English     فارسی
هفت سين براي نوروز

با فرا رسيدن سال نو، سفره مبارک هفت سين را مي گسترانيم.سفره اي از هفت گونه گياه و دانه و خوردني دلپذير. آب و آيينه، شمع و چراغ، نقل و نبات و گل و سبزه در آن مي نهيم، کتاب آسماني خود را مي گشاييم و در لحظه حلول سال نو در برابر سفره اي از برکت الهي و به اميد رونق و بهبود و معيشتي بهتر دست به دعا برمي داريم.

 

 هفت شين

برخي از محققان معتقدند که پيش از اسلام، در اين سفره هفت شين مي گذاشته اند همچون شمع ، شيريني ، شير، شربت ، شهد و شاهدانه و يا هفت گياه چيده شده سودمند به صورت هفت چين و يا هفت سيني از خوردني هاي مطلوب است اما قرن هاست که در سفره عيد هر ايراني هفت گونه خوردني و سبزه که حرف نخست آن سين است ، چيده مي شود و آن چنان که پيداست سخن بر سر حرف سين يا چين يا شين نيست بلکه محتواي سيني ها يا ظروفي که خوردني در آن مي نهند اهميت دارد و محتواي ظرف ها نمادهايي در سفره هفت سين هستند.

 

 روايات گوناگون از هفت سين

در گذشته عدد هفت خوش يمن ،مبارک و حتي مقدس تلقي مي شده است.هفت سين در مراسم نوروزي به روايت هاي گوناگون به وجود آمده است، گروهي از پژوهشگران بر اين باورند که درجشن نوروز، ميوه ها ، شيريني ها و خوراکي ها را در هفت عدد از سيني ها مي چيدند و بر سفره نوروزي مي گذاشتند و آن را هفت سيني مي گفتند که بعدها در طول زمان به هفت سين تبديل شده است.

گروهي ديگر چنين باور دارند که در زمان هاي پيش و به هنگام نو شدن سال بر سفره نوروزي هفت شين مانند شير، شکر، شيريني، شربت، ... مي گذاشتند که به تدريج به هفت سين تبديل شده است.

گروهي ديگر بر اين گمانند که ابتدا هفت چين يعني هفت نوع چيدني از درخت،بوده است که بعدها به هفت سين تغيير يافته است.

 

 چرا «هفت» در سفره هفت سين

عدد هفت که جمع سه و چهار است، نزد رياضيدانان به سبب شکل هندسي مثلث و مربع که اشکال همگن و کامل به شمار مي آيند نمايانگر کمال و به شکلي نمادين، به مفهوم کثرت و تکامل است. هنگامي که از عدد هفت، يا هفت هزار و... سخن گفته مي شود معناي زياد بودن مد نظر است. در ميان اقوام هند و اروپايي و همچنين هند و ايراني اين عدد خوش يمن و مبارک تلقي شده و در اساس، نقش اين عدد در فرهنگ ملت ها نقشي مثبت است.

واقعيت هاي طبيعي، مشاهده ها و تجربه هاي مردم در گذر زمان، نقش اديان الهي و باورهاي ديني مردم در توجه ويژه به عدد هفت بسيار اساسي است و از همين روست که قرن هاست در آيين ها و رسم هاي ايراني نيز اين عدد جايگاهي ويژه دارد. در چيدن و آراستن سفره هفت سين نيز نقش اين عدد به خوبي آشکار است.

نگاهي گذرا به واقعيت هاي طبيعي، کتب الهي، باورهاي مردم، هنر معماري، موسيقي، خط و نيز ادبيات ملل نشان مي دهد که عدد هفت تا چه حد مورد توجه ويژه قرار دارد. در قرآن کريم و نيز نزد مسلمانان ايراني عدد هفت جداي از ساير عددها مورد توجه قرار دارد. در برخي از آيه ها و سوره هاي قرآن از عدد هفت نام برده شده است و نيز قرآن را مشتمل بر هفت موضوع دانسته اند. مناسک حج هفت مرحله دارد و نخستين قاريان نيز هفت نفر بوده اند. در کتاب هاي آسماني انجيل و تورات، بارها و بارها اين عدد با تأکيد تکرار شده است. همچنين نزد زرتشتيان هفت امشاسپند گرامي بوده و در آيين مهر هفت اختر معتبر بوده است. پيشينيان ما نيز زمين و آسمان را داراي هفت طبقه دانسته اند و به زمين هفت اقليم مي گفته اند که داراي هفت دريا بوده است.

خلق جهان را در شش مرحله يا گاهنبار گفته اند و در روز هفتم که پايان خلق جهان است به نيايش و جشن و سرور مي پرداخته اند؛ اين آيين هنوز مشاهده مي شود و ادامه دارد. حرکت و تغيير شکل ماه در چهار هفته، وجود خوشه ستارگان يا خواهران هفتگانه و همچنين تکامل جنين در هفت ماهگي، رويش دندان کودک در هفت ماهگي، تغيير تکاملي نطفه به جوجه پس از سه هفته و... از مواردي است که در طبيعت مورد مشاهده و توجه قرار گرفته اند.

باورهاي ملت ها نيز نمايانگر توجه به عدد هفت و نقش آن است. در قديم مصريان به هفت رکن قدرت معتقد بودند، کلداني ها هفت طبقه کمال و بابليان هفت طبقه آسمان را باور داشتند، يونانيان به هفت خدا معتقد بودند، هندوان خدايان هفتگانه «آدي تيا» را مي پرستيدند و روميان جشن بزرگ هفت مادر يا «سپتي ماترا» را برگزار مي کردند.

بسياري از ملت هاي ديگر نيز متوجه اين عدد بوده اند. همچنين از عجايب هفتگانه جهان نام برده شده است. در موسيقي سنتي ايراني هفت دستگاه و در خط هفت شيوه نگارش تعيين کرده اند. در هنر و ادبيات نيز توجه هنرمندان و نويسندگان به عدد هفت آشکار است.

در اساس بين اقوام هند و اروپايي و نيز ايرانيان و هندوان، عدد هفت خوش يمن و مبارک تلقي شده است و از همين روست که در فرهنگ ايراني ما که بنيانش بر باورهاي ديني استوار است در سفره عيد که سفره اي دلپذير و خوش يمن و سرشار از اميد به بهبودي و رونق بيشتر است، هفت سين چيده مي شود به اين اميد که سال نو پر برکت و مبارک باشد.
مجله اينترنتي برترين ها ( www.bartarinha.ir )


1390/12/27

يکشنبه 03 شهريور 1398

  جهت ورود به سيستم ثبت نام فرماييد

   لطفا قبل از تنظيم اولين گزارش بخش تذکرات بازبيني شود

   E-report
   شناسه کاربری
   کلمه عبور

    

      

      • در صورت نياز به مشاوره در خصوص تنظيم لايحه دفاعيه شوراي انتظامي با شماره 09121694716 در ساعات اداري تماس حاصل فرماييد.
       • شايعه اختلال ناظران صحت ندارد              دشواري
              تا از قلب دشواريها گذر نکني هرگز توان و قدرت نيابي
              «کولين مک کارتي»
              آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 7760 مرتبه نمایش این صفحه: 8893 مرتبه