English     فارسی
از کم و کيف عملکرد سازمان نظام‌مهندسي راضي نيستم

اسلامي در جلسه مشترک با اعضاي شوراي مرکزي تاکيد کرد:

شوراي مرکزي نظام‌مهندسي هرچه سريع‌تر تعيين تکليف شود/ تعارض منافع و امضا فروشي خاتمه يابد

وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه بايد نتيجه فعاليت مهندسان در حوزه ساخت‌وساز به يک اثر فاخر داراي ارزش براي ثبت ملي منجر شود افزود: مهم‌ترين مسائلي که در حال حاضر بايد پيگيري شود مسئله شوراي مرکزي نظام‌مهندسي و تعيين تکليف آن است که بايد بسيار سريع براي آن تصميمي اتخاذ کرد.

 

شوراي مرکزي نظام‌مهندسي هرچه سريع‌تر تعيين تکليف شود/ تعارض منافع و امضا فروشي خاتمه يابدوزير راه و شهرسازي در جلسه هم‌انديشي براي اعتلاي مهندسي که به اهتمام معاونت مسکن و ساختمان اين وزارتخانه برگزار شد پس از استماع سخنان حاضران که بيش از ۴ ساعت به طول انجاميد ضمن تأکيد بر اهميت اين امر گفت: مشکلات سازمان نظام مهندسي بايد با قانون فعلي حل شود و هدف اين سازمان اجراي قانون باشد.

 

محمد اسلامي بابيان اينکه پيشرفت مهندسي در کشور قابل‌توجه بوده است ولي اين پيشرفت‌ها شايسته تمدن باستاني ايران نيست افزود: ايران هميشه در زمينه? مهندسي در طول تاريخ تأثيرگذار بوده است و در طول تاريخ ما صادرکننده خدمات بوده‌ايم نه واردکننده آن و همين مسئله نشان‌دهنده جايگاه رفيع ايران در اين حوزه است.

وي با تأکيد بر اينکه آثار رفيعي که امروزه از گذشتگان در کشور باقي‌مانده است که يا ثبت جهاني يا ثبت ملي است حکايت از واقعيت مذکور بالا دارد، تصريح کرد: ما درگذشته استعداد و ظرفيت بالايي در حوزه مهندسي ساختمان داشته‌ايم که با تغيير نسل و شيوه‌هاي فرآيندي ساخت‌وساز امروز نتوانسته است منطبق شود و به همين خاطر امروزه دچار عقب‌افتادگي‌هايي شده‌ايم و اين‌ بار سنگيني است که رفع آن‌بر دوش ماست.

سازمان نظام مهندسي يک نظام اعتمادآفرين است


اسلامي بابيان اينکه سازمان نظام‌مهندسي يک انجمن صنفي که مسائل آن صنفي باشد نيست بلکه يک نظام حرفه‌مند ، اعتبار ده و صاحب صلاحيت است گفت: بايد دقت کرد که اين سازمان يک نظام اعتمادآفرين است و اگر دچار کاستي و آفت شود طبيعي است که نمي‌تواند به رسالت خود عمل کند.

وي ادامه داد: امروز کشور در يک مقطع تاريخي خاص قرارگرفته که متعلق به خود نيست و متعلق به آيندگان است. بايد دقت شود که چه ميراثي را براي آيندگان باقي مي‌گذارد؟ همچنين در اين حوزه بايد توجه شود که چه ميزان خلق ظرفيت‌ها، فرصت‌ها و قابليت‌ها صورت مي‌گيرد تا نسل آينده به آن افتخار کند؟ به همين خاطر ما بايد خود را در چنين جايگاهي و تکليفي مشاهده کنيم.

اين عضو کابينه دولت دوازدهم با تأکيد بر اينکه ساخت‌وساز در حال حاضر در دوره رکود به سر مي‌برد، اظهار کرد: با توجه به شرايط امروزه کشور دولت سياست‌هايي را براي يک حرکت جسورانه جهت خروج از رکود و برون‌رفت از وضعيت موجود اتخاذ کرده که برنامه وزارت راه و شهرسازي نيز بر آن استوار است.

