سه شنبه 05 بهمن 1400
   English     فارسی
تدوين سند پشتيبان، پيش‌نياز ساختمان سبز و پايدار

رئيس بخش نور، انرژي و آکوستيک مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي در گفت‌و‌گو با «صما»:

تدوين سند پشتيبان، پيش‌نياز ساختمان سبز و پايدار/ وجود آنارشيسم در بخش ساخت وساز

رئيس بخش نور، انرژي و آکوستيک مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي با بيان اينکه ساختمان هاي ما فاصله بسيار زيادي با يک ساختمان سبز دارند، گفت: در اين ساختمان ها هنوز حداقل مقررات ساخت و ساز رعايت نشده است.

بهروز محمد کاري در گفت و گو با «صما» با بيان اين مطلب افزود: اما در هر صورت پيش نياز يک ساختمان سبز و پايدار، سند پشتيباني است که بايد آماده شود تا راه رسيدن به ساختمان سبز را براي ما هموار سازد.

وي تاکيد کرد: يعني اگر چنين اسنادي در اختيار ما نباشد يک حالت آنارشي را مشاهده خواهيم کرد که هم اکنون نيز وجود دارد. به اين معنا که هر کسي با يک الگويي که خودش تعيين مي کند، ساختمان ها را سبز تلقي مي کند.

محمد کاري با اشاره به اينکه زيرساخت هاي اجراي ساختمان سبز هنوز در کشور ما فراهم نيست، ادامه داد: برنامه ما در مرکز تحقيقات راه مسکن و شهرسازي اين است که ساختمان سبز و پايدار را به يک اجماع نظري برسانيم و يک جمع بندي ملي را درباره آن ارائه کنيم که به عنوان آيين نامه اجرايي دوم ماده 18 قانون اصلاح الگوي مصرف انرژي ابلاغ شود.

رييس کميته مبحث 19 مقررات ملي ساختمان افزود: ما تاکنون 12 الگوي مطرح جهاني را بررسي و گزارش هايي را درباره آنها آماده کرده ايم. در اين راستا اولين نشست تخصصي ارزيابي و رتبه بندي ساختمان هاي سبز و پايدار نيز در هفته جاري برگزار مي شود.

محمد کاري ادامه داد: هدف از برگزاري اين نشست رسيدن به يک ديدگاه مشترک و ضابطه اي است که مورد قبول اکثريت بخش ها باشد. به اين صورت که هم گزارش ها را مطرح کنيم و در اختيار نهادهاي ذيربط قرار دهيم و هم اينکه نظرشان را درباره ادامه کار بپرسيم که چگونه شاخص هاي اصلي را طبقه بندي کنيم و امتيازبندي ها را انجام دهيم.

رئيس بخش نور، انرژي و آکوستيک مرکز تحقيقات راه مسکن و شهرسازي در عين حال تصريح کرد: بسياري از نهادهاي مرتبط دولتي و غيردولتي را به اين نشست دعوت کرده ايم که شامل نماينده هاي وزارتخانه هاي مختلف، دانشگاه ها، انجمن ها، سازمان نظام مهندسي، شهرداري و ساير نهادهايي است که در زمينه ساختمان هاي سبز و پايدار فعاليت هايي را انجام داده و حرفي براي گفتن دارند.

وي افزود: در اين نشست نظرات اين نهادها و نحوه همکاري آنها با مرکز تحقيقات راه مسکن و شهرسازي درخصوص ساختمان هاي سبز مورد بحث و بررسي قرار مي گيرد.

گفتني است، مجتمع رسانه اي راه و ساختمان در سال آينده برگزاري پنجمين همايش ملي ساختمان پايدار، مصرف بهينه انرژي را در دستور کار خود قرار داده است.

 


1398/11/27

XML document must have a top level element.
-1072896680
xml menu failed to load