English     فارسی
برنامه‌هاي شهرداري تهران براي کاهش آلودگي هوا

 

حناچي: مردم مجاب شوند براي هر کاري از خودروي شخصي استفاده نکنند

شهردار تهران گفت: بايد تلاش کنيم مردم مجاب شوند تا براي هر کاري از خودروي شخصي استفاده نکنند. حناچي: مردم مجاب شوند براي هر کاري از خودروي شخصي استفاده نکنند

پيروز حناچي در همايش روز ملي حمل و نقل که صبح امروز با حضور وزير کشور، فرمانده پليس راهور، رئيس سازمان ملي استاندارد، جمعي از شهرداران و استانداران و جمعي از مديران حوزه حمل و نقل شهري در محل وزارت کشور برگزار شد، با بيان اينکه چگونه مسئله‌اي را مطرح کنيم که 50 درصد راه رسيدن به جواب است، گفت: سوال غلط يا تشخيص مسئله به شکل غلط ما را از مسير دور مي‌کند. اعتقاد دارم کشور با سابقه، پيشينه و با فرهنگي هستيم و بسياري از مسائل و راهکارها در ادبيات ما هست که بايستي به آن توجه کنيم.

وي ادامه داد: همه ما در برابر وقت و زماني که در ترافيک از مردم تلف مي‌شود مسئوليم و رنج مردم رنج ما هم است و با عنايت به مسئوليت پذيري تلاش مي‌کنيم اين مسير را اصلاح کنيم.

حناچي ادامه داد: در مقياس کلان، شريان‌هاي حياتي کشور به موضوع حمل و نقل و ترافيک وابستگي دارد و در مقياس شهرها هم يکي از پديده‌هاي زندگي شهري است. اساسا بدون حمل و نقل شهرهاي بزرگ پديد نمي‌آيند و اين موضوعي است که براي دوران حال حاضر ما بوده و شايد در قرون پنجم و چهارم پديده‌اي به اين شکل وجود نداشته است، اما اين موضوع در عصر حاضر امري است که زندگي شهري ما به آن وابسته است.

شهردار تهران اضافه کرد: گسترش شهرها تبعاتي به دنبال داشته است. معمولا در شهرسازي مي‌گوييم وقتي شهرها از جمعيت 500 هزار نفر بيشتر مي‌شوند بايد تمهيداتي براي آن انديشيد. يعني شهرهاي کمتر از 500 هزار نفر هنوز فرصت دارند که مسائل‌شان را با هزينه کمتر مرتفع کنند، اما وقتي جمعيت شهر از يک ميليون نفر بالاتر رفت هزينه اين کار نيز بالاتر خواهد شد. کلانشهري مانند تهران که کمتر به اين موضوع به شکل منسجم پرداخته موقعي به فکر افتاد که جمعيت آن از پنج ميليون نفر بيشتر شد و طبيعتا هزينه و حل مشکلات به راحتي نبود.

حناچي تصريح کرد: حمل و نقل و ترافيک و هماهنگي آن با زندگي شهري موضوع ميان بخشي است و بايستي حداکثر ظرفيت‌هاي نهفته را در اين حوزه به کار گرفت و اين کار جز با همدلي و همراهي دستگاهي‌هايي که در اين حوزه سهم دارند ميسر نمي‌شود. ما کمتر عادت کرده‌ايم که خود را به کار تيمي تجهيز کنيم. بعضي اوقات بازي‌هاي تيمي را به شکل انفرادي انجام مي‌دهيم. البته بهره‌اي هم نمي‌بريم و جايي که به شکل تيمي کار مي‌کنيم بهره بهتري به دست مي‌آوريم که با تلاش در اين عرصه مي‌توانيم بزرگترين پاداش يعني رضايت و لبخند شهروندان را به دست آوريم.

