English     فارسی
طرحي که ۳۰ سال پيش بايد اجرايي مي‌شد

معاون شهردار تهران مطرح کرد:

طرحي که ۳۰ سال پيش بايد اجرايي مي‌شد/ انتشار اطلاعات شهرسازي بالاخره در شوراي پنجم کليد خورد

انتظار مي رود با انتشار اطلاعات شهرسازي شهر تهران ضمن جلوگيري از بسياري از ناهنجاري ها و زمينه هاي بروز فساد، ساخت و ساز استاندارد نيز با جديت بيشتري دنبال شود. طرحي که ۳۰ سال پيش بايد اجرايي مي‌شد/ انتشار اطلاعات شهرسازي بالاخره در شوراي پنجم کليد خورد

طرح الزام شهرداري تهران به انتشار اطلاعات شهرسازي اواخر مهرماه امسال تصويب شد و شهرداري بايد در مهلت مشخص اين اطلاعات را در سامانه شفافيت http://shafaf.tehran.ir در اختيار عموم قرار دهد.

بسياري از کارشناسان اجراي اين طرح را پاياني بر ساخت و سازهاي يک شبه و رانتي و آغازي بر نظارت همگاني بر فرآيندهاي ساخت و ساز در پايتخت مي دانند؛ طرحي که مي گويند در صورت ضمانت اجراي دقيق آن، روز مرگ امضاهاي طلايي در اين حوزه فرا خواهد رسيد.

اعضاي پنجمين دوره شوراي اسلامي شهر تهران که در انتخابات 29 ارديبهشت ماه سال 96 برگزيده شدند از آغاز فعاليت شعار شفافيت سر دادند و در مصوبه هاي خود تلاش کردند براي تحقق اين شعار سنگ تمام بگذارند.

در اين رهگذر همکاري کميسيون شهرسازي و معماري شوراي اسلامي شهر تهران، کميته شفافيت شوراي شهر و معاونت شهرسازي و معماري شهرداري تهران براي به حداقل رساندن تخلفات در ساخت و ساز در ارائه طرح الزام شهرداري تهران به انتشار عمومي اطلاعات شهرسازي اجرايي شد.

پيش از اجراي طرح انتشار عمومي اطلاعات شهرسازي تهران،سامانه شفافيت به منظور بارگذاري اطلاعات مختلف مربوط به حوزه شهري از جمله قراردادهاي با مبلغ بالاي 250 ميليون تومان راه اندازي شد.

بخشنامه ممنوعيت صدور هولوگرام براي ساخت و سازها نيز از ديگر اقدام ها در اين دوره مديريت شهري بود که در زمان تصدي محمد علي نجفي در شهرداري صادر شد.

سيد محمد علي افشاني که از 23 ارديبهشت ماه امسال سکان شهرداري تهران را به دست گرفته اعلام کرده است که تا پايان سال صدور پروانه هاي ساختماني هوشمند و الکترونيک خواهد شد؛ اقدامي که اجراي آن نيز در مسير شفاف سازي و مبارزه با فساد و رانت تلقي مي شود.

*تکاليف شهرداري

طرح الزام شهرداري تهران به انتشار عمومي اطلاعات شهرسازي در سه ماده و چند بند مصوب شده و تکاليفي را برعهده شهرداري تهران قرار داده است.

بر اين اساس شهرداري تهران مکلف شده طي 2 ماه از زمان ابلاغ مصوبه، نسبت به برقراري دسترسي عمومي و برخط تمامي اطلاعات لازم درخصوص پلاک هاي ثبتي‌هايي که از ابتداي فروردين 97 تشکيل پرونده داده اند و پروانه اخذ کرده‌اند، اقدام کند.

