English     فارسی
نگاهي به آداب عيد نوروز

«يا مقلب القلوب و الابصار يا مدبراليل و النهار يا محول الحول و الاحوال حول حالنا الي احسن الحال ».

يکي از کهن ترين جشن هاي بشري که قدمتي چندين هزار ساله دارد، نوروز مي باشد که همه ساله مردمان فلات ايران با فرا رسيدن نخستين روز فروردين يا همان اعتدال بهاري ( Nowruz ) و برتن نمودن جامه سبز طبيعت، با جشن و سرور به استقبال اين عيد مي روند.

در واقع بر مبناي تعاريف فرهنگنامه ها و لغتنامه هاي فارسي با موسم نوروز، سال جديد هجري خورشيدي آغاز مي گردد. لذا دور از انصاف است که فقط حظ ظاهري برده و آداب آن را به درستي نشناسيم. زيرا چه بسا از اين رهگذر مي توانيم به لايه هاي پنهان و مستتر در نمادهاي آن دست يافته و رهيافت هاي عميق تري رابراي خود ميسر سازيم.

 

 پيشينه نوروز

با بررسي منابع معتبر تاريخي و سنگ نوشته هاي دوران ايران باستان نمي توان زمان و تاريخ دقيقي براي نوروز تعيين نمود. اما برخي از متون فارسي نظير شاهنامه فردوسي و تاريخ طبري از جمشيد و کيومرث و برخي ديگر از هخامنشيان به عنوان پايه گذاران نوروز ياد کرده اند که خود مجالي ديگر مي طلبد.

 

اسلام و نوروز

دين مبين اسلام و اولياي صالحش همگي ضمن تکريم نوروز، بر اعتلاي آن هم افزوده اند که براي نمونه مي توان به اين موارد اشاره نمود:

اميرالمؤمنين عليه السلام به مالک اشتر فرمود: «ولاتَنْقُضْ سُنّةً صالِحَةً عَمِلَ بها صدورُ هذِهِ الاُمَةِ وَاجْتَمَعَتْ بِها الاُلْفَة وَصَلُحَتْ عليها الرعِيَّةُ وَلاتَحْدُثَنَّ سنّةً تَضُرُّ بشي ء مِنْ ماضي تلکَ السُّنَنِ فيکونُ الأجْرُ لِمَنْ سَنَّها وَالوِزْرُ عليکَ بِما نَقَضْتَ مِنها.» (آيين پسنديده اي را بر هم مريز که بزرگان اين امت به آن رفتار نموده اند و به وسيله آن، مردم به هم پيوسته و رعيت با يکديگر سازش کرده اند و آييني مگذار که چيزي از سنت هاي نيک گذشته را زيان رساند تا پاداش براي نهنده سنت باشد و گناه شکستن آن بر تو مانَد.) (۱)

«اني علي عليه السلام بهديه النيروز، فقال عليه السلام: ماهذا ؟ قالوا: يا اميرالمومنين اليوم النيروز ، فقال عليه السلام: اصنعوالناکل يوم نيروز» (هديه نوروزي براي علي عليه السلام آورده شد. حضرت پرسيد: اين چيست ؟ گفتند: اي اميرمومنان! امروز نوروز است. فرمود: هر روز را براي ما نوروز بسازيد.) (۲)

معلي بن خنيس از حضرت امام صادق (ع) چنين نقل مي کند: «ان يوم النيروز، هو اليوم الذي اخذ فيه النبي صلي الله عليه وآله اميرالمومنين عليه السلام العهد بغديرخم فاقروا له بالولايه فطوبي لمن ثبت عليها ،والويل لمن نکثها...» (نوروز، روزي است که پيامبر صلي الله عليه و آله از مردم براي امير مومنان عليه السلام در غدير خم پيمان ولايت گرفت و مردم به ولايت او اقرارکردند. خوش به حال کسي که بر آن پيمان ثابت بماند. واي برکسي که آن را بشکند....) (۳)

 

 آداب نوروز

پژوهشگران و صاحب نظران فرهنگي، آداب بسياري را براي نوروز برشمرده اند که برخي از مهم ترين آنها عبارتند از:

۱ پاکيزگي و آراستگي: مردمان ايران زمين پيش از حلول نوروز با خانه تکاني و شستن منازل و آراستگي ظاهر به استقبال اين عيد دل انگيز مي روند.

