English     فارسی
هزينه شهر را از جيب شهروندان نپردازيم/ فرار قهرمانانه جايگزين مديريت صحيح شده است

معاون توسعه منابع و پشتيباني سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور:

هزينه شهر را از جيب شهروندان نپردازيم/ فرار قهرمانانه جايگزين مديريت صحيح شده است

معاون توسعه منابع و پشتيباني سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور بابيان اينکه تا زماني که درکشور با سعي و خطا شهرها را اداره ‌کنيم به توسعه نخواهيم رسيد، گفت: شهرهايي که از مدل‌ و بومي‌سازي تجربه‌هاي موفق در دنيا در زمينه‌هاي اقتصادي، محيط‌زيستي و ترافيکي استفاده کرده‌اند از ليست 10 شهر بحراني جهان خارج‌شده‌ و به جايگاه 10 شهر اول رسيده‌اند. هزينه شهر را از جيب شهروندان نپردازيم/ فرار قهرمانانه جايگزين مديريت صحيح شده است

به گزارش «صما» به نقل از «جشنواره چهره راه و ساختمان سال 97»، مسعود نصرتي بابيان مطلب فوق افزود: بحران‌هاي محيط‌زيستي، ترافيکي و اقتصاد شهري در شهرهاي ما در حد و اندازه بحران‌هاي جهاني نيست اما بايد بپذيريم از علوم جديد و تجربه‌هاي موفق در دنيا استفاده کنيم.

منتخب چهره سال 96 در گروه شهرداران گفت: اگر قرار باشد هر ارگاني تفکر مجزاي خود را در شهر پياده کنند، به نتيجه مطلوب نمي‌رسيم براي نمونه طرح ايجاد کانال مشترک در بخش تأسيسات شهري در مجلس به تصويب رسيد اما تاکنون اين موضوع به مرحله اجرا نرسيده است.

معاون توسعه منابع و پشتيباني سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور ادامه داد: در بحث حمل‌ونقل نيز همين انتقاد وارد است، 23 دستگاه دولتي و يک حوزه شهرداري به‌عنوان نهاد عمومي در مسايل شهري درگير هستند اما در آخر به اين مسئله مي‌رسيم که چه نهادي مترو بسازد چه نهادي به‌مقتضاي هر شهر تراموا و مونوريل راه اندازي کند و کدام سازمان هزينه ‌دهد که اين مسايل نبايد در مديريت واحد شهري وجود داشته باشد.

نصرتي با تاکيد بر اينکه زماني به نتيجه مطلوب خواهيم رسيد که نيازهاي يک شهروند را به معناي واقعي تعريف کرده باشيم و شهروند نيز حقوق خود را بشناسد، افزود: رسيدن به نتيجه مطلوب موضوعي دوسويه است يعني اگر شهروند حقوق متقابل خود در مديريت شهري را بشناسد و به آن پايبند باشد بايد قبول کند که عوارض و ماليات را پرداخت کند و در مقابل نيز بايد انتظارات خود را از مديريت شهري مطالبه کند.

 

معاون توسعه منابع و پشتيباني سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور با انتقاد از نبود درآمد پايدار در اکثر شهرها گفت: از سال 1992 تا امروز 27 هزار تجربه موفق کشورهاي پيشرفته در بحث مديريت شهري و رسيدن به درآمد پايدار را جمع آوري کرده‌ايم، اما متاسفانه نمي‌خواهيم از تجربيات کشورهاي پيشرفته در رسيدن به درآمد پايدار استفاده کنيم و اين امر متاسفانه روز به روز گره‌هاي اين مشکل محکم‌تر شده است.

 

وي با تاکيد بر اينکه اجازه نداريم هزينه‌ آزمون و خطاي مديريت شهري را از جيب شهروندان بپردازيم گفت: متأسفانه اين کار انجام مي‌شود و به‌جاي ايجاد مترو و حمل‌ونقل عمومي مناسب در شهر و بسترسازي آن، نهاد هاي متولي فرار قهرمانانه روبه‌جلو انجام مي‌دهند و تشکيلات دولتي نيز با سرعت تمام خودرو توليد کرده و از توليد داخلي حمايت مي‌کند.

