English     فارسی
همه آنچه درباره درمان دارويي افسردگي بايد بدانيد

همه آنچه درباره درمان دارويي افسردگي بايد بدانيد

همه آنچه درباره درمان دارويي افسردگي بايد بدانيد افسردگي يا اختلال افسردگي ماژور يک بيماري جدي اما شايع است. اين بيماري علاوه بر ايجاد احساسات منفي، باعث بروز تغييراتي در نحوه تفکر و رفتار در بيمار مي شود. افسردگي احساس غم و اندوه را افازيش مي دهد و تمايل فرد به انجام فعاليت هايي که قبلا از آن ها لذت مي برده را کم مي کند. خبر خوب اين است که اين اختلال قابل درمان است.

به گزارش بهداشت نيوز به نقل از بهپو، اختلال افسردگي عمده- يک بيماري معمول و جدي پزشکي است که علاوه بر ايجاد احساسات منفي در شما، بر نحوه فکر کردن و رفتار شما تاثير مي‌گذارد. خوشبختانه اين اختلال قابل‌درمان است. افسردگي باعث مي‌شود احساس غم و اندوه داشته باشيد و علاقه خود را به فعاليت‌هايي که از آن لذت مي‌برديد از دست بدهيد.

اين اختلال مي‌تواند منجر به مشکلات مختلفي از لحاظ احساسي و جسمي شود و توانايي فرد را در کار و خانه کاهش دهد. همچنين شرايط سلامت فرد - مشکلات تيروييد، تومور مغزي يا کمبود ويتامين- مي‌تواند علايم افسردگي را افزايش دهد، بنابراين مهم است که علل عمومي پزشکي را کنار هم بگذاريم.

برآورد شده در افراد 15 سال به بالا ميزان افسردگي 7/6 درصد است و از هر 6 نفر، يکي -6/16درصد- گاهي در زندگي خود دچار افسردگي مي‌شود. افسردگي مي‌تواند در هر زمان براي فرد اتفاق بيفتد، اما به طور متوسط، ابتداي نوجواناني تا اواسط 20 سالگي ظاهر مي‌شود. زنان بيشتر از مردان به افسردگي مبتلا مي‌شوند. نتايج برخي مطالعات نشان مي‌دهد يک‌سوم زنان در طول زندگي خود مدتي افسردگي عمده را تجربه خواهند کرد.

داروهاي ضدافسردگي چگونه کار مي‌کنند؟
بيشتر داروهاي ضدافسردگي با تغيير تعادل شيميايي مغز به نام «نوروترانسميتر» کار مي‌کنند. در افراد مبتلا به افسردگي، سلول‌هاي مغز به مقدار درست به اين پيام‌هاي شيميايي دسترسي ندارند. داروهاي ضدافسردگي مواد شيميايي مورد نياز را براي سلول‌هاي مغز فراهم مي‌کنند. اين داروها مي‌توانند توسط هر پزشکي تجويز شوند، اما افرادي که علايم شديد افسردگي دارند اغلب به روان‌پزشک مراجعه مي‌کنند.

انتظارات واقعي
به طور کلي، داروهاي ضدافسردگي به خوبي کار مي‌کنند، به‌خصوص هنگامي که همراه با روان‌درماني استفاده مي‌شوند. بيشتر افراد مبتلا به داروهاي ضدافسردگي علايم بهبود در حس غم، کاهش ميل به انجام کار و نااميدي را گزارش مي‌کنند، اما اين داروها هميشه درست عمل نمي‌کنند. ممکن است 3-1 هفته زمان لازم باشد براي اينکه احساس بهتري داشته باشيد و حتي زمان بيشتري براي درمان کامل شما لازم باشد. اين موضوع شايع نيست، اما برخي افراد با داروهاي ضدافسردگي بهبود نمي‌يابند و بايد با پزشک خود سعي در درمان با روش ديگر داشته باشند.
 
آيا نياز به تغيير داريد؟
اگر علايم شما بعد از 4 تا 6 هفته بهبود نيافته باشد، به پزشک خود بگوييد. ممکن است به يک دوز بالاتر يا داروي ديگري نياز داشته باشيد.نخستين داروي تجويزشده براي افسردگي برخي افراد مناسب نيستند. بيشتر اين افراد با يک داروي ديگر به نتيجه مطلوب مي‌رسند. به ياد داشته باشيد، رسيدن به فوايد کامل داروهاي ضدافسردگي مي‌تواند تا 3 ماه طول بکشد.همچنين داروهاي ضدافسردگي ممکن است در تعداد کمي از افرادي که به مدت طولاني آنها را مصرف کرده‌‌اند، تاثير خود را متوقف کنند.
 
داروهايي با نام تجاري معروف -برند- در مقابل داروهاي عادي
طبق نظر سازمان غذاوداروي آمريکا، هيچ‌گونه تفاوتي در قدرت، ايمني و کيفيت داروهاي عادي و داروهاي معروف افسردگي به جز نام تجاري آنها وجود ندارد، اما يک مطالعه نشان داد ممکن است تغييرات اندک در نحوه جذب ماده دارويي توسط بدن وجود داشته باشد. اگر داروهاي خود را به انواع عادي آن تغيير داديد و تاثيري مشاهده نکرديد، به پزشکتان بگوييد.

