English     فارسی
قبل از خريد خانه اين کار‌ها را حتما انجام دهيد

 

قبل از خريد خانه اين کار‌ها را حتما انجام دهيد

شناسه خبر: 155358 سرويس: توسعه ، اقتصادي ، گوناگون جمعه ۷ دي ۱۳۹۷, ۲۰ : ۱۶ : ۰۰ قبل از خريد خانه اين کار‌ها را حتما انجام دهيد در اين مطلب به بررسي نکاتي که قبل از خريد خانه بايد رعايت شود، پرداخته و راهنمايي‌هاي مفيدي براي زندگي آسان‌تر ارايه کرده‌ايم. ۵۵آنلاين :

خريد خانه براي نخستين‌بار هم مي‌تواند دلهره‌آور باشد و هم وسوسه‌انگيز. اين درحالي است که شما قدرت خريد خانه را در محدوده پولي که جمع کرده‌ايد يا قرار است وام بگيريد، داشته باشيد يا نهايتا مجبور به اجاره‌نشيني مجدد باشيد.

ملاحظات قبل از خريد

نخستين قدمي که براي خريد خانه بايد برداريد اين است که اهداف بلندمدت‌تان براي خريد خانه چيست و چگونه مالکيت خود را براساس آن برنامه، سازگار مي‌کنيد؟ به گزارش تبيان، اين هدف ممکن است به‌دليل مقدار زيادي پول باشد که به هدر مي‌رود يا مي‌خواهيد اجاره‌بهايي که پرداخت مي‌کنيد را جايگزين وام مسکن کنيد، درواقع اين کار خيلي ملموس است. برخي هدف از صاحبخانه‌شدن را نشانه‌اي از استقلال خود مي‌بينند و از اين‌که مالک خانه شوند، لذت مي‌برند. کاهش اهداف براي مالک‌شدن، تصوير بزرگي است که شما را در مسير درستي قرار مي‌دهد. در اين‌جا پنج سوال کليدي براي خودتان مطرح کنيد.

به چه مقدار مي‌توانيد وام مسکن تهيه کنيد؟

قبل از خريد مسکن، مهم است بدانيد که وام‌دهندگان مسکن به چه ميزان وام با چه شرايطي در اختيارتان قرار مي‌دهند. شايد شما به فکر يک خانه ٤٠٠ ميليون توماني باشيد، اما وامي که در اختيار شما قرار مي‌گيرد ٢٠٠ ميليون تومان باشد. با اين شرايط شما بايد ٢٠٠ ميليون باقي مانده را خودتان از قبل تهيه کرده باشيد. بايد به ‌فکر پس‌دادن وام مسکن به‌صورت ماهانه باشيد. با توجه به بدهي‌هايي که داريد، آيا مي‌توانيد اقساط چنين وامي را پرداخت کنيد، بدون آن‌که به زحمت بيفتيد يا از ديگران قرض کنيد؟ درآمد ماهانه خود را با اقساطي که قرار است پرداخت کنيد، مقايسه کنيد. اين کار به شما کمک مي‌کند که بفهميد آيا توانايي صاحب خانه شدن را داريد يا نه.

چه ميزان مي‌توانيدبراي خريد خانه هزينه کنيد؟

گاهي اوقات بانک‌ها با گرو نگه‌داشتن سند منزلي که قرار است خريداري کنيد، به شما با شرايط خاص وام پرداخت يا برخي بانک‌ها به شما حواله خريد مسکن اعطا مي‌کنند. البته اين حواله‌ها سود زيادي دارد. برخي موسسات نيز با شرايط خاص وام در اختيار متقاضيان مسکن قرار مي‌دهند. شما با يک پرس‌و‌جوي ساده با کساني که از اين وام‌ها استفاده کرده‌اند، مي‌توانيد پي ببريد که کدام‌شان به‌صرفه‌تر است و بار هزينه‌ کمتري روي دوش‌تان قرار مي‌دهد. حتي با يک سرچ ساده در اينترنت نيز مي‌توانيد به جواب پاسخ خود برسيد.

فرآيند خريد منزل

اکنون که براي خريد منزل مصمم شده‌ايد، بياييد آن‌چه را از فرآيند خريد منزل مي‌‌توان انتظار داشت، بررسي کنيم. اين درست زماني است که از تصميمات هيجاني و پرتنش فاصله بگيريد. حتما نياز نيست براي خريد خانه دست به قلم شويد و تمامي نکات را يادداشت کنيد. البته اين کار روشي درست براي بررسي اهداف شماست. شما مي‌توانيد با کمک گرفتن از مغزتان به اين مهم دست يابيد. با توجه به مطالبي که عنوان شد، مي‌توان از شما انتظار داشت از مراحلي که در ادامه به آنها مي‌پردازيم، پيروي کنيد.

