English     فارسی
مروري بر اهم سياست‎هاي حناچي در شهرداري تهران

«صما» بررسي مي‌کند:

مروري بر اهم سياست‎هاي حناچي در شهرداري تهران

شهردار تهران، اولويت کاري خود را بر حل مشکلات کلانشهر تهران با حمايت دولت و مردم قرار داده است. پيروز حناچي با شعار «تهران شهري براي همه» کار خود را به عنوان شهردار تهران شروع کرده و تغيير نگرش در اداره امور پايتخت را يک ضرورت مي داند. مروري بر اهم سياست‎هاي حناچي در شهرداري تهران

حناچي، تهران را پايتختي با 240سال قدمت مي داند که همين موضوع پايتخت بودن آن، کار و مسئوليت مضاعفي را براي مسئولان ايجاد کرده است. در اين بين از آنجايي که مشکلات تهران يک شبه به وجود نيامده و اين مسائل از حدود پنج دهه اخير ايجاد شده است، از ديد شهردار جديد تهران گام نخست درجهت حل مشکلات تهران، اين است که در مرحله اول به اين مشکلات اضافه نشود و در مرحله بعد، مشکلات موجود با حمايت و کمک مردم قدم به قدم حل شود.

رفع آلودگي هوا و ترافيک

به گزارش «صما» آلودگي هوا، ترافيک و توسعه حمل و نقل عمومي جزو مسايلي است که حناچي از آن به عنوان سه چالش اصلي کلانشهر تهران ياد کرده و با اشاره به اينکه اين مشکلات، در سطح مسائل حاکميتي است، درخوست اختصاص بودجه از صندوق توسعه ملي براي حل اين چالش ها را مطرح کرده است. او در اين رابطه گفته است: «همه ما در برابر وقت و زماني که در ترافيک از مردم تلف مي‌شود، مسئوليم. رنج مردم رنج ما هم است و با عنايت به مسئوليت پذيري تلاش مي‌کنيم که اين مسير را اصلاح کنيم.»

طبق نظرسنجي‌هاي به عمل آمده از مردم، 70 درصد شهروندان ترافيک و آلودگي هوا را بحران اصلي تهران مي‌دانند و فقر و مسائل مادي در رده‌هاي بعدي قرار دارد. شهردار تهران ضمن تاييد اين موضوع معتقد است: برطرف کردن معضل آلودگي هوا و ترافيک تنها با تدبير و مديريت اساسي امکان پذير است.

او با اشاره به تبعات گسترش شهرها معتقد است: معمولا وقتي جمعيت ‌شهرها از 500 هزار نفر فراتر مي‌رود، بايد تمهيداتي را براي آن شهرها درخصوص موضوعات شهري ازجمله ترافيک در نظر گرفت و در غير اين صورت، هزينه برطرف کردن مشکلات آن شهر به شدت بالا خواهد رفت. همانطور که در کلانشهري مانند تهران کمتر به اين موضوع به صورت منسجم نگاه شده است و موقعي به فکر افتاده‌اند که جمعيت آن از 5 ميليون نفر فراتر رفته و هزينه و حل اين معضلات راحت نبوده است.

امروز با توجه به اينکه که وقت و انرژي بسياري از شهروندان در ترافيک تلف مي‌شود، چاره‌انديشي براي اين منظور الزامي است. در اين رابطه حناچي وعده داده است: معضل آلودگي تهران و ترافيک تهران، با تدبير و مديريت اساسي برطرف خواهد شد؛ همانطور که بسياري از کلانشهرهاي دنيا توانسته‌اند با مديريت منسجم و استفاده از ظرفيت‌هاي اجتماعي اين مشکل را برطرف کنند.