۲ پوشيدن لباس هاي تميز و معطر: تهيه لباس هاي تميز و عموماً نو و معطر، حلاوتي است که تبديل به نوستالژي دوستداران نوروز شده است.

۳ چيدن سفره هفت سين: در اين سفره هفت چيز با حرف سين آغاز مي شوند و به نشانه نمادي در کنار هم چيده مي شوند.براي مثال:

 سيب ( Apple ):نماد باروري

 سبزه ( Verdure ):نماد سرسبزي

 سکه( Coin ) نماد رزق و روزي

 سير( Garlic ) نماد شفا

 سنجد( Sorb ) نماد محبت

 سمنو( Samanoo ) نماد برکت

 سماق ( Sumac ) نماد پاکيزگي

کلام الله مجيد، ديوان حافظ، شاهنامه فردوسي، تخم مرغ رنگ شده، ماهي گلي، آيينه، شمع، گلدان گل (سنبل و بيد مشک)، آجيل و شيريني هم به نوعي تکميل کننده سفره هفت سين مي باشند.

۴ ديد و بازديد: صله رحم و بازديد کوچکترها از بزرگترها، جزء سنت هاي پسنديده اي است که در نوروز تبلوري دو چندان دارد.

۵ زدودن کدورت ها: يکي از فرصت هايي که نوروز پيش روي ما قرار داده همانا نزديک نمودن قلب ها و زدودن زنگار کدورت ها مي باشد زيرا چه بسا در طول سال کمتر اين زمان فراهم گردد.

۶ زيارت اهل قبور: يکي از بهترين آداب نوروز، زيارت درگذشتگان خصوصاً شهدا و غبارروبي مزارشان مي باشد که عموماً در آخرين پنج شنبه سال و در طول تعطيلات نوروز انجام مي شود.

۷ عيدي دادن: اسکناس هاي تا نخورده لاي قرآن معروفترين عيدي هايي هستند که در نوروز خصوصاً نصيب کودکان مي گردد و شادي آنها را دو چندان مي سازد.

۸ رفتن به طبيعت: استفاده از طراوت و سرسبزي خصوصاً در روز سيزده نوروز که به روز طبيعت معروف شده، حظي دوچندان به علاقه مندان اين عيد خجسته مي دهد.

البته در کنار اين آداب لازم است از روزه و نماز در نوروز نيز ياد کنيم که بسيار سفارش شده است. معلي بن خنيس از حضرت امام صادق (ع) چنين روايت مي کند: «و اذا کان يوم النيروز فاغتسل و البس النظف ثيابک و تطيب باطيب طيبک و تکون صائما ذلک اليوم...» (و هنگام نوروز غسل کن، پاکيزه ترين لباس هايت را بپوش و به خوشبوترين عطريات، خود را خوشبو نما و در آن روز ، روزه باش.) (۴)

