English     فارسی
... شهردار متخصص زماني آمده که منابع ته کشيده است

منبع:صما

 

شهردار تهران اعلام کرد:

حناچي: از بد حادثه شهردار متخصص زماني آمده که منابع ته کشيده است/ برخورد بدون تعارف با فساد

شهردار تهران در اولين نشست خبري خود اعلام کرد: خط 6 مترو تا پايان امسال و يا اوايل سال آينده افتتاح مي‌شود، در اين خط مي‌توانيم از قابليت قطار بدون راننده استفاده کنيم. ۷۰ واگن مترو در حال ترخيص از کمرگ / با چالش جدى تامين منابع مواجه هستيم

پيروز حناچي در اولين نشست خبري خود به عنوان شهردار تهران که در سالن اجتماعات انجمن مفاخر ايران برگزار شد، با تبريک هفته زن و تولد حضرت زهرا(س) ضمن گراميداشت ياد شهدا و شهردار شهيد باکري به تشريح عملکرد خود و برنامه‌ها و چالش‌ها و مشکلات شهرداري پرداخت.

وي با بيان اينکه در اين دوره با چالش تامين منابع مواجه هستيم، گفت: شهرداري روزانه به ٢۵ تا٣٠ ميليارد براي انجام امورات خود نيازمند است وگرنه براي حل مسايل به مشکل برمي‌خورد.

۷۰ واگن مترو در حال ترخيص از کمرگ

حناچي با بيان اينکه بزودي خط ۶ و ۷ مترو افتتاح مي‌شود، گفت: خط ۶ از لحاظ مهندسي ويژگي خاص برخوردار است ، در خط ۶ مي‌توانيم از قابليت قطار بدون راننده استفاده کنيم.

به گفته شهردار تهران، خط ۷ مترو از مهديه تا ميدان صنعت نيز بزودي افتتاح مي‌شود.

حناچي درباره تامين واگن و تجهيزات مورد نياز مترو گفت: ۷۰ واگن در حال ترخيص از کمرگ است که تاکنون ۸۵ درصد کار آن انجام شده است، مابقي واگن‌ها نيز به دليل بدهي به مرور زمان ترخيص مي‌شود و به نظر مي‌رسد هر ۲۲ روز يک قطار تحويل و بهره برداري مي‌شود.

وي با بيان اين که توسعه حمل و نقل عمومي هدف مشترک شورا و شهرداري است گفت: در حال حاضر مترو دو ميليون سفر را پوشش مي‌دهد که هدف گذاري ما پوشش هفت ميليون سفر در روز است که براي اين مهم نيازمند ۲۰۰۰ واگن هستيم تا بتوانيم علاوه بر کم کردن فاصله قطارها، خطوط باقي مانده را نيز پوشش دهيم.

افتتاح ۳۵.۵ کيلومتر متروي خطوط ۶ و ۷ بزودي

شهردار تهران با بيان اينکه براي خط ۷ نيز ۳۷۶ واگن را از طريق فايناس پيگيري مي‌کنيم، گفت: همچنين بهره برداري از ۱۳.۵ کيلومتر خط ۷ که تعطيل شده بود بزودي افتتاح مي‌شود و در سال ۹۸ نيز افتتاح‌هاي بيشتري خواهيم داشت.

به گفته حناچي، ۲۲ کيلومتر خط ۶ مترو با پنج ايستگاه بزودي افتتاح مي‌شود البته براي سال ۹۸ بايد طول کيلومتر مورد افتتاح خط ۶ را به ۱۱۱ برسانيم .

شهردار تهران در ادامه با بيان اين که تلاشمان در راستاي کاهش يک دقيقه سرفاصله قطارها با ورود ناوگان جديد و اتمام پايانه‌هاي مترو است، گفت: مي‌دانيد که برخي از خطوط مترو پايانه ندارند و مجبوريم قطارها در شب در تونل نگهداري نمايم و به همين دليل سرويس و تعمير آنها به سختي انجام مي‌شود.

وي توسعه مجتمع‌هاي ايستگاهي را يکي از ديگر برنامه‌هاي آتي شهرداري دانست.

۱۰۵۰ اتوبوس جديد در راه تهران

شهردار تهران در ادامه با اعلام اينکه تفاهمنامه خريد يکهزار اتوبوس و ۵۰ اتوبوس ديزلي منعقد شده است، گفت: سعي داريم با جذب تسهيلات مالي نسبت به نوسازي اتوبوس اقدام و همچنين ۷۰۰ فيلتر جاذب دوده مخصوصاً براي اتوبوس‌هاي گازوئيلي نصب کنيم . نوسازي ۱۰ هزار تاکسي فرسوده را در دستور کار داريم.

