English     فارسی
براي خلاقيت هيچ محدوديتي وجود ندارد

براي خلاقيت هيچ محدوديتي وجود ندارد و بنابراين بوجود آمدن شاهکارهايي تماشايي و باورنکردني هرگز متوقف نمي شود. گاهي اين طراحي ها به قدري منحصر به فرد هستند که به سختي مي توان امکان خلق چنين دستاوردي را پذيرفت. ساختار ساختمان هاي امروزي درحال بزرگ تر شدن، بلند تر شدن و باورنکردني تر شدن هستند. در تحقيقي که انجام شد، ليست زير جزء خيره کننده ترين ساختمان هايي هستند که تا به حال ساخته شده اند.


 10. عمارت آنتيليا

محل: بمبئي، هندوستان
مهندس: پرکينز و ويل
مدت ساخت : 2007 تا 2010 ميلادي
ويژگي متمايز: تاج محل قرن 21
اين ساختمان يک عمارت 27 طبقه در هندوستان است. گفته مي شود که اين ساختمان يکي از گرانقيمت ترين ساختمان هاي اقامتي در هندوستان است چون در گرانترين خيابان جهان واقع شده؛ قيمت زمين در اين خيابان معادل 25 هزار دلار براي هر متر مربع است.اين ساختمان در جنوب بمبئي و در خيابان اتاموند بر روي تپه ي کومبالا قرار گرفته و متعلق به ميلياردر هندي، رئيس صنايع ريلاينس، موکش آمباني است. زندگي در اين عمارت بسيار مجلل است و 600 خدمتکار براي انجام کارهاي مختلف آن استخدام شده اند. اين ساختمان به نام تاج محل قرن 21 هم مشهور است.

 9. برج خليفه

محل: دبي در امارات متحده ي عربي
مهندس: اتکينز
مدت ساخت : 2004 تا 2010
ويژگي متمايز: بلند ترين ساختمان جهان
برج خليفه با ارتفاع 828 متر، بلند ترين ساختمان جهان است. اين ساختمان در 4 ژانويه 2010 افتتاح شد و به قسمتي از مرکز تجاري شهر تبديل شد. براي ساخت اين بنا 1.5 ميليارد دلار هزينه شده؛ رئيس اين پروژه گفته است که هزينه ي دفتر اين برج به تنهايي 4000 دلار در هر فوت مربع بوده است. در ابتدا اسم اين بنا برج دبي بود اما بعداً در سال 2007 به افتخار خليفه ي امارات، بن زايد النهيان که در جريان رکود اقتصادي جهان از پيشرفت اين پروژه حمايت کرد به نام برج خليفه ناميده شد.

 8. مرکز فرماندهي گازپروم

محل: سن پترزبورگ، روسيه
مهندس: گروه مهندسين RMJM
مدت ساخت : از سال 1993
ويژگي متمايز: يکي از بلند ترين ساختمان هاي جهان که در طول روز رنگش بر اساس محل خورشيد 10 بار تغيير مي کند.
اين ساختمان منحصربه فرد متعلق به شرکت گازپروم که بزرگ ترين شرکت استخراج گاز در جهان است مي باشد. ساکنان محلي اسم اين بنا را "ذرت با پوسته" گذاشته اند. جنبه ي بسيار جالب اين بنا آن است که سطح کريستالي آن در طول روز 10 بار نسبت به محل قرار گرفتن خورشيد تغيير رنگ مي دهد. اين ساختمان شيشه اي عظيم الجثه300 متر ارتفاع دارد که اين دومين دليل شهرت آن است.

 7. دفتر مرکزي شهر جهاني پنانگ

محل: جزيره ي پنانگ، مالزي
مهندس: شرکت مهندسي آسيمپ توت
مدت ساخت : از سال 2002
ويژگي متمايز: شهرسازي و زيبايي 
اين شهر کوچک در يکي از جزاير مالزي185 هکتار زمين را اشغال کرده و داخل آن 2 برج خودنمايي مي کنند. ارتفاع هر يک از اين برج ها 200 متر است . طراحي منحصر به فرد اين ساختمان توسط شرکت مهندسي آسيمپ توت و تحت نظر هاني رشيد و ليز آن کوتور انجام شده است. ساخت اين بنا بحث و جدل هاي بسياري به همراه داشت و مورد انتقاد قرار گرفت اما نهايتاً بعد از 15 سال به پايان رسيد. مناظر زيبا و خوش منظره ي اطراف زيبايي و وقار اين بنا را افزايش مي دهند و نمادي باشکوه از ميراث مالزي در پيش رو مي آورد.

 6. برج روسيه

محل: موسکو، روسيه
مهندس: فاستر و همکاران
مدت ساخت : از تاريخ 18 سپتامبر 2007 
ويژگي متمايز: آسمان خراش روسيه
ساختمان نيمه تمام اين آسمان خراش در مرکز بين المللي تجارت روسيه در موسکو قرار دارد.ساخت آن از 18 سپتامبر 2007 آغاز شد اما کم کم تا ماه ژوئن 2009 متوقف شد و به يک پارکينگ محلي تبديل شد. قرار بود اين برج 118 طبقه داشته باشد و مساحت آن 520 هزار متر مربع باشد؛ اين ساختمان فضاي پارکينگ کافي براي 3680 اتومبيل را داشت. با وجودي که 2 ميليارد دلار براي ساخت آن هزينه شده اما به دليل اختلاف نظر سرمايه گذاران ساخت آن متوقف شد.

