English     فارسی
نقش ناظر و مجري در کاربرد مصالح استاندارد

«صما» گزارش مي‌دهد:

هشدار به ناظران و مجريان درباره مصرف مصالح غيراستاندارد/ ناظران در دوراهي قانون و خواسته پيمانکاران

طي روزهاي گذشته، خبري در رابطه با ساخت ميلگرد از قوطي خالي نوشابه و آهن‌هاي فرسوده‌اي که از ساختمان‌هاي کلنگي بيرون کشيده شده، در استان فارس منتشر شد.

با اين حال به طور قطع موضوع به کارگيري از مصالح ساختماني غيرمقاوم و غيراستاندارد صرفا مربوط به فارس نيست و کارگاه هاي بسياري در سطح کشور وجود دارند که صاحبان آنها به خاطر منافع سودجويانه خود اين مصالح را به صورت غيراستاندارد تهيه و با قيمت‌هاي بسيار پايين وارد بازار مي‌کنند و جان مردم و بهره برداران را به بازي مي گيرند.

درمقابل سازندگان هم از روي ناآگاهي اقدام به کاربرد اين مصالح مي کنند و اين در حالي است که گويا نظارت هاي انجام شده هم در اين زمينه چندان اثربخش نبوده است.

بر اين اساس، طبق بررسي‌هاي به عمل آمده، جاي تاسف است که بگوييم علت خرابي و ريزش بسياري از خانه‌هاي تازه ساز و يا در حال ساخت، استفاده از مصالح ساختماني غيراستاندارد در ساخت و ساز‌ها است که بيشترين شکايت‌ها و تشکيل پرونده قضايي هم در همين رابطه است.

سودجويي و ناآگاهي، عامل استفاده از مصالح بي کيفيت

در همين راستا نايب رئيس کانون سراسري انبوه سازان ايران معتقد است: در تمام مناطق کشور وجود مصالح و اجناس ساختماني فاقد کيفيت، امري بديهي است که عاملان آن به دليل نگاه سودجويانه و يا از روي ناآگاهي اقدام به اين کار مي کنند.

احمدرضا جوکار در گفت و گو با «صما» افزود: متاسفانه در مواردي افراد از روي ناآگاهي اقدام به اين کار مي کنند و با به کارگيري اجناس بي کيفيت در ساخت و سازها متوجه اين موضوع نيستند که اين اقدام آنها چه پيامدي را به همراه دارد. چون براي تمام اين مصالح هزينه صرف مي شود و درنهايت با يک مابه التفاوت جزئي و اندک، مي توانيم به صورت مثمر ثمرتري از سرمايه اي که صرف مي کنيم، استفاده کنيم يا اينکه به دليل غفلت از کيفيت و مقاومت مصالح، ساختماني که مي سازيم، به درد نخورد.

دبير انجمن صنفي انبوه سازان فارس تاکيد کرد: البته کساني که به عنوان سازندگان حرفه اي در بخش ساخت و ساز فعالند، متوجه اين مهم هستند که درنهايت استفاده يا عدم استفاده از مصالح استاندارد، درنهايت تفاوت خاصي براي آنها نخواهد داشت.

وي ادامه داد: علاوه بر اين، با توجه به اينکه مصالح به کاررفته در بخش سازه و ساختمان سازي، با جان و زندگي مردم سروکار دارد، نه تنها از لحاظ اقتصادي بلکه از نظر اخلاقي نيز درست نيست که اين مصالح در ساخت و سازها استفاده شود.

جوکار همچنين با بيان اينکه بخشي از اين مصالح ساختماني غيراستاندارد وارداتي است تصريح کرد: جاي تعجب است که در برخي موارد، گمرک يا سازمان استاندارد درصورت وجود کوچکترين مسائل، چند ماه يا حتي چند سال اجازه وارد کردن کالايي را به دليل نداشتن استاندارد نمي دهند، اما در برخي موارد هم مصالحي وارد کشور مي شوند که از استانداردهاي لازم برخوردار نيستند.

