English     فارسی
9 راه براي جوانسازي بدن شما

9 راه براي جوانسازي بدن شما

 9 راه براي جوانسازي بدن شما گفته مي ‌شود که رژيم غذايي سم زدايي؛ سموم را از بدن شما حذف مي ‌کند، سلامتي را بهبود مي‌ بخشد و کاهش وزن را ترويج مي‌ کند.آنها اغلب شامل استفاده از ملين ها، ديورتيک ها، ويتامين ها، مواد معدني، چاي ها و ساير مواد غذايي هستند که فکر مي کنند خواص ضد عفوني کننده و سم زدا دارند.

به گزارش بهداشت نيوز به نقل از مجله سلامت، ديتاکس به طور معمول به دنبال کردن رژيم غذايي خاص يا استفاده از محصولات ويژه‌ اي گفته مي شود که ادعا مي‌ کنند بدن شما را از سموم دفع مي‌ کنند، در نتيجه سلامت را بهبود بخشيده و کاهش وزن را ارتقا مي بخشند.

خوشبختانه بدن شما به خوبي مي تواند سم زدايي شود و براي اين کار نيازي به رژيم‌ هاي غذايي خاص و يا مکمل ‌هاي گران قيمت نيست. گفته مي شود که شما مي‌ توانيد سيستم سم زدايي طبيعي بدن خود را ارتقاء دهيد.در حالي که رژيم‌ هاي سم زدايي يک جذابيت اغوا کننده دارند، بدن شما کاملا مجهز به اداره سموم و ديگر مواد ناخواسته است.ما در اين مقاله برخي تصورات نادرست رايج درباره سم زدايي را همراه با ۹ روش اثبات شده براي احياي سيستم سم زدايي بدن شما توضيح مي دهيم. با ما همراه باشيد.

سوء تفاهمات متداول درباره سم زدايي
گفته مي ‌شود که رژيم غذايي سم زدايي؛ سموم را از بدن شما حذف مي ‌کند، سلامتي را بهبود مي‌ بخشد و کاهش وزن را ترويج مي‌ کند.آنها اغلب شامل استفاده از ملين ها، ديورتيک ها، ويتامين ها، مواد معدني، چاي ها و ساير مواد غذايي هستند که فکر مي کنند خواص ضد عفوني کننده و سم زدا دارند.

عبارت "توکسين" در شرايط رژيم سم زدايي کاملا تعريف ‌شده است. اين عبارت نوعا شامل آلاينده‌ ها، مواد شيميايي مصنوعي، فلزات سنگين و غذاهاي فرآوري شده است که به طور منفي بر سلامتي تاثير مي‌ گذارند.با اين حال، رژيم هاي غذايي سم زدايي به ندرت سموم ويژه‌ اي که هدفشان حذف يا مکانيسمي است که آن ‌ها را حذف مي ‌کند، را شناسايي مي کند.

علاوه بر اين، هيچ مدرکي از استفاده از اين رژيم‌ ها براي حذف سم يا کاهش وزن پايدار پشتيباني نمي ‌کند.بدن شما داراي يک روش پيچيده براي از بين بردن سموم است که شامل کبد، کليه ها، سيستم گوارش، پوست و ريه ها است.با اين حال، تنها زماني که اين ارگان‌ها سالم هستند، مي‌توانند به طور موثر مواد ناخواسته را حذف کنند.

۹ بهترين راه سم زدايي بدن
    الکل را محدود کنيد
بيش از ۹۰? الکل در کبد شما متابوليزه مي شود. آنزيم هاي کبدي الکل را به استالدئيد، يک ماده شيميايي سرطاني معروف متابوليزه مي کند.استالدئيد به عنوان يک سم تشخيص داده شده که کبد شما آن را به ماده اي بي ‌ضرر به نام استات تبديل مي ‌کند که بعدا از بدن شما حذف مي ‌شود.در حالي که مطالعات مشاهده شده نشان مي دهد مصرف الکل کم و متوسط براي سلامت قلب مفيد است، نوشيدن بيش از حد آن مي تواند منجر به تعداد زيادي از مشکلات سلامتي گردد.

نوشيدن بيش از حد الکل مي ‌تواند به شدت به عملکرد کبد شما آسيب وارد کند و باعث تجمع چربي، التهاب و زخم شود.وقتي اين اتفاق مي‌افتد، کبد شما نمي ‌تواند به اندازه کافي خوب عمل کند و وظايف لازم از جمله تصفيه مواد زائد و ديگر سموم از بدن شما را انجام دهد.به اين ترتيب، محدود کردن يا اجتناب از مصرف الکل يکي از بهترين روش‌ ها براي حفظ قدرت سيستم سم زدايي بدن است.