وي گفت: زماني که با تاکسي در شهر اروپايي جلوي دانشگاه پياده مي­‌شويد، نگاه­‌ها به شما متفاوت است که از وسايل عمومي استفاده نمي‌کند، اما در ايران زماني که با ماشين شخصي طي مسير مي‌کنيد به يک افتخار دروني و نسبي مي‌رسيد؛ بنابراين فضا بايد متفاوت شود يعني بايد بر روي معيارهاي اجتماعي نيز کار شود.

وي بابيان اينکه تا زماني که مديريت واحد شهري شکل نگيرد، وضعيت مديريت شهري نيز مطلوب نخواهد بود، گفت: طرح مديريت واحد شهري حدود 10 سال پيش ايجاد و مورد استقبال قرار گرفت اما هنوز اجرا نشده و شايد 20 درصد شهرها در اين خصوص موفق عمل کرده اند.

وي بابيان اينکه دغدغه مديران شهر اکنون ايجاد اعتماد براي شهروندان است، گفت: اين اعتماد بين مديريت شهر و شهروندان به‌شدت کمرنگ شده است و بايد به‌سرعت بازسازي و مرمت شود زيرا در اين خصوص با کمبود زمان روبرو هستيم.

نصرتي گفت: جذب سرمايه‌گذار، ورود بخش خصوصي، جذب 1750 هزار ميليارد تومان سرمايه سرگردان بخش خصوصي که بخش زيادي از آن را حوزه مديريت شهري مي­تواند جذب شود. از ديگر دغدغه­‌هاي موجود به شمار مي‌رود، در ايران اين شرايط وجود دارد اما براي اين جذب، آيين‌نامه و حمايت نداريم و نحوه مذاکره با سرمايه‌گذار درست تدوين‌نشده است.

وي گفت: موضوع حمل‌ونقل و ترافيک و محيط­زيست به‌شدت براي شهر مهم است بايد بعد از شنيدن همه مشورت‌ها و پژوهش‌ها يک نفر حرف اول و آخر را در شهر بزند که اکنون به‌هيچ‌عنوان اين‌گونه نيست.

نصرتي در ادامه افزود: موضوع اقتصاد، اقتصاد شهر براي توليد درآمد پايدار دغدغه بعدي است که متأسفانه براي اين موضوع و همچنين موضوع روابط بين‌الملل نيز فعاليت درخور تقديري انجام‌نشده است. گر اين فعاليت‌ها شکل بگيرد و به بهترين نحو ممکن اجرايي شود، مي‌توانيم اميدوار باشيم که شهروند در شهر خوشبخت زندگي خواهد کرد.

معاون توسعه منابع و پشتيباني سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور گفت: بايد حقوق شهروندي درست در ايران تعريف شود يعني شهروند بداند چه پاسخگويي بايد به مديريت شهري و مديريت شهر داشته باشد بايد شفاف بداند به شهروند چه پاسخگويي داشته باشد که اين حقوق شهروندي نيز در شهرهاي ما تعريف‌نشده است.

وي گفت: البته در شهرهاي متوسط و متوسط به پايين اين شرايط محياست يعني احساس تعلقي وجود دارد به خاطر اين احساس و شهروند خود را پاسخگو مي­داند و دوست دارد پاسخ بگيرد.

نصرتي بابيان اينکه بايد حوزه مديريت شهري باصداقت با مردم رفتار کرده و مسائل را درست تعريف کند گفت: شوراي شهر که به‌عنوان پل ارتباطي بين مردم، مديريت شهري و دستگاه‌هاي دولتي هستند بايد نقش پل ارتباطي را خوب بازي کنند البته اين نقش در برخي شهرها خوب بوده اما در برخي شهرها موفق نبوده است.