پس چون از نماز پيشين و پسين و نافله هاي آن فارغ شوي چهار رکعت نماز بگزار. يعني دو رکعت به يک سلام و در رکعت اول بعد از حمد ۱۰ مرتبه سوره انا انزلناه بخوان و در رکعت دوم بعد از حمد ۱۰ مرتبه « قل يا ايها الکافرون » و در رکعت سوم بعد از حمد ۱۰ مرتبه سوره « قل هوالله احد » و در رکعت چهارم بعد از حمد ۱۰ مرتبه «قل اعوذ برب الفلق» و « قل اعوذ برب الناس » بخوان و بعد از نماز به سجده شکر برو و اين دعا را بخوان: «اللهم صل علي محمد و آل محمد آلا وصياء المرضيين و علي جميع انبياءک و رسلک با فضل صلواتک و بارک عليهم با فضل برکاتک و صل علي ارواحهم و اجسادهم، اللهم بارک علي محمد و آل محمد و بارک لنا في يومنا هذاالذي فضلته و کرمته و شرفته و عظمت خطره ، اللهم بارک لي فيما انعمت به علي حتي لا اشکر احدا.غيرک و وسع علي في رزقي يا ذاالجلال و الا کرام، اللهم ما غاب عني فلا يعيبن عني عونک و حفظک و ما فقدت من شي فلاتفقد ني عونک عليه حتي لا اتکلف ما لا احتاج اليه يا ذا الجلال و الا کرام.» (بار خدايا بر محمد و آل محمد (ص)، اوصياي پسنديده رحمت فرست و هم بر همه پيامبران و فرستادگانت به بهترين رحمت هايت و برکت ده بر ايشان به بهترين برکاتت و بر جسم و جانشان رحمت فرست. بارخدايا بر محمد و آل محمد (ص) برکت ده و به ما در اين روزي که برتري اش دادي و گرامي اش نمودي و شرافت و بزرگي اش بخشيدي، برکت ده. بار خدايا مرا در آنچه بر من انعام کردي برکت ببخش تا به غير از تو ديگري را سپاس نکنم و در روزي ام گشايش و وسعت ده، اي صاحب جلال و بزرگواري. بارخدايا! هر چه از من نهان باشد، پس کمک و نگهداري تو ازمن نهان مباد و هر چيز را گم کنم پس مبادا گم کنم ياري ات را تا به رنج و زحمت نيفتم براي آنچه محتاج آن نيستم اي صاحب جلالت وبزرگواري.) سپس حاج شيخ عباس قمي مي نويسد: «چون چنين کني گناهان پنجاه ساله تو آمرزيده شود و بسيار بگو يا ذا الجلال و الاکرام.» (۵)

لازم به ذکراست پس از پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي، همه ساله مسئولين ارشد نظام بويژه حضرت امام خميني (ره) و مقام معظم ولايت، حضرت آيت الله خامنه اي (مد ظله العالي)با پيام ها و رهنمودهاي خود، افق و اهداف کلان پيش روي نظام را در سال جديد به درستي براي مردم و مسئولين ترسيم نموده و مي نمايند که شايسته است در کنار رعايت آداب نوروز، مد نظر قرار گيرد.

محمد علي خزاعي
پي نوشتها:
۱. صبحي صالح، تحقيق نهج البلاغه، ص ۴۳۱
۲. شيخ حر عاملي، وسايل الشيعه، ج۱۲، باب ۸۸، حديث ۱۴
۳. علامه محمد باقر مجلسي، بحارالانوار، ج ۵۹، ص۱۱۹
۴. شيخ حر عاملي، وسايل الشيعه، ج ۵، باب ۴۸، حديث ۱
۵. حاج شيخ عباس قمي، کليات مفاتيح الجنان، فصل ۱۱


روزنامه رسالت ( www.resalat news.com )

آفتاب


1390/12/27

دو شنبه 06 خرداد 1398

براي ورود به سيستم ابتدا با کيک بر شکل روبرو ثبت اطلاعات کاربري فرماييد

حرکت با موس قابل توقف است

کليک بر عناوين موجب مشاهده مشروح مطلب است


انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.

