پنجشنبه 26 مهر 1397
   English     فارسی
سيستم پليمري مقاوم‌ساز ساختمان

 

سيستم پليمري مقاوم‌ساز ساختمان به ايران رسيد

سيستم ساختماني (SABS (Saebi Alternative Building Systemتوسط مهندس ناصر صائبي، مخترع ايراني مقيم امريكا به ثبت رسيده است. سيستم پليمري مقاوم‌ساز ساختمان به ايران رسيدبه گزارش «صما» اين سيستم نوين که از لايه پلي استايرن منبسط شده (EPS) تشکيل شده، به عنوان يك هسته مهم در همه اعضاي ساختماني شامل ديواره ها، كف و سقف به کار گرفته مي شود.

سيستم SABS با يك لايه اسپري شده از مخلوط دقيق ماسه، سيمان، الياف شيشه و ديگر افزودني ها كه هر دو، يعني لايه

پلي استايرن منبسط شده و ملات اسپري شده يك پوسته ساختماني را ايجاد مي كنند، توليد شده و مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

روش ساختماني SABS قابليت اجرا وساخت در تمام شرايط آب وهوايي را دارد و از دو قسمت تشکيل شده است. قسمت اول مربوط به لايه پلي استايرن منبسط شده كه به عنوان هسته با ضخامتي از2 اينچ تا 16 اينچ (51 ميليمتر تا 406 ميليمتر) و با دانسيته 16 كيلوگرم برمترمكعب تا 24 كيلوگرم برمترمكعب توليد مي‌شود که البته وابسته به طراحي سازه و نيازهاي عايق كاري محل است. قسمت دوم نيز شامل يك پوشش بتن تقويت شده با ضخامت 25/0 اينچ تا 2 اينچ ( 4/6 تا 51 ميليمتر) و با مخلوطي از سيمان پرتلند نوع 3، ماسه سيليكا، الياف شيشه اي مقاوم در برابر قليا و افزودني هاي مجاز مي‌شود.

سيستم پليمري مقاوم‌ساز ساختمان به ايران رسيد

اين سيستم ساختماني مزاياي بي شماري براي معماران، سازندگان و مالکان ساختمان ها دارد که به برخي از آنها در زير اشاره مي‌شود:

1- وزن سبک: بيشتر حجم اين سيستم را پلي استايرن منبسط شده تشكيل مي دهد كه در حدود 95.8 درصد آن هوا است و بنابراين اين سازه با وزن هر متر مربع در حدود 2/34 كيلوگرم توليد مي‌شود.

2- عايق حرارتي وصوتي

3- مقاوم در برابر زلزله

4- 100درصد قابل بازيافت(سازگار با محيط زيست)

سيستم SABS موفق به دريافت تائيديه‌هاي ICC و ASTM از آمريکا شده است .همچنين اين سيستم نوين ساختماني در مناطق مختلفي از امريکا، چين، افريقا و... اجرا شده که به عنوان يك ايده مناسب براي كشورهاي در حال توسعه شناخته شده است. اين در حالي است که سيستم SABS در ايران جهت دريافت استانداردهاي مورد نياز ارائه شد و اميد مي‌رود با توجه به وضيعت خانه ها در روستاها و مناطق زلزله خيز ايران به عنوان يك استراتژي نوين مورد استفاده قرار گيرد.

 


1396/11/5

 • شايعاتي مبني بر اختلال ناظران مطرح شده که صحت ندارد و در مراجع قضايي تحت پيگيري است
 • گزارش مشروح پس از قطعي شدن به استحضار خواهد رسيد

  دزدي افکار= عقيم شدن فکر


  پدر
  دستانت بوسيدني است به حرمت شرافتت مي ايستم و تعظيم مي کنم چه بيدار چه خفته چه آرام گرفته در خاک
  net
  logo-samandehi