در اين طرح تمام اطلاعات شهرسازي و معماري پرونده‌ها شامل پهنه طرح تفصيلي، نوع کاربري املاک و اراضي، ميزان سطح اشغال، ميزان طبقات مجاز، بر و کف و ابعاد ملک و ساير اطلاعات فني از جمله کروکي، پلان‌هاي معماري ملک، وضعيت درختان، باغ و غيرباغ بودن ملک و گزارش‌هاي مهندسان ناظر درخصوص فرآيند انجام عمليات ساختماني در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

همچنين در ماده دوم اين طرح، شهرداري تهران مکلف شده طي دو ماه نسبت به انتشار اطلاعات مربوط به تثبيت و تغيير کاربرد هر يک از پرونده‌هايي که از ابتداي سال 97 براي آنها پروانه صادر شده اقدام کند چراکه بسياري از تخلف هايي که در مناطق 22 گانه صورت مي‌گيرد در حوزه تثبيت يا تغيير کاربرد است که با رويکرد درآمدزايي نسبت به تبديل فضاي مسکوني به اداري و تجاري يا ساير تغيير کاربردها صورت مي‌گيرد.

در ماده سوم، شهرداري مکلف شده طي پنج ماه نسبت به برقراري دسترسي عمومي به مجموعه‌اي از اطلاعات طرح تفصيلي از جمله ايجاد گزينه‌اي براي نمايش لايه‌هاي مختلف طرح تفصيلي روي نقشه‌هاي اطلاعات مکاني شهرداري تهران که امکان دسترسي به اطلاعات متعدد پرونده‌ها از جمله حداکثر تراکم مجاز براي هر پلاک ثبتي و کاربري‌هاي مجاز و کاربرد موجود و مجاز يا در محدوده آنچه نوع طرح‌هاي شهري قرار است اجرا شود، ميسر شود.

**حفظ حريم شخصي افراد

بهاره آروين عضو هيات رئيسه شوراي اسلامي شهر تهران اعلام کرد که با اجراي اين مصوبه شفافيت از طريق نظارت عمومي شهروندان افزايش مي يابد.

وي تاکيد کرد: در اجراي اين طرح حريم خصوصي مالک با عدم انتشار اطلاعات شخصي وي حفظ مي شود و تنها اطلاعات ملک و نقشه آن انتشار مي يابد.

**اتفاقي که 30 سال پيش بايد مي افتاد

پيروز حناچي معاون شهرسازي و معماري شهرداري تهران در جلسه بررسي اين موضوع گفته بود که اين لايحه 30 سال پيش بايد تصويب مي شد که تاکنون از بسياري از تخلفات جلوگيري مي کرد.

او اين را هم گفت که در بسياري از شهرهاي دنيا پروانه هاي ساختماني که صادر مي شود در اختيار عموم قرار مي گيرد؛ حتي در شهر لندن براي کشيدن لوله آب مقابل خانه مالک از وي اجازه مي گيرند و با وي مکاتبه مي کنند.

**شفاف سازي جنبه بازدارندگي دارد

علي اعطا سخنگوي شوراي اسلامي شهر تهران و عضو کميسيون معماري و شهرسازي، اجراي اين طرح را باهدف شفاف سازي اطلاعات دانست و گفت: اينکه شهروندان اطلاعات محله خود و هر نقطه اي از شهر را، مانند پيش بيني هايي که براي توسعه محله شده در اختيار داشته باشند، اتفاق مطلوبي است.

وي گفت: وقتي اطلاعات شفاف مي شود با توجه به اينکه حوزه شهرسازي حوزه اي است که خيلي در معرض خطر تخلف و رانت قرار دارد، جنبه بازدارندگي ايجاد مي کند.

اعطا تاکيد کرد: در فضاي شفاف کساني که بخواهند خطا کنند بسختي مي توانند اين کار را انجام دهند و طبيعي است که در فضاي مبهم کارشان راحت تر پيش مي رود.

عضو شوراي شهر تهران جنبه سوم شفاف سازي در حوزه شهرسازي را نظارت و پيگيري عنوان و بيان کرد:با شفافيت در اطلاع رساني حوزه شهرسازي وقتي پروانه ها صادر مي شود و دسترسي عمومي به اطلاعات آن پروانه وجود دارد، نظارت عمومي شکل مي گيرد و فضايي شکل مي گيرد که شهروندان اگر تخلفي ديدند آن را پيگيري کنند.

وي اظهارداشت: با تصويب اين طرح نظارت اجتماعي نهادهاي مدني شامل تشکل ها، رسانه ها و شوراياري ها افزايش مي يابد.

