English     فارسی
گودبرداري غير اصولي تا کي قرباني مي گيرد؟

ظهر پنجشنبه گذشته، ساکنان ساختماني در تهرانپارس با آتش‌نشاني تماس گرفتند و مدعي شدند که ديوارهاي بخش شرقي ساختمان ترک برداشته‌است. وقتي آنها گفتند که در مجاورت اين ساختمان، کارگران مشغول گودبرداري زميني براي ساخت‌وساز هستند، آتش‌نشانان ايستگاه 19 براي جلوگيري از خطرات احتمالي راهي محل حادثه شدند اما پيش از رسيدن آنها نيمه شرقي ساختمان فرو ريخت و حادثه‌اي مرگبار رقم خورد.

همزمان با ريزش ساختمان، تعدادي از ساکنان که در حال ترک ساختمان بودند در داخل آسانسور گرفتار شدند و آتش‌نشانان با حضور در محل آنها را نجات دادند.سپس‌ همسايه‌ها به آتش‌نشانان خبر دادند که، يک زن و مرد هنگام ريزش ساختمان در واحدهاي شرقي بوده‌اند و زير آوار گرفتار شده‌اند. با مشخص شدن اين موضوع، ماجرا به مرکز آتش‌نشاني گزارش شد و با حضور نيروهاي کمکي، عمليات آواربرداري براي نجات 2 نفري که زير آوار گرفتار شده بودند آغاز شد.

معاون عمليات آتش‌نشاني تهران گفت: با تلاش آتش‌نشانان و پس از ساعت‌ها آواربرداري در شرايط بسيار خطرناک، سرانجام ساعت 22شب، نخستين جنازه متعلق به مردي 60 ساله به نام محمد از زير آوار بيرون کشيده شد و نيم ساعت بعد نيز جنازه زن60 ساله‌اي پيدا شد و امدادگران اورژانس مرگ هر دوي آنها را تاييد کردند. با پيدا شدن اين اجساد، آتش‌نشانان عمليات آواربرداري را ادامه دادند و بعد از 13 ساعت تلاش، با ايمن‌سازي‌ محل به عمليات جست‌وجو پايان دادند.

تصميم مرگبار

در همين حال، يکي از ساکنان ساختمان درخصوص اين حادثه به همشهري گفت: از مدتي قبل کارگران در زمين کنار ساختمان مشغول کار بوده و آنجا را گودبرداري کرده بودند. وقتي ديوارهاي ساختمان به خاطر گودبرداري زمين مجاور ترک برداشت فهميديم ساختمان در حال ريزش است، براي همين ماجرا را به تمامي اهالي ساختمان خبر داديم و همگي آنجا را ترک کرديم. پس از آن هم با آتش‌نشاني تماس گرفتيم اما در همين هنگام زن ميانسالي که ساکن يکي از واحد‌هاي شرقي ساختمان بود، گفت که مي‌خواهد شناسنامه و مدارک خود و خانواده‌اش را بردارد و براي همين دوباره وارد ساختمان شد.

به غيراز او يکي ديگر از ساکنان ساختمان هم هنوز در خانه‌اش بود. وقتي از او خواستيم آنجا را ترک کند، گفت که تا چندلحظه ديگر از ساختمان بيرون مي‌آيد. هنوز اين زن و مرد داخل خانه‌هايشان بودند که ناگهان نيمي از ساختمان در مقابل چشمان ما فرو ريخت. آتش‌نشانان بعد از چندساعت تلاش توانستند اجساد بي‌جان اين زن و مرد را از زير آوار بيرون بکشند.

هشدار قبلي

اين حادثه مرگبار در حالي رخ داد که سازمان آتش‌نشاني پيش از حادثه درخصوص گودبرداري غيراصولي هشدار داده بود. اميرمهدياني، مدير منطقه 3 عمليات سازمان آتش‌نشاني تهران گفت: آتش‌نشانان ايستگاه 19 در تاريخ 5 بهمن به محل حادثه رفته و تذکرات و دستورات ايمني کامل را به مهندسان ناظر و مسئولان گودبرداري ارائه داده و همچنين برغير اصولي بودن اين گودبرداري تاکيد کرده بودند‌که متأسفانه به تذکرات آتش‌نشانان ترتيب اثري داده نشده بود.

وي علت اين حادثه را گودبرداري و شمع‌بندي غيراصولي در زمين مجاور ساختمان 5 طبقه ذکر کرد و افزود: در اين حادثه خسارات سنگين مالي به ساختمان و همچنين اموال ساکنان آن وارد شده است.

منبع: حوادث

ادامه مطلب :


با دستور بازپرس دادسراي تهران سه نفر در رابطه با ريزش مرگبار ساختمان سه طبقه در تهرانپارس تحت تعقيب قرار گرفتند.

