English     فارسی
تغييرات و اصلاحات پيشنهادي براي قانون نظام‌مهندسي/ طنز

 

تغييرات و اصلاحات پيشنهادي براي قانون نظام‌مهندسي/ طنز

با توجه به اينکه تغيير، نشان  پيشرفت و عدم تغيير نشان رکود است و سازمان نظام‌مهندسي هم يک نظام پويا بوده و نقش مهمي در ساخت‌وساز و توليد ملي دارد اينجانب که نمي‌خواهم نامم فاش شود- چون اهل رياکاري نيستم- اين پيش‌نويس تغييرات را پيشنهاد مي‌دهم. تغييرات و اصلاحات پيشنهادي براي قانون نظام‌مهندسي/ طنزبا توجه به اينکه تغيير، نشان پيشرفت و عدم تغيير نشان  رکود است و سازمان نظام‌مهندسي هم يک نظام پويا بوده و نقش مهمي در ساخت‌وساز و توليد ملي دارد اينجانب که نمي‌خواهم نامم فاش شود- چون اهل رياکاري نيستم- اين پيش‌نويس تغييرات را پيشنهاد مي‌دهم.

الف: دلايل نياز به تغييرات

الان مدت 22 سال است هيچ تغييري در قانون اعمال نشده، پس حتماً بايد ايجاد شود.

آموزش‌وپرورش 4 بار نظام خود را در اين مدت تغيير داده و نظام جديد اندر جديد آورده اما سازمان نظام‌مهندسي ساختمان همان‌طور باقي‌مانده است يعني ما از آموزش‌وپرورش هم کمتريم.

يک سري دلايل محرمانه که نمي‌توانم بگويم چون مورد سوءاستفاده مهندسان بيگانه قرار مي‌گيرد.

دلايل شخصي.

ب: تعاريف مورد استفاده

سازمان: ساز + مان يعني جايي که بايد به ساز ما بچرخد(دقت کنيد گفتم بچرخد نه حرکات موزون انجام دهد).

مهندس: کسي که درس هندسه خوانده است يا به هر دليلي پست و مقام داشته است قبلاً، يا مورد تأييد باشد و چند تا نقطه.

مدرک تحصيلي: اصولاً مدرک يک کاغذ پاره‌اي بيش نيست بلکه تجربه مهم است اما براي اعضاي عادي سازمان علاوه بر گذراندن دوره‌هاي کارآموزي خفن، مدرک دانشگاهي هم لازم و ضروري است.

پروان? اشتغال: اصلاً نياز به توضيح ندارد، مثل تسمه‌پروانه مي‌ماند که تسمه بدون پروانه نمي‌چرخد، کارهاي مهندسي هم بدون پروانه نمي‌چرخد البته پروان? اشتغال.

حق نظارت مادام العمر: هر مهندسي که پروانه دارد بايد درصدي از حق نظارت خود را براي غيرانتفاعي چرخيدن سازمان به‌حساب سازمان بريزد که مبلغ و ميزان آن برحسب تورم و نياز سازمان اعلام مي‌گردد و حداقل 5 درصد روي شاخش است.

ج: مفاد تغييرات

افزايش دور? هيئت‌مديره از 3 سال به 4 سال و اگر رسانه‌ها جنجال ايجاد نکنند به 7 سال

حذف شرط مهندس بودن از شرايط انتخاب رئيس و هيئت‌مديره نظام‌مهندسي!

افزايش زمان رياست استاني از يک سال به دائم و يا حداقل تا پايان دوره

افزايش تعداد روساي سازمان تا سه نفر همزمان

افزايش مبلغ حق عضويت اعضاي عمومي به ميزان تورم ساليانه، مثلاً امسال که تورم 10 درصد است اعضا 10 درصد از حق نظارت خود را به‌عنوان حق عضويت پرداخت کنند تا بنيه مالي سازمان قوي شود.

حذف کامل بازرسان يا ضعيف و کم‌رنگ کردن نقش آنها تا بلانسبت موي دماغ نشوند.

کساني حق ورود به هيئت‌مديره و هيئت‌رئيسه را دارند که قبلاً هم عضو آن بوده‌اند و از پذيرفتن عضو جديد معذوريم حتي شما دوست عزيز.

تجمع بيجا مانع کسب است.

هرگونه انتقاد به عملکرد سازمان و هيئت‌رئيسه باعث ابطال پروان? اشتغال از 20 تا 30 سال خواهد شد.

جهت شفافيت بيشتر رأي‌گيري براي اين تغييرات به‌صورت آشکار برگزارشده و هويت رأي‌دهنده معلوم خواهد بود.

عدم راي مثبت به اين تغييرات باعث عدم معرفي مهندس خاطي به کارفرما و ماندن در ليست انتظار کانون اتوبوس داران خواهد شد.