    روي خواب تمرکز کنيد
تضمين خواب کافي و کيفي هر شب يک اجبار براي تامين سلامتي بدن و سيستم سم زدايي طبيعي بدن است.
خوابيدن به مغز شما اجازه مي ‌دهد تا دوباره خود را مرتب و شارژ کند و همچنين ضايعات سمي را که در طول روز انباشته شده ‌اند را از بين مي برد. يکي از اين محصولات ضايعات، پروتئيني به نام بتا آميلوئيد است که به ايجاد بيماري آلزايمر کمک مي کند.با محروميت از خواب، بدن شما وقت کافي براي انجام اين کارها ندارد، بنابراين سموم مي‌توانند ايجاد شوند و بر چندين جنبه از سلامتي تاثير بگذارند.خواب ضعيف به پيامدهاي سلامتي کوتاه‌مدت و بلندمدت مانند استرس، اضطراب، فشار خون بالا، بيماري قلبي، ديابت نوع ۲ و چاقي ارتباط دارد. شما بايد هفت تا نه ساعت در شب به طور منظم بخوابيد تا سلامت خود را ارتقا دهيد.اگر در خواب شبانه مشکل داريد، تغيير سبک زندگي مثل استفاده از يک برنامه خواب منظم و محدود کردن نور آبي ساطع شده از دستگاه‌ هاي همراه و صفحات کامپيوتر قبل از خوابيدن براي بهبود خواب مفيد هستند.

    آب بيشتري بنوشيد
نقش آب خيلي بيشتر از فرو نشاندن عطش شما است.آب دماي بدن شما را تنظيم مي کند، به هضم غذا و جذب مواد غذايي کمک مي‌کند و بدن شما را با حذف مواد زائد سم زدايي مي‌ کند.سلول هاي بدن شما بايد به طور مداوم براي عملکرد مطلوب ترميم شوند و مواد مغذي را براي بدن شما به عنوان انرژي استفاده کنند.با اين حال، فرايند آزادسازي ضايعات - به شکل اوره و دي‌اکسيد کربن - باعث آسيب مي ‌شود.

آب اين محصولات زائد را به طور موثر از طريق ادرار کردن، تنفس و يا عرق کردن به طور موثر از بين مي‌برد. بنابراين مرطوب ماندن به طور مناسب براي سم زدايي مهم است.مقدار موردنياز روزانه آب ۱۲۵ اونس (۳.۷ ليتر) براي مردان و ۹۱ اونس (۲.۷ ليتر) براي زنان است. اين مقدار ممکن است بسته به رژيم غذايي شما، جايي که در آن زندگي مي ‌کنيد و سطح فعاليت تان، متفاوت باشد.

    مصرف شکر و غذاهاي فرآوري شده را کاهش دهيد
به نظر مي‌ رسد که قند و غذاهاي فرآوري شده در ريشه بحران‌ هاي سلامت عمومي امروزه قرار دارند.مصرف زياد غذاهاي حاوي قند زياد و فرآوري شده با چاقي و ساير بيماري هاي مزمن مانند بيماري قلبي، سرطان و ديابت ارتباط دارد.اين بيماري ‌ها با آسيب زدن به اندام هايي مثل کبد و کليه ها، که نقش مهمي را در سلامت و سم زدايي بدن ايفا مي ‌کنند مانع توانايي بدن شما براي تصفيه سموم مي‌شود.

به عنوان مثال، مصرف بالاي نوشيدني ‌هاي قندي مي ‌تواند باعث کبد چرب شود، شرايطي که بر عملکرد کبد تاثير منفي مي‌ گذارد. با مصرف کمتر مواد غذايي ناسالم، مي توانيد سيستم سم زدايي بدن خود را سالم نگه داريد.شما مي توانيد مواد غذايي ناسالم را با قرار دادن آن در قفسه فروشگاه محدود کنيد. نداشتن اين مواد غذايي ناسالم در خانه، شما را از وسوسه استفاده از آن ها باز مي دارد.جايگزيني غذاهاي کم‌ ارزش با انتخاب‌ هاي سالم ‌تري مثل ميوه‌ ها و سبزيجات نيز يک روش سالم براي کاهش مصرف آن ها است.

