English     فارسی
وابستگي ۸۵ درصدي ۱۰ کلانشهر ايران به ساخت و ساز

حناچي خبر داد؛

وابستگي ۸۵ درصدي ۱۰ کلانشهر ايران به ساخت و ساز/ مشکلات پهنه تهران ناشي از تمرکزگرايي است

شهردار تهران گفت: وقتي به شهرداري‌ ها کمک نمي‌کنيم و مي‌گوييم خودتان درآمد کسب کنيد، کار به جايي مي‌رسد که الان در ۱۰ کلانشهر اصلي ميزان وابستگي مديريت شهري به ساخت‌وساز بين ۸۰ تا ۸۵ درصد است. وابستگي ۸۵ درصدي ۱۰ کلانشهر ايران به ساخت و ساز/ مشکلات پهنه تهران ناشي از تمرکزگرايي است

پيروز حناچي در نشست هم‌انديشي اعضاي شوراي اسلامي شهر تهران و اعضاي هيئت علمي کنفرانس بين‌المللي ترافيک که بعدازظهر روز گذشته در برج ميلاد برگزار شد، شرکت کرد.

وي در اين نشست گفت: اعتقاد دارم راهکار بسياري از مشکلات در کشور ما با قدمت و سابقه‌اي که دارد، در ادبيات و فرهنگمان موجود است؛ به عنوان شاهد مثال اين شعر از مولوي را مي‌آورم که «آب کم جو تشنگي آور به دست، تا بجوشد آب از بالا و پست. »

شهردار تهران عنوان کرد: مي‌خواهم از زاويه ديگر به موضوع ترافيک نگاه کنم؛ وقتي به عنوان يکي از اعضاي شوراي عالي ترافيک به موضوع نگاه مي‌کنم، درست است که شرايط الان را با دهه قبل قابل مقايسه نمي‌دانم، اما مي‌بينم که مشکلاتمان نيز افزايش پيدا کرده است؛ پس اين سوال پيش مي‌آيد که چرا هنوز موفق نشده‌ايم دو موضوع مرتبط ترافيک و آلودگي را حل کنيم.

حناچي گفت: کاري به کشورهاي پيشرفته ندارم؛ اگر صرفا به کشورهاي جنوب شرقي آسيا نگاه بياندازيم، مي‌بينيم که اين کشورها واقعا در اين حوزه تاثيرگذار بودند و ما نه تنها نمي‌توانيم بگوييم اين مشکل را در تهران حل کرده‌ايم، بلکه شهرهاي مياني‌مان نيز به آن گرفتار شده‌اند. مثلا اراک شهري نبود که به آلودگي گرفتار شود، اما الان مشکل آلودگي و ترافيک دارد.

شهردار تهران با بيان اينکه مشکل اين است که هنوز موضوع را تبديل به يک خواسته اجتماعي نکرده‌ايم، تصريح کرد: بايد کاري کنيم که مردم مطالبه داشته باشند و در حل مشکل نيز مشارکت کنند. ما بايد اين موضوع را به يک دغدغه اجتماعي تبديل و سهم هر کسي را نيز در آن مشخص کنيم و موضوع را بخشي نبينيم. در بسياري از دانشگاه‌هاي دنيا رشته‌اي به نام «ترافيک پلنينگ» وجود دارد. تئوري‌اي وجود دارد که مي‌گويد هر چه مسير جديد اضافه کنيم، به ترافيک نيز اضافه مي‌شود.

حناچي ضمن اشاره به آمارهايي که اخيرا درباره سلامت شهروندان تهراني ارائه کرد، گفت: مي‌توانيم صرفا اين‌طور مطرح کنيم که مشکل ترافيک داريم، و يا مي‌توانيم ارتباطش با سلامت شهروندان و تغيير سبک زندگي را نيز در نظر بگيريم؛ البته که مورد دوم کم‌هزينه‌تر، مهم‌تر و اساسي‌تر است. راه حل ترافيک به تنهايي ايجاد مسيرهاي جديد نيست. توسعه حمل‌ونقل عمومي خود اين موضوعات را تعقيب مي‌کند اما موضوع اصلي اين است که اگر ترافيک از منظر سلامت شهروندان تبديل به يک خواسته اجتماعي شود، مشکلات با هزينه بسيار کمتري حل مي‌شود.

شهردار تهران تاکيد کرد: وقتي به شهرداري‌ها کمک نمي‌کنيم و مي‌گوييم خودتان درآمد کسب کنيد، کار به جايي مي‌رسد که الان در ۱۰ کلانشهر اصلي ميزان وابستگي مديريت شهري به ساخت‌وساز بين ۸۰ تا ۸۵ درصد است. وقتي شهر را به اين شکل اداره مي‌کنيم، بديهي است که نتيجه‌اي جز اين معضلات ندارد و نبايد هم انتظار داشته باشيم که مشکلات پيش نيايد.