حال خوب هواي تهران در سال ۹۷ بدون داشتن روز ناسالم

حناچي با اشاره به اثرات زياد اجراي طرح ترافيک جديد و طرح کاهش گفت: امسال وضعيت بهتري را در حوزه آلودگي هوا داشتيم به گونه‌اي که سهم روز پاک از ۳ به ۱۳ روز رسيد و آمار روزهاي ناسالم از ۶۶ به ۲۹ روز رسيد و تهران در سال جاري هيچ روز ناسالم نداشت. هر چند که امسال نزولات جوي نيز افزايش يافته اما نمي‌توانيم اين حجم اثرات مثبت در کاهش آلودگي هواي تهران را تنها مربوط به نزولات جوي بدانيم و در مقايسه دقيق‌تر مي‌بينيم که ساعات پيک ترافيک نيز نسبت به روزهاي مشابه سال قبل کاهش داشته است و به نظر مي‌رسد تلاش همکارانمان در معاونت حمل ونقل و پليس راهور و همچنين مجموعه اقداماتي که در حوزه معاينه فني انجام شده بي تأثير نبوده و بايد اين مسير ادامه يابد.

افتتاح ۳ مرکز معاينه فني در ماه‌هاي آتي

شهردار تهران در ادامه از افتتاح سه مرکز معاينه فني در ماه‌هاي آتي خبر داد.

حناچي در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده و برنامه‌هاي معاونت شهرسازي نيز با بيان اين که تکميل و بازنگري طرح‌ها، بازنگري در زيرپهنه جي، تدوين و تصويب کليات طرح منطقه ۲۲، تهيه برنامه زيرپهنه حفاظت ويژه با رويکرد توسعه پايدار براي مناطق يک، ۲ ۵ الي ۲۲، تهيه لايحه عوارض ارزش افزوده، تهيه و ابلاغ برنامه استفاده از مصالح استاندارد و غيره از ديگر برنامه‌هاي معاونت شهرسازي است.

جمع‌آوري کارگاه‌هاي ساختماني در سطح شهر

 

حناچي در مورد برنامه‌هاي حوزه فني و عمراني نيز با بيان اينکه يکي از اقدامات مهم در اين حوزه جمع آوري کارگاه‌هاي بلااستفاده و فعال سازي پروژه‌ها بود گفت: آماده سازي ۵ پروژه تا پايان سال ۹۸ و همچنين جمع آوري کارگاه‌هاي ساختماني يکي از مهمترين اقدامات در اين چند ماه بود چرا که معتقديم تهران بايد براي زيست انساني مورد توجه قرار گيرد و تجهيزات کارگاهي نبايد اين زيست را برهم زدند.

احياي 7 روددره تهران در دستورکار

 

شهردار تهران در ادامه نشست خبري به موضوع احياي روددره‌هاي تهران اشاره کرد و گفت‌: تهران و شهرستان ري به دليل اينکه آب‌هاي گوارا از کوهپايه البرز به سمت آنها سرازير مي‌شدند مورد توجه قرار گرفتند. در همين راستا احياي هفت روددره تهران در دستورکار ما قرار گرفته است و بايد به اين نکته توجه داشته باشيم که تهران قبل از دهه 40 شاهد سيل‌هاي زيادي بوده است و بعد از آن نيز روددره‌ها با هدف کنترل مسير آب احداث شدند.

تدوين مدل بومي شهر هوشمند

 

شهردار تهران در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود در تشريح برنامه‌هاي معاونت برنامه‌ريزي شهردار تهران به موضوع ارزيابي و اولويت‌بندي پروژه‌هاي نيمه‌کاره شهرداري تهران اشاره و خاطرنشان کرد: سامانه منابع انساني از برنامه‌هاي آتي اين معاونت است و ارزيابي عملکرد شهرداري‌هاي مناطق، سازمان‌ها و شرکت‌ها و همچنين اصلاح ساختار سازماني و تدوين مدل بومي شهر هوشمند به همراه ايجاد زيرساخت‌هاي نرم افزاري و سخت افزاري از مواردي است که در آينده دنبال خواهد شد.

 

وي يادآور شد: در حوزه حمل و نقل يکي از اقداماتي که پيگيري مي‌شود بحث سامانه‌هايي است که استفاده از خودرو را به حداقل مي رساند. البته «سه‌شنبه هاي بدون خودرو» نيز در جهت حفظ سلامت شهروندان و ارتقاي کيفيت زندگي آنها در شهر دنبال خواهد شد. بي ترديد بايد تجديد نظري در روش زندگي خود در شهر تهران داشته باشيم.

15 نردبان آتش‌نشاني جديد در حال ورود به سيستم

 

شهردار تهران در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود در تشريح برنامه‌هاي حوزه خدمات شهري نيز، عنوان کرد: پس از حادثه پلاسکو اين تجربه به ما نشان داد که در اطفا و کنترل حريق در ساختمان‌هاي بلند مرتبه مشکل داريم، لذا در اين‌ راستا 15 دستگاه نردبان هيدروليکي خريداري شد که تاکنون سه دستگاه وارد سيستم شده است، شش دستگاه ديگر تا هفته‌ آينده و شش دستگاه نيز در انتظار پرداخت ماليات بر ارزش افزوده است و پس از طي اين مرحله، به سيستم آتش نشاني وارد خواهند شد.

 

وي ادامه‌ داد: به طور متوسط اقلامي که در ميادين ميوه و تره بار به شهروندان عرضه مي‌شود 30 تا 40 درصد ارزان‌تر از سطح شهر است و براي شب عيد نيز علي‌رغم اين که وظيفه مستقيمي در زمينه عرضه مستقيم کالا نداريم اما تمام تلاش خود را براي ارائه سرويس بهتر به شهروندان را به کار خواهيم گرفت.

