English     فارسی
انحراف سازمان‌هاي نظام مهندسي از رسالت اصلي

مديران کل راه و شهرسازي استان‎ها در گفت‌وگو با «صما»:

انحراف سازمان‌هاي نظام مهندسي از رسالت اصلي/ تحميل مهندس به سرمايه‌گذار اشتباه است

در آستانه برگزاري هشتمين دوره از انتخابات هيئت مديره سازمان نظام مهندسي، مديران کل راه و شهرسازي استان‎هاي خوزستان و هرمزگان با اشاره به بازخوردهاي ابلاغيه هاي انتخاباتي وزير راه و شهرسازي معتقدند: اين ابلاغيه ها به نفع مهندسين و جامعه است؛ حتي اگر مخالفت هايي را هم در بين مسئولان نظام مهندسي و جامعه مهندسان به همراه داشته باشد. انحراف سازمان‌هاي نظام مهندسي از رسالت اصلي/ تحميل مهندس به سرمايه‌گذار اشتباه استدر آستانه برگزاري هشتمين دوره از انتخابات هيئت مديره سازمان نظام مهندسي، مديران کل راه و شهرسازي استان‎هاي خوزستان و هرمزگان با اشاره به بازخوردهاي ابلاغيه هاي انتخاباتي وزير راه و شهرسازي معتقدند: اين ابلاغيه ها به نفع مهندسين و جامعه است؛ حتي اگر مخالفت هايي را هم در بين مسئولان نظام مهندسي و جامعه مهندسان به همراه داشته باشد.

ايرادات نظام مهندسي در حوزه نظارت‌‌ها

در همين رابطه مدير کل راه و شهرسازي استان خوزستان با اشاره به ايراداتي که نسبت به عملکرد سازمان نظام مهندسي در حوزه نظارت‌ها وارد است، تصريح کرد: ايراداتي نظير اينکه در سازمان نظام مهندسي بيشتر به امر ارجاع کار پرداخته شده و يا اينکه سازمان هاي نظام مهندسي در برخي موارد توان و اضطرار خود را بر روي درآمدزايي از محل گرفتن درصد سهم ارجاع کار و ساير موضوعات گذشته‌اند.

عباس پورسلان در گفت و گو با «صما» ادامه داد: از نظر وزارت راه و شهرسازي، اين گونه مسائل در سازمان هاي نظام مهندسي نه تنها به عنوان يک ضرورت مورد تاييد نبوده؛ بلکه حتي يک انحراف از مسير اصلي و رسالت اصلي تلقي شده است.

اين مسئول با اشاره به راهکار وزارت راه و شهرسازي براي حل اين مسائل اظهار کرد: وزارتخانه تاکيد کرده‌ که سازمان‌هاي نظام مهندسي ارجاع کار را به شهرداري‌ها بسپارند و اخذ سهم 5 درصدي حق نظارت را هم متوقف کنند. همچنين سازمان‌ها به رسالت اصلي خود بپردازند که شامل کنترل کيفي ساختمان، نظارت بر مسائل و امور فني ساختمان‌ها و شهرها و رسيدگي به چنين مواردي است.

وزير راه، مجري قوانين نظام مهندسي است

پورسلان با بيان اينکه اين موارد به عنوان بارزترين تاکيدات وزير راه و شهرسازي است که در حال حاضر به يک چالش تبديل شده است، گفت: بعضا برخي از اعضاي سازمان نظام مهندسي هنوز به اين باور نرسيده‌اند که بايد به شکلي که وزارت راه به آنها ابلاغ کرده و به شيوه اي که در شيوه‎نامه براي آنها تعيين شده است، به اين وظيفه بپردازند.

وي با بيان اينکه اگرچه از سوي بخشي از افراد هنوز مقاومت‌هايي وجود دارد، اما بخش عمده‎اي از بدنه نظامات مهندسي اين موارد را پذيرفته‎اند، افزود: به هر حال قانونگذار، وزارت راه و شهرسازي و شخص وزير راه را مجري قوانين نظام مهندسي دانسته است.

پورسلان تاکيد کرد: اگر کسي به اين موضوع اعتراضي دارد، مي‎تواند از مجاري قانوني و از طريق ديوان عدالت اداري و نهادهاي ذيربط اعتراضات خود را مطرح کند. به طور قطع وزارت راه و شهرسازي نيز از تفاسيري که مراجع و مبادي قانوني در اين رابطه دارند و تصميماتي که اخذ مي کنند، تبعيت خواهد کرد.

