English     فارسی
برنامه‌هاي شهرداري تهران براي کاهش آلودگي هوا

 

حناچي: مردم مجاب شوند براي هر کاري از خودروي شخصي استفاده نکنند

شهردار تهران گفت: بايد تلاش کنيم مردم مجاب شوند تا براي هر کاري از خودروي شخصي استفاده نکنند. حناچي: مردم مجاب شوند براي هر کاري از خودروي شخصي استفاده نکنند

پيروز حناچي در همايش روز ملي حمل و نقل که صبح امروز با حضور وزير کشور، فرمانده پليس راهور، رئيس سازمان ملي استاندارد، جمعي از شهرداران و استانداران و جمعي از مديران حوزه حمل و نقل شهري در محل وزارت کشور برگزار شد، با بيان اينکه چگونه مسئله‌اي را مطرح کنيم که 50 درصد راه رسيدن به جواب است، گفت: سوال غلط يا تشخيص مسئله به شکل غلط ما را از مسير دور مي‌کند. اعتقاد دارم کشور با سابقه، پيشينه و با فرهنگي هستيم و بسياري از مسائل و راهکارها در ادبيات ما هست که بايستي به آن توجه کنيم.

وي ادامه داد: همه ما در برابر وقت و زماني که در ترافيک از مردم تلف مي‌شود مسئوليم و رنج مردم رنج ما هم است و با عنايت به مسئوليت پذيري تلاش مي‌کنيم اين مسير را اصلاح کنيم.

حناچي ادامه داد: در مقياس کلان، شريان‌هاي حياتي کشور به موضوع حمل و نقل و ترافيک وابستگي دارد و در مقياس شهرها هم يکي از پديده‌هاي زندگي شهري است. اساسا بدون حمل و نقل شهرهاي بزرگ پديد نمي‌آيند و اين موضوعي است که براي دوران حال حاضر ما بوده و شايد در قرون پنجم و چهارم پديده‌اي به اين شکل وجود نداشته است، اما اين موضوع در عصر حاضر امري است که زندگي شهري ما به آن وابسته است.

شهردار تهران اضافه کرد: گسترش شهرها تبعاتي به دنبال داشته است. معمولا در شهرسازي مي‌گوييم وقتي شهرها از جمعيت 500 هزار نفر بيشتر مي‌شوند بايد تمهيداتي براي آن انديشيد. يعني شهرهاي کمتر از 500 هزار نفر هنوز فرصت دارند که مسائل‌شان را با هزينه کمتر مرتفع کنند، اما وقتي جمعيت شهر از يک ميليون نفر بالاتر رفت هزينه اين کار نيز بالاتر خواهد شد. کلانشهري مانند تهران که کمتر به اين موضوع به شکل منسجم پرداخته موقعي به فکر افتاد که جمعيت آن از پنج ميليون نفر بيشتر شد و طبيعتا هزينه و حل مشکلات به راحتي نبود.

حناچي تصريح کرد: حمل و نقل و ترافيک و هماهنگي آن با زندگي شهري موضوع ميان بخشي است و بايستي حداکثر ظرفيت‌هاي نهفته را در اين حوزه به کار گرفت و اين کار جز با همدلي و همراهي دستگاهي‌هايي که در اين حوزه سهم دارند ميسر نمي‌شود. ما کمتر عادت کرده‌ايم که خود را به کار تيمي تجهيز کنيم. بعضي اوقات بازي‌هاي تيمي را به شکل انفرادي انجام مي‌دهيم. البته بهره‌اي هم نمي‌بريم و جايي که به شکل تيمي کار مي‌کنيم بهره بهتري به دست مي‌آوريم که با تلاش در اين عرصه مي‌توانيم بزرگترين پاداش يعني رضايت و لبخند شهروندان را به دست آوريم.

وي اظهار کرد: حمل و نقل و ترافيک در شهرها محرک اقتصادي شهرها هم هست و به تبع گسترش آن يکي از دغدغه‌هاي نظام مديريت شهري هم تلقي مي‌شود. ترافيک و به تبع آن آلودگي يکي از پيامدهاي زندگي شهري، خصوصا در کلانشهرها است. متاسفانه در کشور به خصوص در روزهاي سرد سال شهرهاي مياني و شهرهايي که حتي در مقياس کلانشهرهاي بزرگ نيستند در زمره شهرهاي آلوده قرار مي‌گيرند. شهري مانند اراک در آستانه کلانشهر شدن است اما در مقياسي نيست که اولين شهر آلوده کشور در بعضي از روزهاي سال شود که اين نشان دهنده اين است که بايد براي آن تمهيداتي بينديشيم.

