English     فارسی
شانس آورده‎ايم که تاکنون زلزله مهيبي در شهرهاي بزرگ رخ نداده است

علي بيت‌الهي در روز ملي ايمني و سالگرد زلزله بم در گفت‌وگو با«صما»:

شانس آورده‎ايم که تاکنون زلزله مهيبي در شهرهاي بزرگ رخ نداده است/ نيمي از ساختمان‌ها فاقد اسکلت هستند

رييس بخش زلزله مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي با اشاره به ريسک بالاي زلزله در کشور گفت: بر اساس آمار، از حدود 22 ميليون و 300 هزار واحد مسکوني سرشماري شده در سال 1395 که طبعا اين آمار اکنون مقداري بيشتر شده است، نزديک به ده ميليون واحد مسکوني هم ميهنان ما بدون اسکلت هستند. شانس آورده‎ايم که تاکنون زلزله مهيبي در شهرهاي بزرگ رخ نداده است/ نيمي از ساختمان‌ها فاقد اسکلت هستندعلي بيت الهي در روز ملي ايمني و سالگرد زلزله بم در گفت و گو با «صما» ادامه داد: به اين معنا که اين ساختمان ها در برابر زلزله مقاومت لازم را ندارند. طبعا در روستاها اين نسبت درمورد ساختمان هاي بدون اسکلت، تعدادشان نسبت به ساختمان هاي اسکلت دار به مراتب بيشتر است.

بيت الهي با بيان اينکه امروز آمار ما آمار خوبي نيست، ادامه داد: در سال 95 و 97 داشتن حدود ده ميليون واحد مسکوني بدون اسکلت، معرف ريسک بالاي زلزله در کشور ماست که معمولا هم با تلفات جاني همراه مي شود.

30 هزار کشته در شهري با جمعيت زير 100 هزار نفر

وي در ادامه با اشاره به سالروز وقوع زلزله بم تاکيد کرد: طبق آخرين آمارهايي که تحقيق و بررسي کرده ايم، مابين 30 تا 31 هزار نفر به طور قطع در زلزله بم کشته داديم و اين در حالي است که شهر بم شهر کوچکي با جمعيت زير 100 هزار نفر و روستاهاي بسيار پراکنده بود که تمرکز جمعيتي زيادي هم نداشت.

اين کارشناس زلزله افزود متاسفانه تلفات زلزله بم در ارکان جامعه ما تاثيرگذار بود و روز ملي ايمني و هفته ملي ايمني و کاهش خطرات زلزله هم بر اساس زلزله 5 دي ماه بم نام گذاري شد.

مقايسه زلزله کرمانشاه و بم

وي همچنين با اشاره به زلزله کرمانشاه توضيح داد: زلزله 4 آذر ماه 97 در غرب کرمانشاه و جنوب سرپل ذهاب رخ داد و البته منظور زلزله اصلي کرمانشاه نيست که در 21 آبان 96 با قدرت 7.3 ريشتر در ازگله رخ داد. اندازه زلزله دوم که با گذشت يک سال از زلزله اول با بزرگي 6.4 ريشتر رخ داد، از نظر بزرگي دقيقا معادل با اندازه زلزله بم بود.

بيت الهي افزود: طبق بازديدهايي که از اين منطقه داشتيم، مشاهده کرديم که ساختمان هايي که يک سال قبل در زلزله ازگله تخريب شده و آسيب ديده بودند و سپس بازسازي شده بودند، خوشبختانه هيچ ريزشي نداشتند. البته ترک خوردگي هايي وجود داشت، اما موجب تلفات جاني نشده بود.

به گفته اين مسئول، پس اين نشان مي دهد که اگر استحکام ساختمان هاي ما در حد قابل قبولي باشد، به راحتي مي توانند در برابر زلزله مقاوم باشند و حداقل تلفات جاني و خسارت هاي مالي را بدهيم.

ساخت مراکز جمعيتي در مجاورت گسل ها

وي با انتقاد از قرارگيري شهرها بر روي گسل ها گفت: اگر توجه کنيم مي بينيم که اغلب شهرها و مراکز جمعيتي کشور ما در مجاورت گسل ها ساخته شده اند. از جمله در شهر تهران، گسل شمال تهران و گسل هاي متعدد ديگر را داريم که بيش از 30 گسل کوچک، متوسط و بزرگ در پايتخت گسترده شده اند. همچنين گسل شمال تبريز، گسل جنوب مشهد، گسل هاي شيراز، کرمان و اغلب شهرهاي کشور را مي توان نام برد.

وي افزود: اگر نقشه گسل ها را با نقشه توزيع مراکز جمعيتي مطابقت دهيم، مي بينيم که کشور ما از نظر خطر زلزله موقعيت خاصي در دنيا دارد. اين موقعيت خاص باعث شده که تلفات جاني ما در موقع رخداد زلزله، بالا باشد. البته اين تلفات جاني في نفسه وابسته به خود زلزله نيست، بلکه ناشي از ساختمان هاي ضعيفي است که تاب مقاومت را ندارند.