مجوز برج باغ ها پسنديده‌ نبود

 

به گزارش ايسنا، شهردار تهران از افتتاح 12 بوستان به مساحت 11 هکتار خبر داد و در اين باره خاطر نشان کرد: تلاش مي‌کنيم که از آبياري تحت فشار براي کمربند سبز تهران استفاده کنيم.

 

حناچي درباره حفظ باغات تهران نيز اظهار کرد: شوراي اسلامي شهر تهران و شهرداري جهت گيري عمومي‌شان جلوگيري از تخريب باغات است و اين کار در دستور کار قرار گرفته است. بي ترديد تلاش خواهيم کرد تا باغات باقي‌ مانده را از محل اخذ جريمه قطع درخت که از شهروندان اخذ مي‌شود، خريداري کنيم تا به اين ترتيب بتوانيم اين باغات را حفظ کنيم. دو باغ «وثوق الدوله» و باغي در منطقه 2 نيز از همين محل خريداري شد و در مناطقي که با محدوديت‌هاي فضاي سبز مواجه هستيم، قطعا از طريق تملک اين باغات تلاش خواهيم کرد تا کمبودها را جبران کنيم.

 

 

وي در خصوص مجوز برج باغ‌ها نيز، گفت‌: اين مجوز چيز پسنديده‌اي نبود. من سال 82 نيز نامه‌اي نوشتم در مورد برج باغ‌ها ، موضوعي بود که در طرح تفصيلي و جامع نيز بر روي آن تاکيد شده بود، اما بي ترديد براي انجام اقدامات آينده و نتايج آن به زمان نياز است. مجبور هستيم که روشي را پيش بگيريم که علاوه بر روش‌هاي عمومي از تخريب باغات جلوگيري به عمل آيد و پاسخگو نيز باشيم.

شعر حناچي در واکنش به نامه حق شناس

 

شهردار تهران در پاسخ به سوالات خبرنگاران در خصوص انتشار نامه‌ حق‌شناس يکي از اعضاي شوراي اسلامي شهر تهران، گفت‌: اعضاي شوراي اسلامي شهر تهران مجاز هستند سوال کنند، نظارت داشته باشند و حتي اعتراض خود را نيز اعلام کنند. نامه منتشر شده جديد هم نيست و يک ماه پيش منتشر شده است، در خصوص پاسخ به اين نامه به ادبيات رجوع مي‌کنم و به قول حافظ «وفا کنيم و ملامت‌کشيم و خوش باشيم که در طريقت ما کافري است رنجيدن.

 

حناچي در ادامه‌ در خصوص تفکرات و شعارهايش پيش از شهردار شدن و امروز، گفت‌: «حناچي» اين ور ميز با آن ور ميز هيچ تفاوتي نداشته و اقداماتي که تا امروز نيز انجام شده است همين را نشان مي‌دهد. در حوزه اجرا البته ملاحظاتي وجود دارد که در اداره امور شهر تهران بايد آنها را مدنظر قرار داد و به حواشي توجهي نکرد.

 

۷۰ درصد آلودگي تهران مربوط به وسايل نقليه و موتوري است

به گزارش ايسنا، شهردار تهران در پاسخ به سوالي در خصوص وضعيت طرح ترافيک در سال ۹۸ و حذف طرح زوج و فرد از سال آينده نيز گفت: تمامي مطالعات نشان مي‌دهد که اجراي طرح زوج و فرد به صورت مقطعي و آني تأثيرگذار است اما وقتي به عنوان يک برنامه مستمر و دائمي اجرا شود، تأثير گذاري آن کاهش مي‌يابد. علاوه بر مطالعات شهرداري، پليس راهور، وزارت کشور، و غيره نيز اين نظر را داشتند و به معايب طرح قبل اذعان داشتند.

وي با اشاره به معايب طرح قبلي ترافيک با بيان اين که ۴۴۱ گروه مختلف از شهرداري سهميه طرح ترافيک مي‌گرفتند و قاعده مشخصي نيز براي توزيع سهميه و نظارت بر آن وجود نداشت، گفت: متأسفانه با پديده کارت‌هاي شناور نيز مواجه بوديم و اين طرح نه تنها آلودگي هوا را کاهش نداد بلکه موجب افزايش آن نيز شد و جريمه ۲۰ هزار توماني و خريد آرم ۴۰ هزار توماني موجب ترويج مردم به تخلف به جاي قانونمداري بود که در طرح ترافيکي جديد همه اين مشکلات ديده شده است.

وي با بيان اينکه ۷۰ درصد آلودگي تهران مربوط به وسايل نقليه و موتوري است و 40 درصد از اين ۷۰ درصد نيز آلايندگي‌اش به دليل خودروهاي شخصي است، گفت: ما هيچ راهي جز کاهش استفاده خودرو شخصي در تهران نداريم. هر چند که همکاران خبرنگار ما همواره در اجراي طرح ترافيک جديد از شاکيان هستند اما در چهارچوب سهميه حق خبرنگاران محفوظ است. اما از يک نگاه ديگر مي‌خواهم به اين مساله توجه کنم که اگر مي‌خواهيم در شهري سالم زندگي کنيم بايد استفاده از خودرو شخصي براي همه به يک نسبت کاهش يابد و مطمئناً هر کاري که بخواهم در تهران اجرا کنيم بر اساس پيوست‌ها و مطالعات است.