تنها براي 6 درصد از مهندسان شغل وجود دارد

وي عدم عرضه و تقاضا در موضوع مهندسي را آسيبي جدي عنوان کرد و اظهار داشت: در حال حاضر اين مسئله بيشترين مشکل را در جامعه مهندسي ايجاد کرده است زيرا تنها براي ۶ درصد اين جامعه در کشور کار وجود دارد و با هر فرمولي که ارجاع کار صورت گيرد ۶ درصد است.

اسلامي افزود: بايد دقت کرد که استاندارها و توليد مصالح در کشور چه ميزان دوره زا و برون‌نگر است و سازگاري با نظامت بين‌المللي را براي صدور خدمات فني و مهندسي دارا است.

بايد از فضاي منازعات فاصله گرفت

وزير راه و شهرسازي با تأکيد بر اينکه در صورت حل مسائل کلان مي‌توان به اعتلاي مهندسي در کشور اميدوار بود تصريح کرد: بايد از فضاي منازعات فاصله گرفته و بايد از تنازعات، تقابل و ناسازگاري دور شد و با سبکي بال و تعاملات سازنده جهت اثربخشي هر چه بيشتر در مسير پيش رو گام برداشت.

مرحله اول اصلاحات اصلاح قانون نظام‌مهندسي است

وي با تأکيد بر اينکه نکته حائز اهميت در مسئله سازمان نظام‌مهندسي ساختمان اجراي دقيق به قانون است ادامه داد: حتي اگر اين قانون ابهاماتي نيز داشته باشد بازهم تنها ملاک عمل بايد اين قانون باشد البته اين مسئله نافي اصلاح ابهامات موجود نيست و اگر مي‌خواهيم به‌سوي اصلاحات در سازمان پيش رويم بايد در مرحله اول مشکلات فعلي را بر اساس قانون موجود حل کنيم زيرا نمي‌توان براي اصلاح قانون منتظر ماند و بايد دقت کرد که اگر رويه فعلي ادامه يابد همين مقدار تأثيري که سازمان نظام‌مهندسي در جامعه دارد از بين خواهد رفت و شيرازه کار نيز فرومي‌ريزد.

اسلامي بابيان اينکه امروز يکي از بزرگ‌ترين ناهنجاري‌هاي کشور عدم توجه به شهرسازي و ضوابط آن است تصريح کرد: اين امر باعث شده تا ما در حال حاضر هيچ کنترلي بر روي شهرسازي در شهرها نداشته باشيم؛ البته کنترل معماري و ساختمان نيز همانند شهرسازي است و هنوز به جايگاه اصلي خود نرسيده است و هم‌اکنون تلفات سرمايه و منابع در حوزه ساخت‌وساز وجود دارد که اين نشان‌دهنده راه سخت ما براي آينده در پيشرو است.

وي ادامه داد: مطمئناً اگر ۲۰ سال پيش يا بيشتر ۳۰ سال قبل در مورد نظام‌مهندسي صحبتي به ميان مي‌آمد به‌طور حتم مي‌توان ادعا کرد که يک دهه لازم بود تا درزمينه? فرهنگ‌سازي در حوزه نظامت ساخت‌وساز همچنين استانداردسازي مصالح، شيوه‌هاي طراحي مهندسي و قابليت سازي براي تربيت نيروي کار ماهر اقدام شود تا با اين روش هر فردي که در اين صنعت در حال کار است نسبت به عملي که انجام مي‌دهد پاسخگو باشد به اين خاطر که نمي‌توان شناسنامه ساختمان را تنها يک کالبد در نظر گرفت بدون اينکه مشخص شود چه تضاميني براي افراد طراح، توليدکننده مصالح و اجراکننده در آن وجود دارد که اينک هيچ تضميني در آن نيست. بايدتوجه شود که فرد يا مجموعه سازنده از فاز صفرتا ساخت ،تکميل و ارائه پاسخگو باشند همان‌گونه که در صنايع پيشرفته اين رويه رايج است.

