English     فارسی
چطور از خواندن کتاب حداکثر بهره را ببريم؟

چطور از خواندن کتاب حداکثر بهره را ببريم؟

 چطور از خواندن کتاب حداکثر بهره را ببريم؟ پيش از آنکه حتي به اينکه چه کتاب‌هايي قرار است بخوانم فکر کنم، به اين فکر مي‌کنم که در پي بدست آوردن چه چيزي هستم. من قوياً باور دارم که محتواي کتابها، بايد آنچه در زندگيتان مي‌گذرد سازگار باشد.

به گزارش بهداشت نيوز،  وقتي که بچه بودم، کتاب خواندن ويژگي آدم‌هاي باحال محسوب نمي‌شد. اين‌روزها، کافه‌ها پر از افرادي است که در حال نوشيدن قهوه، کتاب مي‌خوانند.اين يک تغيير فوق‌العاده است. من هم بيش از هميشه کتاب مي‌خوانم. اما مسئله اينجاست: قضيه اين نيست که چه تعداد کتاب مي‌‎خوانيد، موضوع اين است که چه مقدر از آن چرا که مي‌خوانيد جذب مي‌کنيد.

اکثر افراد استراتژي‌اي براي خواندن ندارند. آن‌ها چيزي را برمي‌دارند و شروع به خواندن مي‌کنند. من هم همينطور بودم. اما حالا، چنين وضعيتي برايم قابل تصور نيست. البته مشکلي نيست که رمان را محض سرگرمي بخوانيد.اما به اين موضوع فکر کنيد؛ در وهل? اول چرا يک کتاب غيرداستاني را مي‌خوانيد؟ دقيقاً، چون مي‌خواهيد چيز از آن بيرون بکشيد. مي‌خواهيد چيز‌هايي ياد بگيريد که با کار بردن آن در زندگيتان رشد کنيد. تمام مسئله همين است.

اغلب از من مي‌پرسند: "چطور اطلاعاتي را که در کتاب‌ها مي‌خواني در خاطرت مي‌مانند؟ " در اينجا، سيستم خودم را تشريح مي‌‍کنم.

هدف داشته باشد
پيش از آنکه حتي به اينکه چه کتاب‌هايي قرار است بخوانم فکر کنم، به اين فکر مي‌کنم که در پي بدست آوردن چه چيزي هستم. من قوياً باور دارم که محتواي کتاب‌ها، بايد آنچه در زندگيتان مي‌گذرد سازگار باشد. برايتان مثالي مي‌زنم.

يکي از آموزگارانم در سال ۲۰۱۱ به من توصيه کرد تا "جريان" نوشت? ميهالي شيکزنتميهالي را بخوانم. من به توصي? او گوش دادم، کتاب را خريدم و شروع به خواندنش کردم. اما در آن زمان نتوانستم با محتوايش ارتباط برقرار کنم. آيا معنايش اين است که جريان کتاب بدي است؟ نه، در واقع، چند وقت پيش آن را خواندم و واقعاً دوستش داشتم. بهترين کتابي است که تا به حال در رابطه با عادات شغلي خوانده‌ام.

اما در سال ۲۰۱۱، اين چيز‌ها در ذهنم نبود. تازه مدرکم را گرفته بودم و کسب‌وکاري راه انداخته بودم. مثل احمق‌ها دست و پا مي‌زدم و فقط به بزرگ کردن کسب‌وکارمان فکر مي‌کردم. به همين خاطر است، براي خواندن، به هدف نياز داريد.در زندگيتان چه مي‌گذرد؟ آيا در حال راه‌اندازي يک کسب‌وکار هستيد؟ درگير طلاق هستيد؟ به دنبال کار هستيد؟ سعي داريد در شغل خود پيشرفت کنيد؟ مي‌خواهيد در به انجام رساندن کار‌ها بهينه‌تر عمل کنيد؟

فقط کتاب‌هايي بخوانيد که به شما مي‌آموزند چطور بر چالش‌هاي فعلي خود فائق آييد.
 
به خود به چشم يک معلم نگاه کنيد
دانش فقط وقتي بدرد مي‌خورد که آن را به کار ببريد، مگر نه؟ اما يک چيز هست که بسياري از مردم به آن توجه نمي‌کنند. در ميان گذاشتن دانش، خود يک کاربرد مهم است. شما ممکن است که معلم نباشيد، اما اگر مانند يک معلم عمل کنيد، در واقع دانش خود را به کار برده‌ايد. تمام آنچه که اين کار مي‌طلبد، تغيير طرز فکر است.