به گفته وي، اين مسائل صرفا به شهرسازي مربوط نمي‌شود. گاهي تجمع صنايع در محدوده کوچک مي‌تواند منشأ آلودگي باشد که معضل بسياري از کلانشهرها هم است. 95 درصد سرمايه گذاري در پنج درصد مساحت مراکز استان‌ها انجام مي‌شود که اين يکي از دلايل آلودگي است و اين وضعيت در تهران سه برابر مي‌شود و طبيعتا وقت و انرژي بسياري از شهروندان تلف مي‌شود.

شهردار تهران در بخش ديگري از صحبت‌هايش گفت: بايد در اينجا پرسيد که آيا اين موضوع غير قابل حل است؟ که در اين ميان مي‌توان به تاريخ 26 آبان سال 36 و همزمان با آن 9 دسامبر 1952 در لندن اشاره کرد که در اين شهر بر اثر آلودگي هوا عده‌اي زيادي جان خود را از دست دادند و امروز نقطه عطفي براي اخذ تصميمات بزرگ در اين کلانشهر شد. پس مي‌توان نتيجه گرفت که اين موضوع را مي‌توان با مديريت و تدبير حل کرد. البته اين موضوع فقط در لندن نبوده است و بسياري از کلانشهرهاي دنيا توانسته‌اند با برنامه ريزي منسجم و سرمايه گذاري اين موضوع را حل کنند.

وي خاطرنشان کرد: اجراي شبکه‌هاي گسترده حمل و نقل يکي از موارد تاثيرگذار در اين زمينه است. در کشور ما قدري اين کار دير آغاز شد؛ اما در تهران و کلانشهرها اين کار آغاز شده. البته نمي‌توانيم بگوييم به شکل گسترده سهم بسزايي در حمل و نقل عمومي داريم زيرا هنوز گستردگي شبکه خطوط مترو، هم در تهران و هم در کلانشهرها به گونه‌اي نيست که همه مناطق کلانشهرها را به شکل پيوسته پوشش دهد.

حناچي در بخش ديگري از صحبت‌هايش به سه شنبه‌هاي بدون خودرو نيز اشاره کرد و گفت: سه شنبه‌هاي بدون خودرو اين هدف را دنبال مي‌کند و اگر مي‌خواهيم شهري پاک و کم کربن داشته باشيم بايد کساني که مرجع در جامعه هستند پرچم دار اين حرکت باشند. مردم از کساني که در جامعه مرجع هستند تابعيت مي‌کنند. به سهم خودم تلاش کردم که اين کار را انجام دهم و به همکاران هم نيز گفتم تا زماني که آنها اين کار را انجام ندهند مردم به باور نخواهند رسيد.

شهردار تهران همچنين به تغيير رفتار عمومي که تبديل به يک عادت شده است اشاره کرد و گفت: تغيير رفتار عمومي که تبديل به رفتار روزمره شده پروسه‌اي پيچيده دارد که براي اين کار نيازمند همراهي متخصصان علوم اجتماعي و همراهي نخبگان هستيم.

به گفته وي، آلودگي شهرها بعد از توسعه شبکه گاز تجاري و خانگي، ارتباط مستقيم با حمل و نقل دارد. بخش عمده‌اي از آلودگي در شهرهاي ما ارتباط مستقيمي با حمل و نقل دارد. در حقيقت ما در بخش استفاده کم از خودروهاي شخصي موفق نبوديم. اگرچه تلاش‌هايي در اين زمينه کرده‌ايم و طرح‌هاي زوج و فرد و ترافيک گذاشته شده است؛ ولي هنوز استفاده از خودروي شخصي به شکل يک رفتار عمومي است که بايد اين نقطه را هدف قرار دهيم و تلاش کنيم مردم مجاب شوند براي هر کاري از خودروي شخصي استفاده نکنند.

وي ادامه داد: در تهران مشکلي تحت عنوان توزيع يکنواخت حمل و نقل همگاني در همه مناطق شهر داريم که با تکميل شبکه مترو و مدهاي ديگر حمل و نقلي اين موضوع را تغيير خواهيم داد. تهران بيش از 3000 اتوبوس براي اين هدف کم دارد که تلاش مي‌کنيم اين مشکل نيز حل شود. همچنين محدوده طرح ترافيک نيز کار ميان بخشي است و تجربيات در دنيا و يا LEZ نشان مي‌دهد که محدوده کاهش آلودگي بايد در شهرها افزايش پيدا کند.

