English     فارسی
۱۰ عادت قدرتمند که شما را ميليونر مي‌کند

 

روزي را به ياد مي‌آورم که در زيرزميني سرد و پر از گرد و غبار نشسته بودم و به دنبال عادت‌هايي مي‌گشتم که بتوانند زندگي‌ام را عوض کنند. ۲۱ ساله بودم و وقت آن بود که سطح زندگي‌ام را پله‌اي بالاتر ببرم؛ اما به سه علت اين کار شدني نبود: هنوز با پدر و مادرم زندگي مي‌کردم، شغلي داشتم که حقوقش تنها ۸ دلار در ساعت بود، و در يک دوره‌ي آموزشي به ظاهر تمام نشدني کسب و کار ثبت‌نام کرده بودم. مي‌دانستم که بايد از اين وضع خلاص شوم. اما نمي‌خواستم از خودم فرار کنم، کاري که هميشه انجام داده بودم.

 

اين ‌بار مصصم بودم که تغييري ايجاد کنم و موفق باشم، ولي نمي‌دانستم چه کاري انجام دهم يا از کجا شروع کنم. هرچند، اعتقادم بر اين بود که اگر عادت‌هايم را تغيير دهم، عادت‌هايم مرا تغيير خواهند داد. به همين دليل به جاي وقت‌کشي با فعاليت‌هاي متفرقه، مانند ورزش و تلويزيون، تصميم گرفتم عادت‌هاي جديدي مانند خواندن کتاب و ارايه‌‌ي سخنراني را در خودم ايجاد کنم.

اين عادت‌ها برايم نتايج مثبتي در پي داشت. در زندگي حرفه‌اي، شايسته‌‌تر شدم و در زندگي شخصي، اعتماد‌ به ‌نفس بيشتري پيدا کردم. فهميدن اين نکته که شايستگي در کار، اطمينان به همراه مي‌آورد، نقطه‌اي اساسي بود که زندگي‌ام را تغيير داد. به من قابليت اين را داد تا به اوج موفقيتي که هم‌اکنون در آن هستم برسم، ثروت توليد کنم و براي ديگران انگيزه‌بخش باشم.

از اين گذشته اين موفقيت‌ها با فداکاري‌ زياد بدست آمده‌اند. عادت‌هايي که در خود پديد آوردم مانند پايه‌هايي محکم، من را در مسيري که تا رسيدن به اينجا داشتم استوار نگاه داشته‌اند.

اين ۱۰ عادت شما را ميليونر مي‌کنند:

۱. ساده سخن بگوييد

گفتگوي بي تکلف

چقدر خوب مي‌توانيد منظورتان را منتقل کنيد؟ ميليونرها مي‌دانند چطور، در ساده‌ترين حالت منظورشان را منتقل کنند. آن‌ها با دقت کلماتشان را انتخاب مي‌کنند و جملات‌شان پر معناست. من هر روز به دقت لغت‌نامه مي‌خوانم، ولي هيچ‌ وقت سعي نمي‌کنم از تمام لغت‌هايي که بلد هستم استفاده کنم. صحبت کردن با سبک تصنعي براي اکثر مردم نتيجه‌اي جز از‌ دست ‌دادن فرصت‌ها نداشته است. کوتاه بگويم، هيچ وقت پرگويي نکنيد و هميشه ساده صحبت کنيد.

براي اينکه راحت صحبت کنيد، به کلاس‌هاي آموزشي برويد و مهارتش را کسب کنيد. متاسفانه خيلي از مردم از سر تنبلي خود را با عادت‌هاي ديگران وفق مي‌دهند. درصورتي که، ميليونرها سخت مي‌کوشند تا آنچه مي‌گويند، چه شفاهي و چه نوشتاري، بهتر و راحت‌تر گفته شود.

