English     فارسی
موارد مهم قبل و بعد از زلزله

 

آمـادگـي بــراي زلـزلــه

 

 

سال مار ايراني‌ها لرزان مي‌گذرد. هنوز چهل روز از آغاز سال 92 نگذشته كه چهار زلزله بزرگ استان‌هاي مختلف کشور را تكان داده در برخي استان‌ها نيز زمين‌لرزه‌هاي كوچك به وقوع پيوسته است. تا جايي که اين همه تكان‌هاي ترسناك، پرسش‌هاي زيادي درباره زلزله‌هاي زنجيره‌اي اخير در ذهن مردم شكل گرفته است.

آيا اين زلزله‌هاي كوچك و بزرگ نشان از وقوع زلزله‌اي وهشتناك دارد؟ آيا گسل‌هاي خطرناك فعال مي‌شوند؟ نكند تكان‌هاي كوچك زمين، تهران را كه سال‌هاست همه از وقوع زلزله‌اي بزرگ در آن هراس دارند، بلرزاند؟ چه شده است كه طي دو هفته اخير هر روز بخشي از زمين كشورمان به لرزه درآمده است؟ مثل دشتي‌هاي بوشهر كه بيستم فروردين امسال زلزله‌اي به بزرگي 6.1 ريشتر زمين زير پايشان را لرزاند، زلزله بزرگ بعدي كه پس از وقوعش، تقريبا همه خبرگزاري‌هاي دنيا درباره‌اش حرف زدند، دقيقا پس از يك هفته در سيستان و بلوچستان رخ داد و علت مطرح شدنش در سراسر دنيا بزرگي بي‌سابقه‌اش بود چرا كه در 50 سال اخير وقوع زلزله‌اي با چنين بزرگي در ايران بي‌سابقه بود و بيش از صد ميليون نفر، از هندوستان تا قطر، احساسش كردند.

كانون اين زلزله در منطقه‌اي كم‌جمعيت بود و به همين علت تلفات جاني نداشت. سه روز بعد وقتي مردم آذربايجان شرقي از خوش‌شانسي هموطن‌هايشان در سيستان و بلوچستان ذوق كرده بودند، زلزله‌اي به بزرگي 4.9 ريشتر خانه‌هايشان را تكان داد و آنها را به خيابان كشاند كه البته برخي منابع هم بزرگي آن را 5.2 ريشتر اعلام كردند. فرداي همان روز، اهالي استان فارس زلزله‌اي 5 ريشتري و اصفهاني‌ها زلزله‌اي 4.1 ريشتري را تجربه كردند و حالا بعد از اين همه تاب خوردن، فكر نمي‌كنيد طبيعي باشد اگر مردم در سراسر كشور وحشت كنند و بخواهند بدانند كه آيا قربانيان بعدي زلزله کدام يک از هموطنانمان خواهند بود ؟! در اينجا تنها چيزي که نبايد فراموش شود موارديست که بايد رعايت شود :

قبل از زلزله

 

 

شصت درصد زلزله ها در نيمه شب اتفاق افتاده است. فراموش نکنيد که بعد از اين لباس کامل را در کنار تخت و در دسترس قرار دهيد.

قفسه ها و تابلوها را به ديوار محکم کنيد و آنها را روي تختخواب آويزان نکنيد. اشياي سنگين را در قفسه هاي پايين تر قرار دهيد. اشياي شکستني را در داخل کابينت ها قرار دهيد.

اتصالات و سيم کشي هاي معيوب را از همين حالا تعمير کنيد.

آفت کش ها و پشه کش ها و قوطي هاي قابل اشتعال را در کابينت هاي پاييني قرار دهيد.

مکان هاي امن خانه (زير مبلمان، زير قاب در، به دور از شيشه ها و پنجره ها) را شناسايي کنيد.

مکان هاي امن بيرون از خانه (به دور از ساختمان ها، درختان، تيرهاي برق و پل هاي هوايي و ...) را شناسايي کنيد.

به اعضاي خانواده ياد بدهيد که چگونه برق، گاز و آب را قطع کنند.

لوازمي که هنگام زلزله مورد نياز خواهد بود


چراغ قوه و باطري اضافي
راديو باطري و باطري اضافي
کيت کمک هاي اول
مواد غذايي اضطراري و آب
داروهاي ضروري
پول نقد و کارتهاي اعتباري
کفش هاي محکم لباس گرم و پتو

لوازم کمک هاي اوليه شامل يک قيچي کوچک، باند استريل، چسب، قرص و پماد آنتي بيوتيک، پماد سوختگي، استامينوفن، قرص اسهال، الکل و داروي مسکن و قطره استريل چشمي و اگر دارويي داريد که عدم مصرفش باعث مرگتان مي شود، از آنها هم چند تايي در ساک قرار بدهيد. اگر از سوئيچ ماشينتان دو تا داريد يکي را داخل ساک قرار دهيد. يک بسته دستمال کاغذي رولي و نوار بهداشتي فراموش نشود. چند متر طناب، حوله کوچک، صابون، مسواک و خمير دندان براي روزهاي آتي، مدارک ضروري و ... را هم داخل آن بگذاريد.

با اعضاي خانواده هماهنگ کنيد که در صورت وقوع زلزله کجا يکديگر را ملاقات کنيد.


به هنگام زلزله (داخل ساختمان)

 


زير ميز ناهارخوري، ميز کار، داخل قاب ديوار يا کنار ديوارهاي داخلي که به دور از شيشه هستند پناه بگيريد.