وي همچنين در مورد سهم آلايندگي موتورها با بيان اين‌که ۱۸ درصد آلودگي تهران مستقيماً مربوط به موتورسيکلت‌هاي کاربراتوري است، گفت: متاسفانه فرهنگي جا افتاده است که موتورسيکلت براي کساني است که نمي‌خواهند قانون را اجرا کنند، اما در نظر داريم با کمک دولت و استارت‌آپ‌ها با جديت در مورد تبديل موتورهاي کاربراتوري به برقي اقدام کنيم.

از بد حادثه شهردار متخصص زماني آمده که منابع ته کشيده است

حناچي در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار روشندلي در خصوص مناسب سازي فضاي پايتخت براي معلولين، گفت: معلول فقط کسي نيست که عارضه جسمي داشته باشد بلکه هر کسي که در عرصه اجتماعي نتواند حاضر شود معلول محسوب مي‌شود و ما وظيفه داريم همه فضاهاي عمومي را مناسب سازي کرده و در وهله اول از ساختمان‌هاي پر مراجعه و عمومي مناسب سازي را آغاز کنيم که اين مهم در دستور کار قرار دارد.

وي با بيان اينکه مناسب سازي يک فرايند است و در همه ابعاد بايد ادامه داشته باشد، گفت: تمام تلاش ما اين است که فضاهاي عمومي در اختيار شهرداري را مناسب سازي کنيم و براي روشندلان و افرادي که از مشکل شنوايي رنج مي‌برند نيز موضوعات مناسب سازي خاصي در دستور کار قرار دارد.

حناچي در ادامه در پاسخ به سوالي مبني بر عدم تعلق‌ شهروندان به تهران، گفت: ايجاد حفظ تعلق به مکان و جلب مشارکت شهروندان بسيار مهم است و در اين زمينه تلاش زيادي شده است ولي واقعيت اين است که از نقطه مطلوب فاصله زيادي داريم.

وي با بيان اين که از بد حادثه شهردار متخصص زماني آمده که منابع ته کشيده است، گفت: ايده آل اين است که منابع هر محل حداقل در همان محل هزينه شود. تا بتوانيم حس مشارکت محلي را افزايش دهيم.

تجمع پيمانکاران عادي نيست

حناچي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه عوامل دروني در شهرداري تهران در موضوع تجمعات پيمانکاران مقابل شهرداري نقش دارند، گفت: پيمانکاران مطالبات خرد و کلاني از شهرداران دارند و مي‌بينيم که روزهاي يکشنبه و سه شنبه نيز تجمعاتي مقابل شورا و شهرداري انجام مي‌دهد. اما بررسي‌ها نشان داد که همه اينها نشان داد که اين اتفاق خارج از روال است نه اين که بدهکار نباشيم اما اين اتفاق عادي نيست.

وي با بيان اين که با هماهنگي‌هاي انجام شده و پرداخت نقد و غير نقد تلاش مي‌کنيم که بدهي‌ها را تسويه کنيم، گفت: خدا رو شکر مدتي است که اعتراض‌ها کمتر شده اما برخي با انگيزه‌هاي همچون زياده خواهي سعي بر بر هم زدن آرامش دارند، البته اين به اين معنا نيست که بدهي نداريم يا نمي‌خواهيم پرداخت کنيم اما منطقي و خارج از فشار بيروني، بدهي‌ها را پرداخت مي‌کنيم.

شهردار تهران در پاسخ به سوالي مبني بر اين که چرا هزينه‌هاي شهر را به جاي آنکه از همه مردم اخذ کنيد از افرادي که درآمد بيشتري دارند نمي‌گيريد، گفت: طبيعتاً کساني که بيشتر از خدمات شهري بيشتر استفاده مي‌کنند هزينه‌ي بيشتري هم بايد بپردازند و مي‌بينيد بسياري از مشاغل در شهر از جمله رستوران‌ها علاوه بر تاثيراتي که در فضاي شهري مي‌گذارند توليد زباله‌شان نيز بالا است و شهرداري از اين موضوعات نخواهد گذشت، چرا که حجم اثر گذاري اين واحدها با يک واحد مسکوني بيشتر است.

برخورد بدون تعارف با فساد در شهرداري

حناچي در ادامه در پاسخ به سوالي در مورد روند مبارزه با فساد در شهرداري با بيان اين که مبارزه با فساد ادامه دارد و هيچ تعارفي در مورد برخورد با فساد نداريم ، گفت: ‌اما سر و صدا هم نمي‌کنيم و هر چايي که تخلفي ديده شود با آن برخورد مي‌کنيم اما خبري نمي‌کنيم. چرا که ما قاضي نيستيم و مساله بايد توسط سيستم‌هاي نظارتي و قضايي بررسي شود و تمام تلاشمان را براي ايجاد محيطي سالم به کار مي‌بنديم.

