English     فارسی
۷ درس زندگي از پرويز پرستويي

افتخارات پرستويي کم نيستند و با بازي هايش کم خاطره نداريم. با همين دلايل و به بهانه تولد ۵۷ سالگي اش، سري به کارنامه او زديم تا از زندگي کاري و غيرکاري اش، چند درس بگيريم. 
 
   
 
 
 
 
  
 
 
۷ درس زندگي از پرويز پرستويي 
 
 
 
 
   
 
  
 

گاهي با ديدن بازي اش اشک مي ريزيم و گاهي خودمان را جاي نقش او مي گذاريم و دلمان به درد مي آيد. آمدن چنين حسي با بازي هاي پرويز پرستويي اتفاقي نيست. او بازيگري است که از دل همين اجتماع بيرون آمده و دردهاي جامعه اش را خوب مي شناسد. افتخارات پرستويي کم نيستند و با بازي هايش کم خاطره نداريم. با همين دلايل و به بهانه تولد ۵۷ سالگي اش، سري به کارنامه او زديم تا از زندگي کاري و غيرکاري اش، چند درس بگيريم.

۱. هر روز يک قدم پيش مي رود

«من در شروع هر کار فکر مي کنم که اين فيلم چه چيزي به من اضافه مي کند و همواره به دنبال نقشي متفاوت از کارهاي قبلي خود هستم.» اين بزرگ ترين دليلي است که باعث مي شود پرستويي به يک نقش بله بگويد. پرويز پرستويي از آن دست بازيگر هايي نيست که مدام خودش را تکرار کند. او موفقيتش را مديون همين تازگي و پيش بيني نشدني است و حاضر است به دليل همين پرهيز از تکرار، نقش هايي را رد کند که خيلي از بازيگران آرزوي حاضر شدن در آنها را دارند.

۲. بي هدف کار نمي کند

پرويز پرستويي، نقش هايش را بدون فکر انتخاب نمي کند. او يا به دنبال نشان دادن دردي است که خيلي ها را آزار مي دهد يا قصد دارد با نقش آفريني هايش، دينش را ادا کند. او درباره بازي هايش در سينماي دفاع مقدس مي گويد: «به تعداد تمامي افراد دنيا نقش براي بازي کردن يک بازيگر وجود دارد اما من حس غريبي براي ايفاي اينچنين نقش هايي دارم و افتخار مي کنم که باز هم بتوانم اين نقش ها را بازي کنم. حضور امروز ما مديون اين عزيزان است و ساخت اين فيلم ها تنها مي تواند بخش کوچکي از دلاوري هاي آنها را به نمايش درآورد.» او معتقد است: «با ساخت يک فيلم نمي توان جهان را تغيير داد اما مي توان دل هاي بسياري را آرام کرد و حرف هايشان را به تصوير کشيد.»

۳. بي گدار به آب نمي زند

بازي هاي پرستويي، تنها به دليل تجربه ها و مهارتش در ذهن ماندگار نمي شود. او قبل از آنکه هنرش را به نمايش بگذارد، با فيلمنامه اش زندگي مي کند. جزء جزء نقشي که بايد ايفا کند را مي شناسد و بدون کشف ريز و درشت هاي کارش، سراغ آن نمي رود. او درباره بازي اش در فيلم «بيد مجنون» معتقد است براي ايفاي نقش يک نابينا آنقدر در زندگي اين افراد وارد شده که اگر چشم هايش را از دست بدهد هم مي تواند زندگي اش را ادامه دهد. پرستويي مي گويد: «براي آشنايي بيشتر با نقش نزديک به دو ماه در کنار نابينايان بودم و با آنان زندگي کردم. در حال حاضر نيز به طور کامل با نوشتن و خواندن بريل که متعلق به نابينايان است، آشنايي دارم.»

۴. از دنياي واقعي درس مي گيرد

برخلاف خيلي از هنرمندها که غرق دنياي خودشان هستند و با آدم هاي کوچه و خيابان که واقعي زندگي مي کنند و واقعي درد مي کشند بيگانه اند، پرستويي دنياي اطرافش را خوب مي شناسد و تلاش مي کند با همين دوربيني که از او فيلم مي گيرد، اين دنيا را به ديگران هم معرفي کند.

او درباره دلايل موفقيتش مي گويد:« بيشتر هنرمندان هستند که فقط قرار است بازيگر باشند و با هيچ جهان ديگري ارتباط ندارند اما همين جهان ديگر است که مرا به بازيگري کشانده است. انگيزه خيلي ها از بازيگري اين است که ديده شوند و به آنها توجه شود اما وقتي از من مي پرسند انگيزه شما از بازيگري چيست، مي گويم درد! من در محيط و منطقه اي زندگي کرده ام که پر از درد و زير خط فقر بوده. هميشه احساسم اين بود که اين بغض فروخورده اي را که دارم، چطوري مي توانم بيرون دهم. در من جوششي وجود داشت و با توجه به شرايط زيستي خودم، احساس مي کردم بايد اين جوشش را بيرون بريزم.»

