English     فارسی
مراقب کلاهبرداري در اينترنت باشيم!

مرجع : خبرگزاري ايسنا Twitter instagram Google+ Email Telegram Share ايتنا- مجرمان فضاي مجازي به راحتي و با کمترين هزينه و اضطراب، مي توانند بيشترين خسارت را به بار آورده و در عين حال ناشناخته باقي بمانند. مراقب کلاهبرداري در اينترنت باشيم!


در فضاي مجازي شاهد حوادث زيادي براي شهروندان و شرکت‌هاي خصوصي هستيم. کلاهبرداري‌ و اخاذي‌ و جعل‌هايي که به دليل خاصيت‌هاي شبکه ارتباطات و نبود فاصله‌هاي زماني و مکاني مي‌تواند به سرعت در کشور گسترش يابد، اما براي جلوگيري از توسعه کلاهبرداري در شبکه، چه مي‌توان کرد؟

  به گزارش ايتنا از ايسنا، پرداختن به جرايم فضاي سايبري، در حوزه حقوق کيفري ماهوي و چه در قلمرو حقوق کيفري شکلي و چه از لحاظ شيوه هاي پيشگيري از اين جرايم، از اهميت ويژه اي برخوردار است، به همين دليل جرايم فضاي مجازي را بايد دغدغه اصلي نظام هاي حقوق کيفري در سال هاي پيش رو دانست.

در اين راستا چندي پيش مشخص شد که مرکز ملي فضاي مجازي کشور طرح نظام ملي پيشگيري و مقابله با حوادث در فضاي مجازي را براي تصويب نهايي به شوراي عالي فضاي مجازي ارائه کرده است. در اين سند وظايف تمامي دستگاه‌ها و مراکز تقسيم‌بندي و حوادث در آن دسته‌بندي شده و براي هر حادثه، مسئول، نحوه هماهنگي، محوريت اجرا و مراحل همکاري تعيين شده است.

نظام پيشگيري حوادث در فضاي مجازي به بررسي و پيش‌بيني جرايم، کلاهبرداري‌ها و حوادثي که باعث اختلال در فعاليت فضاي مجازي مي‌شود و نيز حملات و آسيب‌هاي سيستمي که کارکردهاي شبکه‌هاي ارتباطي و سامانه‌هاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري را دچار اختلال مي‌کند مي‌پردازد، مواد اين نظام هم اکنون در شوراي عالي فضاي مجازي در حال بررسي از سوي اعضا قرار دارد و روند نظام پيشگيري حوادث در فضاي مجازي توسط شوراي عالي به مرکز ملي فضاي مجازي واگذار شده بود.

در اين نظام براي جلوگيري از توسعه کلاهبرداري، طرح برخورد با حوادثي که در فضاي مجازي اتفاق مي‌افتد ديده شده که يکي از مصاديق آن مي‌تواند اخاذي باشد و به گفته مسوولان شوراي عالي فضاي مجازي، براي اين حوادث تقسيم کارانجام شد تا مشخص شود چه کسي مسوول هر نوع حادثه‌اي در سطح ملي است.

فيروزآبادي همچنين با بيان اينکه به دليل خاصيت‌هايي که در شبکه وجود دارد فاصله‌هاي زماني و مکاني از بين مي‌رود، يک کلاهبرداري مي‌تواند به سرعت در کشور گسترش يابد، افزود: اکنون اگر اخاذي از شهروندان، چه شخصيت‌هاي حقيقي و چه شرکت‌هاي حقوقي بخش خصوصي، اتفاق بيفتد، اين کار برعهده نيروي انتظامي است که با آن برخورد کند.

ابولحسن فيروزآبادي - دبير شوراي عالي فضاي مجازي - درباره طرح نظام پيشگيري و مقابله با حوادث فضاي مجازي اظهار کرده بود: در فضاي مجازي شاهد حوادث زيادي براي شهروندان و شرکت‌ها از جمله کلاهبرداري‌ها و اخاذي‌ها هستيم که بايد متوليان آن شناسايي شده تا اين‌گونه موارد توسعه پيدا نکند. براي جلوگيري از توسعه اين کلاهبرداري‌ها در شبکه، طرحي وجود دارد که اميدواريم در شوراي عالي به بحث گذاشته شده و تصويب شود.با اين طرح قصد داريم مديريت حوادث را در برنامه داشته باشيم. نظامي که بايد در سازمان‌ها براي مقابله وجود داشته باشد، اصولي که شرکت‌ها بايد رعايت کنند و اينکه چه شرکت‌هايي صلاحيت اين کار را دارند، در اين طرح بررسي مي‌شود.

اين طرح هر نوع حادثه‌اي که باعث اختلال در فعاليت در اين فضا مي‌شود که ناشي از حمله‌ها، آسيب‌هاي سيستم‌هاست و موجب شده کارکرد شبکه‌هاي ICT و سامانه‌هاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري دچار اختلال شود، را شامل مي‌شود. برخي از اين حوادث هم منجر به جرم مي‌شود.

در اين نظام پيش از جرايم ديده شده است، چرا که ممکن است برخي از حوادث منجر به جرم شود؛ به همين دليل مباحث فني و نحوه مقابله سازمان‌ها با آن ديده شده تا در صورتي که شرکت و يا شهروندان دچار حادثه شوند، تکليفشان مشخص باشد و بدانند بايد به کجا مراجعه کنند.

به گفته مسوولان هر نوع جرم، کلاهبرداري و حادثه‌اي که باعث اختلال در فعاليت فضاي مجازي مي‌شود و نيز حملات و آسيب‌هاي سيستمي که کارکردهاي شبکه‌هاي ارتباطي و سامانه‌هاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري را دچار اختلال مي‌کند، در اين نظام آمده و براي رسيدگي به آن پيش‌بيني‌هايي صورت گرفته است.

