English     فارسی
جهان تا پايان قرن حاضر چگونه خواهد بود؟

 

جهان تا پايان قرن حاضر چگونه خواهد بود؟

در اين مطلب تعدادي از پيش‌بيني‌هاي ري کورزويل نويسنده، مخترع و آينده پژوه آمريکايي در مورد آينده تکنولوژي را آورده‌ايم. پايگاه خبري تحليلي نامه نيوز (namehnews.com) :

 

بسياري از ما آن چه «رِي کورزويل»، نويسنده، مخترع و آينده پژوه آمريکايي، مي‌بيند، نمي‌بينيم چراکه هنوز در مراحل آغازين اين رشدِ نمايي هستيم. شايد خيلي از افراد نسبت به پيش‌بيني‌هاي کورزويل نگران باشند، اما خود او نسبت به دوران پيشِ رو اميدوار است و آينده خوبي را پيش‌بيني مي‌کند.

جهان تا پايان قرن حاضر چگونه خواهد بود؟

کورزويل  وضعيت جهان را تا پايان قرن بيست‌ويکم پيش‌بيني کرده است. او کسي است که باور دارد ناميرايي انسان تا سال ۲۰۵۰ دست‌يافتني مي‌شود.

اين آينده پژوه آمريکايي متولد ۱۲ فوريه ۱۹۴۸ در نيويورک است. او قطعاً يک ديوانه نيست! بلکه يک تکنولوژيست بزرگ جهاني است که از قابليت‌هاي رو به رشد تکنولوژي به خوبي آگاه است، تا جايي‌که بيل‌گيتس، او را بهترين پيش‌بيني کنند آيند هوش مصنوعي معرفي مي‌کند.

ري‌کورزويل تاکنون ۲۰ دکتراي افتخاري دريافت کرده، ۷ کتاب مهم و پرفروش در زمينه تکنولوژي دارد و اختراعاتي مثل اسکنر‌هاي مسطح و ماشين‌هاي تبديل چاپ به گفتار را در کارنامه خود دارد. او يکي از بنيان‌گذاران دانشگاه تکينگي (Singularity) است و مستقيم توسط «لري پيج» براي توسع? هوش مصنوعي شرکت گوگل انتخاب شده است. وي تأکيد مي‌کند که ما در برهه هيجان‌انگيزي از تاريخ بشر زندگي مي‌کنيم و پيش‌بيني‌هاي شگفت‌انگيزي از آينده دارد.


بيشتر بخوانيد: آيا انسان قادر به ديدن آينده است؟


پيش‌بيني‌هاي او حاصل درکي است که از قدرت «قانون مور» و به‌ويژه قانون بازده شتاب دارد. اين قوانين بيان مي‌کنند که فناوري اطلاعات خط سير پيش‌بيني‌پذيري را دنبال مي‌کند.

قانون بازده شتاب ري‌کورزويل مي‌گويد که رشد بي‌امان، پيش‌بيني‌پذير و نمايي فناوري، انسان‌ها را به دوراني مي‌برد که کورزويل آن را سينگولاريتي (تکينگي) مي‌نامد.

بسياري از ما آن چه ري‌کورزويل مي‌بيند، نمي‌بينيم چراکه هنوز در مراحل آغازين اين رشدِ نمايي هستيم. شايد خيلي از افراد نسبت به پيش‌بيني‌هاي کورزويل نگران باشند، اما خود او نسبت به دوران پيشِ رو اميدوار است و آينده خوبي را پيش‌بيني مي‌کند.

حال نگاهي مي‌کنيم بر پيش‌بيني‌هاي ري کورزويل در مورد آينده تکنولوژي.

سال ۲۰۱۹: خداحافظي کامپيوتر‌هاي شخصي و لوازم جانبي آن‌ها با کابل و سيم
سال ۲۰۲۰: افزايش قدرت کامپيوتر‌هاي شخصي با امکان مقايسه آن‌ها با توان مغز انسان
سال ۲۰۲۱: امکان دسترسي به اينترنت بي‌سيم در ۸۵ درصد از نقاط کره زمين
سال ۲۰۲۲: وضع قانون رفتار انسان‌ها و ربات‌ها در آمريکا و اروپا (تعيين وظايف و حوزه فعاليت ربات‌ها)
سال ۲۰۲۴: اجباري شدن هوش کامپيوتري در خودرو‌ها (قانون منع استفاده از خودرو‌هاي فاقد هوش مصنوعي)
سال ۲۰۲۵: تشکيل بازار‌هاي بزرگ عضو‌هاي مصنوعي بدن انسان
سال ۲۰۲۶: تمديد عمر به ازاء هر ثانيه به کمک پيشرفت علم
سال ۲۰۲۷: تبديل ربات‌هاي خدمتکار با توان انجام کار‌هاي سخت، به يک ابزار و دستگاه معمولي در زندگي روزمره انسان
سال ۲۰۲۸: ارزان شدن و در دسترس قرار گرفتن انرژي خورشيدي براي مصرف ساکنان زمين
سال ۲۰۲۹: هوشمند شدن کامپيوتر‌ها در چارچوب مدل‌سازي کامپيوتري مغز انسان
سال ۲۰۳۰: گسترش استفاده از نانوفناوري در صنعت
سال ۲۰۳۱: استفاده از چاپگر‌هاي سه بعدي اعضاي بدن در تمام بيمارستان‌ها
سال ۲۰۳۲: استفاده از نانوربات‌ها در علم پزشکي (حذف مواد زائد از بدن و اسکن مغز براي کشف اسرار آن
سال ۲۰۳۴: نخستين ديدار انسان با هوش مصنوعي
سال ۲۰۳۶: استفاده از روش‌هاي برنامه‌نويسي براي برنامه‌نويسي سلول‌ها و درمان بيماري‌ها
سال ۲۰۳۸: ظهور ربات‌هاي انسان‌نما (مجهز به هوش مضاعف)
سال ۲۰۳۹: کاشت مستقيم نانوماشين‌ها در مغز (غوطه وري کامل انسان در دنياي مجازي بدون هيچ دستگاهي)
سال ۲۰۴۰: کاشت موتور جستجو در بدن انسان (مشاهده نتيجه آن روي لنز يا عينک مخصوص)
سال ۲۰۴۱: افزايش توان اينترنت به ميزان ۵۰۰ برابر امروز
سال ۲۰۴۲: نخستين مورد جاودانگي انسان، ارتش نانوربات‌ها به کمک سامان? دفاعي بدن آمده و انواع بيماري‌ها را درمان مي‌کند.
سال ۲۰۴۳: بدن انسان مي‌تواند به کمک نانوربات‌ها به هر شکلي که بخواهد دربيايد.
سال ۲۰۴۴: توانايي هوش غيربيولوژيکي، ميليارد‌ها برابر هوش انسان
سال ۲۰۴۵: آغاز عصر تکينگي يا برگشت‌ناپذيري فناوري، کره زمين به يک ابررايانه تبديل خواهد شد.
سال ۲۰۹۹: تکينگي فناوري سراسر کره زمين را فرا خواهد گرفت.