وزير راه و شهرسازي با ابراز تأسف از اينکه امروزه مردم زماني که خانه‌اي را خريداري مي‌کنند با سکونت در آن متوجه مشکلات بسيار خانه خريداري‌شده مي‌شوند که هيچ‌کس پاسخگوي اين مشکلات به وجود آمده نيست افزود: صاحب‌خانه‌ها در اين شرايط مجبور هستند تا هزينه‌هاي غيرمتعارف زيادي نيز پرداخت کنند تا خانه قابل سکونت شود. به هر صورت بايد يک جامعه حرفه‌اي در کشور شکل مي‌گرفت تا مشخص شود که حيطه مسئوليت افراد و تضامين آن‌ها چگونه است و چه افرادي براي احقاق حق مردم بر اين افراد نظارت مي‌کنند.

سازمان نظام‌مهندسي ما به بلوغ نرسيده است


وي بابيان اينکه شيوه‌هاي ساختمان‌سازي در کشور به‌سوي صنعتي سازي پيش رفته است ولي نظام هوشمندي که اين فرآيند را کنترل کند در کشور هم‌زمان با آن جلو نرفته است اظهار کرد: اين امر به اين خاطر است که سازمان نظام‌مهندسي ما به بلوغ نرسيده ،مجهز نيست و به سيستم‌هاي پيشرفته نظارتي تجهيز نشده است تا بتواند بر فرآيند ساخت به‌صورت برخط نظارت و رفتار عملکردي ساختمان را بر اساس نقشه‌هاي تهيه‌شده ارزيابي کند.

اسلامي با اشاره به اينکه حجم بسياري از کار و تکاليف انجام‌نشده پيش روي ما قرار دارد که جامعه مهندسي ما بايد به آن بپردازد ادامه داد:امروزه اين فضايي که شوراي مرکزي سازمان نظام‌مهندسي ساختمان در آن قرارگرفته نبايد ادامه‌دار باشد و بنده اجازه نمي‌دهم که اين روند ادامه يابد زيرا ما يک خانواده هستيم و اين مسئله سياسي نيست.

وي افزود:مسئوليت‌هاي قانوني وجود دارد که ما را در برابر جامعه مسئول مي‌کند و بايد هرچه زودتر از اين وضعيت خارج‌شده و بلاتکليفي که امروزه در اين سازمان مشاهده مي‌شود به اتمام رسد.

شوراي مرکزي نظام‌مهندسي طبق قانون داراي تکاليف روشن است

وزير راه و شهرسازي در ادامه تصريح کرد: شوراي مرکزي سازمان نظام‌مهندسي طبق قانون داراي تکاليف روشن است که بايد به اين تکاليف را به‌صورت دقيق انجام دهد، با اين‌حال اينک شاهد آن هستيم که تعدادي از اعضاي شوراي مرکزيدر انتخابات گذشته اعضاي نظام‌مهندسي استان‌ها يا شرکت نکرده،يا از انتخابات بازمانده‌اند و يا راي نياورده‌اند تا دوباره عضو هيئت‌مديره استان خود شوند تا بتوانند در شوراي مرکزي اين سازمان حضورداشته باشند و استان‌ها اصرار دارند تا به دليل اين امر دوباره نمايندگان جديدي براي حضور در شوراي مرکزي معرفي کنند.

وي افزود: البته ما امروز به دنبال آن هستيم تا قانون به‌طور دقيق در اين خصوص اجرايي شود و از دعواهاي شخصي ،ناديده گرفتن حقوق افراد و جوسازي‌هاي اختلاف افکن پرهيز شود.

اسلامي با تأکيد بر اينکه اگر شوراي مرکزي سازمان نظام‌مهندسي ساختمان مدعي است که هماهنگ و يکپارچه است بايد به‌طور طبيعي جلسات ماهيانه خود را برگزار کند اظهار داشت:انتظار فوري من از اين شورا اين است که شوراي مرکزي جلسات خود را تا تاريخي که حکم اعتبار دارد به‌صورت مستمر ادامه دهد و اگر قرار نيست اين شورا ادامه فعاليت داشته باشد بايد به‌صورت قانوني دوباره هيئت عمومي تشکيل جلسه داده و انتخابات زودهنگام برگزار شود که اين مسئله در صورتي اتفاق خواهد افتاد که شوراي فعلي يکپارچگي خود را براي ادامه کار نداشته باشد و ما مجبور شويم تا از طريق راه‌هاي ديگري شوراي فعلي نظام‌مهندسي را تعيين تکليف کنيم.