 5. هتل سونگ جيانگ

محل: منطقه ي سونگ جيانگ، شانگهاي، چين
مهندس: اتکينز
مدت ساخت : در سال 2009 تکميل شده است
ويژگي متمايز: ساخته شده در معدن سنگ
اين هتل بسيار مجلل و شيک در شانگهاي جايزه ي بين المللي مسابقه ي طراحي را برده است. اين يک هتل 5 ستاره است و روبروي آن يک معدن سنگ است که از آب پر شده و زيبايي مناظر اطراف آن را چند برابر کرده است. طراحي مفهومي و خيره کننده ي اين هتل نظر هر بيننده اي را به خود جلب مي کند. اين هتل يک اقامتگاه 400 تختخوابي است که 2 طبقه بلند تر از سطح معدن 200 متري است. اين هتل اتاق هايي براي پذيرايي از مهمانان در زير آب دارد. سالن اجتماعات، سالن هاي پذيرايي، کافي شاپ و مراکز ورزشي هم از ديگر جنبه هاي اين هتل هستند.

 4. هتل رگاتا

محل: جاکارتا در اندونزي
مهندس: اتکينز
ويژگي متمايز: پيروي از مضامين طبيعي
هتل رگاتا يک ساختمان بزرگ است که با 10 برج کوچک احاطه شده است و چهارمين ساختمان منحصر به فرد در جهان است. اين ساختمان با در نظر گرفتن مفاهيمي از دريا ساخته شده و گفته شده که اين 10 برج کوچک نشانه ي کشتي هاي بادباني هستند و برج بزرگ تر نماد فانوس دريايي است. ساختمان اصلي يا همان فانوس دريايي همه ي توجهات را به خود جلب مي کند زيرا غير قابل باور ترين طراحي اي که تا به حال ديده شده را دارد.

 3. دفتر اصلي شبکه ي تلويزيوني CCTV

محل: چين 
مهندس: دفتر مهندسي طراحي ساختماني شرق چين و موسسه ي تحقيقات
مدت ساخت : از تاريخ 1 ژوئن 2004 ساخت آن شروع شده
ويژگي متمايز: شکل افراطي و راديکال
دفتر اصلي تلويزيوني چين يک آسمان خراش است که ارتفاع آن به 234 متر مي رسد و 44 طبقه دارد. اين ساختمان در مرکز تجاري شهر بيجينگ قرار دارد و ساخت آن در ژانويه ي 2008 به پايان رسيده است. اين ساختمان نسبت به برج هاي سنتي متفاوت است و از 6 بخش افقي و عمودي تشکيل شده است. از آنجايي که اين ساختمان در يک محله ي زلزله خيز ساخته شده، ساخت آن با چالش هاي بسياري همراه بوده است. يک راننده تاکسي بخاطر شکل اين ساختمان، اسم مستعار دا کوچا را براي آن انتخاب کرده که به معني "شورت پاچه دار بزرگ" است.

 2. ساختمان مخروطي در شيکاگو

محل: شيکاگو، ايلينويز در آمريکا 
مهندس: سانتياگو کالاتراوا، پرکينز و ويل
مدت ساخت : از تاريخ 25 ژوئن 2007 ساخت آن شروع شده
ويژگي متمايز: شکل مخروطي
ساختمان مخروطي شکل شيکاگو که هنوز تکميل نشده استدر شهر شيکاگو در ايالت ايلينويز قرار دارد. به خاطر بحران اقتصادي که در سال 2008 آغاز شد ساخت اين بنا به تعويق افتاده است. اين ساختمان قرار بود با ارتفاع 610 متر و 150 طبقه، بلند ترين ساختمان جهان باشد.

 1. برج آبي

محل: شيکاگو، ايلينويز در آمريکا 
مهندس: جين گنگ
مدت ساخت : 2007 تا 2009 ميلادي
ويژگي متمايز: نماي موجي شکل و بلند ترين ساختماني که تا بهحال توسط يک زن طراحي شده.
اين برج 86 طبقه داراي واحد هاي تجاري و مسکوني مي باشد و در نزديکي ساحل در مرکز شهر شيکاگو قراردارد. طراحي اين ساختمان توسط گروهي به سرپرستي جين گنگ انجام شده. ارتفاع اين آسمان خراش 262 متر است و هرطبقه 1500 متر مربع وسعت دارد. بالکن هاي وسيع، استخر، جکوزي، مسير پياده روي و محل روشن کردن آتش بخش هاي مختلف اين ساختمان موجي شکل هستند.

منبع:جديدترين اطلاعات و اخبار مهندسي عمران


1392/5/15

پنجشنبه 06 تير 1398