جمعه 27 مهر 1397
   English     فارسی
تشريح 3 نکته مهم در آيين‌نامه جديد

وزير راه و شهرسازي اعلام کرد:

بررسي آيين‌نامه کنترل ساختمان در کميسيون زيربنايي دولت به پايان رسيد/ تشريح 3 نکته مهم در آيين‌نامه جديد

وزير راه و شهرسازي در تشريح نکات اصلي آيين نامه کنترل ساختمان جديد اعلام کرد: انتخاب مهندس ساختمان توسط مالک، توجه به حقوق مهندس و الزامي شدن بيمه ساختمان توسط مهندس از نکات اصلي اين آيين نامه جديد به شمار مي روند. بررسي آيين‌نامه کنترل ساختمان در کميسيون زيربنايي دولت به پايان رسيد/ تشريح 3 نکته مهم در آيين‌نامه جديد

عباس آخوندي با حضور در برنامه تيتر امشب شبکه خبر در تشريح چگونگي اجراي برنامه‌هاي بازآفريني در سطح کشور اظهارداشت: مباحث مربوط به حوزه مسکن طي ۳۰سال گذشته همواره در امروزه ما بايد زندگي را بار ديگر به بافت مياني شهرها بازگردانده و بافت تاريخي و فرهنگي آن را دريابيم، اين مناطق داراي امتيازات فراواني نسبت به يک بيابان براي اجراي پروژه‌هاي مسکني هستند که جريان داشتن زندگي، وجود جمعيت و برخورداري آن‌ها از تمامي امکانات زيربنايي از جمله آن به شمار مي‌رود.

وزير راه و شهرسازي تأکيد کرد:حاشيه شهر و يا شهرهاي جديد برنامه‌ريزي و اجرا شده و در عين حال بافت مرکزي شهرها با تمامي ارزش‌هاي فرهنگي، اقتصادي و تاريخي مورد فراموشي قرار گرفته است.

آخوندي با اشاره به اجراي طرح مسکن مهر در حاشيه شهر نيز بيان کرد: ما امروزه بايد زندگي را بار ديگر به اين مناطق بازگردانده و بافت تاريخي و فرهنگي آن را دريابيم، اين مناطق همچنين داراي امتيازات فراواني نسبت به يک بيابان براي اجراي پروژه‌هاي مسکني است که جريان داشتن زندگي، وجود جمعيت و برخورداري آن‌ها از تمامي امکانات زيربنايي از جمله آن به شمار مي‌رود.

وزير راه و شهرسازي با طرح اين پرسش که به واقع چگونه مي‌توانيم زندگي را به مناطقي که بيش از ۳۰ سال به آن‌ها بي‌مهري شده است بازگردانيم گفت: خوشبختانه برخي از اين مناطق در تعدادي از شهرهاي کشور همچنان زنده و مورد توجه ساکنين قرار دارند اما تعداد بسيار زياد ديگر به دليل فرسودگي شديد تخليه و گرفتار مشکلات فراوان شده‌اند.

وي ارتقاي کيفيت زندگي و منزلت اجتماعي در اين مناطق را اصلي‌ترين هدف وزارت راه و شهرسازي در برنامه ملي بازآفريني در نواحي ناکارآمد اعلام کرد و افزود: به عنوان مثال محله سيروس در مرکز شهر تهران واقع شده و بسياري از محلات تاريخي ديگر و بازار تهران نيز در اطراف آن قرار دارند که متأسفانه به دليل گسترش شهر در نواحي پيراموني و بي‌توجهي به اين مناطق امروزه تبديل به بيغوله‌ شده و وضعيت بسيار نابهنجاري پيدا کرده‌اند.

به گفته اين مقام مسئول طي سنوات گذشته با هدف بازآفريني شهري شروع به ارائه تراکم‌هاي بالا در اين مناطق کردند که نه تنها آن را بهسازي نکرد بلکه موجب خفه شدن اين نواحي و در حقيقت کمک به روند فرسوده‌سازي آن نيز شد.