نبايد چرخ حرکت سازمان نظام‌مهندسي متوقف شود


وزير راه و شهرسازي بابيان اين نکته مهم که در همه شرايط نبايد چرخ حرکت سازمان نظام‌مهندسي متوقف شود افزود: بايد تلاش کرد تا درک مشترکي بين اين وزارتخانه و سازمان نظام‌مهندسي براي حل مشکلات به وجود آيد و از خلق مسئله جديد جلوگيري شود تا از مسائلي که پيش روي ماست به‌درستي عبور کنيم.

شرافت مهندسي بالاتر از اخلاق مهندسي است

اسلامي با اشاره به اينکه واقعاً در سيستم وزارت راه و شهرسازي و نظام‌مهندسي تعارض منافع وجود دارد ادامه داد:عدالت در کار مهندسي بايد وجود داشته باشد و امضا فروشي خاتمه يابد زيرا ما معتقديم که هرکسي که در حوزه مهندسي فعاليت مي‌کند بايد يک سند به نام شرافت نامه امضا کند زيرا شرافت مهندسي بالاتر از اخلاق مهندسي است.

وي افزود:هر فردي که در اين حرفه مشغول مي‌شود بايد براي کشور افتخارآفرين باشد و اثري به وجود آورد تا پيام‌آور دين، ايمان و قابليت‌هاي ملي مذهبي ايران بزرگ باشد زيرا اين حرفه، حرفه نيست که هر فردي وارد آن مي‌شود به اين مسئله توجه کند که به يک فرصت شغلي دست‌يافته است بلکه اين حرفه يک خدمت شرافتمندانه و آبروي جامعه نظام‌مهندسي کشور است و بايد افراد به اعتلاي مهندسي توجه کنند.

اين عضو کابينه دولت دوم روحاني بابيان اينکه بسياري از کشورهايي که درگذشته از نظر مهندسي عقب‌تر از کشور ما بودند امروزه تحولات بزرگي را در حوزه نظام‌مهندسي آغاز کرده‌اند اظهار داشت: در اين کشورها کميت و کيفيت کار مهندسي بالا رفته به‌گونه‌اي که راندمان کاري آن‌ها افزايش‌يافته است و بايد ما نيز به سمتي حرکت کنيم تا ساختمان‌سازي به‌صورت بهينه و اقتصادي با تکنولوژي روز انجام شود با ارتقاء دوره عمر ساختمان از مستهلک شدن منابع کشور جلوگيري شود.

مسئله شوراي مرکزي نظام‌مهندسي و تعيين تکليف شود

وي با اشاره به اينکه بايد نتيجه فعاليت مهندسان در حوزه ساخت‌وساز به يک اثر فاخر داراي ارزش براي ثبت ملي منجر شود افزود:مهم‌ترين مسائلي که در حال حاضر بايد پيگيري شود مسئله شوراي مرکزي نظام‌مهندسي و تعيين تکليف آن است که بايد بسيار سريع براي آن تصميمي اتخاذ کرد.

اسلامي ادامه داد: به نظر بنده بايد دوباره کارگروهي که از گذشته بين وزارت راه و شهرسازي و سازمان نظام‌مهندسي وجود داشته احيا شود تا فوري‌ترين نياز اصلاح قانون نظام‌مهندسي و کنترل ساختمان و آيين‌نامه اجرايي آن استخراج‌شده و با تعامل بيشتر با وزارت کشور اين نيازها از طريق دولت و اختيارات استانداران رسيدگي شود زيرا امروز همکاري خوبي ما با وزارت کشور داريم.

وزير راه و شهرسازي برنامه اصلي اين وزاتخانه را توليد انبوه مسکن براي اقشار کم‌درآمد و متوسط جامعه دانست و اظهار کرد: در اين مقطع تاريخي کشور به ۹۰۰ هزار واحد مسکوني شهري و روستايي نيازمند است و ما تازه يک دوره انقباضي در ساخت‌وساز را سپري کرده‌ايم که اين حوزه را در رکود قرار داده است.