۲. قديمي‌ها را رها کنيد

قبل از اينکه بتوانيد با چيز جديدي روبه‌رو شويد، بايد از کهنه‌ي آن دست بکشيد. اگر ماشين يا خانه‌ي جديدي مي‌خواهيد، با خانه و ماشين قديمي‌تان خداحافظي کنيد و به دنبال جديدش بگرديد. اگر مي‌خواهيد نگرشي مثبت به زندگي داشته باشيد، بايد اول از دست نگرش‌هاي منفي خلاص شويد. براي رهايي از عادت‌هاي منفي، بايد آن‌ها را با عادت‌هاي مثبت جايگزين کنيد.

زماني متوجه اين عادت شگفت‌انگيز شدم که با چند برگر ارزان‌قيمت مک‌دونالد مشغول پرخوري بودم. در جستجوي بهترين استيک‌فروشي محله، با بيزاري تمام از آنجا بيرون زدم. مي‌خواستم تجربه‌ي جديد و لذت‌بخشي از غذا خوردن براي خودم خلق کنم. به جاي چند بار در هفته زياده‌روي کردن در برگرهاي ارزان‌قيمت، از اينکه ماهي يک يا دوبار پولم را صرف يک استيک خوشمزه و گران کنم لذت بيشتري مي‌بردم.

"ما همان چيزي هستيم که دائماً به آن مشغوليم. برتر بودن نه يک عملکرد بلکه يک عادت است." ارسطو ‌

۳. برنامه‌ريزي روزانه داشته باشيد

برنامه‌ريزي روزانه

من هر روز برنامه‌هايم را يادداشت مي‌کنم و اين عادت قابل توجه را تا آخر عمر حفظ خواهم کرد. مشغول هر کاري باشيد، چه ترسيم چشم‌انداز مالي، چه طراحي يک برنامه براي انجام وظايف هفتگي، يا طراحي راهي تازه براي عمارت امپراتوري شخصي‌تان، نياز داريد برنامه‌ريزي روزانه خود را داشته باشيد. عادت به داشتن برنامه روزانه، به طور دايم نيروي حرکت شما را طي مسير افزايش مي‌دهد.

با برنامه‌ريزي اهداف هر روز را معلوم مي‌کنيد و امکان اولويت‌بندي را به خود مي‌دهيد. الويت‌بندي به معناي انجام مهم‌ترين کار در اولين الويت است. با اين کار شما به جاي دنبال کردن فعاليتي ۱۰۰ دلاري مي‌توانيد فعاليتي ۱۰۰۰ دلاري را به عمل برسانيد. وقتي برنامه‌تان را با انجام کارهاي پرسود انباشته کنيد به دارايي خود افزوده‌ايد، و در اين صورت شما در مسير ميليونر شدن خواهيد بود.

۴. به خود وفادار بمانيد

بايد به قرارهاي شخصي‌ که با خودتان گذاشته‌ايد پايبند بمانيد. زمان‌هاي بسياري پيش خواهد آمد که ديگران مي‌خواهند ارزش‌هاي شخصي‌تان را فداي اهداف حرفه‌اي کنيد. در برابر اين وسوسه تسليم نشويد. هيچ‌چيز مهم‌تر از آن نيست که در زندگي حرفه‌اي و شخصي، به خودتان وفادار بمانيد. اينگونه مي‌توانيد کار را با لذت همراه کنيد.

عجيب است اما حقيقت دارد که بسياري سعي دارند به شما بگويند نمي‌توانيد کارتان را با لذت همراه کنيد. اين ادعاي پوچ، البته از طرف کساني مطرح مي‌شود که نخواسته‌اند مطابق با ارزش‌هاي خودشان زندگي کنند. وقتي کاري را مي‌کنيد که عاشقش هستيد، کار برايتان به يک لذت تبديل مي‌شود. وقتي با صداقت با خود عمل کنيد، اعتبارتان افزايش خواهد يافت، اينگونه مي‌توانيد سبب شکوفايي خود و بسياري ديگر شويد. هيچ‌‌گاه اعتبار خود را با صرف‌نظر کردن از ارزش‌ها و ايده هايي که برايتان بيشترين اهميت را دارند، به خطر نياندازيد.