خروج «شهر آفتاب» و «شهروند» از ليست فروش شهرداري در سال 98

حناچي در مورد مشکلات اقتصادي شهرداري و شائبه فروش شهروند و شهر آفتاب با بيان اين که کشور درگير مشکلات اقتصادي است گفت: معتقدم مشکل اقتصادي براي دولت مي‌تواند تهديد باشد اما براي ما يک فرصت است چرا که حجم زياد نقدينگي فرصتي براي سرمايه گذاري ايجاد مي‌کند. در مورد قرار گرفتن فروش شهر آفتاب و شهروند در لايحه‌ي بودجه ۹۸ نيز بايد بگويم که ممکن است در لوايح قبلي بودجه سال‌هاي قبل اين موضوع وجود داشته باشد اما در سال ۹۸ اين موضوع را نداريم.

حناچي در پاسخ به سوالي مبني بر اين که ۷۱ درصد شهروندان نام شهردار را نمي‌دانند گفت: اين نظر سنجي مربوط به مهر ماه سال ۹۷ است هر چند که گفته‌ام در مورد دوره‌ي ما هم نظر سنجي انجام شود.

وي در مورد اقدامات اصلي شهرداري با توجه به مشکلات بودجه‌اي گفت: مي‌توانيم موضوعات کم هزينه و اما تاثير گذار همچون رنگ آميزي شهر را در دستور کار قرار دهيم. چه تاثير گذراي زيادي دارد. به عنوان مثال در شهر دوژانيرو محله‌ي بزهکاري وجود داشت که کسي جرات ورود به آن را نداشت اما تنها با رنگ آميزي فضا مناسب سازي شد و حالا متخصصين در حال بررسي و شناسايي محلاتي هستند که بتوانيم با کم هزينه‌ترين اقدام آن را متحول کنيم.

وي افزود: هميشه با تزريق پول کار پيش نمي‌رود و معتقدم اگر مردم دل بدهند تاثير گذاري امورات افزايش مي‌يابد.

اصلاح طرح تفصيلي پايتخت در دستورکار

شهردار تهران در ادامه پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص سرنوشت بازنگري طرح تفصيلي تهران گفت: طرح تفصيلي تهران با چند چالش مواجه بود دستورالعمل‌هايي که توسط شوراي عالي شهرسازي ابلاغ شده بود هيچ گاه به اجرا در نيامده بود که امروز برخي از آنها ابلاغ و در حال اجرا هستند ، ما بازبيني بندهاي مختلف طرح تفصيلي در دستور کار قرار داديم و اقدامات در خصوص طرح تفصيلي به طور مستمر پيگيري مي‌شود در اين مسير با وزارت راه و شهرسازي نيز ارتباط خوبي شکل گرفته است.

وي در خصوص ارتباطات بين المللي شهرداري تهران و جذب سرمايه‌ در اين حوزه نيز گفت: از طريق سازمان سرمايه‌گذاري بسته‌هايي براي سرمايه گذراران خارجي آماده کرديم که هر مهماني به شهرداري تهران مي‌آيد و يا در ملاقات با سفرا اين موضوعات تشريح مي‌شود. در حال حاضر نيز تعدادي از اين پروژه‌ها آغاز شده اما به دلايل مسائل تحريم، به ذکر جزئيات نمي‌پردازيم بي ترديد بخشي از وظايف شهرداري‌ها جذب سرمايه براي زيست بهتر در شهر است که ما نيز اين کار را پيگيري مي‌کنيم

شهردار تهران در پاسخ به سوال ايسنا درباره نامه رئيس اسبق سازمان بررسي شهرداري تهران و همچنين تغيير برنامه‌ها در مجموعه شهرداري با تغيير شهردار و معاونين گفت: برنامه‌هاي که در حوزه توسعه‌اي توسط شورا تصويب مي‌شود قطعاً با رفتن مديران تغييري در آن حاصل نمي‌شود، چرا که اين طرح‌ها معمولاً ميثاق بين مديريت شهري و دولت است. برنامه دوره قبلي بخشي در اين دوره اجرايي شد و بعداً خوشبختانه برنامه پنج ساله دوم به تصويب رسيد. من مماشاتي در کارم نمي‌بينم اما بسياري از موارد را داد نمي زنيم و يا اطلاع رساني عمومي نمي‌کنيم اما اين به اين معنا نيست که موارد را پيگيري نمي‌کنيم علاوه بر اين دستگاه‌هاي نظارتي موضوع تخلفات را به صورت جدي پيگيري مي‌کند.

هشدار نسبت به خطر گسل ري

وي تاکيد کرد: زلزله موضوعي است که در طول تاريخ با تهران همراه بوده است. ري در طول قرن هفتم يک کلان شهر بوده اما امروز از آن ري ، چيزي باقي نمانده است. زلزله همراه با شهر تهران است بايد ياد بگيريم با آن زندگي کنيم زلزله خواهد آمد و بايد حداکثر آمادگي را براي آن در خود فراهم کنيم. بايد در نظر بگيريم اگر زلزله در بدترين شرايط اتفاق افتاد در شهر چه مواردي بايد در نظر گرفته شود مطالعات نشان داد که عليرغم تصور اين که گسل فشم آثار تخريبي بسياري دارد اما به اين پي برديم که گسل ري مي‌تواند به دليل نوع بافت ساختمان‌ها خسارت بيشتري را داشته باشد. همچنين تأثيرات ناشي از آتش سوزي در هنگام وقوع زلزله موضوعي است که بايد به آن توجه ويژه‌اي داشته باشيم ، در حقيقت بايد شبکه گاز در مقابل زلزله ايمن شود. و مطالعات در اين زمينه بايد به صورت مداوم در حال انجام است.