 

 


به گزارش خبرنگار مهر، اين حادثه ساعت ۱۲ و ۷ دقيقه پنج شنبه ۲۰ بهمن به سازمان آتش نشاني اطلاع داده شد. بلافاصله نخستين گروه امدادي خود را به محل حادثه رساندند. در اولين بررسي ها ها مشخص شد، محل حادثه يک ساختمان ۵ طبقه با ۱۰ واحد مسکوني بود که ناگهان نيمي از آن به داخل گودال مجاور اين ساختمان که براي احداث بناي جديد، گودبرداري شده بود فرو ريخته بود.


آتش نشانان درهمان لحظات اوليه تعدادي از ساکنان ساختمان را که به هنگام ترک محل در آسانسور محبوس شده بودند خارج و پس از اطمينان ازعدم حضورديگر افراد در نيمه غربي ساختمان، شروع به آواربرداري در نيمه شرقي آن کردند. پس از ساعتها آوار برداري در شرايط بسيار خطرناک، سرانجام در ساعت ۲۲ شب اولين جنازه مربوط به مرد ۶۰ ساله بنام محمد بود از زيرآوار بيرون کشيده شد و همچنين در ساعت ۲۲:۳۰ دقيقه جنازه زن ۶۰ ساله اي به نام ربابه در ميان آوار ساختمان پيدا و بيرون آورده شد.

آتش نشاني هشدار داده بود

اميرمهدياني مدير منطقه ۳ عمليات سازمان آتش نشاني تهران - در اين باره گفت: آتش نشانان ايستگاه ۱۹ در تاريخ پنجم بهمن امسال به اين محل اعزام شده و تذکرات ودستورات ايمني کامل را به مهندسين ناظرو مسئولين گودبرداري ارائه داده بودند.هم چنين برغير اصولي بودن آن تاکيد کرده بودند که متاسفانه ترتيب اثري داده نشده بود.


وي علت اين حادثه را گودبرداري وشمع بندي غير اصولي در زمين مجاور اين ساختمان ۵ طبقه ذکر کرد و افزود: در اين حادثه خسارات سنگين مالي نيز به ساختمان و هم چنين اموال ساکنان آن وارد شده است.


وي هم چنين از مالکان و مهندسين ناظر خواست که در هنگام گودبرداري دقت لازم را به عمل آورند و تمهيدات ايمني لازم را بکارگيرند تا ازوقوع اينگونه حوادث و ريزش آوار ساختمان هاي جانبي و بروز خسارت هاي مالي و جاني به شهروندان جلوگيري شود.

دستور بازداشت ۳ نفردر رابطه با اين حادثه

پس از وقوع اين حادثه پرونده اي قضايي با شکايت ساکنان ساختمان و اولياي دم در دادسراي تهران تشکيل شد. در ادامه بازپرس پرونده مالک ، پيمانکار و مهندس ناظر ساختمان در حال ساخت را براي توضيح به دادسرا احضار کرد. اما آنها از حضور در دادسرا خودداري کردند که قاضي براي آنها دستور جلب صادر کرد. هم اکنون ماموران تحقيقات براي دستگيري سه متهم اين پرونده را آغاز کرده اند.

براي اسکان با مشکل روبرو هستيم

يکي از ساکنان ساختمان نيز در گفتگو با خبرنگار ما گفت: پس از ريزش ساختمان خود را به آسانسور رسانديم تا از ساختمان خارج شويم. اما آسانسور در ميان راه گير کرد. ديگر اميدي به زنده ماندن نداشتيم. با سروصدا درخواست کمک کرديم که بعد از چند دقيقه آتش نشانان ما را نجات دادند.


وي ادامه داد: بعد از اين حادثه با کمک شهرداري براي يک هفته در هتل اسکان داده شديم اما امروز يه هفته به پايان مي رسد و دوباره با مشکل روبرو خواهيم بود. عليه مقصران اين حادثه شکايتي را مطرح کرديم اما آنها فراري هستند. آنها با سهل انگاري خود باعث مرگ دو نفر و بي خانماني ۱۰ خانواده شد.


سريال ريزش ساختمان ها همچنان در تهران تکرار مي شود و قرباني مي گيرد. بعد از هر حادثه تا مدتي مسوولان مربوطه در اين باره اظهار نظر مي کنند اما خيلي زود همه چيز فراموش مي شود. به نظر مي رسد در اين زمينه بايد نظارت ها بيشتر شود و تنها به تذکر به سهل انگاران اکتفا نکرد.

 

 


1390/11/27

سه شنبه 25 تير 1398