English     فارسی
سيستم ارجاع کار داراي اشکالات زيادي بود

مديرکل راه و شهرسازي تهران درگفت‌وگو با«صما»:

نتيجه خوبي از کميسيون ماده 100 در سيستم ارجاع کار حاصل نشد/ کيفيت مهندسي در وضعيت تساوي جايگاه مهندسان ارتقا نمي‌يابد

مدير کل راه و شهرسازي استان تهران با تاکيد بر اينکه سيستم ارجاع کار داراي اشکالات زيادي بود گفت: هرچند اين سيستم محسناتي هم به همراه دارد، اما اشکال بزرگ آن اين است که در اين سيستم همه مهندسان در يک سطح قرار مي‌گيرند. نتيجه خوبي از کميسيون ماده 100 در سيستم ارجاع کار حاصل نشد/ کيفيت مهندسي در وضعيت تساوي جايگاه مهندسان ارتقا نمي‌يابدنادر محمدزاده در گفت و گو با «صما» با بيان اينکه در سيستم ارجاع کار مهندسان داراي سطح بالاتر با مهندسان داراي سطح پايين‌تر در سطح جداگانه‌اي قرار نمي‌گيرند و سازمان نظام مهندسي به نوبت به مهندسان کار ارجاع مي‌کند.

وي توضيح داد: درواقع اگر يک مهندس به خوبي نظارت نکند و ساختمان بي‌کيفيتي را تحويل دهد، در همان سطحي قرار مي گيرد که يک مهندس ديگري، ساختمان ها را با دقت بالا و وسواس نظارت مي کند. در چنين شرايطي به طور قطع ارتقاي کيفيت مهندسي نمي‌تواند اتفاق بيفتد.

به گفته مدير کل راه و شهرسازي استان تهران در حالتي که ناظر را نظام مهندسي انتخاب مي‌کند، ناظر بعد از اينکه انتخاب مي‌شود، با مالک مي‌تواند به هر نتيجه‌اي برسد. شهرداري هم که در اين فرآيند تکليف کنترل و بازرسي را برعهده ندارد و حاصل آن همين وضعيتي مي‌شود که اکنون با آن مواجهيم و نظارت دقيق ساختمان ها تا حدود زيادي به وجدان شخصي آن ناظر برمي گردد.

محمدزاده با بيان اينکه در اين فرآيند ما از يک جنبه به موضوع نگاه مي‌کنيم، افزود: هرچند گفته مي شود که سيستم ارجاع کار، امور سازمان نظام مهندسي را ساماندهي مي کند و نظم مي بخشد و از آنجايي که مهندسان با مالک ارتباطي ندارند، روش بهتري است، اما در اين بين صحبت از يکسري حلقه‌هاي پيوسته است که اگر اين حلقه‌ها به درستي کار نکنند، حتما آسيب خود را به حلقه هاي ديگر مي‌زنند.

انتخاب ناظر توسط نظام مهندسي مانع از مصوبات کميسيون ماده 100 نشد

اين مسئول در پاسخ به اين پرسش که با توجه به تخلفات شهرداري در قالب کميسيون ماده 100، آيا اين نهاد صلاحيت قبول مسئوليت کنترل و بازرسي ساختمان ها را دارد گفت: نکته اين است که ما تا به حال هم که سازمان نظام مهندسي، مسئوليت کنترل ساختمان ها را از طريق مهندسان ناظري که معرفي مي‌کرد، برعهده گرفته بود؛ نتيجه مطلوبي از ماده 100 نگرفته بوديم و درواقع اين موضوع مانع از آن امر نشده بود.

وي با تاکيد بر اينکه البته حتما شهرداري‌ها بايد به وظايف خود عمل کنند، يادآور شد: نکته بعدي اين است که شوراي عالي يک مصوبه اي دارد که حدود يکسال از اين مصوبه مي‌گذرد و در اين مصوبه گفته شده که در ماده 100 چه مواردي قابليت جريمه دارد.

محمدزاده تاکيد کرد: طبق ماده 100 قانون شهرداري‌ها، مواردي قابليت جريمه دارد که خلاف اصول، شهرسازي، بهداشتي و فني و مهندسي و... نباشد. شوراي عالي معماري و شهرسازي به عنوان بالاترين مرجع، اصول شهرسازي را تعريف کرده است و اگر اصول شهرسازي در آنجا رعايت شود، بسياري از ساخت‌وسازهايي که در ماده 100 جريمه مي‌شود، اصولا نبايد جريمه شود.

بيمه ساختمان ها، حلقه گمشده رعايت اصول شهرسازي

مدير کل راه و شهرسازي استان تهران با بيان اينکه در ماده 100 فقط شهرداري عضو نيست، ادامه داد: در کميسيون ماده 100 نماينده دادگستري، نماينده شوراي شهر و يک نماينده از وزارت کشور عضو هستند و دبيري آن نيز بر عهده شهرداري است که پرونده‌ها را در کميسيون ماده 100 مطرح مي‌کند. اما مسئله اين است که کميسيون ماده 100 بايد اصول شهرسازي را رعايت کند.

وي افزود: براي اين منظور حتما بايد حلقه بعدي يعني بيمه در کنار قضيه قرار بگيرد و يا کساني که مسئوليت ساخت‌وساز را برعهده دارند، بايد ضمانت آنچه را که ساخته اند، بدهند. بنابراين اگر اين اقدامات انجام نشود و حلقه‌ها به درستي کنار هم قرار نگيرند، دچار آسيب مي شويم.

محمدزاده در عين حال تاکيد کرد: وزارت راه و شهرسازي به استناد قانون مي‌گويد که ناظر براي کارفرما و مالک کار مي‌کند، بنابراين کنترل ساختمان برعهده ناظر يا مالک نيست، بلکه وظيفه کنترل مربوط به شهرداري است و شهرداري بايد براي تحقق اين امر بازرساني را در اختيار بگيرد تا بر ساختمان‌ها بازرسي و نظارت کنند.

اين مسئول با اشاره به راهکاري که مي‌تواند اين حلقه را تکميل کند، بيان کرد: در قانون راهکاري که براي آن پيش‌بيني شده، موضوع بيمه براي گارانتي و تضمين محصول نهايي است. تا زماني که نفعي براي کنترل ساختمان پيش‌بيني نشود و اين موضوع، وظيفه قانوني و الزام‌آور دستگاه‌هاي نظارتي نباشد، نمي توان نتيجه مطلوبي گرفت.

 


1397/6/18

پنجشنبه 01 فروردين 1398

با کليک بر شکل ثبت نام فرماييد

 •  تلگرام شماره 09121694716
 • ارتباط آنلاين با مدير سايت 

     

     E-report
     شناسه کاربری
     کلمه عبور

     لطفا قبل از تنظيم اولين گزارش بخش تذکرات بازبيني شود


     نوروز
     چه افسانه ي زيبايي ؛ زيباتر از واقعيت ! راستي مگر هرکسي احساس نمي کند که نخستين روز بهار ، گويي نخستين روز آفرينش است؟
     قسمتهايي از کتاب کوير
     آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 5663 مرتبه نمایش این صفحه: 6273 مرتبه