به گفته مدير کل راه و شهرسازي استان خوزستان، تاکنون تصميمات وزارت راه و شهرسازي مورد تاييد ديوان عدالت بوده و ديوان بر تصميمات و نظرات وزير راه و شهرسازي صحه گذاشته است.

عملکرد هيئت اجرايي براساس شيوه‌نامه انتخاباتي

وي همچنين در پاسخ به اينکه بازخورد ابلاغيه‌هاي وزير راه و شهرسازي در بين مهندسان استان خوزستان به چه صورت بوده است، گفت: در اين راستا واکنش‌هاي متفاوتي از سوي مهندسان مشاهده شده است. بعضا عده معدودي از مهندسان مخالف اين ابلاغيه ها بودند، ولي عده قابل توجهي هم از ابلاغ شيوه‌نامه استقبال کردند. ولي درمجموع بايد زمان بدهيم تا مجموعه نظام مهندسي و جامعه مهندسان اين ابلاغيه‌هاي جديد را بپذيرند.

مدير کل راه و شهرسازي استان خوزستان در عين حال با بيان اينکه در اين استان تعداد کانديداها 53 نفر بوده که يک نفر انصراف داده و دو نفر ديگر عدم احراز صلاحيت شدند، اضافه کرد: درمجموع 50 نفر کانديداي انتخاباتي در استان خوزستان تاييد نهايي شده‌اند.

وي با بيان اينکه در هشتمين دوره انتخابات هيئت مديره نظام مهندسي استان خوزستان براساس شيوه‌نامه انتخاباتي عمل مي‌شود که از سوي وزارت راه و شهرسازي ابلاغ شده است، گفت: در حال حاضر هيئت اجرايي براساس اين شيوه‌نامه انتخاباتي مراحل مختلف را طي مي‌کند.

پورسلان با اشاره به نوع سيستم انتخابات سازمان نظام مهندسي خوزستان خاطرنشان کرد: در استان خوزستان انتخابات را مکانيزه برگزار مي‌کنيم و مقدمات کار در دست انجام است.

ابلاغيه ها به نفع مهندسين است

همچنين مدير کل راه و شهرسازي استان هرمزگان با اعلام اينکه کل بخشنامه‌هاي وزير راه و شهرسازي درخصوص انتخابات هيئت مديره هشتم نظام مهندسي رعايت شده است، درباره تاثيرات اين ابلاغيه ها در بين جامعه مهندسان گفت: اصولا اين گونه بخشنامه‌ها در هر نظامي مي‌تواند موافقان و مخالفاني را به دنبال داشته باشد.

غلامحسين شيري در گفت و گو با «صما» با بيان اينکه اين امر يک حالت طبيعي است، تاکيد کرد: اما درمجموع اين ابلاغيه ها به نفع مهندسين و به نفع جامعه بوده است.

اين مسئول ادامه داد: يکي از بخشنامه ها در راستاي نحوه انتخاب ناظر بوده که طبق تاکيد وزير راه و شهرسازي انتخاب آن بايد در دست سازنده باشد. اين بحث که فرد سرمايه‌گذار بايد مهندس خود را انتخاب کند، نه اينکه ما مهندس را انتخاب و به او تحميل کنيم، نظر درستي است که وزارتخانه دنبال مي کند.

وي در عين حال با اشاره به اينکه در اين استان تعامل سازمان نظام مهندسي با اداره راه و شهرسازي کامل بوده است، گفت: در حوزه ما بين دو نهاد مشکلي نبوده و تعامل کامل برقرار بوده است.

مديرکل راه و شهرسازي استان هرمزگان همچنين با بيان اينکه تعداد نفرات هيئت اجرايي انتخابات نظام مهندسي شامل 8 نفر است ادامه داد: کانديداها نيز واجد شرايط لازم هستند و احراز صلاحيت کانديداها توسط هيئت اجرايي بررسي شده است.

 


1397/7/2

سه شنبه 25 تير 1398
E-report
شناسه کاربری
کلمه عبور

براي ورود به سيستم ابتدا با کيک بر شکل روبرو ثبت اطلاعات کاربري فرماييد

لطفا قبل از تنظيم اولين گزارش بخش تذکرات بازبيني شود

 • شايعه اختلال ناظران صحت ندارد

  • در صورت نياز به مشاوره در خصوص تنظيم لايحه دفاعيه شوراي انتظامي با شماره 09121694716 در ساعات اداري تماس حاصل فرماييد.

    

   •  تلگرام شماره 09121694716
   • ارتباط آنلاين با مدير سايت 

       


       بخش مهم زندگي ما
       سعادت ديگران بخشي مهم از خوشبختي ماست.
       رنان
       آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 5279 مرتبه نمایش این صفحه: 5748 مرتبه