۵. تصميم‌گيري

تصميم‌گيري

هر چه بيشتر تصميم بگيريد موفق‌تر خواهيد بود. در حاليکه برخي افراد روزانه يک دو جين تصميم مي‌گيرند برخي ديگر قادرند روزانه در صدها مورد تصميم‌گيري کنند. فردي که بيش‌ترين تصميم را مي‌گيرد برنده است، حتي اگر آن تصميمات منجر به شکست شوند. تصور کنيد تصميم داريد در يک خيابان يک‌طرفه ورود ممنوع برويد، حتي در اين‌جا نيز چيز جديدي ياد خواهيد گرفت، اين که بايستي به سرعت خودتان را با ماشين‌هايي که از روبرو مي‌آيند تطبيق دهيد!

البته بسياري تسليم ترس مي‌شوند و از گرفتن تصميم‌هاي دشوار اجتناب مي‌کنند. فلج رواني حاصل از اين ترس باعث مي‌شود فرد تصميمي نگيرد و خود را از فرصت‌هاي ممکن محروم سازد. هميشه تصميم بگيريد حتي وقتي نمي‌دانيد اين تصميم شما را به کجا هدايت خواهد کرد. خواهيد ديد خيلي زود در اين مسير، پاسخي که به آن نياز داريد آشکار مي‌شود.

۶. سوال بپرسيد

اکثر آدم‌ها چون فکر مي‌کنند پاسخ مسايل را مي‌دانند از حقيقت دور مي‌افتند. بايد سوال بپرسيد، تا مسير پيش‌رويتان را واضح ببينيد. بسياري از روي عادت با ساختن جوابي در ذهنشان، راه خود را حدس مي‌زنند و سوالي از کسي نمي‌پرسند.

براي ميليونر شدن دست از پاسخ دادن به سوال‌هايتان برداريد، در عوض درباره‌ي پاسخي که به خودتان داده‌ايد از ديگران سوال بپرسيد. زماني که نياز داريد حقيقت را بدانيد بايد آن را جستجو کنيد، نه اينکه صرفاً درباره‌اش به حدس ‌و‌ گمان بسنده کنيد. بسياري از پرسيدن اجتناب مي‌کنند چرا که نمي‌خواهند با واقعيت شرايطي که در آن هستند روبرو شوند، واقعيتي که آن‌ها را مي‌ترساند. سوال پرسيدن همچنين ما را به فرايند پرزحمت فکر کردن مجبور مي‌کند؛ اين هم دليل ديگري براي اجتناب از پرسيدن است.

"درباره يک انسان با سوالاتي که مي‌پرسد و نه جواب‌هايي که مي‌دهد قضاوت کن." ولتر

۷. در کارتان استاد شويد

مهارت در نواختن پيانو

قرار بود يک پيانيست حرفه‌اي در يک مهماني براي ۵۰ زن ثروتمند بنوازد. پس از نواختن پيانو، فردي از ميان جمعيت رو به پيانيست کرد و گفت: "حاضرم هر چه را دارم بدهم تا مثل تو بنوازم." پيانيست در حاليکه قهوه اش را آرام مزه مزه مي‌کرد گفت: " اوه! بعيد است چنين کاري کني." جمعيت در بهت و حيرت فرو رفت و سکوتي سنگين برقرار شد. پيانيست ادامه داد: "هر چه را داري مي‌دهي تا مثل من بنوازي، همه‌ چيز جز زمان، حاضر نيستي ساعت‌ پس از ساعت، روزها پس از روز و سال‌ها پس از سال، وقت صرف تمرين کني." سپس در حاليکه فنجان قهوه را جابجا مي‌کرد لبخند گرمي زد و گفت: "لطفاً بپذيريد که قصدم انتقاد نبود، تنها خواستم اشاره کنم وقتي مي‌گوييد حاضريد هر کاري کنيد تا مثل من بنوازيد، واقعاً نمي‌دانيد از چه چيز حرف مي‌زنيد، و اصلاً چنين منظوري نداريد."

