جمعه 27 مهر 1397
   English     فارسی
ضعف نظارت شهرداري ها، نظام مهندسي و فرهنگ سازي سه عامل موثر در مرگ خاموش

يک نماينده مجلس مطرح کرد:

سه عامل موثر در افزايش مرگ‌و مير‌هاي ناشي از گازگرفتگي/ انتقاد از نظارت نامناسب نظام مهندسي بر ايمني ساختمان

عضو کميسيون اجتماعي مجلس ضعف نظارت شهرداري ها، نظام مهندسي و فرهنگ سازي را سه عامل موثر در مرگ خاموش ۷۶۵۷ نفر از هموطنان در طي ۱۰ سال گذشته دانست سه عامل موثر در افزايش مرگ‌و مير‌هاي ناشي از گازگرفتگي/ انتقاد از نظارت نامناسب نظام مهندسي بر ايمني ساختمان

علي رستميان در واکنش به مرگ خاموش ۷ هزار و ۶۵۷ نفر از هموطنان طي ۱۰ سال اخير، گفت: متاسفانه بر اساس اظهارات مسئولان متولي، در ۱۰ سال گذشته هفت هزار و ۶۵۷ نفر بر اثر گازگرفتگي و مسموميت با گاز منواکسيد کربن جان خود را از دست داده اند.

نماينده مردم سلسله و دلفان در مجلس شوراي اسلامي، با بيان اينکه عوامل مختلفي در مرگ ناشي از گازگرفتگي نقش دارد، تصريح کرد: نظام مهندسي و شهرداري‌ها که پايان کار به ساختمان‌ها مي‌دهند در اين رابطه نقش مهمي دارند، زيرا در اغلب موارد ديده شده که در ساختمان‌ها لوله‌هاي گاز به صورت غيراصولي توسط افراد غيرکارشناس انجام شده و اين در حالي است که کارشناسان نظام مهندسي و شهرداري‌ها بايد قبل از ارائه پايان کار نظارت مناسبي را بر اين امر داشته و به چنين ساختمان‌هايي پايان کار ارائه نکنند.

وي افزود: متاسفانه بار‌ها ديده شده به دليل عدم نظارت دستگاه‌هاي مسئول لوله‌هاي گاز تنها در قسمتي از ساختمان تعبيه شده و اين اقدام به نوعي جنايت است. مي‌طلبد زماني که اين دستگاه‌ها مي‌خواهند پايان کار را ارائه کنند تمامي موارد از جمله لوله کشي گاز و لوله‌هاي بخاري را بررسي و سپس دستورالعمل ايمني براي دريافت مجور صادر کنند.

اين نماينده مردم در مجلس دهم با تاکيد بر اينکه شهرداري‌ها و نظام مهندسي بايد موظف شوند که قبل از ارائه پايان کار به ساختمان‌ها نظارت مناسبي را بر نکات ايمني ساختمان‌ها داشته باشند، به خانه ملت گفت: علاوه بر اين فرهنگ‌سازي از سوي رسانه‌ها بايد بيشتر شود و صدا و سيما با انجام رسالت واقعي خود که همانا توليد برنامه‌هاي مناسب است به سمت فرهنگ‌سازي مناسب گام بردارد.

رستميان ضعف نظارت شهرداري ها، سازمان نظام مهندسي کشور و فرهنگ سازي را سه عامل موثر در افزايش مرگ و مير‌هاي ناشي از گازگرفتگي دانست و تصريح کرد: بايد نظارت‌ها بر ساخت و ساز‌ها افزايش و توجه به رعايت اصولي ايمني مورد توجه قرار گيرد تا بر اثر بي احتياطي و سهل انگاري برخي جان و سلامت هموطنان در معرض تهديد قرار نگيرد.

 

منبع: پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي

 


1396/10/10

  • شايعاتي مبني بر اختلال ناظران مطرح شده که صحت ندارد و در مراجع قضايي تحت پيگيري است
  • گزارش مشروح پس از قطعي شدن به استحضار خواهد رسيد

    دزدي افکار= عقيم شدن فکر


    logo-samandehi