الزام به حضور سازندگان شناسنامه دار

عضو هيات رئيسه کانون سراسري انبوه سازان در ادامه با انتقاد شديد از توليد ميلگردهاي ساختماني با استفاده از قوطي هاي نوشابه عنوان کرد: هرچند حجم ميلگرد توليد شده از اين قوطي ها نمي تواند زياد باشد، اما به هر حال هرچند هم حجم آن کم باشد و فرضا در يک ساختمان استفاده شود، درنهايت با جان ده ها نفر از ساکنان آن بازي مي‌کند و تبعات آن جبران ناپذير است.

جوکار درخصوص راهکار پيشنهادي براي حل اين معضل بيان کرد: بدون شک بايد سازوکار نظارتي و همچنين حضور سازندگان حرفه اي را در بخش ساخت وسازها قويتر کنيم. البته متاسفانه ما هر موقع از سازنده حرفه اي حرف مي زنيم، تصور مي شود که افرادي به عنوان مجريان ذي صلاح بايد در بخش ساخت وساز حضور داشته باشند و هزينه اي دريافت کنند؛ اما بحث ما اين است که سازندگان بايد شناسنامه دار باشند.

وي با بيان اينکه حضور سازندگان شناسنامه دار در قانون هم ديده شده، اما اجراي آنها مغفول مانده است، افزود: طبق قانون سرمايه گذاران و سازندگان حتما بايد داراي شناسنامه باشند.

کوتاهي ناظران در پي مقاومت پيمانکاران

بر اساس اين گزارش، يکي ديگر از عواملي که در رابطه با استفاده از مصالح غيراستاندارد در ساخت و سازها مطرح مي شود، مربوط به نظارت مهندسان ناظر است. به گفته مسئولان ذيربط، در برخي موارد تخلف مهندسان ناظر ساختماني سبب شده تا ساختمان هايي غيرمقاوم ساخته شود. به گونه اي که برخي از ناظران اقدام به مهرفروشي کرده و مهر خود را در اختيار پيمانکاران مي‌گذارند و يا بدون انجام آزمايش، تاييديه‌ها را مهر مي‌کنند.

البته اين در حالي است که از سوي ديگر، اگر يک مهندس ناظر در امر نظارت خود سختگيري و يا با کاربرد مصالح غيراستاندارد برخورد کند و خواستار تخريب يا اصلاح سازه شود، شايد ديگر پيمانکاري حاضر نباشد، نظارت ساختمان خود را به وي بدهد و اين گونه است که راه مصالح غيراستاندارد به ساخت و ساز‌ها باز مي‌شود.

رد و بدل شدن پول، در حاشيه يا اصل؟

با اين همه نايب رئيس کانون سراسري انبوه سازان ايران در اين رابطه با ابراز تاسف از اينکه سيستم کارهاي فني بيشتر به يک کار تجارتي تبديل شده است، معتقد است: اينکه هزينه ها بايد پرداخت شود، يک امر طبيعي است اما مسئله اين است که تعهدات و نگراني‌ها فقط به رد و بدل شدن پول تبديل نشود و بين اصل و فرع تمايز قايل شويم.

جوکار همچنين بيان کرد: متاسفانه در حال حاضر روش هاي فعلي ديگر جوابگوي ساخت و ساز در بخش هاي اجرا و کنترل نيست و اين روش ها نيازمند تغييراتي در قوانين است تا کاستي هاي فعلي برطرف شود.

وي در عين حال يادآور شد: در قانون نظام مهندسي مصوب سال 74، بخشي از اين قانون مربوط به سازمان‌هاي نظام مهندسي بود و اين قانون در زمان خود براي ساماندهي موضوعات مفيد و خوب بوده، اما در حال حاضر براي جوابگويي به شرايط موجود نيازمند تغييراتي است.