گزينه‌هاي مختلف تأمين مالي براي خريد منزل‌تان را در نظر بگيريد

خانه‌اولي‌ها گزينه‌هاي متنوعي براي خريد منزل پيش روي خود دارند؛ ازجمله وام‌هايي که دولت با شرايط خاص توسط بانک‌هاي ذيربط در اختيارشان قرار مي‌دهد. البته برخي خانه‌ها براي خودشان وام نيز دارند. توجه داشته باشيد دولت کشورمان وام با سود ۹ تا ۱۱‌درصدي در اختيار خانه‌اولي‌ها قرار مي‌دهد. البته ممکن است به مرور زمان ميزان و شرايط وام تغيير کند. سعي کنيد از آخرين طرح دولت براي خانه‌اولي‌ها اطلاعات جامعي کسب کنيد، در غير اين‌صورت در کشورمان وام گرفتن به ضررتان تمام خواهد شد، حتي اگر بازپرداخت بلندمدت نيز داشته باشد. مهم اين است که شما توانايي پرداخت اقساط ماهانه را داشته باشيد.

خانه را قبل از خريد خوب بازرسي کنيد

حتي اگر مشخصات خانه‌اي که شما قصد خريد آن را داريد کاملا بي‌عيب و نقص قيد شده باشد، به هيچ‌وجه نبايد شما را از بازرسي آن منصرف کند. سعي کنيد خودتان به همراه يک کارشناس خبره به بازرسي خانه بپردازيد تا از هرگونه عيب نهاني و آشکار آن باخبر شويد. توجه داشته باشيد هرگونه عيبي مي‌تواند مبلغ پرداختي به فروشنده را کاهش دهد. اگر خانه داراي عيب جدي باشد، مي‌توانيد بدون هيچ‌گونه ضرري اين معامله را فسخ کنيد. البته در اين‌باره مي‌توانيد با فروشنده مشورت کنيد؛ شايد با تخفيفي که به شما مي‌دهد، ارزش خريدن داشته باشد. در مواردي عيبي در خانه مشاهده مي‌شود که ممکن است فروشنده تصميم بگيرد عيب را برطرف کند و بعد خانه را در اختيارتان قرار دهد يا سر قيمت شما را راضي کند. هنگام خريد خانه عجله نکنيد، چون ممکن است به ضررتان تمام شود. معامله که جوش خورد، ديگر نمي‌توان کاري کرد.

دقت در پرداخت پول به فروشنده

اگر شما قادر به انجام معامله با فروشنده هستيد يا در بازرسي مشکلي جدي وجود نداشت، بايد خودتان را براي کاغذبازي اداري آماده کنيد، البته اين کار زياد زمانبر نيست. اين درحالي است که شما دعا مي‌کنيد تا لحظه آخر در اين معامله هيچ مشکلي پيش نيايد. «هنگام پرداخت پول خانه حتما مطمئن شويد که اين پول به حساب شخص فروشنده که سند خانه به نام اوست، واريز شود. اسم و پسوند مالک را خوب نگاه کنيد. در برخي موارد تشابه اسمي باعث سوءاستفاده مي‌شود. اگر فروشنده بگويد من پسر يا پدر يا حتي وکيل صاحب خانه هستم، به هيچ‌وجه وارد معامله نشويد. احتمال تباني و دودره‌کردن وجود دارد. به ياد داشته باشيد، بنگاه مذکور حتما مجوز از صنف مربوطه براي کار داشته باشد. تاريخ و زمان گواهينامه اشتغال به کار بنگاه را مشاهده کنيد که قديمي يا مخدوش نباشد.


منبع : دنياي اقتصاد

 


1397/10/8

يکشنبه 03 شهريور 1398

  جهت ورود به سيستم ثبت نام فرماييد

   لطفا قبل از تنظيم اولين گزارش بخش تذکرات بازبيني شود

   E-report
   شناسه کاربری
   کلمه عبور

    

      

      • در صورت نياز به مشاوره در خصوص تنظيم لايحه دفاعيه شوراي انتظامي با شماره 09121694716 در ساعات اداري تماس حاصل فرماييد.
       • شايعه اختلال ناظران صحت ندارد              دشواري
              تا از قلب دشواريها گذر نکني هرگز توان و قدرت نيابي
              «کولين مک کارتي»
              آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 7760 مرتبه نمایش این صفحه: 8893 مرتبه