وي اظهار کرد: حمل و نقل و ترافيک در شهرها محرک اقتصادي شهرها هم هست و به تبع گسترش آن يکي از دغدغه‌هاي نظام مديريت شهري هم تلقي مي‌شود. ترافيک و به تبع آن آلودگي يکي از پيامدهاي زندگي شهري، خصوصا در کلانشهرها است. متاسفانه در کشور به خصوص در روزهاي سرد سال شهرهاي مياني و شهرهايي که حتي در مقياس کلانشهرهاي بزرگ نيستند در زمره شهرهاي آلوده قرار مي‌گيرند. شهري مانند اراک در آستانه کلانشهر شدن است اما در مقياسي نيست که اولين شهر آلوده کشور در بعضي از روزهاي سال شود که اين نشان دهنده اين است که بايد براي آن تمهيداتي بينديشيم.

به گفته وي، اين مسائل صرفا به شهرسازي مربوط نمي‌شود. گاهي تجمع صنايع در محدوده کوچک مي‌تواند منشأ آلودگي باشد که معضل بسياري از کلانشهرها هم است. 95 درصد سرمايه گذاري در پنج درصد مساحت مراکز استان‌ها انجام مي‌شود که اين يکي از دلايل آلودگي است و اين وضعيت در تهران سه برابر مي‌شود و طبيعتا وقت و انرژي بسياري از شهروندان تلف مي‌شود.

شهردار تهران در بخش ديگري از صحبت‌هايش گفت: بايد در اينجا پرسيد که آيا اين موضوع غير قابل حل است؟ که در اين ميان مي‌توان به تاريخ 26 آبان سال 36 و همزمان با آن 9 دسامبر 1952 در لندن اشاره کرد که در اين شهر بر اثر آلودگي هوا عده‌اي زيادي جان خود را از دست دادند و امروز نقطه عطفي براي اخذ تصميمات بزرگ در اين کلانشهر شد. پس مي‌توان نتيجه گرفت که اين موضوع را مي‌توان با مديريت و تدبير حل کرد. البته اين موضوع فقط در لندن نبوده است و بسياري از کلانشهرهاي دنيا توانسته‌اند با برنامه ريزي منسجم و سرمايه گذاري اين موضوع را حل کنند.

وي خاطرنشان کرد: اجراي شبکه‌هاي گسترده حمل و نقل يکي از موارد تاثيرگذار در اين زمينه است. در کشور ما قدري اين کار دير آغاز شد؛ اما در تهران و کلانشهرها اين کار آغاز شده. البته نمي‌توانيم بگوييم به شکل گسترده سهم بسزايي در حمل و نقل عمومي داريم زيرا هنوز گستردگي شبکه خطوط مترو، هم در تهران و هم در کلانشهرها به گونه‌اي نيست که همه مناطق کلانشهرها را به شکل پيوسته پوشش دهد.

حناچي در بخش ديگري از صحبت‌هايش به سه شنبه‌هاي بدون خودرو نيز اشاره کرد و گفت: سه شنبه‌هاي بدون خودرو اين هدف را دنبال مي‌کند و اگر مي‌خواهيم شهري پاک و کم کربن داشته باشيم بايد کساني که مرجع در جامعه هستند پرچم دار اين حرکت باشند. مردم از کساني که در جامعه مرجع هستند تابعيت مي‌کنند. به سهم خودم تلاش کردم که اين کار را انجام دهم و به همکاران هم نيز گفتم تا زماني که آنها اين کار را انجام ندهند مردم به باور نخواهند رسيد.

شهردار تهران همچنين به تغيير رفتار عمومي که تبديل به يک عادت شده است اشاره کرد و گفت: تغيير رفتار عمومي که تبديل به رفتار روزمره شده پروسه‌اي پيچيده دارد که براي اين کار نيازمند همراهي متخصصان علوم اجتماعي و همراهي نخبگان هستيم.

به گفته وي، آلودگي شهرها بعد از توسعه شبکه گاز تجاري و خانگي، ارتباط مستقيم با حمل و نقل دارد. بخش عمده‌اي از آلودگي در شهرهاي ما ارتباط مستقيمي با حمل و نقل دارد. در حقيقت ما در بخش استفاده کم از خودروهاي شخصي موفق نبوديم. اگرچه تلاش‌هايي در اين زمينه کرده‌ايم و طرح‌هاي زوج و فرد و ترافيک گذاشته شده است؛ ولي هنوز استفاده از خودروي شخصي به شکل يک رفتار عمومي است که بايد اين نقطه را هدف قرار دهيم و تلاش کنيم مردم مجاب شوند براي هر کاري از خودروي شخصي استفاده نکنند.

