English     فارسی
کمبود اين ويتامين سلامت مغز را تحت تاثير قرار مي‌دهد

 

به گزارش افکارنيوز، ويتامين D. که گاهي ويتامين آفتاب ناميده مي‌شود، براي حفظ و تراکم استخوان‌ها ضروري است و علاوه بر تقويت سيستم ايمني و سيستم قلب و عروق، بر عملکرد غدد درون ريز نيز موثر است.

به گزارش پايگاه خبري مديکال نيوز، از طرفي تحقيقات قبلي نشان مي‌دهد کمبود ويتامين D. خطر ابتلا به فشار خون را افزايش داده و بر ترشح انسولين در بيماران مبتلا به ديابت اثر منفي دارد.

محققان به تازگي تاثير ويتامين D. بر سلامت مغز و سيستم اعصاب را مورد بررسي قرار دادند. يک مطالعه نشان مي‌دهد کمبود ويتامين D. احتمال بروز اسکيزوفرني را افزايش مي‌دهد. مطالعات ديگر ارتباط کمبود ويتامين D. و کاهش عملکرد شناختي در جوندگان را نشان مي‌دهد.

مطالعات اخير محققان دانشگاه کويينزلند در استراليا نشان مي‌دهد کمبود ويتامين D. بر عملکرد مغز تاثير مستقيم دارد.


بيشتر بخوانيد: ۵ توصيه‌ که زنان شاغل براي سلامت قلب‌شان بايد آويزه گوش خود کنند


در اين مطالعه همچنين آمده است منيزيم در تعيين ميزان توليد ويتامين D. در بدن موثر است.

براي مطالعه بيشتر محققان موش‌هاي سالم را به مدت ۲۰ هفته از ويتامين D. محروم کردند. نتايج نشان داد اين موش‌ها پس از بيست هفته در يادگيري موارد جديد مشکل داشتند، از طرفي اسکن مغزي نشان داد شبکه پري نورال (perineuronal) در هيپوکامپ اين جوندگان کاهش مي‌يابد. هيپوکامپ ناحيه اصلي مربوط به حافظه در مغز است. شبکه‌هاي پري نورال براي نورون‌ها نقش محافظ و داربست را ايفا مي‌کنند و ارتباط نورون‌ها را با يکديگر تثبيت مي‌کنند. در ادامه اين مطالعه آمده است کمبود ويتامين D. شبکه پري نورال را در معرض تخريب قرار مي‌دهد و به اين طريق بر سلامت و عملکرد مغز تاثير مي‌گذارد. اين يافته مي‌تواند در توسعه روش‌هاي درماني جديد بيماري‌هاي عصبي موثر باشد.

 

 


1397/12/9

سه شنبه 25 تير 1398