اجراي شبکه‌هاي گسترده حمل و نقل

وي اجراي شبکه‌هاي گسترده حمل و نقل را يکي از راه‌هايي مي داند که مي‌تواند تاثير بسيار زيادي در کاهش ترافيک داشته باشد و شروع اين گونه اقدامات در تهران و ديگر کلانشهرهاي کشور را نقطه عطفي در اين مسير قلمداد مي کند.

به اذعان حناچي، سرمايه‌گذاري براي توسعه حمل‌ونقل عمومي و کاهش مصرف سوخت‌هاي فسيلي از موضوعاتي است که در شهرداري تهران دنبال مي‌شود. چرا که طبق مطالعات انجام شده، خودروهاي مصرف‌کننده سوخت فسيلي عامل اصلي آلودگي در تهران هستند و مشکل آلودگي جز با همراهي مردم و استفاده از سرمايه‌هاي اجتماعي حل نخواهد شد.

افزون بر اين، توسعه محورهاي پياده و فضاي عمومي نيز از موضوعاتي است که شهردار جديد تهران قول آن را داده است. او حتي سه‌شنبه‌ها با دوچرخه به سر کار مي‌رود تا به گفته خود، به تقاضايي دامن بزند که نظام مديريت شهري را وادار کند آن را به رسميت بشناسد. او مي گويد: ما موظفيم فضايي را فراهم کنيم که مردم در آن راحت نفس بکشند. بر اين اساس، توسعه خطوط دوچرخه و محورهاي پياده از سياست‌هاي اصلي ما است.

کاهش وابستگي به ساخت و ساز

بر اساس اين گزارش، يکي ديگر از سياست هايي که شهرداري تهران دنبال مي کند، کاهش وابستگي به ساخت و ساز و افزايش منابع مالي سالم است. بر همين اساس، حناچي دو چالش عمده در داخل بدنه شهرداري را بدنه غيرچابک و منابع مالي ناپايدار مي داند و تاکيد دارد که ضمن افزايش منابع مالي پايدار، بايد بدنه شهرداري به راندمان اصلي خود برسد.

به گفته شهردار تهران طي ۱۰ سال گذشته در ده کلانشهر کشور و در راس آنها تهران، ميزان وابستگي درآمدها به ساخت‌وساز بين ۷۰ تا ۷۵ درصد در نوسان بوده است. اين رويکرد نشان مي دهد که درآمد شهر، به طور مستقيم و يا غيرمستقيم، به صدور پروانه ساختماني وابسته بوده است.

حال عليرغم اينکه انتقاداتي هم از جهت احتمال افزايش قيمت مسکن در تهران درصورت کاهش ساخت و سازها وجود دارد، اما شهرداري تهران در تلاش است تا اين وابستگي را به ۵۰ درصد کاهش دهد و در مقابل، ميزان منابع مالي سالم را افزايش دهد. به گفته حناچي، تجربه‌هاي دنيا نشان داده است که در اين بخش خدمات خرد مي تواند جايگزين شود و اگرچه اين کار بسيار سخت است، اما شدني است.

به گفته حناچي، امروز شهرداري تهران در نقطه تغيير رويکرد قرار دارد. امروز شهرداري تهران در نقطه حساسي در تاريخ مديريت شهري ايران قرار دارد و در اين مسير نيازمند کمک دولت و شهروندان است.

 


1397/10/8

يکشنبه 03 شهريور 1398

  جهت ورود به سيستم ثبت نام فرماييد

   لطفا قبل از تنظيم اولين گزارش بخش تذکرات بازبيني شود

   E-report
   شناسه کاربری
   کلمه عبور

    

      

      • در صورت نياز به مشاوره در خصوص تنظيم لايحه دفاعيه شوراي انتظامي با شماره 09121694716 در ساعات اداري تماس حاصل فرماييد.
       • شايعه اختلال ناظران صحت ندارد              دشواري
              تا از قلب دشواريها گذر نکني هرگز توان و قدرت نيابي
              «کولين مک کارتي»
              آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 7760 مرتبه نمایش این صفحه: 8893 مرتبه