نقش ناظر و مجري در کاربرد مصالح استاندارد

اما عضو شوراي مرکزي سازمان نظام مهندسي ساختمان با اشاره به وجود مصالح ساختماني غيراستاندارد در بازار ازجمله آهن آلات ساختماني، درباره نقش مهندسان ناظر و مجري در اين زمينه معتقد است: با توجه به گزارشات واصله درباره وجود اين مصالح در بازار، تمامي ناظرين و مجريان حقيقي و حقوقي عضو سازمان بايد قبل از خريد و مصرف اين گونه مصالح نسبت به استاندارد بودن آن اطمينان لازم را حاصل و از مصرف مصالح فاقد استاندارد و نامرغوب جداً خودداري کنند.

به گفته حسن مجتبي زاده به کارگيري مصالح استاندارد در ساختمان‌سازي و احداث سازه‌هاي استاندارد يکي از مهمترين مباحث در زمينه مديريت بحران و جلوگيري از حوادث ناگواراست. بنابراين استانداردسازي مصالح ساختماني يک ضرورت و الزام قانوني است و توليدکنندگان، توزيع کنندگان و سازندگان بايد به کيفيت مصالح توجه کنند.

وي افزود: سازمان نظام مهندسي ساختمان، طبق ماده 34 قانون نظام مهندسي،مهندسان و شرکت هاي مجري و سازندگان را ملزم به استفاده از مصالح ساختماني استاندارد کرده و مسئوليت کنترل استفاده از مصالح ساختماني استاندارد را بهمهندس ناظر تکليفکرده است.

مجتبي زاده تاکيد کرد: بر اين اساس ناظر موظف است در گزارشات مرحله اي خود اين موضوع را منعکس کند و اين مسئله از اهميت بسيار بالايي برخوردار است. چراکه به عنوان يکي از ارکان صدور شناسنامه فني ملکي ساختمان تعبير مي شود و از سويي در بالا بردن کيفيت ساخت و ساز نقش بسزايي دارد.

وي با تاکيد بر اينکه مطالبه‌گري در زمينه استفاده از مصالح ساختماني بايد در جامعه افزايش يابد، افزود: کليه دستگاه‌هاي اجرايي مکلفند در اجراي پروژه‌هاي فني و عمراني خود ضوابط، مقررات و معيارهاي فني و استانداردهاي ملي را رعايت کنند. خريد هرگونه کالا و خدمات مشمول استاندارد اجباري فاقد علامت استاندارد ملي ايران توسط دستگاه‌هاي اجرايي موضوع اين ماده ممنوع است.

اين مسئول با اشاره به نقش مهم استفاده از مصالح استاندارد و رعايت مباحث استانداردسازي در توليد مصالح ساختماني براي ارتقاي سطح ايمني ساخت و سازها گفت: البته مهندسان ناظر هم در اين زمينه رسالت خطيري بر عهده دارند.

 


1396/7/18

پنجشنبه 02 فروردين 1397

 

 

انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.

 