**اهميت ضمانت اجراي طرح

الهام فخاري عضو کميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي اسلامي شهر تهران ضرورت ضمانت اجراي اين طرح را بسيار مهم دانست و به خبرنگار ايرنا اظهارداشت: اين طرح از آن نظر که در مسير اطلاع رساني و آگاهي بخشي گام بر مي دارد و شهروندان را از اتفاقات شهر، محله و مجاورتشان آگاه مي کند، مثبت است اما صرف آگاهي راه حل مساله پيشگيري از تخلف و تضييع حقوق و مقابله با فساد نيست.

فخاري تاکيد کرد: آگاهي لازم است اما کافي نيست و بايد ساز و کار ضمانت اجرايي براي آن تعريف شود.

اين عضو شوراي شهر تهران افزود: در برخي موارد آگاهي شهروندان و شکايت آنان از يک ساخت و ساز منجر به توقف پروژه و تامين مصلحت عمومي نشده است.

**ايجاد زمينه نظارت همگاني

محمد سالاري رئيس کميسيون شهرسازي و معماري شوراي شهر تهران نيز در باره طرح اظهارداشت: مجموعه سازوکارها براي جلوگيري از تخلف هاي شهرسازي نتوانسته از تخلف ها جلوگيري کند و نظارت همگاني تنها کاري است که مي تواند کارساز باشد.

وي خاطرنشان کرد: متاسفانه تصميم گيران متخلف در حوزه شهرسازي مواخذه نمي شوند اما شخص يا مالک، مقصر جلوه داده مي شود.

سالاري اظهارداشت: پس از تصويب اين طرح، تشکل‌هاي حرفه‌اي، انجمن‌هاي معماري و شهرسازي و ساير ديده‌بان‌هاي شهري که ماموريت‌هاي شهرسازي را رصد مي‌کنند و رعايت طرح تفصيلي و قوانين و مقررات ساخت و ساز برايشان اهميت دارد مي‌توانند پرونده‌هاي شهرسازي را ارزيابي و بر آنها نظارت کنند.

رئيس کميسيون شهرسازي شوراي اسلامي شهر تهران چندي پيش گفته بود: تعداد پرونده هاي تخلف ثبت شده در کميسيون ماده 100 بيش از تعداد پروانه هاي بهره برداري صادر شده است که نشان مي دهد قوانين موجود در اين زمينه بازدارندگي لازم و کافي را ندارند.

سالاري همچنين در گفت وگو با خبرنگار ايرنا با بيان اينکه ميزان تخلفات در شهر تهران گسترده و افسار گسيخته شده و بايد رويکرد برخورد با تصميم گيران متخلف به جاي برخورد با تخلف مورد توجه مسئولان قضايي قرار گيرد، اظهارداشت: براساس گزارش اداره کل امور اجرايي کميسيون ماده صد و اداره کل معماري و ساختمان معاونت شهرسازي شهرداري تهران در چهار ماه اول امسال سه هزار و 300 پرونده به کميسيون هاي مختلف ماده صد ارسال شده است که نشان مي دهد به تعداد صدور مجوز ساخت تخلف وجود دارد.

وي با بيان اينکه همه پرونده هاي شهرداري در حوزه شهرسازي تخلف دارد افزود: معدود پرونده هايي هستند که تخلف ندارند اما برخي پرونده ها داراي چند تخلف است.

عضو شوراي شهر تهران عنوان کرد: اين ميزان تخلف در مقياس بزرگ بسيار زياد شده و علت اين است که پايتخت داراي ارزش افزوده است و سود کلاني نصيب کساني که در حوزه ساخت و ساز هستند، مي شود.

وي يادآورشد: مجازات تعيين شده براي جرم در حوزه ساخت و ساز بازدارنده نيست، سازوکارهايي چون کميسيون هاي ماده صد و امثال آن کارايي ندارد و موجب شده است در تهران بدون رعايت طرح تفصيلي و مقررات شهرسازي و معماري ساخت و ساز انجام گيرد.

به گزارش ايرنا فرصت پنج ماهه شوراي اسلامي شهر تهران براي شهرداري به منظور فراهم سازي امکان دسترسي عمومي به اطلاعات شهرسازي اسفندماه امسال پايان مي يابد.

 

منبع: ايرنا

 


1397/8/7

سه شنبه 28 خرداد 1398

براي ورود به سيستم ابتدا با کيک بر شکل روبرو ثبت اطلاعات کاربري فرماييد

حرکت با موس قابل توقف است

کليک بر عناوين موجب مشاهده مشروح مطلب است


انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.