اين عضو کابينه دولت تدبير و اميد با تأکيد براينکه کيفيت زندگي در اين نواحي مهمترين مسئله براي ما در اين رويکرد جديد به شمار مي‌رود گفت: اواخر دهه ۸۰ پروژه اي در محله سيروس با زيربناي ۱۰ هزار متر مربع و تعداد ۲۱۴ واحد ساخته شد که قطعا نسبت به ساختمان‌هاي مخروبه اطراف بسيار بهتر و مقاوم در برابر زلزله خواهد بود، اين درحالي است که در پروژه جديد مسکوني محله سيروس قصد داريم با بهره‌گيري از رويکرد برنامه ملي بازآفريني در زميني به همان مساحت تعداد ۱۰۰ واحد را بنا کرده و تراکم را پايين بياوريم.

وي در ادامه ارتقاي کيفيت زندگي ساکنان را دليل اين تصميم دانست و افزود: در بحث معماري نيز تصميم گرفتيم تا با توجه به معماري ايراني براي هر واحد يک حياط اختصاصي و غير مشرف ايجاد کنيم.

آخوندي در ادامه سخنان خود ميزان جمعيت پذيري شهر تهران را ۱۰.۸ ميليون نفر و تعداد جمعيت آن را ۸.۷ ميليون نفر اعلام کرد و افزود: اين ارقام و وضعيت فعلي شهر، همه حاکي از بدون طراحي کار کردن و عدم استفاده از ظرفيت‌ها و امکانات خواهد بود که بايد مورد توجه قرار بگيرد.

عضو کابينه دولت دوازدهم در ادامه سخنان خود ضمن ابراز تأسف نسبت به اينکه علي رغم آنکه محله سيروس قلب تهران بوده ولي امروز دچار آشفتگي‌ها و مشکلات فراوان است گفت: ما در برنامه ملي بازآفريني قصد داريم تا ضمن اصلاح گذرها و معابر به بهسازي شبکه‌ها و تأسيسات زيربنايي و روبنايي (فضاهاي عمومي مانند درمانگاه، مدرسه و ...) و همچنين نمونه‌هاي پروژه‌هاي مسکوني به ارتقاي منزلت اجتماعي اين نواحي کمک کنيم که در صورت تحقق آن ساکنين مناطق مذکور به صورت خودکار به نوسازي خانه‌هاي خود خواهند پرداخت.

هدف دولت خانه‌سازي در محلات فرسوده نيست

آخوندي با تأکيد براينکه قطعا هدف دولت در اين نواحي خانه‌سازي نبوده و اين کار بايد از سوي مردم صورت بگيرد گفت: بدون شک اين اقدام از انتخاب ۳۰ هکتار زمين در حاشيه شهر و طراحي آن به نحوي دلخواه و برج‌سازي بسيار سخت‌تر است چراکه در اين رويکرد ما با مردم کار کرده و به فعاليتي اجتماعي-اجرايي خواهيم پرداخت، اقدامي که جنبه اجتماعي آن بسيار بيشتر از جنبه فني‌اش خواهد بود.

آخوندي با تأکيد براينکه ما در اين دوره به دنبال ساخت ساختمان‌هاي بي‌هويت و فاقد ارزش‌هاي انساني در بيابان‌ها نخواهيم بود گفت: نماي ساختمان در پروژه ۱۰۰ واحدي سيروس که به تازگي مراسم کلنگ‌زني آن به انجام رسيد کاملا طبق معماري سنتي ايراني بوده و حياط به عنوان يک رکن مهم براي خانواده هاي ايراني و استفاده از آجر در نما در آن در نظر گرفته شده است.

وزير راه و شهرسازي نماي اين ساختمان‌ها را سنتي ولي در عين حال معاصر دانست و افزود: ما قصد نداريم در معماري به کارگرفته شده در اين پروژه به ۲۰۰ سال گذشته بازگرديم ولي تصميم داريم تا به وسيله آن خاطرات مردم را زنده کنيم.

اين مقام مسئول با بيان اينکه پروژه مذکور طي ۲ سال آينده به پايان خواهد رسيد گفت: قطعا براي احياي کامل مناطق ناکارآمد در کشور به تعداد زيادي از اين پروژه‌ها در کشور نياز داريم، متأسفانه در حال حاضر به دليل فراموش کردن اين نواحي بافت‌هاي مياني و ارزشمند در ۵۴۳ شهر روبه خرابي رفته‌ و در مقابل مناطق پيراموني رشد و گسترش پيدا کرده‌اند.

