جمعه 27 مهر 1397
   English     فارسی
سياست‌هاي غلط گذشته، سد راه سرمايه‌گذاري در بافت‌فرسوده

مديران کل راه ‌و شهرسازي استان‌ها در گفت‌وگو با «صما»:

راهکارهاي ترغيب سرمايه‌گذاران براي ورود به نوسازي/ سياست‌هاي غلط گذشته، سد راه سرمايه‌گذاري در بافت‌فرسوده

صما- در حال حاضر مهم‌ترين سياست دولت در بخش مسکن، احيا و نوسازي بافت هاي فرسوده است که عليرغم مشوق هاي ارائه شده در اين زمينه، ردپاي فعاليت بخش خصوصي در اين حوزه کماکان کمرنگ است. راهکارهاي ترغيب سرمايه‌گذاران براي ورود به نوسازي/ سياست‌هاي غلط گذشته، سد راه سرمايه‌گذاري در بافت فرسودهبه گونه اي که بر اساس شواهد موجود، بيشترين فعاليت ها در زمينه نوسازي بافت هاي فرسوده، از طريق مالکان و به شيوه انفرادي بوده که اقدام به دريافت وام بافت فرسوده کرده و درصدد احيا و نوسازي خانه هاي خود برآمده اند.

در اين بين، سرمايه گذاران بخش خصوصي به دلايلي همچون نبود توجيه اقتصادي، نبود مشوق هاي لازم، مديريت‌هاي پراکنده و عدم پرداخت تسهيلات ارزان قيمت حاضر به مشارکت در نوسازي اين مناطق قديمي و ناکارآمد نيستند و به همين دليل با وجود تاکيد دولت بر ضرورت تسريع در نوسازي بافت هاي فرسوده، عملا نوسازي و بازسازي اين مناطق کند پيش مي رود.

در چنين شرايطي که دولت هم سياست خود را از نوسازي املاک فرسوده به نوسازي محلات تغيير داده است، اخيرا مسئولان شهرداري اعلام کرده اند که به دلايل وجود مسائل مختلف در اين بافت‌ها و همچنين تراکم املاک، سرمايه گذاران کمتري مايل به مشارکت در اجراي پروژه نوسازي بافت فرسوده هستند و به عبارتي با وجود حجم گسترده بافت فرسوده، سرمايه گذار جهت نوسازي اين مناطق وجود ندارد.

حال که دولت قول‌ ارائه تسهيلاتي به سرمايه گذاران براي تشويق آنها به مشارکت در امر نوسازي بافت فرسوده داده، سوال اين است که چه راهکارها و تدابيري بايد براي ترغيب سرمايه گذاران جهت حرکت به سمت نوسازي بافت فرسوده اتخاذ شود؟

تحرک در بافت فرسوده، ورود سرمايه گذاران را مي طلبد

در همين راستا مدير کل راه و شهرسازي استان همدان با اشاره به اينکه سرمايه گذاران رغبتي براي نوسازي بافت هاي فرسوده از خود نشان نمي دهند گفت: براي اينکه تحرکي در بافت هاي فرسوده ايجاد شود، بايد سرمايه گذاران به اين حوزه ورود و فعاليت کنند.

فرهاد فرزانه در گفت‌وگو با «صما» درخصوص دلايل بي رغبتي سازندگان و سرمايه گذاران براي ورود به بافت فرسوده تصريح کرد: يک بخشي از اين مسئله به سياست هايي برمي گردد که در ساليان گذشته اتخاذ شده است.

وي ادامه داد: براي مثال وقتي پاي طرحي به اسم مسکن مهر به ميان مي آيد؛ اولين مسئله اين است که اگر به جاي ساخت اين واحدها در حاشيه شهرها، آنها را وارد بافت هاي فرسوده مي کرديم و يا به عبارتي بافت هاي فرسوده را به اين روش احيا مي کرديم، ضمن اينکه هزينه کمتري مصرف مي شد؛ با مشکلاتي هم که امروزه گريبانگير جامعه شده است، مواجه نمي شديم.

فرزانه نکته دوم را مربوط به ارائه تشويقات مالي و شهرسازي به انبوه سازان برشمرد و تاکيد کرد: به عنوان مثال قانوني وجود دارد که طبق آن بايد در بافت فرسوده در بخش عوارض شهرداري بايد 50 درصد تخفيف داده شود و به جاي آن يارانه پرداخت شود. از همين رو محقق نشدن اين تشويقات مي تواند به تحقق اين هذف ضربه بزند.

جذابيت بافت هاي قديمي درگروي طراحي و برنامه ريزي صحيح

اين مسئول در عين حال با انتقاد از ديد کالبدي به بافت فرسوده بيان کرد: ما هميشه به بافت فرسوده به ديد کالبدي نگاه مي کنيم. يعني وقتي در نظر داريم تا افرادي را که به محلات قديمي هويت مي بخشند، از آن محلات به ساير مناطق انتقال داده و افراد ديگري در آپارتمان ها مستقر کنيم، به اين مفهوم است که هويت آن مناطق و ساکنان داراي ريشه و تاريخ آن منطقه را به نوعي پاک کرده ايم.