کتاب را فقط نخوانيد. نه، کتاب را بخوريد و در مورد آن با ديگران صحبت کنيد.به خودتان بگوييد: "من بايد روي اين کتاب تمرکز کنم، چون مي‌خواهم هر چه را ياد گرفتم با ديگران در ميان بگذار است. پس بهتر است درسم را خوب بلد شوم. "

خط‌کشي کنيد و ارتباط‌هاي ذهني ايجاد کنيد
هر چه ارتباط‌هاي بيشتري ميان قطعات اطلاعات در مغزتان ايجاد کنيد، بهتر يادتان مي‌مانند. من اين کار را با يادداشت‌برداري‌هاي زياد انجام مي‌دهم.

اگر فکر مي‌کنيد که کتاب‌ها تقدس دارند و نبايد زير نوشته‌هايش خط کشيد يا رويشان چيزي نوشت، هيچ‌وقت چيز زيادي از کتاب‌ها دستگيرتان نخواهد شد. يادداشت‌کردن، تا کردن ورق‌ها و خط کشيدن زير متن (يا هايلايت کردن) هم ساده است و هم کاربردي.

به همين‌خاطر من هميشه يک ماژيک هايلايت و مداد همراهم دارم. اگر نسخ? ديجيتال کتاب‌ها را مي‌خوانيد، به تنها چيزي که نياز داريد انگشتتان است؛ فقط فراموش نکنيد که قسمت‌هاي جالب را هايلايت کنيد.

در زير نکاتي را که من کمک مي‌کنند تا ميان اطلاعات بهتر ارتباط کنم، مي‌آورم:
من در اپليکيشن يادداشت‌برداري‌ام، يک فولدر مجزا به نام "يادداشت‌هاي کتاب" ايجاد کرده‌ام.وقتي که چيز خيلي مهمي را هايلايت مي‌کنم، از آن صفحه عکس مي‌گيرم و در يادداشت‌هاي کتاب کپي‌اش مي‌کنم.سپس فوراً مي‌نويسم که چرا مهم است و چطور مي‌توانم از آن استفاده کنم.من از اين فرآيند استفاده مي‌کنم، چون که اغلب چيز‌ها را هايلايت مي‌کنم و بعداً که به آن نگاه مي‌کنم به اين فکر مي‌کنم که چرا اينجا را هايلايت کرده‌ام؟

بنابراين هميشه يادداشت کنيد که چرا چيزي را هايلايت کرده‌ايد. نيازي نيست که براي هر جا که هايلايت کرده‌ايد، يادداشت بگذاريد. آن را فقط براي بخش‌هايي انجام دهيد که کاربردي فوري برايش داريد. من اغلب يادداشت مي‌کنم که چطور از يک توصيه مي‌توانم در کسب‌وکارم استفاده کنم؛ و وقتي که ايد? مقاله‌اي به ذهنم خطور مي‌کند، به يک عنوان فکر مي‌کنم و عکس از متني که هايلايت کرده‌ام به آن ضميمه مي‌کنم.

تجسم و تصور کنيد
يک راه عالي ديگر براي ايجاد ارتباط‌ها در ذهنتان، تجسم کردن آن چيزي است که داريد ياد مي‌گيريد. ما يادگيرندگان تصويري هستيم و حافظه‌هايمان نيز تصويري است.

من دوست دارم که هنگام خواندن، تجسم کنم که با آنچه که دارم مي‌خوانم مکالمه مي‌کنم. خودم را تصور مي‌کنم که با يک دوست نشسته‌ايم و داريم دربار? موضوع صحبت مي‌کنيم. يا وقتي که يک توصي? مفيد را مي‌خوانم، خودم را در حال انجامش تصور مي‌کنم.

يادم هست که وقتي کتاب "چطور دوست پيدا کنيم و روي مردم تاثير بگذاريم" نوشت? ديل کارنگي را براي اولين بار ميخوانم، يکي از توصيه‌هايي که در آن آمده بود اين بود که به مردم واقعاً توجه داشته باشيم؛ بنابراين خودم را در حال گفتگو با يک غريبه تصور مي‌کردم که واقعاً به حرفي که دارد مي‌زند توجه دارم. وقتي که چيزي را تجسم مي‌کنيد، تقريباً انگار واقعي است.

تجسم کردن يک ابزار متداول بهبود خويشتن است که بسياري از افراد کاردرست از آن استفاده مي‌کنند. اخيراً، پال پيرس، بازيکن سابق بسکتبال، توضيح داده بود که چطور از اين فن پيش از مسابقاتش استفاده مي‌کرده است.او گفته بود: "خودم را تصور مي‌کردم، شوت‌هايي که در جريان بازي قرار است بزنم، چطوري دفاع کنم، چطور جلوي بهترين بازيکن تيم مقابل را بگيرم، چطور جلويم را خواهند گرفت، کل بازي را تصور مي‌کردم. "

بلافاصله، دانش جديد را بکار ببنديد
زندگي خود را ورانداز کنيد. از خود بپرسيد: چطور مي‌توانم رشد کنم؟ اين رشد مي‌تواند شخصي، مالي يا روحي باشد.متوجه باشيد که رشد به خودي خود اتفاق نمي‌افتد. يادگيري مهارت‌هاي جديد، کسب پول بيشتر، داشتن يک رابط? عالي، همگي نيازمند سختکوشي است.اما اگر چيز‌هايي را که در کتاب‌ها ياد مي‌گيريد را به کار ببنديد، اين رشد بسيار راحت‌تر خواهد شد.