    غذاهاي سرشار از آنتي اکسيدان بخوريد.
آنتي اکسيدان ها از سلول‌ هاي شما در برابر آسيب ناشي از مولکول ‌هايي به نام راديکال ‌هاي آزاد محافظت مي‌ کنند. استرس اکسيداتيو شرايطي است که ناشي از توليد بيش از حد راديکال‌هاي آزاد است.

بدن شما به طور طبيعي اين مولکول ‌ها را براي فرآيندهاي سلولي، مثل گوارش توليد مي ‌کند. با اين حال، الکل، استعمال دخانيات، رژيم غذايي ضعيف، و قرار گرفتن در معرض آلاينده‌ ها مي‌ تواند راديکال‌ هاي آزاد اضافي را توليد کند.اين مولکول‌ها با ايجاد آسيب به سلول ‌هاي بدن، در تعدادي از شرايط مثل جنون، بيماري‌هاي قلبي، بيماري کبد، آسم و انواع خاصي از سرطان ‌ها دخيل هستند.

داشتن يک رژيم غذايي سرشار از آنتي‌ اکسيدان ‌ها به بدن شما کمک مي ‌کند تا با استرس اکسيداتيو ناشي از راديکال ‌هاي آزاد اضافي و ديگر سمومي که ريسک ابتلا به اين بيماري را افزايش مي‌ دهند، مبارزه کند.براي دريافت آنتي ‌اکسيدان‌ ها از غذاهاي آنتي اکسيدان دار استفاده کنيد و از مصرف مکمل ‌ها خودداري کنيد. چرا که ممکن است در هنگام مصرف زياد اين مکمل ها، خطر بيماري‌ هاي خاص افزايش يابد.نمونه هايي از آنتي اکسيدان ها شامل ويتامين A، ويتامين C، ويتامين E، سلنيوم، ليکوپن، لووتيان و زاکسنتين هستند.توت ها، ميوه ها، آجيل، کاکائو، سبزيجات، ادويه جات و نوشيدني ها مانند قهوه و چاي سبز داراي بيشترين مقدار آنتي اکسيدان هستند.

    غذاهاي سرشار از پربيوتيک بخوريد
روده براي حفظ سلامت سيستم سم زدايي شما مهم است. سلول ‌هاي روده شما يک سيستم سم زدايي و دفع دارند که از شکم و بدن شما در برابر سموم مضر مانند مواد شيميايي محافظت مي‌ کند.

سلامت روده با پروبيوتيک ها شروع مي شود. پروبيوتيک نوعي از فيبر است که از باکتري هاي خوب در روده شما به نام پروبيوتيک ها تغذيه مي کند. با پروبيوتيک ها، باکتري هاي خوب شما قادر به توليد مواد مغذي به نام اسيدهاي چرب کوتاه مدت هستند که براي سلامت مفيد هستند.

باکتري ‌هاي خوب روده شما مي ‌توانند با استفاده از آنتي ‌بيوتيک‌ ها، سدي در مقابل بهداشت دندان ضعيف و کيفيت رژيم غذايي نا متعادل شود.تغيير ناسالم در اين باکتري ‌ها مي ‌تواند سيستم ايمني و سم زدايي شما را ضعيف کرده و ريسک بيماري و التهاب شما را افزايش دهد.خوردن غذاهاي غني از پرويبيوتيک ها مي تواند سيستم ايمني و سم زدايي شما را سالم نگه دارد. منابع غذايي پروبيوتيکي شامل گوجه فرنگي، کنگر فرنگي، موز، مارچوبه، پياز، سير و جو مي باشند.

    مصرف نمک را کاهش دهيد
براي برخي افراد، سم زدايي وسيله اي براي از بين بردن آب اضافي بدنشان است. مصرف بيش از حد نمک مي ‌تواند باعث حفظ مايعات اضافي شود، به ويژه اگر شرايطي داريد که کليه ها يا کبد شما را تحت تاثير قرار مي دهد.

اين تجمع مايع اضافي مي‌ تواند موجب نفخ و باد کردن شود. اگر بيش از حد نمک مصرف کنيد، مي ‌توانيد وزن اضافي آب را دفع کنيد.در حالي که ممکن است متناقض به نظر برسد، افزايش مصرف آب شما يکي از بهترين راه‌ها براي حذف وزن آب اضافي ناشي از مصرف بيش از حد نمک است.اين به اين دليل است که وقتي بيش از حد نمک مصرف ‌کنيد و بدنتان آب کافي نداشته باشد، بدن شما هورموني آنتي ديورتيک را آزاد مي ‌کند که از ادرار کردن و در نتيجه سم زدايي بدن شما جلوگيري مي‌ کند.