وي تمام مشکلات پهنه تهران را ناشي از تمرکزگرايي دانست و گفت: ۲۵ درصد توليد ناخالص ملي کشور تنها در ۲ درصد مساحت کشور که تهران است قرار دارد. تا وقتي به اين تمرکز دامن مي‌زنيم، دچار يک لوپ بسته مي‌شويم؛ روزي هزار خودرو در تهران پلاک مي‌کنيم، اما آيا هزار خودروي فرسوده را نيز از دور خارج مي‌کنيم؟

حناچي با تاکيد بر اين‌که فکر مي‌کنم بايد اين موضوع را از جهات ديگري تعقيب کرد، گفت: موضوعات فضاي سبز و مشکلات اجتماعي نيز از همين جنس هستند. اگر هر معضلي تبديل به مساله اجتماعي شود، ديگر کسي نمي‌تواند در برابر حل آن مقاومت کند. پيشنهاد من اين است که متخصصان حوزه ترافيکي از اين زاويه نيز به موضوع بنگرند.

شهردار تهران افزود: علت اين‌که من سه‌شنبه‌هاي با دوچرخه را انتخاب کردم دليلش اين است که وقتي دوچرخه تبديل به موضوع اجتماعي شود، ديگر نمي‌توان زيرساخت ضروري‌اش را فراهم نکرد؛ وقتي تقاضاي اجتماعي به وجود بيايد ديگر نمي‌توان آن را حل نکرد.

حناچي در پايان خاطرنشان کرد: تجربيات دنيا نشان مي‌دهد که علاوه بر توسعه حمل‌ونقل، اين حقيقت نيز موثر بوده است و بايد تلاش کنيم در کشور ما نيز همين اتفاق بيافتد.

 

منبع: مهر

 


1397/10/20

دو شنبه 29 مهر 1398

  ابتدا ثبت نام فرماييد

   قبل از تنظيم اولين گزارش روي علامت زير کليک کنيد

   E-report
   شناسه کاربری
   کلمه عبور

    

    

   انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.

    

    

    


   حرکت با موس قابل توقف و کليک بر عناوين موجب مشاهده مشروح مطلب است

    


   وظايف سازمان نظام مهندسي ارتقاي دانش و پايه مهندسان، تعيين صلاحيت مهندسان و تعريف بسته خدمت براي مهندسان است و بنگاه پولي مالي ...



   آموزش، اقدام مهم در بخش بهينه سازي مصرف ...



   درآمد نظارت به جاي سازمان، بايد به حساب مهندسان واريز ...



   (Zaha Hadid) طراح برجسته که فرودگاه را به شکل ستاره دريايي طراحي ...



   از اصرار وزارت راه تا انکار ...



   مواد مربوط به سازمان نظام‌مهندسي بايد از قانون حذف ...



   امکان مقاوم سازي نماها و ديوارها و ديگر بخش هاي غيرسازه اي ساختمان نيز لحاظ شده ...



   مافياهاي حاکم بر نظامات مهندسي همچون غده اي سرطاني بر پيکر جامعه مهندسي رسوخ کرده اند و دنبال منافع خود هستند و اين پيکر نحيف روز به روز لاغرتر و ...



   انتخاب ناظر از سوي نظام‌مهندسي غيرقانوني است+ داد ...



   طبق ماده ۲ قانون تعاريف محدوده و حريم شهر و روستا، شهرداري مسووليت کنترل و نظارت بر اجراي ساختمان‌هاي شهري را برعهده ...



   کميسيون ماده100 را براي کسب درآمد شهرداري‌ها ...



   امروزه موثر‌ترين راهکار خانه‌دار شدن در ايران براي قشر متوسط و حقوق‌بگيران وام مسکن از طريق بانک‌هاي عامل ...



   ساخت فرودگاه بين‌المللي داکسينگ در پکن پايان يافته ...



   همواره ابهامات و شبهه‌هايي از سوي مسئولان سازمان نظام مهندسي وجود ...



   آمادگي کامل نظام مهندسي براي اجراي مبحث ...



   بسياري از مالکان و ذي‌نفعان همکاري لازم را ...



   بيش از 70 درصد درآمد شهرداري ها از محل صدور پروانه ساختمان است و از سال 93 تا 97 اين عوارض هيچ گونه افزايشي را تجربه نکرده ...



   شهرداري 7 هزار تومان بابت هر متر صدور پروانه دريافت مي کند در حالي که نظام مهندسي 64 هزار تومان دريافت مي ...



   در هيچ کجاي دنيا تخصص را تحميل نمي ...



   عليرغم اينکه شهرداري ها در رابطه با ساخت وساز نقش عمده اي بر اساس قانون بر عهده دارند، اما هيچگاه خود را متولي کيفيت ندانسته و تمام و کمال اين وظيفه ...




   آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 7013 مرتبه نمایش این صفحه: 7664 مرتبه