" هر استاد روزي يک ناشي بوده است." ت. هارو اکر

۸. به ظاهرتان رسيدگي کنيد

بهبود ظاهر براي ميليونر شدن مفيد است. دوري از عادت‌هاي بدي مثل مصرف مواد، سيگار و الکل، باعث مي‌شود در ارتباطات اعتماد به نفس بيشتري داشته باشيد. چهار يا پنج بار ورزش در هفته از نظر فيزيکي از شما آدم جذاب‌تري مي‌سازد. به سادگي با انجام تغييرات کوچک مي‌توانيد زيباتر شويد. مرداني هستند که موهاي سفيدشان را رنگ مي‌کنند، زني را مي‌شناسم که به صورت مرتب چرت مي‌زند و هر چند وقت يک بار مدت زيادي مي‌خوابد تا جلوي پف کردن زير چشمش را بگيرد. مي‌توانيد ظاهرتان را حتي با کارهاي کوچکي مثل اصلاح صورت يا آرايش کردن بهبود دهيد. خيلي زود متوجه موقعيت‌هاي بيشتري که به سوي شما جذب مي‌شود خواهيد شد. به ياد داشته باشيد شبيه يک ميليونر به نظر رسيدن بهترين راه ميليونر شدن است.

۹. بيشترين کار را انجام دهيد

تلاش

تنها مولفه‌ي موفقيت که در کنترل شماست تلاشتان است. معمولا آدم‌ها کمترين کار را انجام مي‌دهند و در انتظار بيشترين نتيجه هستند. به جاي کاستن از مسئوليت‌هاي کاري، ميليونر‌ها راه‌هاي بهتر را براي دستيابي به اهدافشان پيدا مي‌کنند. آن‌ها در حاليکه سعي دارند از استعدادشان حداکثر استفاده را ببرند تلاش زيادي براي ارتقاي خودشان با کمک گرفتن از انسان‌ها و سيستم‌ها مي‌کنند.

اخيراً در اينجا بيشتر از سه فوت برف آمده بود و کار زيادي لازم بود تا پارو شود. همسايه‌ام جوياي حال من شد و در حالي که در برف فرو رفته بود پرسيد: "نمي‌خواهي بيرون بيايي و برف پارو کني؟" به او گفتم: " نه، کسي را براي اين کار استخدام کرده‌ام." زماني که تلاشتان را بر چگونگي به کارگيري استعداد خودتان متمرکز کنيد به طور فوق‌العاده‌اي ثروت خود را افزايش مي‌دهيد.

" مردم زماني که شاخه آنقدر بالاست که دستشان به آن نمي‌رسد، طوري وانمود مي‌کنند که انگار انگور دوست ندارند." مارگارت دنوار

۱۰. از قانون ۵۰۰ پيروي کنيد

در ابتداي کارم براي يافتن مشتري مشکلات زيادي داشتم. تا اينکه "قانون ۵۰۰" را به کار بردم. قانوني که زندگي‌ام را تغيير داد. به طور ساده اين عادت به من ياد داد که براي ميليونر شدن هر ماه بايد با تلفن يا ايميل؛ با ۵۰۰ نفر تماس برقرار کنم.

با اينکه مي‌دانستم تعداد زيادي جواب نه خواهم گرفت، همچنان تصميم داشتم اين کار را انجام دهم. خوشبختانه فهميدم راه‌هاي زيادي براي تهيه يک ليست تماس وجود دارد. قدم اول اين است که با پشتکار در جستجوي ليست افرادي باشيد که بيش از همه به استعداد شما احتياج دارند. زماني که توانستيد توجه‌شان را با يک ايميل يا تماس تلفني جلب کنيد. بايد با ارايه‌ي مقدمه‌اي شايسته قدم به جلو برداريد و محصول و خدمات خود را پيشنهاد دهيد.

واضح است که شما و پيشنهادتان مطلوب همه نخواهيد بود، پس براي وضعيتي که در آن بارها پس زده مي‌شويد آماده باشيد. اگر در ۵? از مجموع دفعاتي که با ديگران تماس گرفتيد موفق به داشتن يک گفتگو شويد، آدم خوش‌شانسي هستيد.