عضو کابينه دولت تدبير و اميد ادامه داد: طبق برآورد صورت گرفته در برنامه ملي بازآفريني کشور قرار است تا ۱۳۳۴ محله به طور ميانگين سالانه ۲۷۰ مورد در برنامه پنج ساله ششم مورد احيا و بازسازي قرار بگيرند.

اين مقام مسئول بازگشتن به الگوي معماري سنتيکشور، کار با مردم و ارتقاي منزلت اجتماعي محلات ناکارآمد را از ويژگي‌هاي اصلي اين روش اعلام کرد و گفت: دولت در روش اجرايي اين طرح اصراري بر تملک زمين و ساخت خانه‌ها ندارد بلکه قصد دارد بااجراي نمونه در اراضي داخل شهر خود، اين اقدام را از سوي مردم ادامه دهد.

آخوندي در اين خصوص افزود: تجميع پلاک‌ها از سوي ساکنين و يا ساخت به وسيله انبوه‌ساز روش هاي ديگري است که قطعا در اين زمينه کارساز است چراکه در اين اقدام دولت به احيا و اصلاح خدمات عمومي و مردم با کمک مشوق‌ها و تسهيلات موجود به ساخت واحدهاي مسکوني خواهند پرداخت.

عضو کابينه دولت تدبير و اميد با تأکيد براينکه جلوگيري از خروج ساکنين از محله يکي از اهدافبسيار مهم ما در اين طرح به شمار مي‌رود گفت: قطعا اگر مردم از محله خارج شوند به مناطق حاشيه‌اي رفته و موجب گسترش آن مي‌شوند.

به گفته اين مقام مسئول دولت با خريد ملک و خارج کردن مردم مخالف بوده و به دليل آنکه بايد محله به محله و کوچه به کوچه انجام شود از يک پروژه صرف مهندسي بسيار سخت‌تر است.

وي در اين راستا از وجود ۲۷۰۰ محله ناکارآمد در سطح کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر حدود ۱۹ ميليون نفر در اين مناطق زندگي مي‌کنند که ما تلاش داريم به ارتقاي زندگي آن‌ها در پايان برنامه برسيم.

برنامه‌ريزي براي ساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکوني در محلات هدف

وي با تأکيد براينکه اگر خروج از شهر و ساخت هزاران خانه در اين مناطق فايده‌اي داشت در طرح مسکن مهر شاهد آن مي‌بوديم گفت: طبق برنامه ملي بازآفريني شهري قرار است سالانه به ۱۰۰ هزار واحد مسکوني تسهيلات پرداخت شود.

همچنينآخوندي افزود : ساکنين اين مناطق با پس‌انداز کوچکي مي‌توانند پس از يک سال دو برابر، دوسال چهار برابر و سه سال ۶ برابر با سود ۸ درصد و بازپرداخت ۱۲ ساله تسهيلات دريافت کنند.

وزير راه و شهرسازي با تأکيد براينکه تسهيلات اين طرح سوبسيدي از دولت نگرفته و پس‌انداز خود مردم آن را تضمين مي‌کند گفت: اين برنامه براي قشر متوسط جامعه برنامه‌ريزي و به دنبال ارتقاي زندگي اين افراد در محلات مذکور خواهد بود.

به گفته وي اگر زوجين هر دو جهت دريافت وام پس انداز کنند مي‌توانند با اخذ ۱۶۰ ميليون تومان، قدرت خريد خود را در تهران تا ۲۴۰ ميليون تومان و در ساير شهرها تا ۱۲۰ ميليون تومان ارتقا دهند.

اين مقام مسئول در ادامه سخنان خود با تأکيد براينکه هم‌اکنون نزديک به ۲۵ هزار ميليارد تومان جهت خدمات دهي به مناطق ناکارآمد در کشور هزينه مي‌شود گفت: با وجود هزينه شدن اين رقم در بخش هاي مختلف آب، فاضلاب، گاز، برق و ... شاهد کيفيت کم زندگي مردم در اين نواحي هستيم، لذا سعي مي کنيم تا با اهرمي شدن فرآيند اجرايي با وجود بودجه کم بهره‌وري اقدامات را بالا ببريم.