   بسياري از مالکان و ذي‌نفعان همکاري لازم را ندارند   بيش از 70 درصد درآمد شهرداري ها از محل صدور پروانه ساختمان است و از سال 93 تا 97 اين عوارض هيچ گونه افزايشي را تجربه نکرده است   شهرداري 7 هزار تومان بابت هر متر صدور پروانه دريافت مي کند در حالي که نظام مهندسي 64 هزار تومان دريافت مي کند   زحمات و تقلا‌هاي ما، موفقيت‌هاي ما را رقم مي‌زنند. پس دوست من، تقلاهايت را درست انتخاب کن.   در هيچ کجاي دنيا تخصص را تحميل نمي کنند   عليرغم اينکه شهرداري ها در رابطه با ساخت وساز نقش عمده اي بر اساس قانون بر عهده دارند، اما هيچگاه خود را متولي کيفيت ندانسته و تمام و کمال اين وظيفه را از خود ساقط کرده اند   نظام مهندسي در صورت عدم انتخاب افراد اصلح به قهقرا مي‎رود   بارش شديد باراني که از 26 اسفند ماه سال 97 در مازندران باريدن گرفت و تا دوم فروردين ماه امسال ادامه داشت سبب طغيان رودخانه ها در مناطق مرکزي و شرقي استان شد و به 9 نقطه شهري و بيش از 170 روستا در بخش هاي مختلف خسارت زد   با توجه به اينکه تغيير، نشان پيشرفت و عدم تغيير نشان رکود است و سازمان نظام‌مهندسي هم يک نظام پويا بوده و نقش مهمي در ساخت‌وساز و توليد ملي دارد اينجانب که نمي‌خواهم نامم فاش شود- چون اهل رياکاري نيستم- اين پيش‌نويس تغييرات را پيشنهاد مي‌دهم.   ساخت‎وسازهاي غيرمهندسي، چالش اجراي مقررات ملي/ ساختمان‎ها را افرادي مي‎سازند که مهندس نيستند   علت عمده مشکلات ايجاد شده در ضعف‌هاي اساسي طرح‌هاي بالادستي توسعه شهر و ناديده گرفتن بحث‌هايي از قبيل هيدرولوژي و مهار سيلاب‌ها در مطالعات جامع شهري است   پيش‌بيني‌هاي ري کورزويل نويسنده، مخترع و آينده پژوه آمريکايي در مورد آينده تکنولوژي   اعطاي اين وام به وزراي راه و اقتصاد و رؤساي بانک مرکزي، سازمان برنامه و بنياد مسکن ابلاغ شد   الزام تهيه بيمه نامه تضمين کيفيت ساختمان براي صدور پايان کار حذف شد ، دولت آيين‌نامه‌هاي مربوطه را طي يک دهه گذشته تهيه نکرده بود   زماني که آگاهي در سطح جامعه به وجود بيايد، حساسيت ها بيشتر و مطالبات گسترده تر مي شود   چرا برخي از افراد اين مهارت را دارند تا در بحران و شرايط سخت، خونسرد باشند؟   اگر شهروند حقوق متقابل خود در مديريت شهري را بشناسد و به آن پايبند باشد بايد قبول کند که عوارض و ماليات را پرداخت کند و در مقابل نيز بايد انتظارات خود را از مديريت شهري مطالبه کند   ايجاد حفظ تعلق به مکان و جلب مشارکت شهروندان بسيار مهم است   دايي با انتشار اين تصوير نشان داده که به قول خود عمل کرده است   عملکرد کمد لباس ها بر اساس نظم عنصري است که شخصيت شما را بازگو مي کند   در نظام بودجه نويسي درآمد بايد بر هزينه مقدم باشد و تمام مخارج متناسب با ورودي مالي صورت پذيرد تا شهرداري به يک نهاد بدهکار و عقب مانده تبديل نشود که همه ساله براي تسويه بخشي از بدهي ها ناچار به خام فروشي گردد   رييس مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردي شوراي اسلامي شهر کرج گفت: بر اساس صورتجلسه معاونت معماري شهرسازي شهرداري کرج و سازمان نظام مهندسي ساختمان استان البرز در قالب تفاهمي غير قانوني به جاي حل مشکل چند نقشه اي در ساخت و ساز شهري کرج به دنبال تثبيت اين روش نابخردانه هستند   اوضاع بدتر از آن چيزي است که فکر مي‌کنيد!   