با افزايش مصرف آب، بدن شما ترشح هورمون آنتي ديورتيک را کاهش مي‌دهد و ادرار کردن را افزايش مي ‌دهد و باعث حذف محصولات زائد مي ‌شود.افزايش ميزان مصرف غذاهاي غني از پتاسيم - که برخي از اثرات سديم را نيز متعادل مي کند - نيز به اين هدف کمک مي کند. از جمله غذاهاي غني از پتاسيم مي توان به سيب زميني، اسکواش (کدو) ، لوبيا قرمز، موز و اسفناج اشاره کرد.

    فعال باشيد
ورزش منظم - بدون در نظر گرفتن وزن بدن - با عمر طولاني ‌تر و کاهش خطر بسياري از بيماري ‌ها از جمله ديابت نوع ۲، بيماري‌ هاي قلبي، فشار خون بالا و سرطان‌ هاي خاص مرتبط است.در حالي که مکانيزم‌ هاي متعددي در پشت پرده فوايد سلامتي ورزش وجود دارد، اما کاهش التهاب يک نکته کليدي است.

در حالي که برخي التهابات براي درمان عفونت و يا التيام زخم ‌ها ضروري هستند، خيلي از آن ها باعث تضعيف سيستم بدن شما و باعث افزايش بيماري مي ‌شوند.
ورزش مي تواند با کاهش التهاب، به سيستم‌ هاي بدن شما از جمله سيستم سم زدايي ، کمک کند که به درستي عمل کرده و در برابر بيماري ها از بدن محافظت کند.توصيه مي‌ شود که حداقل ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقيقه در هفته ورزش با شدت متوسط مانند پياده ‌روي سريع و يا ۷۵ الي ۱۵۰ دقيقه در هفته فعاليت‌ هاي فيزيکي شديد - مانند دويدن - را انجام دهيد.

    ساير نکات مفيد سم زدايي:
اگرچه هيچگونه مدرکي استفاده از رژيم‌ هاي سم زدايي براي حذف سموم از بدن را پشتيباني نمي ‌کند، اما تغييرات رژيم غذايي و سبک زندگي شما ممکن است به کاهش بار سم و حمايت از سيستم سم زدايي بدن شما کمک کند.
    غذاهاي حاوي گوگرد بخوريد. غذاهايي که از گوگرد غني هستند مثل پياز، بروکلي و سير باعث افزايش دفع فلزات سنگين مثل کادميوم مي ‌شوند.
    کلرلا را امتحان کنيد. بر اساس مطالعات حيواني، کلرلا يک نوع جلبک است که داراي مزاياي زيادي براي تغذيه است و ممکن است حذف سموم مانند فلزات سنگين را افزايش دهد.
    غذايتان را با گشنيز طعم دار کنيد. گشنيز باعث افزايش دفع سموم خاصي نظير فلزات سنگين مانند سرب و مواد شيميايي، از جمله فتالات و حشره کش ها مي شود.
    گلوتاتيون را پشتيباني کنيد. خوردن غذاهاي غني از گوگرد مثل تخم مرغ، کلم بروکلي و سير باعث افزايش عملکرد گلوتاتيون، آنتي اکسيدان اصلي توليد شده توسط بدن شما مي شود که به شدت در سم زدايي نقش دارد.
    به محصولات تميزکننده طبيعي سوئيچ کنيد. انتخاب محصولات تميز کننده طبيعي مثل سرکه و جوش‌ شيرين به جاي عوامل تميز کننده تجاري، مي ‌تواند قرار گرفتن شما در معرض مواد شيميايي سمي را کاهش دهد.
    مراقبت از بدن طبيعي را انتخاب کنيد. استفاده از با استفاده از دئودورانت ها، لوازم ارايش، مرطوب کننده ها، شامپو ها و ساير محصولات مراقبت شخصي طبيعي نيز مي توانيد قرار گرفتن در معرض مواد شيميايي سمي را کاهش دهيد.

در عين حال، بسياري از اين تاثيرات تنها در مطالعات انجام‌ شده بر روي حيوانات نشان ‌داده شده‌ است. بنابراين، براي تاييد اين يافته‌ ها نياز به بررسي و مطالعه بر روي انسان‌ ها خواهد بود.

 


1397/12/27

سه شنبه 25 تير 1398