وزير راه و شهرسازي در خصوص چگونگي ورود بخش خصوصي به اين عرصه نيز بيان کرد: ساکنان محلات هدف مي توانند خود با تشکيل تعاوني اقدام به ساخت و نوسازي واحدهاي خود کنند در غير اين صورت امکان استفاده از بخش خصوصي که ما آن را در اين طرح توسعه‌گر ناميده‌ايم براي آن‌ها فراهم است به گونه‌اي که به عنوان واسطه‌اي بين مردم و بانک قرار گرفته و ضمن طراحي پروژه، تسهيلات مورد نظر را نيز از بانک دريافت مي‌کنند.

عضو کابينه دولت تدبير و اميد دولت را در برنامه ملي بازآفريني موظف به اصلاح معابر و تأمين خدمات زيربنايي و روبنايي محلات و مردم و بخش خصوصي را مکلف به ساخت و نوسازي واحدهاي مسکوني دانست و گفت: توسعه‌گران در اين اقدام با دريافت وام‌هاي ساخت با سود ۸ درصد، آن را پس از تحويل واحدها به متقاضيان واگذار مي‌کنند چراکه دولت در اين طرح قصد ندارد جانشين ۱۹ ميليون بدمسکن در کشور شده و در خانه سازي براي آن ها تصميم بگيرد.

وزير راه و شهرسازي در بخش ديگري از سخنان خود با تأکيد براينکه قطعا صدا و سيما مي‌تواند نقش بسيار مهمي در معرفي و ترويج اين رويکرد در کشور داشته باشد گفت: از آنجايي که اين رويکرد اقدامي اجتماعي بوده و بايد دائما در مورد آن با مردم گفتگو شود و خيلي مهم است که ما بتوانيم نمونه‌هاي خوب را به مردم نشان داده و شرايط يادگيري و بهره‌مندي از تجربيات موفق در سيار شهرهاي کشور را براي آنها فراهم کنيم.

وي با اشاره به نقش ترويج و توسعه‌گري صدا و سيما در کشور اظهازر داشت: خيلي مهم است که صدا و سيما در راستاي نشان دادن نمونه هاي موفق و معماري هاي درست به ما در احياي بافت هاي فرسوده کمک کند چرا که اين سازمان نيز تا کنون به دنبال رويکرد پروژه‌اي بوده است در حالي که ما در اين دوره تلاش داريم تا رويکرد محله‌محوري را دنبال کرده و به سراغ معماري ايراني و کيفيت زندگي مردم برويم.

آخوندي در ادامه پيرامون بحث آيين نامه کنترل ساختمان نيز گفت: من آيين نامه جديد را در فروردين ماه گذشته به دولت پيشنهاد دادم که هم اکنون مراحل بررسي آن در کميسيون صنعت و زيربنايي دولت به پايان رسيده و مجددا به جلسه دولت گزارش شده است، اميدوارم تا ضمن بحث در جلسات بعدي و همچنين اصلاحات دولت هر چه زودتر به تصويب رسيده و در اختيار مهندسان قرار بگيرد.

وي در تشريح نکات اصلي آيين نامه کنترل ساختمان جديد اعلام کرد: انتخاب مهندس ساختمان توسط مالک، توجه به حقوق مهندس و الزامي شدن بيمه ساختمان توسط مهندس از نکات اصلي اين آيين نامه جديد به شمار مي روند.

به گفته اين مقام مسئول اگر مالک، خود مهندس را انتخاب کند موظف است تا تمامي اختيارات مهندسي طرح را به وي واگذار کرده و طرحي با برخوردار از تمامي مشخصات فني و ايمني لازم را تحويل بگيرد، از سويي ديگر الزامي شدن بيمه ساختمان توسط مهندس اقدام خوب ديگري است که کارايي را بالا برده و از حوادث بعدي حتي از بهره‌برداري و همچنين از زيان مالک جلوگيري مي‌کند.

آخوندي در پايان درباره لايحه اصلاح قانون نظام مهندسي نيز گفت: اين لايحه هم اکنون تقديم هيئت وزيران شده تا کم و کاستي‌ها بررسي و درصورت نياز رفع شود.

 

منبع: پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي

 


1396/10/18

  • شايعاتي مبني بر اختلال ناظران مطرح شده که صحت ندارد و در مراجع قضايي تحت پيگيري است
  • گزارش مشروح پس از قطعي شدن به استحضار خواهد رسيد

    دزدي افکار= عقيم شدن فکر


    logo-samandehi