شهر دار تهران در خصوص طرح تفصيلي منطقه ۲۲ نيز گفت: در طرح تفصيلي براي منطقه ۲۲ بايد ملاحظات مختلفي در نظر گرفته مي‌شد چرا که در دوره‌اي برخي پروانه‌ها صادر شده بود و بايد حقوق مردم تثبيت مي‌شد. اما از بروز تخلفات جديد در حوزه ساخت و ساز اين منطقه جلوگيري کرديم. بايد به سمتي حرکت کنيم که طرح تفصيلي اين منطقه تدوين شود و حرکت برنامه‌اي داشته باشيم اميدواريم مراحل پاياني طرح تفصيلي اين منطقه طي شود.

شهر دار تهران در بخش ديگري از صحبتهاي خود در پاسخ به سوالاتي که در فضاي مجازي مطرح شده بود در حوزه جمع آوري و تفکيک پسماند گفت: براي اين حوزه فکرهاي زيادي شده است. و الگوهاي بسياري در حوزه جمع آوري و تفکيک مورد بررسي قرار گرفته در حال حاضر نيز به صورت پايلوت و با همکاري استارتاپ‌ها اين کار در چندين منطقه شهر تهران آغاز شده البته مقاومت‌هايي از سوي کساني که به شکل سنتي اين کار در دستشان بوده وجود دارد اما بسياري از کشورهاي دنيا از اين روش استفاده کردند و ما نيز بايد آن را پيگيري کنيم.

وي در خصوص تنوع نما در ساختمانهاي تهران نيز گفت: طرح جديدي در خصوص توجه به نما در تهران وجود داشت که ما اين موضوع را جدي تر دنبا ل مي‌کنيم و بايد تحريک آستانه زيباشناسي مردم توسط حوزه زيباسازي شهرداري تهران دنبال شود.

حناچي در خصوص بدهي شهرداري تهران که يکي از سوالات مطرح شده در فضاي مجازي بود گفت: موضوع بدهي شهرداري تهران ديناميک است و تعهدات شهرداري ثانيه‌اي در حال تغيير است حتي احکامي که در محاکم داريم جدا از اين که محکوم شويم يا پيروز شويم جزو ديون و تعهدات ما است. بايد تلاش کنيم که منابع درآمد پايدار را ايجاد کنيم البته در اين مسير لايحه ماليات بر ارزش افزوده و لايحه درآمدهاي پايدار در کميسيون‌هاي دولت با همکاري بسيار مناسب به نتيجه رسيد و اميدواريم در مجلس نيز اين دو لايحه به تصويب برسد تا بتوانيم منابع مالي پايدار براي اداره امور شهر ايجاد کنيم البته در کنار اين بايد هزينه‌هاي جاري شهرداري تهران را کاهش دهيم.

شهردار تهران در خصوص اتمام يا ادامه پروژه‌هاي عمراني در شهر تهران گفت: قسمت اعظم شبکه حمل و نقل تهران به اجرا درآمده و تنها بخشي از آن که احتمالاً از قبل آغاز شده و نيمه کار مانده بايد تکميل شود همانند کمربند شرق تهران. در حقيقت کساني که مي‌خواهند از کنار تهران عبور کند و وارد اين شهر نشوند مي‌تواند از اين مسير استفاده کنند که بايد اين پروژه تکميل شود.

کارهاي عمراني در تهران متوقف نمي‌شود و شکل آن تغيير مي‌کند

به گفته حناچي، در حقيقت بايد گفت کارهاي عمراني در تهران متوقف نمي‌شود و شکل آن تغيير مي‌کند. مثلاً براي پهنه جنوبي درياچه چيتگر ما از طريق برگزاري مسابقه طرح مناسب را انتخاب کرديم که در آن ساخت يک چرخ و فلک بزرگ نيز به تأييد رسيده است. در مورد راه آهن تهران - تبريز نيز تلاش خواهيم کرد که از طريق برگزاري مسابقه، طرح برتر را انتخاب و اجرايي کنيم. براي «کارخانه سيمان ري» نيز برنامه‌اي داريم که با همکاري دولت اين کار را انجام دهيم که در صورت اجرا جنوب تهران را تحت تأثير قرار خواهد داد.

وي در پاسخ به سوالي در خصوص روند فعاليت شرکت شهر سالم نيز گفت: مجموعه‌هاي همچون شرکت شهر سالم که در شهرداري تهران فعاليت مي‌کنند يکي از اهدافشان اين است که خودشان بتواند اين مجموعه را اداره کند قطعاً ما برنامه‌اي براي سلامت همه مردم تهران نداريم و تنها برنامه سلامت و درمان پرسنل شهرداري را دنبال مي‌کنيم اما اين ظرفيت در اين شرکت وجود دارد که مي‌تواند سودده باشد و به بيرون از مجموعه شهرداري تهران نيز خدماتي ارائه دهد که اين موضوع هيچ منعي قانوني ندارد.