   زحمات و تقلا‌هاي ما، موفقيت‌هاي ما را رقم مي‌زنند. پس دوست من، تقلاهايت را درست انتخاب کن.   در هيچ کجاي دنيا تخصص را تحميل نمي کنند   عليرغم اينکه شهرداري ها در رابطه با ساخت وساز نقش عمده اي بر اساس قانون بر عهده دارند، اما هيچگاه خود را متولي کيفيت ندانسته و تمام و کمال اين وظيفه را از خود ساقط کرده اند   نظام مهندسي در صورت عدم انتخاب افراد اصلح به قهقرا مي‎رود   بارش شديد باراني که از 26 اسفند ماه سال 97 در مازندران باريدن گرفت و تا دوم فروردين ماه امسال ادامه داشت سبب طغيان رودخانه ها در مناطق مرکزي و شرقي استان شد و به 9 نقطه شهري و بيش از 170 روستا در بخش هاي مختلف خسارت زد   با توجه به اينکه تغيير، نشان پيشرفت و عدم تغيير نشان رکود است و سازمان نظام‌مهندسي هم يک نظام پويا بوده و نقش مهمي در ساخت‌وساز و توليد ملي دارد اينجانب که نمي‌خواهم نامم فاش شود- چون اهل رياکاري نيستم- اين پيش‌نويس تغييرات را پيشنهاد مي‌دهم.   ساخت‎وسازهاي غيرمهندسي، چالش اجراي مقررات ملي/ ساختمان‎ها را افرادي مي‎سازند که مهندس نيستند   علت عمده مشکلات ايجاد شده در ضعف‌هاي اساسي طرح‌هاي بالادستي توسعه شهر و ناديده گرفتن بحث‌هايي از قبيل هيدرولوژي و مهار سيلاب‌ها در مطالعات جامع شهري است   پيش‌بيني‌هاي ري کورزويل نويسنده، مخترع و آينده پژوه آمريکايي در مورد آينده تکنولوژي   اعطاي اين وام به وزراي راه و اقتصاد و رؤساي بانک مرکزي، سازمان برنامه و بنياد مسکن ابلاغ شد   الزام تهيه بيمه نامه تضمين کيفيت ساختمان براي صدور پايان کار حذف شد ، دولت آيين‌نامه‌هاي مربوطه را طي يک دهه گذشته تهيه نکرده بود   زماني که آگاهي در سطح جامعه به وجود بيايد، حساسيت ها بيشتر و مطالبات گسترده تر مي شود   چرا برخي از افراد اين مهارت را دارند تا در بحران و شرايط سخت، خونسرد باشند؟   اگر شهروند حقوق متقابل خود در مديريت شهري را بشناسد و به آن پايبند باشد بايد قبول کند که عوارض و ماليات را پرداخت کند و در مقابل نيز بايد انتظارات خود را از مديريت شهري مطالبه کند   ايجاد حفظ تعلق به مکان و جلب مشارکت شهروندان بسيار مهم است   دايي با انتشار اين تصوير نشان داده که به قول خود عمل کرده است   عملکرد کمد لباس ها بر اساس نظم عنصري است که شخصيت شما را بازگو مي کند   در نظام بودجه نويسي درآمد بايد بر هزينه مقدم باشد و تمام مخارج متناسب با ورودي مالي صورت پذيرد تا شهرداري به يک نهاد بدهکار و عقب مانده تبديل نشود که همه ساله براي تسويه بخشي از بدهي ها ناچار به خام فروشي گردد   رييس مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردي شوراي اسلامي شهر کرج گفت: بر اساس صورتجلسه معاونت معماري شهرسازي شهرداري کرج و سازمان نظام مهندسي ساختمان استان البرز در قالب تفاهمي غير قانوني به جاي حل مشکل چند نقشه اي در ساخت و ساز شهري کرج به دنبال تثبيت اين روش نابخردانه هستند   اوضاع بدتر از آن چيزي است که فکر مي‌کنيد!   