تاثيرگذاري داروهاي ضدافسردگي
دوره درمان موفق معمولا چند ماه تا يک سال طول مي‌کشد. حتي اگر احساس خوبي داريد مصرف داروي خود را ترک نکنيد. اگر مصرف داروهاي خود را قطع کنيد، ممکن است افسردگي شما دوباره بازگردد.پزشکتان مي‌تواند به شما در ايجاد روال مناسب براي استفاده منظم از داروهايتان کمک کند، براي مثال، قرص‌هاي خود را هر روز با صبحانه مصرف کنيد.
 
مقابله با عوارض جانبي
از صحبت با پزشکتان درباره عوارض جانبي دارو خجالت نکشيد. اغلب راه‌هايي براي مديريت آنها وجود دارد. در ادامه چند نمونه بيان مي‌شود، اما ابتدا با پزشک خود بررسي کنيد که آيا اين دارو براي شما مناسب است يا نه؟ مصرف داروهاي ضدافسردگي با غذا مي‌تواند به رفع حالت تهوع شما کمک کند. اگر دچار مشکلات جنسي هستيد، تغيير داروي ضدافسردگي ممکن است به شما کمک کند. اگر احساس خستگي مي‌کنيد، سعي کنيد داروي خود را 2-1 ساعت قبل از خواب مصرف کنيد. اگر داروهاي ضدافسردگي باعث بي‌خوابي شود، صبح آن را مصرف کنيد. بسياري از عوارض جانبي پس از چند هفته کاهش مي‌يابد.

تداخل‌هاي دارويي
امروزه داروهاي ضدافسردگي اغلب عوارض جانبي کمتري نسبت به داروهاي ضدافسردگي قديمي‌تر دارند و با متابوليسم بدن سازگارترند. با اين حال، هر نوع داروي ضدافسردگي مي‌تواند با ساير داروها و حتي مکمل‌هاي گياهي يا رژيم غذايي تداخل داشته باشد. تداخل‌هاي دارويي مي‌تواند منجر به عوارض جانبي شديدتري شود بنابراين بر تاثير داروي خود به خوبي توجه کنيد. اجازه دهيد پزشکتان در مورد هر داروي تجويزي جديد يا مکمل غذايي‌اي که قصد داريد مصرف کنيد، اطلاع داشته باشد.
 
درمانتان را پيگيري کنيد
در صورت داشتن داروهاي ضدافسردگي، پيگيري طول درمان ضروري است.بازگشت بيماري رايج است. اگر علايم افسردگي شما بازگشت داشت، ممکن است پزشکتان دوز دارو را تغيير دهد يا سعي کنيد از داروي جديدي استفاده کنيد.اطمينان حاصل کنيد که پزشکتان از تغييرات عمده زندگي شما، مانند از دست دادن شغل، ايجاد يک روند پزشکي ديگر يا باردار شدن شما آگاه است.
 
افسانه‌هاي داروهاي ضدافسردگي
بعضي افراد نگران هستند که داروهاي ضدافسردگي آنها را وارد زندگي روباتيک ‌کند. واقعيت اين است که داروهاي ضدافسردگي باعث کاهش احساس غم و اندوه مي‌شود، اما احساسات شما را از بين نمي‌برد.نگراني ديگر اين است که شما بايد داروهاي ضدافسردگي را براي تمام سال‌هاي زندگي خود مصرف کنيد. يک دوره معمول داروهاي ضدافسردگي 6 تا 12 ماه طول مي‌کشد. داروهاي ضدافسردگي از نظر جسماني اعتيادآور نيستند، اما نبايد به طور ناگهاني متوقف شوند.
 
مزاياي روان‌درماني
نتايج مطالعات نشان مي‌دهد روان‌درماني در حالي که داروهاي ضدافسردگي را مصرف مي‌کنيد مي‌تواند روش موثري براي درمان افسردگي باشد.انواع روان‌درماني شامل درمان رفتار شما مي‌شود که بر افکار و رفتار منفي‌تان تمرکز دارد و روان‌درماني فردي که بر روابط اجتماعي شما با ديگران متمرکز است.

افسردگي و ‌ورزش
ورزش «اندورفين» را در بدن شما آزاد مي‌کند. اين ماده شيميايي مرتبط با بهبود خلق‌وخوي شماست و ميزان افسردگي را پايين مي‌آورد.
نتايج مطالعات متعدد نشان مي‌دهد ‌ورزش منظم بدون دارو، درمان موثري براي افسردگي خفيف است.‌ ورزش همچنين مي‌تواند به تاثير بهتر دارو کمک کند،به‌خصوص جلسات گروهي يا تمرين با يک شريک ممکن است مفيد باشد.

 


1397/12/27

سه شنبه 25 تير 1398