شهردار تهران در خصوص ارائه خدمات اجتماعي توسط معاونت اجتماعي شهرداري تهران گفت: آموزش و کمک براي درمان معتادان در تهران و يا کساني که دچار آسيب در اين حوزه شدند توسط معاونت اجتماعي شهرداري تهران دنبال مي‌شود. در همين راستا ايجاد گرمخانه‌ها تلاشي بود تا در فصول سرد سال حتي يک کارتن خواب شب‌ها بيرون نماند.

به گزارش ايسنا، پيروز حناچي در ادامه نشست خبري خود در مورد توسعه فرهنگ دوچرخه‌سواري و لزوم مناسب سازي معابر نيز با بيان اين‌که ميزان استفاده از دوچرخه در تهران کمتر از يک درصد است، گفت: برخي‌ها معتقدند که با شيب تهران نمي‌توان دوچرخه‌سواري کرد، اما براساس دستاورد ورک‌شاپ دوچرخه‌سواري با هلندي‌ها، ۹۵ مسيرها قابل اتصال به شبکه دوچرخه هستند.

وي در مورد دوچرخه‌سواري بانوان نيز با بيان اين‌که حساسيت‌هايي در اين خصوص وجود دارد، اما قابل حل است، اظهار کرد: بانوان مي‌توانند دوچرخه‌هايي با نوع طراحي متفاوت استفاده کنند.

تاکيد حناچي براي ارايه مدارک درباره ادعاي «خريد و فروش پست در شهرداري»

شهردار تهران در پاسخ به سوال خبرنگاري در مورد خريد و فروش پست در شهرداري تهران با بيان اين‌که در امور قضايي يک اصطلاح است که براساس آن فرد مدعي بايد ادعاي خود را ثابت کند، اظهار کرد: شما که ادعا کرديد بايد مدارک را ارائه کنيد. مثلاً در خصوص خريد و فروش پستي که عنوان کرديد اطلاعاتي که داريد و من ندارم را بدهيد وگرنه حاکم قضايي برخورد مي‌کند هرچند که ما از خبرنگاران شکايت نمي‌کنيم، ولي ادعاي سنگيني است و مدارکي که شما داريد و من ندارم را به من بدهيد.

وي در واکنش به سوال خبرنگار گفت: از نظر من اين ادعا قابل قبول نيست، چرا که من مديران رده‌بالا را منصوب مي‌کنم و آنها مديران مياني را.

حناچي در واکشن به سخنان خبرنگاري مبني بر اين‌که شما با زيرکي از پاسخ دادن به سوالات طفره مي‌رويد و اميدواريم نشست بعدي شما را هم ببينيم و تغيير نکنيد، گفت: چه سودي دارد که مردم را در شرايط فعلي درگير کنيم و افراد را به جان هم بيندازيم و نگران کنيم.

شهردار تهران با بيان اين‌که ديگران را به جان همديگر نيندازيد و يک به دو نکنيد، اظهار کرد: ما وظيفه داريم به آن چيزي که به مردم قول داديم عمل کنيم و شما هم دعا کنيد که عمر حياتي من و شهرداري من زياد شود.

وي در پاسخ به سوالي در خصوص طرح توسعه دانشگاه و گلايه مردم، اظهار کرد: يک زماني دولت وقتي که منابع لازم را داشت طرح توسعه دانشگاه تهران را کليد زد و ۶۰ درصد املاک را تملک کرد، اما ۲۰ درصد املاک باقي‌مانده مربوط به دستگاه‌هاي وابسته و ۲۰ درصد متعلق به مردم است، اما مشکل اينجاست که ۲۰ درصد مردم نيز به صورت نقطه‌اي تملک شده است و در حال حاضر منابع نيز قطع شده است. اما در حال رايزني با دانشگاه تهران هستيم.

براساس تخصص و سواد افراد را منصوب مي‌کنم

حناچي در پاسخ به سوالي مبني بر اين‌که يکي از معاونين شما از نزديکان يک چهره اصول‌گرا است و انتصاب وي بي‌توجهي به شعار اصلاح‌طلبي است، ادامه داد: اگر بخواهيم نگاه اصلاح‌طلبي و اصولگرايي داشته باشيم خود من را هم ببينيد، چرا که من سال‌ها قائم مقام مرحوم سيفيان بودم ضمن آنکه من چنين چيزي را به اين شکلي که گفتيد قبول ندارم.

وي با بيان اين‌که من به اعضاي شوراي شهر هم قول دادم که براساس تخصص و سواد افراد را منصوب کنم، گفت: فعاليت‌هاي يک فرد در حوزه تخصصي و علمي‌اش مي‌تواند نشان دهد که ما چه رفتاري داشته باشيم، هرچند که به طور قطع ما به آراي مردم که به واسطه آنها انتخاب شديم توجه مي‌کنيم و به قول‌هايي که داديم پايبند هستيم، اما به جاي آنکه به حواشي توجه کنيم محصول نهايي برايمان مهم است.