داخل خانه بمانيد. خطرناک ترين کار به هنگام زلزله اين است که سعي کنيد به بيرون فرار کنيد.


به هنگام زلزله (بيرون از ساختمان)

 

 

جايي پناه بگيريد که به دور از ساختمان ها، پل ها، تيرهاي برق و درختان و غيره باشد. صبر کنيد تا زلزله تمام شود.


به هنگام زلزله (داخل وسيله نقليه در حال حرکت)

جايي پيدا کنيد که به دور از ساختمان ها، درختان، پل ها و تيرهاي برق باشد.

فوراً در کنار خيابان ترمز کنيد و داخل اتومبيل بمانيد.

وقتي زلزله تمام شد، با احتياط حرکت کنيد و هل نشويد. رمپ ها و پل ها ممکن است به خاطر زلزله آسيب ديده و سست شده باشند.


پس از زلزله

 

 

قبل از هر چيزي مراقب پس لرزه ها باشيد. اگر داخل خانه خود هستيد، مراقب باشيد و عجله نکنيد. لباس ها و ساک اضطراري را با يک يا دو پتو برداريد و آرام بيرون برويد. اگر بيرون هستيد، فوراً به منزل خود برنگرديد. بعد از زلزله و حتي تا چند ماه، ممکن است پس لرزه هايي اتفاق بيفتد.

اگر بوي گاز شنيديد از چراغ قوه و فندک و کبريت و ... استفاده نکنيد. در جهت مخالف بوي گاز برويد.

اگر صداي ناله يا کمک همسايه ها را شنيديد، اگر برايتان مقدور بود به آنها کمک کنيد.

به افراد سالمند و کودکاني که کمک مي خواهند کمک کنيد.

از ساختمان هاي صدمه ديده و ويران شده دور بمانيد.

حواستان به آتش سوزي باشد. از کابل ها و سيم هاي برقي آسيب ديده دور بمانيد و گاز و فيوز برق را قطع کنيد.

اگر لوله هاي آب آسيب ديده بود،

از توالت استفاده نکنيد و آب لوله کشي را ننوشيد.

از بطري هايي که داخل ساکتان گذاشته بوديد استفاده کنيد و آنها را براي شستشو هدر ندهيد.

مي توانيد از يخ فريزر هم براي آب شرب استفاده کنيد


1392/2/9

دو شنبه 29 مهر 1398

  ابتدا ثبت نام فرماييد

   قبل از تنظيم اولين گزارش روي علامت زير کليک کنيد

   E-report
   شناسه کاربری
   کلمه عبور

    

    

   انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.

    

    

    


   حرکت با موس قابل توقف و کليک بر عناوين موجب مشاهده مشروح مطلب است

    


   وظايف سازمان نظام مهندسي ارتقاي دانش و پايه مهندسان، تعيين صلاحيت مهندسان و تعريف بسته خدمت براي مهندسان است و بنگاه پولي مالي ...   آموزش، اقدام مهم در بخش بهينه سازي مصرف ...   درآمد نظارت به جاي سازمان، بايد به حساب مهندسان واريز ...   (Zaha Hadid) طراح برجسته که فرودگاه را به شکل ستاره دريايي طراحي ...   از اصرار وزارت راه تا انکار ...   مواد مربوط به سازمان نظام‌مهندسي بايد از قانون حذف ...   امکان مقاوم سازي نماها و ديوارها و ديگر بخش هاي غيرسازه اي ساختمان نيز لحاظ شده ...   مافياهاي حاکم بر نظامات مهندسي همچون غده اي سرطاني بر پيکر جامعه مهندسي رسوخ کرده اند و دنبال منافع خود هستند و اين پيکر نحيف روز به روز لاغرتر و ...   انتخاب ناظر از سوي نظام‌مهندسي غيرقانوني است+ داد ...   طبق ماده ۲ قانون تعاريف محدوده و حريم شهر و روستا، شهرداري مسووليت کنترل و نظارت بر اجراي ساختمان‌هاي شهري را برعهده ...   کميسيون ماده100 را براي کسب درآمد شهرداري‌ها ...   امروزه موثر‌ترين راهکار خانه‌دار شدن در ايران براي قشر متوسط و حقوق‌بگيران وام مسکن از طريق بانک‌هاي عامل ...   ساخت فرودگاه بين‌المللي داکسينگ در پکن پايان يافته ...   همواره ابهامات و شبهه‌هايي از سوي مسئولان سازمان نظام مهندسي وجود ...   آمادگي کامل نظام مهندسي براي اجراي مبحث ...   بسياري از مالکان و ذي‌نفعان همکاري لازم را ...   بيش از 70 درصد درآمد شهرداري ها از محل صدور پروانه ساختمان است و از سال 93 تا 97 اين عوارض هيچ گونه افزايشي را تجربه نکرده ...   شهرداري 7 هزار تومان بابت هر متر صدور پروانه دريافت مي کند در حالي که نظام مهندسي 64 هزار تومان دريافت مي ...   در هيچ کجاي دنيا تخصص را تحميل نمي ...   عليرغم اينکه شهرداري ها در رابطه با ساخت وساز نقش عمده اي بر اساس قانون بر عهده دارند، اما هيچگاه خود را متولي کيفيت ندانسته و تمام و کمال اين وظيفه ...
   آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 7013 مرتبه نمایش این صفحه: 7664 مرتبه