حرکت با موس قابل توقف و کليک بر عناوين موجب مشاهده مشروح مطلب است


نگاهي لطيف و رندانه به برخي از رخدادهاي حوزه ساختمان با عنوان «ترين‌هاي صنعت ...دستور ابلاغ به کليه شهرداري‌ها و ساير مراجع صدور پروانه و کنترل ...مسکن يک بخش فرابخشي است و در اين حوزه بايد استانداردها به روز رساني ...وزارت راه و شهرسازي در تلاش است ساختار موجود سازمان مهندسي ساختمان کشور را به نفع جامعه و مهندسي اصلاح کند و صدور دو ابلاغيه اخير آخوندي نيز در اين ...تفکيک نظارت از بازرسي نه تنها مسئوليت هاي حين ساخت شفاف مي شود، بلکه مي توان پيش بيني کرد مهندسان بيشتري تا دوبرابر وضع کنوني به کار گمارده ...قانون، منافع مردم و طرح تفصيلي اهميت ...هنوز براي واگذاري امر بازرسي و کنترل به شهرداري زود ...نمايندگان با 152 رأي مخالف استيضاح،‌ به ادامه فعاليت عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي در دولت دوازدهم رأي مثبت ...به عنوان بالاترين مسئول وزارت راه از مردم عذرخواهي مي ...استيضاح اختياري قانوني است که قانون اساسي به نمايندگان مجلس داده است و با ١٠ امضا رسميت مي‌يابد. اين اختيار و حق قانوني، تشکيک‌پذير نيست؛ ...متأسفانه ساخت‌وسازهاي ما در بحث مجري ذي‌صلاح جدي گرفته نمي‌شود و اين مبحث داراي ضعف قوانين گسترده ...کميسيون ماده 100 شهرداري‌ها موفق عمل ...غفلت از مقررات ملي در صدور پايان کار ساختمان ...سازمان‌هاي نظام مهندسي به مسئوليت اصلي خود که اعتلاي مهندسي و تنسيق امور مهندسان است بپردازند و از توزيع کار دست ...بازرس توسط شهرداري و ناظر توسط مالک انتخاب ...سرپرست معاونت امور حقوقي دولت طي نامه اي ۴ بندي، به وزير راه و شهرسازي، تکليف محدوده اختيار و تکليف شهرداري ها در موضوع کنترل ساختمان را تعيين ...استاندارد بودن ساختمان‌ در فرهنگ خريداران ايراني جايگاهي ...نظام‌مهندسي به يک سازمان مالي بزرگ تبديل ...بحث عدم تعارض منافع مقدمه اي بر رعايت ايمن سازي ساختمان‌ها ...اجراي اين مبحث تحت تاثير تلقي هزينه‌اي از آن به فراموشي سپرده شده ...خارج کردن کارمندان وزارتخانه‌هاي مختلف از چرخه ساخت‌وساز، ظلم به کارمندان و فعاليت حرفه‌اي آنها ...منع به کارگيري افراد دو يا چندشغله در سازمان هاي نظام مهندسي تا چه حد در کاهش فساد و رانت هاي احتمالي در بخش مهندسي موثر ...مجمع مي‌تواند تا 20درصد هم از حق‌الزحمه مهندسان ناظر برداشت ...حامد مظاهريان، معاون وزير راه و شهرسازي با نموداري به موضوع موفقيت ها و عدم موفقيت هاي پس از انقلاب اسلامي در زمينه شاخصه هاي فرهنگي پرداخته ...لغو کسر ۵ درصد از حق الزحمه مهندسان ناظر توسط سازمان‌هاي نظام مهندسي ساختمان،‌درخواست ۵ ساله مهندسان ...کسر 5درصد از دستمزد مهندسان براي ارائه خدماتي نظير آموزش، رويکرد صحيحي ...شهرداران يزد، اردبيل و اروميه با اشاره به ضروت توجه به موضوع احياي بافت‌هاي فرسوده، بر ضرورت همراهي مردم و مسئولان جهت احياي اين بافت‌ها و تحقق مناسب ...امروز لزوم اصلاحات در ساختار نظام مهندسي ساختمان ديگر برکسي پوشيده ...چنانچه اولين بار است که مديريت يک سازمان را بر عهده گرفته‌ايد به اين نکته توجه کنيد که فرصت مديريت محدود است و تا مي‌توانيد خدمتگزاري ...گواهينامه واکنش در برابر آتش براي نماي ...
ترديد و پيروزي
ترديدها به ما خيانت مي كنند، ما را از تلاش به دور مي سازند و از پيروزي هايي كه به احتمال زياد نصيب ما خواهد شد محروم مي سازند
((ويليام شكسپير))
آمار: بازدید این صفحه: 12854 مرتبه نمایش این صفحه: 13863 مرتبه