وي ادامه داد:اينک با تقاضاي فزاينده مسکن براي قشر کم درامد و متوسط جامعه مواجه هستيم و نکته کليدي و حائز اهميت اين است که باسياست‌هاي شفاف و روان و قابليت سازي که انجام مي‌گيرد جريان توليد مسکن براي اين قشر را به يک جريان فعال و پويا تبديل کنيم تا اين جريان باعث فعال شدن جامعه هدف شود.

اسلامي با اشاره به اينکه با حضور رئيس‌جمهور طرح ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکوني رونمايي شده است اظهار کرد: از اين تعداد ۲۰۰ هزار واحد در شهرهاي جديد،۱۰۰ هزار واحد در شهرهاي زير ۵۰ هزار نفر و ۱۰۰ هزار واحد نيز در بافت فرسوده ساخته خواهد شد البته چند کلان‌شهر که درگير مسائل مختلف هستند و نيازمند يک سيستم چندوجهي براي ساخت مسکن هستند از اين قاعده مستثني شده‌اند.

وزير راه و شهرسازي در ادامه گفت:همچنين تکميل مساکن مهر در دستور کار است تا ۵۰ هزار واحد بلاتکليف اين طرح نيز تعيين تکليف شود و ما براي ساخت و تکميل مسکن‌هاي مورداشاره و مسکن مهر به دنبال يک جريان مالي هستيم تا بتواند مطابق با ضابطه‌هاي مشخص‌شده به توليد مصالح و فعال شدن کارهاي توليدي نيز کمک کند.

وي بابيان اينکه در توليد اين تعداد مسکن موضوع مهم استفاده از تمام ظرفيت‌هاي سازمان نظام‌مهندسي ساختمان است افزود: بايد اين سازمان از نقطه صفرتا نقطه پاياني طرح‌هاي پيش روي مسکن حضورداشته باش تا در قالب يک اسلوب و چهارچوب مشخص به نقش و وظايف ذاتي خود به‌درستي عمل کند.

اسلامي با تأکيد بر اينکه بزرگ‌ترين مسئله که در اين طرح‌ها پيش‌بيني‌شده است خروج بازار مسکن از رکود و انفعال است افزود: شروع روند ساخت‌وساز بدون مشارکت کليه مهندسان در سراسر کشور ميسر نيست و بايد يک آگاه‌سازي همه‌جانبه براي اين برنامه از طريق آموزش مؤديان در سراسر کشور صورت گيرد.

وي تصريح کرد:در طرح مذکور تجهيز فعاليت‌هاي مهندسي و مهياشدن زمينه براي فعاليت مهندسان حائز اهميت است تا بتوانيم با کمک آن‌ها وظيفه خود را به بهترين وجه صورت دهيم و در سال ۱۴۰۰ روسفيد باشيم که تمامي موارد و ايراداتي که به مسکن مهر گرفته مي‌شود در اين ۴۰۰ هزار واحد مسکوني موجود نيست.

از کم و کيف عملکرد سازمان نظام‌مهندسي راضي نيستم

وزير راه و شهرسازي در پايان با تأکيد بر اينکه باوجوداين همه تفاسير از کم و کيف عملکرد سازمان نظام‌مهندسي ساختمان راضي نيست،يادآور شد: از پرتو اين اقدام توليد دوباره مسکن در کشور شکل خواهد گرفت و اشتغال پايداري که در صنعت ساختمان وجود دارد و در حال حاضر در رکود به سر مي‌برد فعال خواهد شد البته براي فعال شدن اين مسئله دو پتانسيل مالي در لايحه بودجه ۹۸ مورد تصويب قرارگرفته است.

 

منبع: پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي

 


1397/10/4

سه شنبه 28 خرداد 1398

براي ورود به سيستم ابتدا با کيک بر شکل روبرو ثبت اطلاعات کاربري فرماييد

حرکت با موس قابل توقف است

کليک بر عناوين موجب مشاهده مشروح مطلب است


انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.