اينجا حق رايت اصلاً معني ندارد، در بيشتر وقتها. گاهي هم آش را با جاش مي‌برند و کاري نمي‌توان کرد   سياست‌هاي سرکوبي در مسکن نتيجه‌اي معکوس به‌دنبال دارد   وقتي به شهرداري‌ ها کمک نمي‌کنيم و مي‌گوييم خودتان درآمد کسب کنيد، کار به جايي مي‌رسد که الان در ۱۰ کلانشهر اصلي ميزان وابستگي مديريت شهري به ساخت‌وساز بين ۸۰ تا ۸۵ درصد است   تبعات بروز اين پديده به شکل تلفات گسترده انساني، عارضه زيست محيطي، تخريب تاسيسات زيرزميني، کاهش آب‌دهي چاه‌ها، کاهش ضريب ذخيره آبخوان‌ها، کاهش کيفيت منابع آب، اختلال در جابه‌جايي کالا و مسافر، بروز آتش سوزي گسترده و تخريب وسيع پل‌ها بروز پيدا مي‌کند   وضعيت نامساعد تهران از نظر آمادگي در برابر زلزله   عليرغم تاکيد قانون بر لزوم به کارگيري مجريان ذي صلاح، اما در کشور ما هر کسي با هر سوادي وارد عرصه ساخت و ساز شده‏ است   انتقاد از جايگزيني سوداگري بر فرهنگ اجراي قوانين در ساخت‌و ساز   تغيير نگرش در اداره امور پايتخت را يک ضرورت مي داند   نخستين قدمي که براي خريد خانه بايد برداريد اين است که اهداف بلندمدت‌تان براي خريد خانه چيست و چگونه مالکيت خود را براساس آن برنامه، سازگار مي‌کنيد؟   کارشناسان تغذيه تاکيد مي کنند که 10 ماده غذايي را بايد کاملا به دور از محيط يخچال و فريزر نگه داشت   امکانات و خدمات فوق مدرني که ارائه مي دهند به مکان و جاذبه اي گردشگري و مشهور تبديل شده اند   نيمي از ساختمان‌ها فاقد اسکلت هستند   مسائل و مشکلاتي که به وجود آمده را مي‌توان با اين کار حل کرد   افتتاح ۳ ايستگاه از خط ۶ مترو تهران   شوراي مرکزي نظام‌مهندسي هرچه سريع‌تر تعيين تکليف شود/ تعارض منافع و امضا فروشي خاتمه يابد   توجه به کيفيت ساخت و سازها الزامي است و از سوي ديگر اين موضوع با دستمزدي که مهندسان دريافت مي کنند، در تناقض قرار دارد و ناخواسته موجب افت خدمات مهندسي و درنهايت کاهش کيفيت ساختمان ها مي شود   چندي پيش وزيرراه با انجام دو مکاتبه دو تصميم مهم شامل برگزاري هيات عمومي نظام مهندسي کشور و نيز تقليل زمان لغو تعليق پروانه فرج الله رجبي که به نوعي به منزله عدم امکان بازگشت فرج‌الله رجبي به بدنه شوراي مرکزي تعبير شد را اخذ کرد   ايران جزو ۱۰ کشور دنيا به لحاظ تجربه بلاياي طبيعي است و در واقع زلزله بخشي از زندگي است و ما بايد ياد بگيريم که چگونه با آن برخورد و زندگي کنيم   شهردار تهران از مردم خواست در صورت مشاهده تخلف از طريق سامانه 137 نهادهاي ناظر در شهرداري را مطلع کنند.   