به خاطر داشته باشيد: دانش به تنهايي کاملاً بي‌استفاده است.
هيچ چيز غم‌انگيزتر از اين نيست که فردي کتاب‌خوانده خود را در چهارديواري اتاقش اسير کند. شما بايد بيرون برويد و آنچه را که ياد گرفته‌ايد به کار ببنديد.

وقتي چنين کنيد است که رشد خواهيد کرد. در اين شکي نيست. پس هميشه بعد از به پايان بردن يک کتاب، اين سوال را از خود بپرسيد:
"آن چيزي که من بعد از خواندن اين کتاب به کار خواهم بست، چيست؟ "

توجه کنيد که قضيه اين است که با دانش خود چه مي‌کنيد، نه اينکه چه مقدار دانش داريد. بيشتر نخوانيد. هوشمندانه‌تر بخوانيد.همچنين اين استراتژي را در مورد هر آنچه مي‌خوانيد اعمال کنيد. حتي چيز کوچکي مثل همين مقاله؛ بنابراين بياييد در پايان يک تمرين کوچک انجام دهيم:
آن چيزي که بعد از خواندن اين مقاله به کار خواهيد بست، چيست؟
به اين سوال پاسخ دهيد و پاسختان را تجسم کنيد و شرط مي‌بندم که بيش از هر چيز ديگري که امروز خوانده‌ايد، اين مقاله در خاطرتان خواهد ماند.

 


1398/5/5

دو شنبه 29 مهر 1398

  ابتدا ثبت نام فرماييد

   قبل از تنظيم اولين گزارش روي علامت زير کليک کنيد

   E-report
   شناسه کاربری
   کلمه عبور

    

    

   انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.

    

    

    


   حرکت با موس قابل توقف و کليک بر عناوين موجب مشاهده مشروح مطلب است

    


   وظايف سازمان نظام مهندسي ارتقاي دانش و پايه مهندسان، تعيين صلاحيت مهندسان و تعريف بسته خدمت براي مهندسان است و بنگاه پولي مالي ...   آموزش، اقدام مهم در بخش بهينه سازي مصرف ...   درآمد نظارت به جاي سازمان، بايد به حساب مهندسان واريز ...   (Zaha Hadid) طراح برجسته که فرودگاه را به شکل ستاره دريايي طراحي ...   از اصرار وزارت راه تا انکار ...   مواد مربوط به سازمان نظام‌مهندسي بايد از قانون حذف ...   امکان مقاوم سازي نماها و ديوارها و ديگر بخش هاي غيرسازه اي ساختمان نيز لحاظ شده ...   مافياهاي حاکم بر نظامات مهندسي همچون غده اي سرطاني بر پيکر جامعه مهندسي رسوخ کرده اند و دنبال منافع خود هستند و اين پيکر نحيف روز به روز لاغرتر و ...   انتخاب ناظر از سوي نظام‌مهندسي غيرقانوني است+ داد ...   طبق ماده ۲ قانون تعاريف محدوده و حريم شهر و روستا، شهرداري مسووليت کنترل و نظارت بر اجراي ساختمان‌هاي شهري را برعهده ...   کميسيون ماده100 را براي کسب درآمد شهرداري‌ها ...   امروزه موثر‌ترين راهکار خانه‌دار شدن در ايران براي قشر متوسط و حقوق‌بگيران وام مسکن از طريق بانک‌هاي عامل ...   ساخت فرودگاه بين‌المللي داکسينگ در پکن پايان يافته ...   همواره ابهامات و شبهه‌هايي از سوي مسئولان سازمان نظام مهندسي وجود ...   آمادگي کامل نظام مهندسي براي اجراي مبحث ...   بسياري از مالکان و ذي‌نفعان همکاري لازم را ...   بيش از 70 درصد درآمد شهرداري ها از محل صدور پروانه ساختمان است و از سال 93 تا 97 اين عوارض هيچ گونه افزايشي را تجربه نکرده ...   شهرداري 7 هزار تومان بابت هر متر صدور پروانه دريافت مي کند در حالي که نظام مهندسي 64 هزار تومان دريافت مي ...   در هيچ کجاي دنيا تخصص را تحميل نمي ...   عليرغم اينکه شهرداري ها در رابطه با ساخت وساز نقش عمده اي بر اساس قانون بر عهده دارند، اما هيچگاه خود را متولي کيفيت ندانسته و تمام و کمال اين وظيفه ...
   آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 7013 مرتبه نمایش این صفحه: 7664 مرتبه