   بسياري از مالکان و ذي‌نفعان همکاري لازم را ندارند   بيش از 70 درصد درآمد شهرداري ها از محل صدور پروانه ساختمان است و از سال 93 تا 97 اين عوارض هيچ گونه افزايشي را تجربه نکرده است   شهرداري 7 هزار تومان بابت هر متر صدور پروانه دريافت مي کند در حالي که نظام مهندسي 64 هزار تومان دريافت مي کند   زحمات و تقلا‌هاي ما، موفقيت‌هاي ما را رقم مي‌زنند. پس دوست من، تقلاهايت را درست انتخاب کن.   در هيچ کجاي دنيا تخصص را تحميل نمي کنند   عليرغم اينکه شهرداري ها در رابطه با ساخت وساز نقش عمده اي بر اساس قانون بر عهده دارند، اما هيچگاه خود را متولي کيفيت ندانسته و تمام و کمال اين وظيفه را از خود ساقط کرده اند   نظام مهندسي در صورت عدم انتخاب افراد اصلح به قهقرا مي‎رود   بارش شديد باراني که از 26 اسفند ماه سال 97 در مازندران باريدن گرفت و تا دوم فروردين ماه امسال ادامه داشت سبب طغيان رودخانه ها در مناطق مرکزي و شرقي استان شد و به 9 نقطه شهري و بيش از 170 روستا در بخش هاي مختلف خسارت زد   با توجه به اينکه تغيير، نشان پيشرفت و عدم تغيير نشان رکود است و سازمان نظام‌مهندسي هم يک نظام پويا بوده و نقش مهمي در ساخت‌وساز و توليد ملي دارد اينجانب که نمي‌خواهم نامم فاش شود- چون اهل رياکاري نيستم- اين پيش‌نويس تغييرات را پيشنهاد مي‌دهم.   ساخت‎وسازهاي غيرمهندسي، چالش اجراي مقررات ملي/ ساختمان‎ها را افرادي مي‎سازند که مهندس نيستند   علت عمده مشکلات ايجاد شده در ضعف‌هاي اساسي طرح‌هاي بالادستي توسعه شهر و ناديده گرفتن بحث‌هايي از قبيل هيدرولوژي و مهار سيلاب‌ها در مطالعات جامع شهري است   پيش‌بيني‌هاي ري کورزويل نويسنده، مخترع و آينده پژوه آمريکايي در مورد آينده تکنولوژي   اعطاي اين وام به وزراي راه و اقتصاد و رؤساي بانک مرکزي، سازمان برنامه و بنياد مسکن ابلاغ شد   الزام تهيه بيمه نامه تضمين کيفيت ساختمان براي صدور پايان کار حذف شد ، دولت آيين‌نامه‌هاي مربوطه را طي يک دهه گذشته تهيه نکرده بود   زماني که آگاهي در سطح جامعه به وجود بيايد، حساسيت ها بيشتر و مطالبات گسترده تر مي شود   چرا برخي از افراد اين مهارت را دارند تا در بحران و شرايط سخت، خونسرد باشند؟   اگر شهروند حقوق متقابل خود در مديريت شهري را بشناسد و به آن پايبند باشد بايد قبول کند که عوارض و ماليات را پرداخت کند و در مقابل نيز بايد انتظارات خود را از مديريت شهري مطالبه کند   ايجاد حفظ تعلق به مکان و جلب مشارکت شهروندان بسيار مهم است   دايي با انتشار اين تصوير نشان داده که به قول خود عمل کرده است   عملکرد کمد لباس ها بر اساس نظم عنصري است که شخصيت شما را بازگو مي کند   در نظام بودجه نويسي درآمد بايد بر هزينه مقدم باشد و تمام مخارج متناسب با ورودي مالي صورت پذيرد تا شهرداري به يک نهاد بدهکار و عقب مانده تبديل نشود که همه ساله براي تسويه بخشي از بدهي ها ناچار به خام فروشي گردد   رييس مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردي شوراي اسلامي شهر کرج گفت: بر اساس صورتجلسه معاونت معماري شهرسازي شهرداري کرج و سازمان نظام مهندسي ساختمان استان البرز در قالب تفاهمي غير قانوني به جاي حل مشکل چند نقشه اي در ساخت و ساز شهري کرج به دنبال تثبيت اين روش نابخردانه هستند   اوضاع بدتر از آن چيزي است که فکر مي‌کنيد!   