English     فارسی
مسئوليت هاي فراموش شده شهرداري ها

«صما»تحليل مي‌کند:

مسئوليت هاي فراموش شده شهرداري ها

عليرغم اينکه شهرداري ها در رابطه با ساخت وساز نقش عمده اي بر اساس قانون بر عهده دارند، اما هيچگاه خود را متولي کيفيت ندانسته و تمام و کمال اين وظيفه را از خود ساقط کرده اند تا همواره نوک پيکان انتقادات را به سمت سازمان نظام مهندسي بگيرند، صنعت ساختمان سال هاست که دچار رکود تورمي شده است. بدين معنا که از يک طرف بازار در رکود به سر مي برد و از طرفي قيمت ها سر به فلک کشيده است. پيامد اين وضعيت تبديل شدن آرزوي خانه دار شدن به رويا و قفل شدن سرمايه ها در صنعت ساختمان است. در چنين شرايطي صنعتي که با بيش از 400 شغل به طور مستقيم و غير مستقيم در ارتباط است، نفس هاي آخر خود را مي کشد. اگر چه بسياري از سازندگان در به وجود آمدن اين وضعيت کم تقصير نيستند اما تمام مشکلات ناشي از وضعيت بازار و عرضه و تقاضا نيست و نبايد از نقش دستگاه هاي خدمت رسان غافل بود. متاسفانه دستگاه هاي متولي از جمله شهرداري ها که 70 درصد درآمدشان ناشي از ساخت و ساز است، آنطور که بايد شرايط سازندگان را مورد توجه قرار نمي دهند؛ بدين معنا که بسياري از سازندگان معتقدند شهرداري به آنها به چشم توليد کننده نگاه نمي کند و بوروکراسي اداري در گرفتن پروانه و پايان کار به شدت مشکل ساز شده است. به طور مثال در بهترين حالت صدور پروانه ساختمان چهار ماه به طول مي انجامد. منطقي است که حداقل شهرداري ها براي تثبيت درآمد هاي خودشان تا حد امکان ساخت و ساز را تسهيل کنند.
از مساله رکود و رونق که بگذريم، به کيفيت ساخت و ساز مي رسيم. عليرغم اينکه شهرداري ها در اين رابطه نقش عمده اي بر اساس قانون بر عهده دارند، اما هيچگاه خود را متولي کيفيت ندانسته و تمام و کمال اين وظيفه را از خود ساقط کرده اند تا همواره نوک پيکان انتقادات را به سمت سازمان نظام مهندسي بگيرند، در حالي که براي شهرداري ها‌ به اندازه نظام مهندسي و بلکه بيشتر مي توان در کيفيت نازل ساختمان ها سهم قائل شد. به طور طبيعي اگر 70 درصد درآمد شهرداري ناشي از ساخت وساز است، بايد به تناسب درآمدي که نصيبش مي شود، خود را مسئول کيفيت هم بداند. لازمه چنين اقدامي فاصله گرفتن از نظام درآمد مبتني بر جرايم ماده 100 و ماده 5 و همچنين ملاک قرار دادن گزارش مهندسان ناظر ساختمان توسط شهرداري است. خوشبختانه با روي کار آمدن پيروز حناچي، رويکرد شهرداري تهران نسبت به گذشته تغييرات بسياري کرده و اقدامي برخلاف توسعه پايدار تا حد امکان صورت نمي گيرد. اميدواريم ساير شهرداري ها هم نگاهشان نسبت به مقوله ساختمان و شهر تغيير کند چرا که کيفيت زندگي در گرو شهردار مسئوليت پذير است.

 


1398/2/24

پنجشنبه 28 شهريور 1398

قبل از تنظيم اولين گزارش روي علامت زير کليک کنيد

 

انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.

 

 

 


حرکت با موس قابل توقف و کليک بر عناوين موجب مشاهده مشروح مطلب است

 


مافياهاي حاکم بر نظامات مهندسي همچون غده اي سرطاني بر پيکر جامعه مهندسي رسوخ کرده اند و دنبال منافع خود هستند و اين پيکر نحيف روز به روز لاغرتر و ...انتخاب ناظر از سوي نظام‌مهندسي غيرقانوني است+ داد ...طبق ماده ۲ قانون تعاريف محدوده و حريم شهر و روستا، شهرداري مسووليت کنترل و نظارت بر اجراي ساختمان‌هاي شهري را برعهده ...کميسيون ماده100 را براي کسب درآمد شهرداري‌ها ...امروزه موثر‌ترين راهکار خانه‌دار شدن در ايران براي قشر متوسط و حقوق‌بگيران وام مسکن از طريق بانک‌هاي عامل ...ساخت فرودگاه بين‌المللي داکسينگ در پکن پايان يافته ...همواره ابهامات و شبهه‌هايي از سوي مسئولان سازمان نظام مهندسي وجود ...آمادگي کامل نظام مهندسي براي اجراي مبحث ...بسياري از مالکان و ذي‌نفعان همکاري لازم را ...بيش از 70 درصد درآمد شهرداري ها از محل صدور پروانه ساختمان است و از سال 93 تا 97 اين عوارض هيچ گونه افزايشي را تجربه نکرده ...شهرداري 7 هزار تومان بابت هر متر صدور پروانه دريافت مي کند در حالي که نظام مهندسي 64 هزار تومان دريافت مي ...در هيچ کجاي دنيا تخصص را تحميل نمي ...عليرغم اينکه شهرداري ها در رابطه با ساخت وساز نقش عمده اي بر اساس قانون بر عهده دارند، اما هيچگاه خود را متولي کيفيت ندانسته و تمام و کمال اين وظيفه ...نظام مهندسي در صورت عدم انتخاب افراد اصلح به قهقرا ...بارش شديد باراني که از 26 اسفند ماه سال 97 در مازندران باريدن گرفت و تا دوم فروردين ماه امسال ادامه داشت سبب طغيان رودخانه ها در مناطق مرکزي و شرقي ...با توجه به اينکه تغيير، نشان پيشرفت و عدم تغيير نشان رکود است و سازمان نظام‌مهندسي هم يک نظام پويا بوده و نقش مهمي در ساخت‌وساز و توليد ملي دارد ...ساخت‎وسازهاي غيرمهندسي، چالش اجراي مقررات ملي/ ساختمان‎ها را افرادي مي‎سازند که مهندس ...علت عمده مشکلات ايجاد شده در ضعف‌هاي اساسي طرح‌هاي بالادستي توسعه شهر و ناديده گرفتن بحث‌هايي از قبيل هيدرولوژي و مهار سيلاب‌ها در مطالعات جامع شهري ...اعطاي اين وام به وزراي راه و اقتصاد و رؤساي بانک مرکزي، سازمان برنامه و بنياد مسکن ابلاغ ...الزام تهيه بيمه نامه تضمين کيفيت ساختمان براي صدور پايان کار حذف شد ، دولت آيين‌نامه‌هاي مربوطه را طي يک دهه گذشته تهيه نکرده ...
آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 7208 مرتبه نمایش این صفحه: 7665 مرتبه