به گفته بيت الهي، از طرف ديگر گسل ها نزديک شهرها هستند و زلزله در نزديکي شهرها رخ مي دهند و اين در حالي است که از سوي ديگر، حدود 50 درصد از ساختمان هاي ما اسکلت ندارند. به اين معنا که مقاومت لازم را ندارند. پس اين امر طبيعي است که تلفات ما بالا برود.

فاجعه وسيع درصورت وقوع زلزله در نزديکي کلانشهرها

وي ادامه داد: شانسي که تاکنون آورده ايم، اين بوده که طي حدود 60 سال و حتي 100 سال اخير، در نزديکي شهرهاي بزرگ زلزله مهيب و سترگ و بزرگي مثل زلزله 7.3 ريشتري ازگله کرمانشاه رخ نداده است. با توجه به اينکه ازگله کرمانشاه منطقه اي با تراکم جمعيتي بسيار کمي است و اگر اين زلزله در مجاورت کلانشهر کرمانشاه با جمعيت بالاي يک ميليون نفر و يا در نزديکي ديگر کلانشهرها رخ مي داد، يک فاجعه بسيار وسيع و غير قابل تصوري رقم مي خورد.

اين مسئول تاکيد کرد: بنابراين ارزيابي وضعيت موجود مصادف با سالگرد زلزله بم و هفته ايمني در برابر زلزله نشان مي دهد که ما بايد در جهت کاهش خطرات زلزله و موضوعاتي که يادآور خسارت هاي ما در برابر زلزله است، به طور جدي به اين امر بپردازيم.

کاهش خطرات زلزله يک موضوع پيچيده رياضي نيست

بيت الهي با تاکيد بر اينکه پرداختن به اين موضوع يک موضوع پيچيده رياضي نيست و موضوع ساده اي است، اظهار داشت: تجربه زلزله ها نشان داده که اگر در رعايت آيين نامه ها و ضوابط ساخت و ساز مهندسي ساختمان ها جديت نشان دهيم، خسارت هاي ما بسيار پايين خواهد بود.

وي ادامه داد: در زلزله کرمانشاه که 621 نفر کشته داد، دقيقا در کنار ساختماني که در سرپل ذهاب به طور کامل ويران شده بود، ساختمان ديگري کاملا سالم مانده بود و با مشاهده اين تفاوت ها، مشخص است که نوع ساخت و ساز و دقت در ساخت و سازها در ايمني آنها بسيار تاثيرگذار است.

رييس بخش زلزله مرکز تحقيقات تاکيد کرد: البته منظور اين نيست که مي توان با زلزله هرچقدر هم که بزرگ باشد، مقابله کرد. با توجه به واقعيت هاي موجود، ني توانيم خطرات را صفر کنيم. اما مطمئنم که مي توانيم درصد بسيار بالايي از خسارت هاي زلزله را کاهش دهيم.

ناامني مراکز تجاري در برابر آتش

وي همچينن درخصوص اظهارت مسئولان آتش نشاني مبني بر اينکه هيچ ساختماني در کشور ايمن نيست، گفت: اين موضوع بيشتر مربوط به ايمني در برابر آتش است. اما درخصوص ايمني در برابر زلزله موضوعات ديگري نيز مطرح است.

بيت الهي ادامه داد: ايمني در برابر آتش در ساختمان هاي بلندمرتبه موضوع بسيار مهم و ضروري است و ممکن است از نظر الزامات و استانداردها مسئولان آتش نشاني، تعداد زيادي از ساختمان هاي بلندمرتبه واقع در بافت هاي قديمي و حتي نوساز از ايمني لازم برخوردار نباشند.

وي افزود: مشاهدات ما نشان مي دهد که اين موضوع درخصوص ساختمان هاي متعدد واقع در مراکز تجاري صحيح است، اما درخصوص برج هاي نوساز نمي توانم از نظر آتش نظر قطعي بدهم.

انتهاي پيام/

 


1397/10/8

يکشنبه 03 شهريور 1398

  جهت ورود به سيستم ثبت نام فرماييد

   لطفا قبل از تنظيم اولين گزارش بخش تذکرات بازبيني شود

   E-report
   شناسه کاربری
   کلمه عبور

    

      

      • در صورت نياز به مشاوره در خصوص تنظيم لايحه دفاعيه شوراي انتظامي با شماره 09121694716 در ساعات اداري تماس حاصل فرماييد.
       • شايعه اختلال ناظران صحت ندارد              دشواري
              تا از قلب دشواريها گذر نکني هرگز توان و قدرت نيابي
              «کولين مک کارتي»
              آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 7760 مرتبه نمایش این صفحه: 8893 مرتبه