جمعه 27 مهر 1397
   English     فارسی
روابط حاکم بر عوامل اجراي کار

مديرکل دفتر مقررات ملي و کنترل ساختمان:

آيين‌نامه کنترل ساختمان تنها گزينه ساماندهي ساخت‌و ساز/ شهرداري‌ها ملزم به بازرسي از ساخت‌و ساز‌ها هستند

مديرکل دفتر مقررات ملي و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازي گفت: تنها گزينه براي رعايت مقررات ملي ساختمان در کشور اجراي آيين نامه کنترل ساختمان است که ارکان ساخت و ساز را ساماندهي مي کند. آيين‌نامه کنترل ساختمان تنها گزينه ساماندهي ساخت‌و ساز/ شهرداري‌ها ملزم به بازرسي از ساخت‌و ساز‌ها هستند

حامد ماني‌فر در جلسه نشست مديران مسکن و ساختمان اداره‌هاي کل راه و شهرسازي منطقه سه کشور در بيرجند افزود: يکي از مهمترين مشکلات حال حاضر در صنعت ساخت و ساز روابط حاکم بر عوامل اجراي کار است.

ماني‌فر ادامه داد: روابط بين ناظران، مالکان، شهرداري‌ها، سازمان نظام مهندسي و ساير دست اندرکاران ساخت و ساز نشانگر يکي از مشکلات عيب دار در حوزه ساخت و ساز بود که شناسايي شد و قرار است اين عيب برطرف و به سمت و سوي مناسب‌تري حرکت کنيم.

وي گفت: آيين نامه کنترل ساختمان که امسال تصويب شد بدون نقص نخواهد بود اما در واقع براي رفع مشکلات چرخه ساخت و ساز اين آيين نامه تنها گزينه‌اي است که تهيه و ارايه شده و گزينه دومي از سوي هيچ نهاد ديگري براي اصلاح معضلات شناخته شده معرفي نشده است.

به گزارش خبرگزاري ماني‌فر اظهار کرد: اين آيين نامه در نهايت تلاش مي‌کند ارکان ساخت و ساز را تعريف کرده و در يک سامان مناسب قرار دهد چراکه تاکيد مي‌کند ساختمان بايد داراي پيمانکار و سيستم بازرسي باشد.

وي با بيان اينکه در شرايط کنوني هيچ متولي در حوزه ساخت و ساز خود را مسئول و مقصر تخريب‌ها و اشکالات فني ساختمان نمي‌داند، افزود: بر‌اساس آيين نامه ياد شده هر ساختماني بايد داراي پيمانکار، ناظر، طراح و نظام بازرسي باشد تا کيفيت کار را تضمين کنند.

مديرکل دفتر مقررات ملي و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازي گفت: در اين آيين‌نامه نظام بازرسي ساختمان بر عهده شهرداري گذاشته شده، پيمانکار نيز بايد به مالک سلامت ساختمان را تضمين کند.

ماني‌فر بيان کرد: بيش از ۸۰ درصد مقررات ملي ساختمان در مباحث مربوط به بتن، فولاد و تاسيسات رعايت مي‌شود اما در برخي مباحث از جمله ايمني در برابر آتش سوزي و نگهداري ساختمان هنوز شاهد بي دقتي و کم توجهي هستيم که نيازمند توجه بيشتر متوليان ساخت و ساز است.

وي عنوان کرد: زمين لرزه بزرگ کرمانشاه نشان داد که در اجراي بسياري از مباحث ۲۲ گانه اين مقررات هنوز دچار مشکل هستيم و در اجراي بسياري از مباحث ساختمان حتي در مقدمه آن مانده‌ايم.

وي با بيان اينکه مسائل و مشکلات زيادي در حوزه‌هاي مختلف ساخت و ساز وجود دارد، يادآور شد: وجود مشکلاتي از جمله موضوعات انساني، قوانين و مقررات، نگهداري از محصول نهايي و ... غيرقابل انکار است.

اين مسئول اضافه کرد: بايد بپذيريم هيچ کدام از مشکلات از آسمان نازل نشده بلکه توسط خودمان ايجاد شده است، نحوه نگاه ما به موضوعات مختلف از اهميت زيادي برخوردار است و ما مامور به حل اين مشکلات هستيم.

مديرکل دفتر مقررات ملي و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازي با اشاره به اينکه مقاومت هاي بسياري هنگام تغيير يک مسئله مي شود، افزود: وقتي آهنگي براي تغيير نواخته مي‌شود تلاش داريم صداي اين آهنگ را بخوابانيم و به وضع موجود رضايت مي دهيم در حاليکه در مجموع راضي نيستيم.

ماني‌فر گفت: زلزله هاي اخيري که طي ماه‌هاي گذشته تا امروز در کشور اتفاق مي‌افتد موضوع جديدي نيست اما تجربيات هيچ‌وقت درس مهمي نشده تا از آن بهره‌برداري لازم داشته باشيم.

وي با بيان اينکه در حوزه مهندسي با افکار عمومي مواجه هستيم نه فردي، يادآور شد: بخش ساختمان را بايد با اخلاق اجتماعي جلو برد، اخلاق و رفتار اجتماعي داراي ضمانت است و بايستي در آن ضمانت باشد و ضمانت اجرايي آن قانون است.

وي ادامه داد: آن چيزي که ضامن صحت رفتار اجتماعي ماست ضوابط و مقررات با همه محدوديت ها و مشکلاتي است که بر آن حاکم است.

سومين نشست منطقه سه کشور دفتر مقررات ملي و کنترل ساختمان روز شنبه با حضور مديران مسکن و ساختمان و روساي ادارات نظام مهندسي و مقررات ملي ادارت کل راه و شهرسازي استان هاي منطقه سه کشور شامل استان‌هاي خراسان رضوي، شمالي، يزد، گلستان و سمنان در محل هتل سپهر بيرجند برگزار شد

 


1396/10/4

  • شايعاتي مبني بر اختلال ناظران مطرح شده که صحت ندارد و در مراجع قضايي تحت پيگيري است
  • گزارش مشروح پس از قطعي شدن به استحضار خواهد رسيد

    دزدي افکار= عقيم شدن فکر


    logo-samandehi