گفتني است، پيش‌بيني‌هاي گذشته ري کورزويل نيز در زمينه پيشرفت تکنولوژي تاکنون با دقت زيادي به وقوع پيوسته است.

منبع: تابناک باتو

 


1398/1/10

پنجشنبه 28 شهريور 1398

قبل از تنظيم اولين گزارش روي علامت زير کليک کنيد

 

انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.

 

 

 


حرکت با موس قابل توقف و کليک بر عناوين موجب مشاهده مشروح مطلب است

 


مافياهاي حاکم بر نظامات مهندسي همچون غده اي سرطاني بر پيکر جامعه مهندسي رسوخ کرده اند و دنبال منافع خود هستند و اين پيکر نحيف روز به روز لاغرتر و ...انتخاب ناظر از سوي نظام‌مهندسي غيرقانوني است+ داد ...طبق ماده ۲ قانون تعاريف محدوده و حريم شهر و روستا، شهرداري مسووليت کنترل و نظارت بر اجراي ساختمان‌هاي شهري را برعهده ...کميسيون ماده100 را براي کسب درآمد شهرداري‌ها ...امروزه موثر‌ترين راهکار خانه‌دار شدن در ايران براي قشر متوسط و حقوق‌بگيران وام مسکن از طريق بانک‌هاي عامل ...ساخت فرودگاه بين‌المللي داکسينگ در پکن پايان يافته ...همواره ابهامات و شبهه‌هايي از سوي مسئولان سازمان نظام مهندسي وجود ...آمادگي کامل نظام مهندسي براي اجراي مبحث ...بسياري از مالکان و ذي‌نفعان همکاري لازم را ...بيش از 70 درصد درآمد شهرداري ها از محل صدور پروانه ساختمان است و از سال 93 تا 97 اين عوارض هيچ گونه افزايشي را تجربه نکرده ...شهرداري 7 هزار تومان بابت هر متر صدور پروانه دريافت مي کند در حالي که نظام مهندسي 64 هزار تومان دريافت مي ...در هيچ کجاي دنيا تخصص را تحميل نمي ...عليرغم اينکه شهرداري ها در رابطه با ساخت وساز نقش عمده اي بر اساس قانون بر عهده دارند، اما هيچگاه خود را متولي کيفيت ندانسته و تمام و کمال اين وظيفه ...نظام مهندسي در صورت عدم انتخاب افراد اصلح به قهقرا ...بارش شديد باراني که از 26 اسفند ماه سال 97 در مازندران باريدن گرفت و تا دوم فروردين ماه امسال ادامه داشت سبب طغيان رودخانه ها در مناطق مرکزي و شرقي ...با توجه به اينکه تغيير، نشان پيشرفت و عدم تغيير نشان رکود است و سازمان نظام‌مهندسي هم يک نظام پويا بوده و نقش مهمي در ساخت‌وساز و توليد ملي دارد ...ساخت‎وسازهاي غيرمهندسي، چالش اجراي مقررات ملي/ ساختمان‎ها را افرادي مي‎سازند که مهندس ...علت عمده مشکلات ايجاد شده در ضعف‌هاي اساسي طرح‌هاي بالادستي توسعه شهر و ناديده گرفتن بحث‌هايي از قبيل هيدرولوژي و مهار سيلاب‌ها در مطالعات جامع شهري ...اعطاي اين وام به وزراي راه و اقتصاد و رؤساي بانک مرکزي، سازمان برنامه و بنياد مسکن ابلاغ ...الزام تهيه بيمه نامه تضمين کيفيت ساختمان براي صدور پايان کار حذف شد ، دولت آيين‌نامه‌هاي مربوطه را طي يک دهه گذشته تهيه نکرده ...
آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 7208 مرتبه نمایش این صفحه: 7665 مرتبه