۵. يادگيري برايش هدف است

کارهايش براي او درس هستند و از زندگي آدم هاي دور و برش هم ياد مي گيرد اما باوجود تمام اين تلاش ها براي يادگيري، خودش هم مدام در حال جست و جو است.

پرستويي در مورد اشتياقش براي يادگيري مي گويد:« هميشه احساس مي کردم چيزهايي کم دارم و بايد بروم کنکاش کنم و خيلي قضايا را فرابگيرم. شايد من اولين کسي بودم که در ايران در اولين سالي که جشنواره رقابتي بود، جايزه گرفتم. در اولين مصاحبه اي که با من کردند، گفتم که من الان ديگر احساس مي کنم مسئوليت ديگري دارم و اين سيمرغي که به من داده اند، حکايت آن است که بايد يک جاده بي انتها را بروم. من به اين دريافت ها رسيده ام و اينها همه توشه راه من هستند.»

۶. هنرش را به پول وابسته نمي کند

پرويز پرستويي درآمدش را به فيلم هايش وابسته نمي کند و شايد همين موضوع يکي از رازهاي موفقيتش باشد. او مي گويد: «من براي اينکه هنر را براي خودم شغل ندانم، هميشه کار کرده ام. از دوران مدرسه وقتي به خانه مي آمدم، مادرم براي من کار تراشيده بود و بايد مي رفتم براي درآمد خانواده در حد خودم کار مي کردم.»

او در مورد برخي فيلم هاي گيشه مي گويد: «قصد ندارم ارزش کار ديگران را پايين بياورم ولي گاهي اوقات از ديدن پلاکارد سينماها خجالت مي کشم. الان هم که مد شده چند چهره را در فيلم و سريال خود مي گذارند تا دخل و خرجشان را هماهنگ کنند. اين آدم ها فقط به فکر درآمدزايي هستند. هيچ وقت چنين کاري را انجام نمي دهم و در اين فيلم ها بازي نمي کنم.»

۷. مخاطبش را ناديده نمي گيرد

پرستويي در سينماي ايران کم جايزه نگرفته و کم از او تقدير نشده. اما او تنديس ها و جوايزش را تنها اسناد افتخارش نمي داند. پرستويي قدر مخاطبش را مي داند و به جاي اينکه نگران رقابت هايش در جشنواره ها باشد، نگران قضاوتي است که مخاطبانش از بازي هايش مي کنند. او مي گويد: «من با مخاطبم خيلي ارتباط دارم. اين طور نيست که خودم را در کوچه و خيابان پنهان کنم تا مرا نبينند که مبادا مزاحم من شوند. اتفاقا من مي روم مزاحم آنها مي شوم. بزرگترين زجر من وقتي است که کسي مي خواهد برايش امضا کنم. در واقع اذيت نمي شوم، جوري شرم حضور دارم. با خودم مي گويم آخر چرا بايد اين آدم از من امضا بگيرد؟ من بايد از او امضا بگيرم که کار مرا تاييد کرده است.» او ادامه مي دهد: «من هميشه اعتقادم به مردم بوده. ممکن است بگويند دارد شعار مي دهد و ژست مي گيرد. من جايزه اصلي ام را در واقع از مخاطبم مي گيرم. شايد يکي از زيباترين اکراني که در عمرم ديدم، اکران فيلم سيزده ۵۹ در کلن بود. هيچ کس در طول فيلمي با مضمون جنگ سالن را ترک نکرد و سکوت مطلق حکمفرما شد و من در چشمان تماشاچيان اشک را ديدم.»


1391/4/18

يکشنبه 03 شهريور 1398

  جهت ورود به سيستم ثبت نام فرماييد

   لطفا قبل از تنظيم اولين گزارش بخش تذکرات بازبيني شود

   E-report
   شناسه کاربری
   کلمه عبور

    

      

      • در صورت نياز به مشاوره در خصوص تنظيم لايحه دفاعيه شوراي انتظامي با شماره 09121694716 در ساعات اداري تماس حاصل فرماييد.
       • شايعه اختلال ناظران صحت ندارد              دشواري
              تا از قلب دشواريها گذر نکني هرگز توان و قدرت نيابي
              «کولين مک کارتي»
              آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 7760 مرتبه نمایش این صفحه: 8893 مرتبه