وي ادامه داد: در تهران مشکلي تحت عنوان توزيع يکنواخت حمل و نقل همگاني در همه مناطق شهر داريم که با تکميل شبکه مترو و مدهاي ديگر حمل و نقلي اين موضوع را تغيير خواهيم داد. تهران بيش از 3000 اتوبوس براي اين هدف کم دارد که تلاش مي‌کنيم اين مشکل نيز حل شود. همچنين محدوده طرح ترافيک نيز کار ميان بخشي است و تجربيات در دنيا و يا LEZ نشان مي‌دهد که محدوده کاهش آلودگي بايد در شهرها افزايش پيدا کند.

حناچي همچنين به معضل تردد موتورسيکلت‌ها اشاره کرد و گفت: در تهران بيش از سه ميليون موتور سيکلت داريم و با وجود اين همه اصرار بر معاينه فني و تلاش براي کاهش آلودگي ولي بسياري از اين موتورهاي کاربراتوري معادل چند خودروي يورو 6 آلودگي توليد مي‌کنند که قطعا بايد به آنها توجه شود و همچنين توسعه حمل و نقل موتورهاي باطري دار نيز مي‌تواند در اين زمينه موثر باشد.

شهردار تهران اضافه کرد: با نگاه کرامت انساني هم که توجه کنيم وظيفه داريم که به اين موضوع بپردازيم و هيچ موضوعي مهمتر از ايمني و سلامت شهروندان نيست.

حناچي در پايان صحبت‌هايش به برنامه‌هاي شهرداري تهران براي کاهش آلودگي هوا اشاره کرد و گفت: طرح کاهش و کنترل آلودگي هواي شهر به شکل مستمر، الزام شرکت‌هاي خصوصي اتوبوسراني به دارا شدن معاينه فني، الزام شرکت‌هاي خصوصي اتوبوسراني به دارا شدن معاينه فني، جلوگيري از عبور و مرور و تردد خودروهاي ديزلي فرسوده، افزايش دقت معاينه فني در پايتخت، اجراي طرح ترافيک جديد تهران که پس از تصويب در شوراي ترافيک به نتيجه خواهد رسيد، از جمله برنامه‌هاي شهرداري است.

انتهاي پيام

 

منبع: ايسنا

 


1397/9/27

جمعه 28 دي 1397


محبت مادر
هيچ گاه در زندگي نمي توانيد محبتي بهتر، بي پيرايه تر و حقيقي تر از محبت مادر خود بيابيد
اونوره دو بالزاك

 

انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.

 

 

 


حرکت با موس قابل توقف و کليک بر عناوين موجب مشاهده مشروح مطلب است

 