کارفرما بايد حق نظارت را با رضايت کامل بپردازد و اگر در هر مرحله از اجراي ساختمان معلوم شود از ته دل راضي به پرداخت حق نظارت نبوده 30 درصد جريمه خواهد شد.

برگزاري دوره‌هاي سخت و فشرده براي اعضاي سازمان جهت بالا بردن سطح علمي و فني اعضاي سازمان، با هزين? خود اعضا به‌اضاف? 9 درصد ماليات بر ارزش‌افزوده به‌صورت نقدي.

انتصاب و معرفي اعضاي هيئت‌مديره استاني به‌صورت کاملاً آزاد و با مشارکت تمامي اعضاي هيئت عمومي و صرفه‌جويي و پس‌انداز هزين? برگزاري انتخابات هيئت‌مديره.

اميدوارم با تصويب و تأييد اين موارد اصلاحي که توسط اين حقيرِ احقرِ کوچک پيشنهاد شده است تمامي مشکلات اين سازمان که در اثر خلا قانوني و عدم وجود مفاد شفاف قانوني ايجاد شده بود به‌طور کامل رفع شود و شاهد توسع? پايدار سازمان نظام‌مهندسي باشيم. در پايان از هم? کارشناسان مي‌خواهيم پس از تصويب اين اصلاحات و لازم‌الاجرا شدن آن نظرات خود را براي بنده ايميل نمايند تا در اصلاحات بعدي منظور نظر اين حقيرِ احقرِ کوچک واقع شود.

منبع: مجله ساختمان/ ارديبهشت

 


1398/1/14

دو شنبه 29 مهر 1398

  ابتدا ثبت نام فرماييد

   قبل از تنظيم اولين گزارش روي علامت زير کليک کنيد

   E-report
   شناسه کاربری
   کلمه عبور

    

    

   انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.

    

    

    


   حرکت با موس قابل توقف و کليک بر عناوين موجب مشاهده مشروح مطلب است

    


   وظايف سازمان نظام مهندسي ارتقاي دانش و پايه مهندسان، تعيين صلاحيت مهندسان و تعريف بسته خدمت براي مهندسان است و بنگاه پولي مالي ...   آموزش، اقدام مهم در بخش بهينه سازي مصرف ...   درآمد نظارت به جاي سازمان، بايد به حساب مهندسان واريز ...   (Zaha Hadid) طراح برجسته که فرودگاه را به شکل ستاره دريايي طراحي ...   از اصرار وزارت راه تا انکار ...   مواد مربوط به سازمان نظام‌مهندسي بايد از قانون حذف ...   امکان مقاوم سازي نماها و ديوارها و ديگر بخش هاي غيرسازه اي ساختمان نيز لحاظ شده ...   مافياهاي حاکم بر نظامات مهندسي همچون غده اي سرطاني بر پيکر جامعه مهندسي رسوخ کرده اند و دنبال منافع خود هستند و اين پيکر نحيف روز به روز لاغرتر و ...   انتخاب ناظر از سوي نظام‌مهندسي غيرقانوني است+ داد ...   طبق ماده ۲ قانون تعاريف محدوده و حريم شهر و روستا، شهرداري مسووليت کنترل و نظارت بر اجراي ساختمان‌هاي شهري را برعهده ...   کميسيون ماده100 را براي کسب درآمد شهرداري‌ها ...   امروزه موثر‌ترين راهکار خانه‌دار شدن در ايران براي قشر متوسط و حقوق‌بگيران وام مسکن از طريق بانک‌هاي عامل ...   ساخت فرودگاه بين‌المللي داکسينگ در پکن پايان يافته ...   همواره ابهامات و شبهه‌هايي از سوي مسئولان سازمان نظام مهندسي وجود ...   آمادگي کامل نظام مهندسي براي اجراي مبحث ...   بسياري از مالکان و ذي‌نفعان همکاري لازم را ...   بيش از 70 درصد درآمد شهرداري ها از محل صدور پروانه ساختمان است و از سال 93 تا 97 اين عوارض هيچ گونه افزايشي را تجربه نکرده ...   شهرداري 7 هزار تومان بابت هر متر صدور پروانه دريافت مي کند در حالي که نظام مهندسي 64 هزار تومان دريافت مي ...   در هيچ کجاي دنيا تخصص را تحميل نمي ...   عليرغم اينکه شهرداري ها در رابطه با ساخت وساز نقش عمده اي بر اساس قانون بر عهده دارند، اما هيچگاه خود را متولي کيفيت ندانسته و تمام و کمال اين وظيفه ...
   آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 7013 مرتبه نمایش این صفحه: 7664 مرتبه