نظام ملي پيشگيري و مقابله با حوادث فضاي مجازي اخيرا در جلسه شوراي عالي فضاي مجازي به رياست حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني رييس جمهور، بررسي و  مقرر شد ضمن دسته‌بندي حوادث فضاي مجازي، از تمامي ظرفيت‌هاي ملي در راستاي پيشگيري و مقابله با اين حوادث استفاده و اين ظرفيت ها با بهره‌گيري از توان‌ بخش خصوصي و غيردولتي به صورت حداکثري ، تقويت شوند


1396/7/18

پنجشنبه 02 فروردين 1397

 

 

انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.

 


حرکت با موس قابل توقف و کليک بر عناوين موجب مشاهده مشروح مطلب است


نگاهي لطيف و رندانه به برخي از رخدادهاي حوزه ساختمان با عنوان «ترين‌هاي صنعت ...دستور ابلاغ به کليه شهرداري‌ها و ساير مراجع صدور پروانه و کنترل ...مسکن يک بخش فرابخشي است و در اين حوزه بايد استانداردها به روز رساني ...وزارت راه و شهرسازي در تلاش است ساختار موجود سازمان مهندسي ساختمان کشور را به نفع جامعه و مهندسي اصلاح کند و صدور دو ابلاغيه اخير آخوندي نيز در اين ...تفکيک نظارت از بازرسي نه تنها مسئوليت هاي حين ساخت شفاف مي شود، بلکه مي توان پيش بيني کرد مهندسان بيشتري تا دوبرابر وضع کنوني به کار گمارده ...قانون، منافع مردم و طرح تفصيلي اهميت ...هنوز براي واگذاري امر بازرسي و کنترل به شهرداري زود ...نمايندگان با 152 رأي مخالف استيضاح،‌ به ادامه فعاليت عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي در دولت دوازدهم رأي مثبت ...به عنوان بالاترين مسئول وزارت راه از مردم عذرخواهي مي ...استيضاح اختياري قانوني است که قانون اساسي به نمايندگان مجلس داده است و با ١٠ امضا رسميت مي‌يابد. اين اختيار و حق قانوني، تشکيک‌پذير نيست؛ ...متأسفانه ساخت‌وسازهاي ما در بحث مجري ذي‌صلاح جدي گرفته نمي‌شود و اين مبحث داراي ضعف قوانين گسترده ...کميسيون ماده 100 شهرداري‌ها موفق عمل ...غفلت از مقررات ملي در صدور پايان کار ساختمان ...سازمان‌هاي نظام مهندسي به مسئوليت اصلي خود که اعتلاي مهندسي و تنسيق امور مهندسان است بپردازند و از توزيع کار دست ...بازرس توسط شهرداري و ناظر توسط مالک انتخاب ...سرپرست معاونت امور حقوقي دولت طي نامه اي ۴ بندي، به وزير راه و شهرسازي، تکليف محدوده اختيار و تکليف شهرداري ها در موضوع کنترل ساختمان را تعيين ...استاندارد بودن ساختمان‌ در فرهنگ خريداران ايراني جايگاهي ...نظام‌مهندسي به يک سازمان مالي بزرگ تبديل ...بحث عدم تعارض منافع مقدمه اي بر رعايت ايمن سازي ساختمان‌ها ...اجراي اين مبحث تحت تاثير تلقي هزينه‌اي از آن به فراموشي سپرده شده ...خارج کردن کارمندان وزارتخانه‌هاي مختلف از چرخه ساخت‌وساز، ظلم به کارمندان و فعاليت حرفه‌اي آنها ...منع به کارگيري افراد دو يا چندشغله در سازمان هاي نظام مهندسي تا چه حد در کاهش فساد و رانت هاي احتمالي در بخش مهندسي موثر ...مجمع مي‌تواند تا 20درصد هم از حق‌الزحمه مهندسان ناظر برداشت ...حامد مظاهريان، معاون وزير راه و شهرسازي با نموداري به موضوع موفقيت ها و عدم موفقيت هاي پس از انقلاب اسلامي در زمينه شاخصه هاي فرهنگي پرداخته ...لغو کسر ۵ درصد از حق الزحمه مهندسان ناظر توسط سازمان‌هاي نظام مهندسي ساختمان،‌درخواست ۵ ساله مهندسان ...کسر 5درصد از دستمزد مهندسان براي ارائه خدماتي نظير آموزش، رويکرد صحيحي ...شهرداران يزد، اردبيل و اروميه با اشاره به ضروت توجه به موضوع احياي بافت‌هاي فرسوده، بر ضرورت همراهي مردم و مسئولان جهت احياي اين بافت‌ها و تحقق مناسب ...امروز لزوم اصلاحات در ساختار نظام مهندسي ساختمان ديگر برکسي پوشيده ...چنانچه اولين بار است که مديريت يک سازمان را بر عهده گرفته‌ايد به اين نکته توجه کنيد که فرصت مديريت محدود است و تا مي‌توانيد خدمتگزاري ...گواهينامه واکنش در برابر آتش براي نماي ...
ترديد و پيروزي
ترديدها به ما خيانت مي كنند، ما را از تلاش به دور مي سازند و از پيروزي هايي كه به احتمال زياد نصيب ما خواهد شد محروم مي سازند
((ويليام شكسپير))
آمار: بازدید این صفحه: 12854 مرتبه نمایش این صفحه: 13863 مرتبه