اينجا حق رايت اصلاً معني ندارد، در بيشتر وقتها. گاهي هم آش را با جاش مي‌برند و کاري نمي‌توان کرد   سياست‌هاي سرکوبي در مسکن نتيجه‌اي معکوس به‌دنبال دارد   وقتي به شهرداري‌ ها کمک نمي‌کنيم و مي‌گوييم خودتان درآمد کسب کنيد، کار به جايي مي‌رسد که الان در ۱۰ کلانشهر اصلي ميزان وابستگي مديريت شهري به ساخت‌وساز بين ۸۰ تا ۸۵ درصد است   تبعات بروز اين پديده به شکل تلفات گسترده انساني، عارضه زيست محيطي، تخريب تاسيسات زيرزميني، کاهش آب‌دهي چاه‌ها، کاهش ضريب ذخيره آبخوان‌ها، کاهش کيفيت منابع آب، اختلال در جابه‌جايي کالا و مسافر، بروز آتش سوزي گسترده و تخريب وسيع پل‌ها بروز پيدا مي‌کند   وضعيت نامساعد تهران از نظر آمادگي در برابر زلزله   عليرغم تاکيد قانون بر لزوم به کارگيري مجريان ذي صلاح، اما در کشور ما هر کسي با هر سوادي وارد عرصه ساخت و ساز شده‏ است   انتقاد از جايگزيني سوداگري بر فرهنگ اجراي قوانين در ساخت‌و ساز   تغيير نگرش در اداره امور پايتخت را يک ضرورت مي داند   نخستين قدمي که براي خريد خانه بايد برداريد اين است که اهداف بلندمدت‌تان براي خريد خانه چيست و چگونه مالکيت خود را براساس آن برنامه، سازگار مي‌کنيد؟   کارشناسان تغذيه تاکيد مي کنند که 10 ماده غذايي را بايد کاملا به دور از محيط يخچال و فريزر نگه داشت   امکانات و خدمات فوق مدرني که ارائه مي دهند به مکان و جاذبه اي گردشگري و مشهور تبديل شده اند   نيمي از ساختمان‌ها فاقد اسکلت هستند   مسائل و مشکلاتي که به وجود آمده را مي‌توان با اين کار حل کرد   افتتاح ۳ ايستگاه از خط ۶ مترو تهران   شوراي مرکزي نظام‌مهندسي هرچه سريع‌تر تعيين تکليف شود/ تعارض منافع و امضا فروشي خاتمه يابد   توجه به کيفيت ساخت و سازها الزامي است و از سوي ديگر اين موضوع با دستمزدي که مهندسان دريافت مي کنند، در تناقض قرار دارد و ناخواسته موجب افت خدمات مهندسي و درنهايت کاهش کيفيت ساختمان ها مي شود   چندي پيش وزيرراه با انجام دو مکاتبه دو تصميم مهم شامل برگزاري هيات عمومي نظام مهندسي کشور و نيز تقليل زمان لغو تعليق پروانه فرج الله رجبي که به نوعي به منزله عدم امکان بازگشت فرج‌الله رجبي به بدنه شوراي مرکزي تعبير شد را اخذ کرد   ايران جزو ۱۰ کشور دنيا به لحاظ تجربه بلاياي طبيعي است و در واقع زلزله بخشي از زندگي است و ما بايد ياد بگيريم که چگونه با آن برخورد و زندگي کنيم   شهردار تهران از مردم خواست در صورت مشاهده تخلف از طريق سامانه 137 نهادهاي ناظر در شهرداري را مطلع کنند.   بايد تلاش کنيم مردم مجاب شوند تا براي هر کاري از خودروي شخصي استفاده نکنند   تبديل شدن سازمان نظام مهندسي به بنگاه‌هاي اقتصادي و اداري و نبود نظارت دقيق بر عملکرد هيات مديره‌ها، اين سازمان‌ها را از پرداختن به وظايف اصلي و حرفه‌اي خود منحرف کرده و اين در حالي است که در کشورهاي ديگر، نهادهاي مشابه هيچ دخالتي در امور مالي، اداري و مهندسي ندارند   سازمان ملي استاندارد بايد در خصوص استفاده از فولاد و ميلگردهاي غير استاندارد به طور جدي ورود کرده و آن را بررسي کند   بيست سال است تهران، اين زيباي مغموم، به تاخت ساخته مي‌شود و بزرگ مي‌شود و هي شبيه «خارج» مي‌شود   توافقاتي که براي صدور