بايد تلاش کنيم مردم مجاب شوند تا براي هر کاري از خودروي شخصي استفاده نکنند   تبديل شدن سازمان نظام مهندسي به بنگاه‌هاي اقتصادي و اداري و نبود نظارت دقيق بر عملکرد هيات مديره‌ها، اين سازمان‌ها را از پرداختن به وظايف اصلي و حرفه‌اي خود منحرف کرده و اين در حالي است که در کشورهاي ديگر، نهادهاي مشابه هيچ دخالتي در امور مالي، اداري و مهندسي ندارند   سازمان ملي استاندارد بايد در خصوص استفاده از فولاد و ميلگردهاي غير استاندارد به طور جدي ورود کرده و آن را بررسي کند   بيست سال است تهران، اين زيباي مغموم، به تاخت ساخته مي‌شود و بزرگ مي‌شود و هي شبيه «خارج» مي‌شود   توافقاتي که براي صدور مجوزهاي ساختماني در شوراهاي معماري مناطق شهرداري انجام مي‌شود و همچنين مجوزهاي کميسيون ماده ۵، دو زمينه اصلي بروز فساد شهري است   کشور امارات متحده عربي عمر چنداني ندارد و تنها ۴۰ سال است که به وجود آمده است. با اين حال، در همين مدت کوتاه توانسته به يکي از کشورهاي مدرن و پيشرفته دنيا تبديل شود و با سرمايه گذاري هاي مختلف به ويژه در عرصه گردشگري به سودآوري و ثروت زيادي دست پيدا کند   با فساد مبارزه مي‌کنم   شرکت گوگل هميشه جزء شرکت هايي است که بيشترين ارزش و احترام را به پرسنل خود قائل بوده و بهترين شرايط را براي آنها فراهم مي کند   بي توجهي به ضوابط معماري و شهرسازي و مغايرت نحوه ساخت وساز برخي سازه هاي بزرگ تجاري و مسکوني با آئين نامه هاي اجرايي در کلانشهرها موجب شده است تا وزارت راه و شهرسازي پرونده صدها تخلف صورت گرفته در اين زمينه را به دستگاه قضايي ارجاع دهد   اعضاي شورا از تصميمات هيات رئيسه بي‌اطلاعند   سقوط دومينو وار سمت ها نيازمند تشريفات اداري خاصي نيست و تماما در زمان تعليق پروانه اشتغال به کار، اتفاق مي افتد   علاوه‌بر مشکلات گسترده اين کلان‌شهر، برخي رويه‌ها و شيوه‌هاي غيراصولي حاکم بر مديريت شهري نيز هزينه اصلاح و ارتقاي مديريت شهري را افزايش داده است   از سوابق اجرايي وي مي ‌توان به‌ معاون نظام مهندسي و اجراي ساختمان وزارت مسکن و شهرسازي، دبير شورايعالي شهرسازي و معماري کشور، عضو شوراي عالي ترافيک، رئيس مرکز مطالعاتي و تحقيقاتي معماري و شهرسازي وزارت مسکن و شهرسازي، معاون معماري و شهرسازي و دبير شورايعالي معماري و شهرسازي ايران اشاره کرد   محورهايي مانند دولت، ساختمان، حمل‌ونقل، محيط‌زيست، اقتصاد هوشمند همچنين تجهيزات زيرساخت‌هاي اطلاعات و مخابرات، سلامت و آموزش و انرژي هوشمند فاکتورهاي بنيادي شهرهاي هوشمند است که متأسفانه اطلاعات و دانسته‌هاي شهروندان و حتي مسئولان در خصوص اين موضوعات بسيار اندک است   انتشار اطلاعات شهرسازي بالاخره در شوراي پنجم کليد خورد   بالاترين مقام سه دستگاه عهده دار ساختمان و شهرسازي شامل وزارتخانه راه و شهرسازي،شوراي مرکزي، سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور و شهرداري تهران به ترتيب به دليل استعفا،عزل و بازنشستگي معلق شده اند   زلزله اخير شهر تهران نشان داد ما به شدت آسيب پذير هستيم ومردم نيازمند هستند در فاصله کوتاهي به فضاهاي سرباز خودشان رابرسانند   سرعت انتقال داده ها بين فضاي ابري و سيستم کاربران کاملا متفاوت و خاص است    


        

   archive.nazeran.com

   آرشيو گزارشهاي قبل از 92

   • در صورت داشتن ارتباطات در شهرداري ها با ما تماس حاصل فرماييد.
   معرفي ناظران به دوستان!
   logo-samandehi
   آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 4426 مرتبه نمایش این صفحه: 4800 مرتبه