منتخب چهره سال 96 گفت: در شهرهاي متوسط به بالا، احساس تعلق کمتري وجود دارد و تکنيکي که بايد براي برقراري ارتباط بين شهروند و مديريت شهري به کار گرفته شود، متفاوت است. البته تجربه­ها براي اين مسئله و چگونگي اداره شهرهاي بزرگ وجود دارد. نقش رسانه‌هاي تخصصي براي هر دو گروه به‌شدت مهم است؛ رسانه‌اي که لحظه‌اي حرف هر دو گروه شهروندا و مديران را متوجه باشد و در ميدان حضورداشته باشد.

وي گفت:رسانه ها بايد به‌صورت لحظه‌اي و تخصصي شهروند و مديريت شهر را پاسخگو کند اما متأسفانه در برخي جاها رسانه‌هايي داريم که براي معرفي و ارتقاي خودشان ورود مي‌کنند زيرا آن‌قدر تعداد رسانه­ها زياد شده است که رسانه مجبور است اول خودش را معرفي کند و جايگاه خودش را مستحکم کند.

 

 

انتهاي پيام /

 


1397/12/9

دو شنبه 29 مهر 1398

  ابتدا ثبت نام فرماييد

   قبل از تنظيم اولين گزارش روي علامت زير کليک کنيد

   E-report
   شناسه کاربری
   کلمه عبور

    

    

   انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.

    

    

    


   حرکت با موس قابل توقف و کليک بر عناوين موجب مشاهده مشروح مطلب است

    


   وظايف سازمان نظام مهندسي ارتقاي دانش و پايه مهندسان، تعيين صلاحيت مهندسان و تعريف بسته خدمت براي مهندسان است و بنگاه پولي مالي ...   آموزش، اقدام مهم در بخش بهينه سازي مصرف ...   درآمد نظارت به جاي سازمان، بايد به حساب مهندسان واريز ...   (Zaha Hadid) طراح برجسته که فرودگاه را به شکل ستاره دريايي طراحي ...   از اصرار وزارت راه تا انکار ...   مواد مربوط به سازمان نظام‌مهندسي بايد از قانون حذف ...   امکان مقاوم سازي نماها و ديوارها و ديگر بخش هاي غيرسازه اي ساختمان نيز لحاظ شده ...   مافياهاي حاکم بر نظامات مهندسي همچون غده اي سرطاني بر پيکر جامعه مهندسي رسوخ کرده اند و دنبال منافع خود هستند و اين پيکر نحيف روز به روز لاغرتر و ...   انتخاب ناظر از سوي نظام‌مهندسي غيرقانوني است+ داد ...   طبق ماده ۲ قانون تعاريف محدوده و حريم شهر و روستا، شهرداري مسووليت کنترل و نظارت بر اجراي ساختمان‌هاي شهري را برعهده ...   کميسيون ماده100 را براي کسب درآمد شهرداري‌ها ...   امروزه موثر‌ترين راهکار خانه‌دار شدن در ايران براي قشر متوسط و حقوق‌بگيران وام مسکن از طريق بانک‌هاي عامل ...   ساخت فرودگاه بين‌المللي داکسينگ در پکن پايان يافته ...   همواره ابهامات و شبهه‌هايي از سوي مسئولان سازمان نظام مهندسي وجود ...   آمادگي کامل نظام مهندسي براي اجراي مبحث ...   بسياري از مالکان و ذي‌نفعان همکاري لازم را ...   بيش از 70 درصد درآمد شهرداري ها از محل صدور پروانه ساختمان است و از سال 93 تا 97 اين عوارض هيچ گونه افزايشي را تجربه نکرده ...   شهرداري 7 هزار تومان بابت هر متر صدور پروانه دريافت مي کند در حالي که نظام مهندسي 64 هزار تومان دريافت مي ...   در هيچ کجاي دنيا تخصص را تحميل نمي ...   عليرغم اينکه شهرداري ها در رابطه با ساخت وساز نقش عمده اي بر اساس قانون بر عهده دارند، اما هيچگاه خود را متولي کيفيت ندانسته و تمام و کمال اين وظيفه ...
   آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 7013 مرتبه نمایش این صفحه: 7664 مرتبه