگي منحصر به فرد داشته باشد و از جمله اين بناها مي توان به خانه بروجردي ها، چهل ستون، حمام گنجعلي خان، پل خواجو، مسجد امام در اصفهان، عالي قاپو و... اشاره کرد که از ويژگي هاي منحصر به فردي برخوردارند.

بهشتي يادآور شد: ما به نقطه اي رسيده بوديم که پل، مسجد و خانه هاي منحصر به فردي بسازيم و امروز از اين ويژگي در بخش ساخت و ساز فاصله گرفته ايم.

وي با انتقاد از اينکه ساخت و ساز هنوز در کشور ما با زمينه کار ندارد، گفت: تصور مي شود که زمينه شامل ضوابط و مقررات است، در صورتي که زمينه موارد ديگري از قبيل اقليم، طبيعت، فرهنگ، مناسبات و اقتصاد را دربر مي گيرد که ما امروز متوجه آنها نيستيم.

طي چند دهه اخير آشغال در شهر ساخته‌ايم/ تقاضاي کيفيت ساخت‌وساز در سال 99 افزايش مي‌يابد

براي بازگشت به کيفيت چاره‌اي به جز بازگشت به آثار گذشته نداريم

بهشتي در ادامه سخنان خود با اشاره به اينکه آثار بجا مانده از معماري گذشته داراي رمزها و رازهايي هستند که بايد اين رازها و رمزها را بشنايسيم گفت: البته اين بدان معنا نيست که عين آثار گذشته را بسازيم.

وي تاکيد کرد: ما اگر به سراغ زمينه برويم، آنچه از گذشته باقي مانده است، اندازه هاي محيط و حتي اندازه و شخصيت محيط را به ما ارائه مي کند.

اين معمار با بيان اينکه ما براي بازگشت به کيفيت در بخش ساخت و ساز چاره اي به جز بازگشت به آثار گذشته و مطالعه آنها نداريم، عنوان کرد: مدنيت در حال رشد است و ما در سال 99 شاهد گام هاي بلندتري به سمت تقاضاي کيفيت در بين جامعه خواهيم بود.

انتهاي پيام/

صما


1398/11/23

XML document must have a top level element.
-1072896680
xml menu failed to load