مجوزهاي ساختماني در شوراهاي معماري مناطق شهرداري انجام مي‌شود و همچنين مجوزهاي کميسيون ماده ۵، دو زمينه اصلي بروز فساد شهري است   کشور امارات متحده عربي عمر چنداني ندارد و تنها ۴۰ سال است که به وجود آمده است. با اين حال، در همين مدت کوتاه توانسته به يکي از کشورهاي مدرن و پيشرفته دنيا تبديل شود و با سرمايه گذاري هاي مختلف به ويژه در عرصه گردشگري به سودآوري و ثروت زيادي دست پيدا کند   با فساد مبارزه مي‌کنم   شرکت گوگل هميشه جزء شرکت هايي است که بيشترين ارزش و احترام را به پرسنل خود قائل بوده و بهترين شرايط را براي آنها فراهم مي کند   بي توجهي به ضوابط معماري و شهرسازي و مغايرت نحوه ساخت وساز برخي سازه هاي بزرگ تجاري و مسکوني با آئين نامه هاي اجرايي در کلانشهرها موجب شده است تا وزارت راه و شهرسازي پرونده صدها تخلف صورت گرفته در اين زمينه را به دستگاه قضايي ارجاع دهد   اعضاي شورا از تصميمات هيات رئيسه بي‌اطلاعند   سقوط دومينو وار سمت ها نيازمند تشريفات اداري خاصي نيست و تماما در زمان تعليق پروانه اشتغال به کار، اتفاق مي افتد   علاوه‌بر مشکلات گسترده اين کلان‌شهر، برخي رويه‌ها و شيوه‌هاي غيراصولي حاکم بر مديريت شهري نيز هزينه اصلاح و ارتقاي مديريت شهري را افزايش داده است   از سوابق اجرايي وي مي ‌توان به‌ معاون نظام مهندسي و اجراي ساختمان وزارت مسکن و شهرسازي، دبير شورايعالي شهرسازي و معماري کشور، عضو شوراي عالي ترافيک، رئيس مرکز مطالعاتي و تحقيقاتي معماري و شهرسازي وزارت مسکن و شهرسازي، معاون معماري و شهرسازي و دبير شورايعالي معماري و شهرسازي ايران اشاره کرد   محورهايي مانند دولت، ساختمان، حمل‌ونقل، محيط‌زيست، اقتصاد هوشمند همچنين تجهيزات زيرساخت‌هاي اطلاعات و مخابرات، سلامت و آموزش و انرژي هوشمند فاکتورهاي بنيادي شهرهاي هوشمند است که متأسفانه اطلاعات و دانسته‌هاي شهروندان و حتي مسئولان در خصوص اين موضوعات بسيار اندک است   انتشار اطلاعات شهرسازي بالاخره در شوراي پنجم کليد خورد   بالاترين مقام سه دستگاه عهده دار ساختمان و شهرسازي شامل وزارتخانه راه و شهرسازي،شوراي مرکزي، سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور و شهرداري تهران به ترتيب به دليل استعفا،عزل و بازنشستگي معلق شده اند   زلزله اخير شهر تهران نشان داد ما به شدت آسيب پذير هستيم ومردم نيازمند هستند در فاصله کوتاهي به فضاهاي سرباز خودشان رابرسانند   سرعت انتقال داده ها بين فضاي ابري و سيستم کاربران کاملا متفاوت و خاص است   ضرورت تقويت توجه جامعه مهندسي به سرنوشت سازمان   سازمان نظام مهندسي بايد از آن نگاه هاي سنتي که تاکنون داشته و مهندسان يک ظرفيت مشخصي را اعلام و کار خود را پر مي کنند، بايد خارج شود و رويکرد شهروند مداري را در نظر بگيرند   اين هفته اختلاس نظام مهندسي تهران به يکي از شايعات داغ فضاي مجازي تبديل شد    


   آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 4527 مرتبه نمایش این صفحه: 5103 مرتبه

        

   archive.nazeran.com

   آرشيو گزارشهاي قبل از 92

   logo-samandehi