وقتي به شهرداري‌ ها کمک نمي‌کنيم و مي‌گوييم خودتان درآمد کسب کنيد، کار به جايي مي‌رسد که الان در ۱۰ کلانشهر اصلي ميزان وابستگي مديريت ...تبعات بروز اين پديده به شکل تلفات گسترده انساني، عارضه زيست محيطي، تخريب تاسيسات زيرزميني، کاهش آب‌دهي چاه‌ها، کاهش ضريب ذخيره آبخوان‌ها، کاهش کيفيت ...وضعيت نامساعد تهران از نظر آمادگي در برابر ...عليرغم تاکيد قانون بر لزوم به کارگيري مجريان ذي صلاح، اما در کشور ما هر کسي با هر سوادي وارد عرصه ساخت و ساز شده‏ ...انتقاد از جايگزيني سوداگري بر فرهنگ اجراي قوانين در ساخت‌و ...تغيير نگرش در اداره امور پايتخت را يک ضرورت مي ...امکانات و خدمات فوق مدرني که ارائه مي دهند به مکان و جاذبه اي گردشگري و مشهور تبديل شده ...نيمي از ساختمان‌ها فاقد اسکلت ...مسائل و مشکلاتي که به وجود آمده را مي‌توان با اين کار حل ...افتتاح ۳ ايستگاه از خط ۶ مترو ...شوراي مرکزي نظام‌مهندسي هرچه سريع‌تر تعيين تکليف شود/ تعارض منافع و امضا فروشي خاتمه ...توجه به کيفيت ساخت و سازها الزامي است و از سوي ديگر اين موضوع با دستمزدي که مهندسان دريافت مي کنند، در تناقض قرار دارد و ناخواسته موجب افت خدمات ...چندي پيش وزيرراه با انجام دو مکاتبه دو تصميم مهم شامل برگزاري هيات عمومي نظام مهندسي کشور و نيز تقليل زمان لغو تعليق پروانه فرج الله رجبي که به نوعي ...ايران جزو ۱۰ کشور دنيا به لحاظ تجربه بلاياي طبيعي است و در واقع زلزله بخشي از زندگي است و ما بايد ياد بگيريم که چگونه با آن برخورد و ...شهردار تهران از مردم خواست در صورت مشاهده تخلف از طريق سامانه 137 نهادهاي ناظر در شهرداري را مطلع ...بايد تلاش کنيم مردم مجاب شوند تا براي هر کاري از خودروي شخصي استفاده ...تبديل شدن سازمان نظام مهندسي به بنگاه‌هاي اقتصادي و اداري و نبود نظارت دقيق بر عملکرد هيات مديره‌ها، اين سازمان‌ها را از پرداختن به وظايف اصلي و ...سازمان ملي استاندارد بايد در خصوص استفاده از فولاد و ميلگردهاي غير استاندارد به طور جدي ورود کرده و آن را بررسي ...بيست سال است تهران، اين زيباي مغموم، به تاخت ساخته مي‌شود و بزرگ مي‌شود و هي شبيه «خارج» ...توافقاتي که براي صدور مجوزهاي ساختماني در شوراهاي معماري مناطق شهرداري انجام مي‌شود و همچنين مجوزهاي کميسيون ماده ۵، دو زمينه اصلي بروز فساد ...کشور امارات متحده عربي عمر چنداني ندارد و تنها ۴۰ سال است که به وجود آمده است. با اين حال، در همين مدت کوتاه توانسته به يکي از کشورهاي ...با فساد مبارزه ...بي توجهي به ضوابط معماري و شهرسازي و مغايرت نحوه ساخت وساز برخي سازه هاي بزرگ تجاري و مسکوني با آئين نامه هاي اجرايي در کلانشهرها موجب شده است تا ...اعضاي شورا از تصميمات هيات رئيسه ...سقوط دومينو وار سمت ها نيازمند تشريفات اداري خاصي نيست و تماما در زمان تعليق پروانه اشتغال به کار، اتفاق مي ...علاوه‌بر مشکلات گسترده اين کلان‌شهر، برخي رويه‌ها و شيوه‌هاي غيراصولي حاکم بر مديريت شهري نيز هزينه اصلاح و ارتقاي مديريت شهري را افزايش داده ...از سوابق اجرايي وي مي ‌توان به‌ معاون نظام مهندسي و اجراي ساختمان وزارت مسکن و شهرسازي، دبير شورايعالي شهرسازي و معماري کشور، عضو شوراي عالي ترافيک، ...محورهايي مانند دولت، ساختمان، حمل‌ونقل، محيط‌زيست، اقتصاد هوشمند همچنين تجهيزات زيرساخت‌هاي اطلاعات و مخابرات، سلامت و آموزش و انرژي هوشمند فاکتورهاي ...انتشار اطلاعات شهرسازي بالاخره در شوراي پنجم کليد ...بالاترين مقام سه دستگاه عهده دار ساختمان و شهرسازي شامل وزارتخانه راه و شهرسازي،شوراي مرکزي، سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور و شهرداري تهران به ترتيب ...آمار ماهانه: بازدید این صفحه: 6985 مرتبه نمایش این صفحه: 7644 مرتبه