اينجا حق رايت اصلاً معني ندارد، در بيشتر وقتها. گاهي هم آش را با جاش مي‌برند و کاري نمي‌توان کرد   سياست‌هاي سرکوبي در مسکن نتيجه‌اي معکوس به‌دنبال دارد   وقتي به شهرداري‌ ها کمک نمي‌کنيم و مي‌گوييم خودتان درآمد کسب کنيد، کار به جايي مي‌رسد که الان در ۱۰ کلانشهر اصلي ميزان وابستگي مديريت شهري به ساخت‌وساز بين ۸۰ تا ۸۵ درصد است   تبعات بروز اين پديده به شکل تلفات گسترده انساني، عارضه زيست محيطي، تخريب تاسيسات زيرزميني، کاهش آب‌دهي چاه‌ها، کاهش ضريب ذخيره آبخوان‌ها، کاهش کيفيت منابع آب، اختلال در جابه‌جايي کالا و مسافر، بروز آتش سوزي گسترده و تخريب وسيع پل‌ها بروز پيدا مي‌کند   وضعيت نامساعد تهران از نظر آمادگي در برابر زلزله   عليرغم تاکيد قانون بر لزوم به کارگيري مجريان ذي صلاح، اما در کشور ما هر کسي با هر سوادي وارد عرصه ساخت و ساز شده‏ است   انتقاد از جايگزيني سوداگري بر فرهنگ اجراي قوانين در ساخت‌و ساز   تغيير نگرش در اداره امور پايتخت را يک ضرورت مي داند   نخستين قدمي که براي خريد خانه بايد برداريد اين است که اهداف بلندمدت‌تان براي خريد خانه چيست و چگونه مالکيت خود را براساس آن برنامه، سازگار مي‌کنيد؟   کارشناسان تغذيه تاکيد مي کنند که 10 ماده غذايي را بايد کاملا به دور از محيط يخچال و فريزر نگه داشت   امکانات و خدمات فوق مدرني که ارائه مي دهند به مکان و جاذبه اي گردشگري و مشهور تبديل شده اند   نيمي از ساختمان‌ها فاقد اسکلت هستند   مسائل و مشکلاتي که به وجود آمده را مي‌توان با اين کار حل کرد   افتتاح ۳ ايستگاه از خط ۶ مترو تهران   شوراي مرکزي نظام‌مهندسي هرچه سريع‌تر تعيين تکليف شود/ تعارض منافع و امضا فروشي خاتمه يابد   توجه به کيفيت ساخت و سازها الزامي است و از سوي ديگر اين موضوع با دستمزدي که مهندسان دريافت مي کنند، در تناقض قرار دارد و ناخواسته موجب افت خدمات مهندسي و درنهايت کاهش کيفيت ساختمان ها مي شود   چندي پيش وزيرراه با انجام دو مکاتبه دو تصميم مهم شامل برگزاري هيات عمومي نظام مهندسي کشور و نيز تقليل زمان لغو تعليق پروانه فرج الله رجبي که به نوعي به منزله عدم امکان بازگشت فرج‌الله رجبي به بدنه شوراي مرکزي تعبير شد را اخذ کرد   ايران جزو ۱۰ کشور دنيا به لحاظ تجربه بلاياي طبيعي است و در واقع زلزله بخشي از زندگي است و ما بايد ياد بگيريم که چگونه با آن برخورد و زندگي کنيم   شهردار تهران از مردم خواست در صورت مشاهده تخلف از طريق سامانه 137 نهادهاي ناظر در شهرداري را مطلع کنند.   