دو شنبه 19 آذر 1397
   English     فارسی
شفافيت جز وظايف اصلي هيئت‌مديره هشتم

حناچي در گفت‌وگوي اختصاصي با«صما»:

شفافيت جز وظايف اصلي هيئت‌مديره هشتم/ بايد بررسي شود چرا سامانه الکترونيکي انتخابات نظام مهندسي تاکنون اجرايي نشده‌است

معاون شهرسازي و معماري شهرداري تهران بابيان اينکه در حال حاضر سازمان نظام‌مهندسي دچار آسيب شده است، گفت: از اعضاي منتخب هشتمين دوره هيئت‌مديره نظام‌مهندسي مي‌خواهيم وجود آسيب در نظام‌مهندسي را قبول کرده و در شرف حل اين مشکلات برآيند. شفافيت جز وظايف اصلي هيئت‌مديره هشتم/ بايد بررسي شود چرا سامانه الکترونيکي انتخابات نظام مهندسي تاکنون اجرايي نشده‌استپيروز حناچي بابيان مطلب فوق به «صما» گفت: در حال حاضر دو وظيفه تنسيق امور مهندسي شامل ظرفيت اشتغال و حدود صلاحيت و همچنين کيفيت در قانون نظام‌مهندسي وجود دارد. گفت: عدم رعايت ظرفيت اشتغال و حدود صلاحيت مشکلات متعددي ايجاد مي‌کند.

حناچي افزود: وقتي به يک شرکت دائماً کارهاي بزرگي محول شود، به‌ويژه در منطقه‌اي که عمليات عمراني محدود است، اين شائبه قوت مي‌گيرد که عملاً زدوبند وجود دارد. يا در برخي موارد مشاهده مي‌شود کارهايي به يک شرکت محول مي‌شود که اساساً صلاحيت انجام آن را به جهت کنترلي ندارد. به اين معنا که اولاً حدود صلاحيت درست تعريف‌نشده و ثانياً ظرفيت اشتغال به اين منظور که کنترل به‌صورت کيفي صورت گيرد، موردتوجه قرار نگرفته است.

وي گفت: در حال حاضر فرآيند کنترل ساختمان، حلقه مفقوده قانون نظام‌مهندسي است؛ بنابراين تعيين حدود صلاحيت و کنترل ظرفيت اشتغال‌ مهم‌ترين بخش‌هايي است که مي‌تواند در اصلاح اين قانون موردتوجه قرار گيرد.

حناچي بابيان اينکه يکي از ضعف‌هايي که به نظام‌مهندسي وارد است و بايد به آن پرداخته شود، موضوع کيفيت است. اظهار داشت: پيش از تدوين قانون نظام‌مهندسي، قانون نظام معماري مبناي کار قرار داشت. بر مبناي اين قانون، تلاش مي‌شده مهندسان معمار باتجربه تائيد صلاحيت شوند و پروانه کار بگيرند. بعدها اما با شکل‌گيري قانون نظام‌مهندسي اين ملاحظه کمرنگ‌تر شد. درنتيجه لازم است در اصلاح قانون تکليف ماهيت اين سازمان مشخص شود.

حناچي گفت: اين سازمان قرار نبوده به کارهاي فني نظير کنترل نقشه‌ها بپردازد و به بحث‌هاي مالي ورود کند، چراکه اين امر مي‌تواند به فساد بينجامد و قطعاً به فرآيند کنترل ساختمان در کشور صدمه مي‌زند.

وي بابيان اينکه شفافيت حلقه گمشده سازمان نظام‌مهندسي است عنوان کرد: اگر تمامي اطلاعات به‌راحتي در اختيار خاص و عام قرار بگيرد موضوع عدم شفافيت حل‌وفصل مي‌شود؛ بنابراين نياز است اعضاي منتخب هيئت‌مديره هشتم شفافيت را جز وظايف اصلي خود قرار دهند.

حناچي گفت: در اين خصوص سامانه الکترونيکي نظام‌مهندسي مي‌تواند شفافيت لازم را به عموم عرضه کند.

وي بابيان اينکه در حال حاضر طراحي و بهره‌برداري اين سامانه در کشور فاقد مشکل خاصي است عنوان کرد: بايد بررسي شود چرا اين سامانه تاکنون اجرايي نشده است.

 


1397/6/26

ارتباط تلگرامي آنلاين

 

دزدي افکار= عقيم شدن فکر

 • شايعاتي مبني بر اختلال ناظران مطرح شده که صحت ندارد و در مراجع قضايي تحت پيگيري است
 • گزارش مشروح پس از قطعي شدن به استحضار خواهد رسيد


  تمركز
  کليد دست يابي به موفقيت بزرگ ، پيروزي ، احترام و خوشبختي در زندگي اين است که بتواني ذهنت را تمام و کمال روي مهم ترين کار يا هدفي که داري متمرکز کني ، آن را درست انجام دهي و تا آن را به اتمام نرسانده اي دست از کار نکشي .
  برايان تريسي
  logo-samandehi
  آمار ماهانه: بازدید این صفحه: 15400 مرتبه نمایش این صفحه: 16524 مرتبه