مدير کل راه و شهرسازي استان همدان در اين زمينه ادامه داد: اما بحث اين است که آيا افراد جديدي که وارد همان بافت ها مي شوند؛ با همان آداب محله آشنا هستند و خود را با فرهنگ آن منطقه تطبيق داده اند يا خير و اين سوالي است که بايد ريشه يابي شود.

فرزانه با اشاره به اينکه در اجراي طرح هاي قبلي بخشي از اين مشکلات عيان و بارز بوده است، تاکيد کرد: با اين مفهوم به نظر مي رسد که اگر بافت هاي قديمي ما به درستي طراحي و به درستي برنامه ريزي شوند، قطعا بسيار بيشتر از حاشيه شهرها براي زندگي جاذبتر هستند و ممکن است اين لزوما به مفهوم آپارتمان سازي نباشد.

وي با تاکيد بر ضرورت احياي محلات قديمي اظهار داشت: مراکز و محلات قديمي در شهرها بايد احيا و نوسازي شوند و به تعبيري ما بايد در هر منطقه يک پروژه محرک اجرا کنيم. براي نمونه اگر يک حمام قديمي به يک رستوران تبديل شود، ناخودآگاه سطح کيفيت و ارزش املاک اطراف آن هم ارتقا مي يابد.

فرزانه خاطر نشان کرد: بنابراين يکسري اقدامات اين چنيني با نگاه فرهنگي اگر در بافت هاي فرسوده انجام شود، مي تواند کم کم به اين بافت هاي قديمي رنگ و بوي زندگي ببخشد.

مالکان نوسازي انفرادي را به تجميع ترجيح مي دهند

همچنين مدير کل راه و شهرسازي استان گيلان با بيان اينکه طبق سياست هاي جاري کشور، بحث بافت فرسوده به عنوان يکي از مفاهيم بازآفريني شهري مطرح شده است گفت: در بحث بازآفريني شهري، ساماندهي محلات قديمي مورد توجه قرار مي گيرد.

علي خاوري دانشور در گفت‌وگو با «صما» با بيان اين مطلب افزود: امسال در شهرهاي استان گيلان از جمله شهر رشت ساماندهي محلات زيادي را در دستور کار قرار داده ايم و هدف ما اين است که سطح خدمات شهري در سکونتگاه هاي غيررسمي و بافت هاي فرسوده ارتقا يابد تا مانند ديگر نقاط شهري از امکانات شهري برخوردار شوند.

وي با اشاره به ورود بخش خصوصي براي نوسازي بافت هاي فرسوده گفت: در يکي دو مورد خاص تشکل ها براي احياي اين بافت ها وارد شده اند. اما از آنجايي که يکي از تعاريف بافت هاي فرسوده ريزدانگي پلاک ها است و به لحاظ اينکه معمولا مالکيت در کشور ما يک امر بسيار مهم و حياتي است؛ معمولا مردم در تجميع املاک خود با همديگر و واگذاري آن به انبوه سازان براي نوسازي اين املاک همکاري نمي کنند.

عدم همکاري مالکان در تجميع پلاک ها

خاوري با بيان اينکه تجميع پلاک ها موضوعي است که به ندرت اتفاق مي افتد گفت: اما اگر از اين موضوع صرف نظر بکنيم، مردم مشارکت بسيار خوبي در نوسازي خانه هاي خود داشته اند و طي سال هاي 88 تاکنون در استان گيلان نزديک به 11 هزار و 500 فقره تسهيلات به متقاضيان احياي اعيانات بافت فرسوده پرداخت شده است.

اين مسئول با اشاره به تشويقات پيش بيني شده در اين زمينه ادامه داد: تشويقات و تخفيفات خوبي در اين بخش پيش بيني شده است، به طوري که شهرداري ها تخفيف 50 درصدي در عوارض مي دهند و دولت هم يارانه سود بانکي را پرداخت مي کند.

به گفته وي در سال جاري تاکنون نزديک به 750 متقاضي براي دريافت تسهيلات نوسازي اقدام کرده اند و اعطاي اين تسهيلات يکي از راه هاي مهم و موثر براي احياي بافت هاي فرسوده است.

خاوري با اشاره به محدود بودن سرمايه گذاري هاي انجام شده توسط انبوه سازان براي نوسازي بافت هاي فرسوده در استان گيلان خاطرنشان کرد: با اين حال مردم به طور انفرادي براي دريافت وام نوسازي مراجعه مي کنند و از آنجايي که اين وام ها بدون سپرده گذاري است و سود معقولي هم دارد، مردم رغبت براي گرفتن آن و نوسازي خانه هاي خود دارند.

 


1396/10/24

  • شايعاتي مبني بر اختلال ناظران مطرح شده که صحت ندارد و در مراجع قضايي تحت پيگيري است
  • گزارش مشروح پس از قطعي شدن به استحضار خواهد رسيد

    دزدي افکار= عقيم شدن فکر


    logo-samandehi