عادت‌هاي خوب به اندازه عادت‌هاي بد اعتياد‌آورند. زماني که عادت خوبي کسب کرديد به سمت عادت‌هاي خوب بعدي پيش برويد. يک انسان به طور معمول در هر سال ۶ تا ۱۰ عادت تازه پيدا مي‌کند و اين يعني هر سال همين تعداد عادت را نيز از دست مي‌دهد. در هر صورت، به عادت‌هاي روزمره خود و اينکه چه اثري روي شما مي‌گذارند فکر کنيد. به خاطر داشته باشيد در آغاز اين شما هستيد که عادت‌هايتان را شکل مي‌دهيد؛ پس از آن اين عادت‌هايتان خواهند بود که شما را شکل مي‌دهند.

منبع : جطور

منبع: entrepreneur

برچسب‌ها:

 


1395/4/2

دو شنبه 29 مهر 1398

  ابتدا ثبت نام فرماييد

   قبل از تنظيم اولين گزارش روي علامت زير کليک کنيد

   E-report
   شناسه کاربری
   کلمه عبور

    

    

   انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.

    

    

    


   حرکت با موس قابل توقف و کليک بر عناوين موجب مشاهده مشروح مطلب است

    


   وظايف سازمان نظام مهندسي ارتقاي دانش و پايه مهندسان، تعيين صلاحيت مهندسان و تعريف بسته خدمت براي مهندسان است و بنگاه پولي مالي ...   آموزش، اقدام مهم در بخش بهينه سازي مصرف ...   درآمد نظارت به جاي سازمان، بايد به حساب مهندسان واريز ...   (Zaha Hadid) طراح برجسته که فرودگاه را به شکل ستاره دريايي طراحي ...   از اصرار وزارت راه تا انکار ...   مواد مربوط به سازمان نظام‌مهندسي بايد از قانون حذف ...   امکان مقاوم سازي نماها و ديوارها و ديگر بخش هاي غيرسازه اي ساختمان نيز لحاظ شده ...   مافياهاي حاکم بر نظامات مهندسي همچون غده اي سرطاني بر پيکر جامعه مهندسي رسوخ کرده اند و دنبال منافع خود هستند و اين پيکر نحيف روز به روز لاغرتر و ...   انتخاب ناظر از سوي نظام‌مهندسي غيرقانوني است+ داد ...   طبق ماده ۲ قانون تعاريف محدوده و حريم شهر و روستا، شهرداري مسووليت کنترل و نظارت بر اجراي ساختمان‌هاي شهري را برعهده ...   کميسيون ماده100 را براي کسب درآمد شهرداري‌ها ...   امروزه موثر‌ترين راهکار خانه‌دار شدن در ايران براي قشر متوسط و حقوق‌بگيران وام مسکن از طريق بانک‌هاي عامل ...   ساخت فرودگاه بين‌المللي داکسينگ در پکن پايان يافته ...   همواره ابهامات و شبهه‌هايي از سوي مسئولان سازمان نظام مهندسي وجود ...   آمادگي کامل نظام مهندسي براي اجراي مبحث ...   بسياري از مالکان و ذي‌نفعان همکاري لازم را ...   بيش از 70 درصد درآمد شهرداري ها از محل صدور پروانه ساختمان است و از سال 93 تا 97 اين عوارض هيچ گونه افزايشي را تجربه نکرده ...   شهرداري 7 هزار تومان بابت هر متر صدور پروانه دريافت مي کند در حالي که نظام مهندسي 64 هزار تومان دريافت مي ...   در هيچ کجاي دنيا تخصص را تحميل نمي ...   عليرغم اينکه شهرداري ها در رابطه با ساخت وساز نقش عمده اي بر اساس قانون بر عهده دارند، اما هيچگاه خود را متولي کيفيت ندانسته و تمام و کمال اين وظيفه ...
   آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 7013 مرتبه نمایش این صفحه: 7664 مرتبه