حناچي همچنين به معضل تردد موتورسيکلت‌ها اشاره کرد و گفت: در تهران بيش از سه ميليون موتور سيکلت داريم و با وجود اين همه اصرار بر معاينه فني و تلاش براي کاهش آلودگي ولي بسياري از اين موتورهاي کاربراتوري معادل چند خودروي يورو 6 آلودگي توليد مي‌کنند که قطعا بايد به آنها توجه شود و همچنين توسعه حمل و نقل موتورهاي باطري دار نيز مي‌تواند در اين زمينه موثر باشد.

شهردار تهران اضافه کرد: با نگاه کرامت انساني هم که توجه کنيم وظيفه داريم که به اين موضوع بپردازيم و هيچ موضوعي مهمتر از ايمني و سلامت شهروندان نيست.

حناچي در پايان صحبت‌هايش به برنامه‌هاي شهرداري تهران براي کاهش آلودگي هوا اشاره کرد و گفت: طرح کاهش و کنترل آلودگي هواي شهر به شکل مستمر، الزام شرکت‌هاي خصوصي اتوبوسراني به دارا شدن معاينه فني، الزام شرکت‌هاي خصوصي اتوبوسراني به دارا شدن معاينه فني، جلوگيري از عبور و مرور و تردد خودروهاي ديزلي فرسوده، افزايش دقت معاينه فني در پايتخت، اجراي طرح ترافيک جديد تهران که پس از تصويب در شوراي ترافيک به نتيجه خواهد رسيد، از جمله برنامه‌هاي شهرداري است.

انتهاي پيام

 

منبع: ايسنا

 


1397/9/27

دو شنبه 29 مهر 1398

  ابتدا ثبت نام فرماييد

   قبل از تنظيم اولين گزارش روي علامت زير کليک کنيد

   E-report
   شناسه کاربری
   کلمه عبور

    

    

   انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.

    

    

    


   حرکت با موس قابل توقف و کليک بر عناوين موجب مشاهده مشروح مطلب است

    


   وظايف سازمان نظام مهندسي ارتقاي دانش و پايه مهندسان، تعيين صلاحيت مهندسان و تعريف بسته خدمت براي مهندسان است و بنگاه پولي مالي ...   آموزش، اقدام مهم در بخش بهينه سازي مصرف ...   درآمد نظارت به جاي سازمان، بايد به حساب مهندسان واريز ...   (Zaha Hadid) طراح برجسته که فرودگاه را به شکل ستاره دريايي طراحي ...   از اصرار وزارت راه تا انکار ...   مواد مربوط به سازمان نظام‌مهندسي بايد از قانون حذف ...   امکان مقاوم سازي نماها و ديوارها و ديگر بخش هاي غيرسازه اي ساختمان نيز لحاظ شده ...   مافياهاي حاکم بر نظامات مهندسي همچون غده اي سرطاني بر پيکر جامعه مهندسي رسوخ کرده اند و دنبال منافع خود هستند و اين پيکر نحيف روز به روز لاغرتر و ...   انتخاب ناظر از سوي نظام‌مهندسي غيرقانوني است+ داد ...   طبق ماده ۲ قانون تعاريف محدوده و حريم شهر و روستا، شهرداري مسووليت کنترل و نظارت بر اجراي ساختمان‌هاي شهري را برعهده ...   کميسيون ماده100 را براي کسب درآمد شهرداري‌ها ...   امروزه موثر‌ترين راهکار خانه‌دار شدن در ايران براي قشر متوسط و حقوق‌بگيران وام مسکن از طريق بانک‌هاي عامل ...   ساخت فرودگاه بين‌المللي داکسينگ در پکن پايان يافته ...   همواره ابهامات و شبهه‌هايي از سوي مسئولان سازمان نظام مهندسي وجود ...   آمادگي کامل نظام مهندسي براي اجراي مبحث ...   بسياري از مالکان و ذي‌نفعان همکاري لازم را ...   بيش از 70 درصد درآمد شهرداري ها از محل صدور پروانه ساختمان است و از سال 93 تا 97 اين عوارض هيچ گونه افزايشي را تجربه نکرده ...   شهرداري 7 هزار تومان بابت هر متر صدور پروانه دريافت مي کند در حالي که نظام مهندسي 64 هزار تومان دريافت مي ...   در هيچ کجاي دنيا تخصص را تحميل نمي ...   عليرغم اينکه شهرداري ها در رابطه با ساخت وساز نقش عمده اي بر اساس قانون بر عهده دارند، اما هيچگاه خود را متولي کيفيت ندانسته و تمام و کمال اين وظيفه ...
   آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 7013 مرتبه نمایش این صفحه: 7664 مرتبه