پاسخ حناچي به مناقشه درمورد رقم بدهي‌هاي شهرداري

شهردار تهران در مورد مناقشه در مورد رقم بدهي شهرداري نيز اظهار کرد: برخي‌ها مي‌گويند که چرا من در پاسخ به اين سوالات از شعر استفاده مي‌کنم، اما ما فرهنگ غني داريم و ممکن است اتفاقات مکرراً تکرار و يک جمله و يا يک شعر مي‌تواند کل منظور ما را بيان کند و هميشه مي‌گويند مرد است و قرض‌اش و حالا من مي‌گويم شهرداري است و بدهي‌هايش و به هر صورت بدهي‌ها مشخص است.

شهردار تهران درباره بدهي‌هاي شهرداري به بانک شهر و نحوه‌ تسويه آنها با املاک، اظهار کرد: بدهي‌ها در حوزه پروژه‌هاي خاص هنوز نهايي نشده و هنوز به عدد روشني که مورد توافق طرفين باشد نرسيديم.

حناچي در مورد کاهش تحقق بودجه غيرنقد در شهرداري با بيان اينکه ما در تحقق بودجه غيرنقد مشکل داريم، چرا که در شرايط رکود تقاضا براي استفاده از املاک به حداقل مي‌رسد، ادامه داد: تمام تلاش همکاران من اين است که بخشي را که مي‌توان واگذار کرد را واگذار کنند.

وي در مورد گرفتن وام در مقابل دادن املاک، گفت: اين رويه از سال‌هاي قبل مرسوم بوده، اما ما نمي‌توانيم از آن استفاده کنيم، چرا که وام‌هاي قبلي تسويه نشده و به ما نمي‌دهند، هرچند که تلاش داريم بخشي از بدهي‌ها را با بانک‌ها تسويه کنيم تا جزو بدهکاران خوش‌حساب بياييم و بتوانيم از تسهيلات بانکي به خصوص براي حمل و نقل عمومي و مترو استفاده کنيم.

به گزارش صما، پيروز حناچي از هفتم آذر ماه امسال به عنوان هجدهمين شهردار تهران، سکان شهرداري را در دست گرفت

 


1397/12/7

دو شنبه 29 مهر 1398

  ابتدا ثبت نام فرماييد

   قبل از تنظيم اولين گزارش روي علامت زير کليک کنيد

   E-report
   شناسه کاربری
   کلمه عبور

    

    

   انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.

    

    

    


   حرکت با موس قابل توقف و کليک بر عناوين موجب مشاهده مشروح مطلب است

    


   وظايف سازمان نظام مهندسي ارتقاي دانش و پايه مهندسان، تعيين صلاحيت مهندسان و تعريف بسته خدمت براي مهندسان است و بنگاه پولي مالي ...   آموزش، اقدام مهم در بخش بهينه سازي مصرف ...   درآمد نظارت به جاي سازمان، بايد به حساب مهندسان واريز ...   (Zaha Hadid) طراح برجسته که فرودگاه را به شکل ستاره دريايي طراحي ...   از اصرار وزارت راه تا انکار ...   مواد مربوط به سازمان نظام‌مهندسي بايد از قانون حذف ...   امکان مقاوم سازي نماها و ديوارها و ديگر بخش هاي غيرسازه اي ساختمان نيز لحاظ شده ...   مافياهاي حاکم بر نظامات مهندسي همچون غده اي سرطاني بر پيکر جامعه مهندسي رسوخ کرده اند و دنبال منافع خود هستند و اين پيکر نحيف روز به روز لاغرتر و ...   انتخاب ناظر از سوي نظام‌مهندسي غيرقانوني است+ داد ...   طبق ماده ۲ قانون تعاريف محدوده و حريم شهر و روستا، شهرداري مسووليت کنترل و نظارت بر اجراي ساختمان‌هاي شهري را برعهده ...   کميسيون ماده100 را براي کسب درآمد شهرداري‌ها ...   امروزه موثر‌ترين راهکار خانه‌دار شدن در ايران براي قشر متوسط و حقوق‌بگيران وام مسکن از طريق بانک‌هاي عامل ...   ساخت فرودگاه بين‌المللي داکسينگ در پکن پايان يافته ...   همواره ابهامات و شبهه‌هايي از سوي مسئولان سازمان نظام مهندسي وجود ...   آمادگي کامل نظام مهندسي براي اجراي مبحث ...   بسياري از مالکان و ذي‌نفعان همکاري لازم را ...   بيش از 70 درصد درآمد شهرداري ها از محل صدور پروانه ساختمان است و از سال 93 تا 97 اين عوارض هيچ گونه افزايشي را تجربه نکرده ...   شهرداري 7 هزار تومان بابت هر متر صدور پروانه دريافت مي کند در حالي که نظام مهندسي 64 هزار تومان دريافت مي ...   در هيچ کجاي دنيا تخصص را تحميل نمي ...   عليرغم اينکه شهرداري ها در رابطه با ساخت وساز نقش عمده اي بر اساس قانون بر عهده دارند، اما هيچگاه خود را متولي کيفيت ندانسته و تمام و کمال اين وظيفه ...
   آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 7013 مرتبه نمایش این صفحه: 7664 مرتبه