بايد تلاش کنيم مردم مجاب شوند تا براي هر کاري از خودروي شخصي استفاده نکنند   تبديل شدن سازمان نظام مهندسي به بنگاه‌هاي اقتصادي و اداري و نبود نظارت دقيق بر عملکرد هيات مديره‌ها، اين سازمان‌ها را از پرداختن به وظايف اصلي و حرفه‌اي خود منحرف کرده و اين در حالي است که در کشورهاي ديگر، نهادهاي مشابه هيچ دخالتي در امور مالي، اداري و مهندسي ندارند   سازمان ملي استاندارد بايد در خصوص استفاده از فولاد و ميلگردهاي غير استاندارد به طور جدي ورود کرده و آن را بررسي کند   بيست سال است تهران، اين زيباي مغموم، به تاخت ساخته مي‌شود و بزرگ مي‌شود و هي شبيه «خارج» مي‌شود   توافقاتي که براي صدور مجوزهاي ساختماني در شوراهاي معماري مناطق شهرداري انجام مي‌شود و همچنين مجوزهاي کميسيون ماده ۵، دو زمينه اصلي بروز فساد شهري است   کشور امارات متحده عربي عمر چنداني ندارد و تنها ۴۰ سال است که به وجود آمده است. با اين حال، در همين مدت کوتاه توانسته به يکي از کشورهاي مدرن و پيشرفته دنيا تبديل شود و با سرمايه گذاري هاي مختلف به ويژه در عرصه گردشگري به سودآوري و ثروت زيادي دست پيدا کند   با فساد مبارزه مي‌کنم   شرکت گوگل هميشه جزء شرکت هايي است که بيشترين ارزش و احترام را به پرسنل خود قائل بوده و بهترين شرايط را براي آنها فراهم مي کند   بي توجهي به ضوابط معماري و شهرسازي و مغايرت نحوه ساخت وساز برخي سازه هاي بزرگ تجاري و مسکوني با آئين نامه هاي اجرايي در کلانشهرها موجب شده است تا وزارت راه و شهرسازي پرونده صدها تخلف صورت گرفته در اين زمينه را به دستگاه قضايي ارجاع دهد   اعضاي شورا از تصميمات هيات رئيسه بي‌اطلاعند   سقوط دومينو وار سمت ها نيازمند تشريفات اداري خاصي نيست و تماما در زمان تعليق پروانه اشتغال به کار، اتفاق مي افتد   علاوه‌بر مشکلات گسترده اين کلان‌شهر، برخي رويه‌ها و شيوه‌هاي غيراصولي حاکم بر مديريت شهري نيز هزينه اصلاح و ارتقاي مديريت شهري را افزايش داده است   از سوابق اجرايي وي مي ‌توان به‌ معاون نظام مهندسي و اجراي ساختمان وزارت مسکن و شهرسازي، دبير شورايعالي شهرسازي و معماري کشور، عضو شوراي عالي ترافيک، رئيس مرکز مطالعاتي و تحقيقاتي معماري و شهرسازي وزارت مسکن و شهرسازي، معاون معماري و شهرسازي و دبير شورايعالي معماري و شهرسازي ايران اشاره کرد   محورهايي مانند دولت، ساختمان، حمل‌ونقل، محيط‌زيست، اقتصاد هوشمند همچنين تجهيزات زيرساخت‌هاي اطلاعات و مخابرات، سلامت و آموزش و انرژي هوشمند فاکتورهاي بنيادي شهرهاي هوشمند است که متأسفانه اطلاعات و دانسته‌هاي شهروندان و حتي مسئولان در خصوص اين موضوعات بسيار اندک است   انتشار اطلاعات شهرسازي بالاخره در شوراي پنجم کليد خورد   بالاترين مقام سه دستگاه عهده دار ساختمان و شهرسازي شامل وزارتخانه راه و شهرسازي،شوراي مرکزي، سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور و شهرداري تهران به ترتيب به دليل استعفا،عزل و بازنشستگي معلق شده اند   زلزله اخير شهر تهران نشان داد ما به شدت آسيب پذير هستيم ومردم نيازمند هستند در فاصله کوتاهي به فضاهاي سرباز خودشان رابرسانند   سرعت انتقال داده ها بين فضاي ابري و سيستم کاربران کاملا متفاوت و خاص است    


        

   archive.nazeran.com

   آرشيو گزارشهاي قبل از 92

   • در صورت داشتن ارتباطات در شهرداري ها با ما تماس حاصل فرماييد.
   معرفي ناظران به دوستان!
   logo-samandehi
   آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 4426 مرتبه نمایش این صفحه: 4800 مرتبه