English     فارسی
تحريک گسل "نظام مهندسي ساختمان"

 

بسته خبري پنج‌شنبه‌هاي «صما»:

تحريک گسل نظام‌مهندسي/ با پول مهندسان همايش‌هاي بيخود برگزار مي‌کنند/ 30هزارخانه خالي در منطقه يک وجود دارد/ صدور مجوز مصاحبه با خدمه کشتي چيني

بسته خبري «صما» به دنبال آن است تا مهمترين اخبار حوزه مسکن و راه را دراختيار مخاطبان اين حوزه قراردهد.

 

 

تحريک گسل نظام‌مهندسي/ با پول مهندسان همايش‌هاي بيخود برگزار مي‌کنند/ 30هزارخانه خالي در منطقه يک وجود دارد/ صدور مجوز مصاحبه با خدمه کشتي چينيدراين هفته اظهارنظر رياست کميسيون عمران درباره نحوه هزينه کرد حق النظاره 5درصدي،رونمايي معاون مسکن وساختمان ازيک آمارجديد درحوزه مسکن،تاکيد معاون شهردارتهران درباره امرنظارت،صدور مجوز مصاحبه کارشناسان ايران با خدمه کشتي چيني، گراني۸.۲درصدي مسکن تهران در ۱۰ ماهه امسال، هدرروي۶ درصد درآمد ناخالص ملي به‌خاطر عمر کم ساختمان‌ها،کاهش 28درصدي اعتبارات ريلي در بودجه97و... ازمهمترين اخبار حوزه صنعت ساختمان و راه بوده اند که مشروح آنها به شرح ذيل مي آيد:

 

 

تحريک گسل "نظام مهندسي ساختمان"

در اين هفته ايسنا نوشت: بخشنامه اخير وزير راه و شهرسازي مبني بر اين‌که سازمان نظام مهندسي ديگر نبايد پنج درصد دستمزد مهندسان را بردارد، به باور برخي افراد، دست گذاشتن روي گسلي است که در نتيجه‌ي نارضايتي اعضاي نظام مهندسي از هيات‌مديره‌ها ايجاد شده اما نمي‌تواند برگ برنده عباس آخوندي در پيشبرد آيين‌نامه کنترل ساختمان باشد.

از روز سه‌شنبه که وزير راه و شهرسازي طي بخشنامه‌اي اعلام کرد سازمان نظام مهندسي حق دريافت پنج درصد از دستمزد مهندسان را ندارد، زمزمه‌هايي مبني بر اين‌که احتمالا عباس آخوندي قصد دارد از اين طريق به نظام مهندسي براي همراهي در تصويب "آيين‌نامه کنترل ساختمان" فشار بياورد مطرح شد.

برخي اعضاي نظام مهندسي مي‌گويند تخلفات مهم‌تري در اين سازمان وجود دارد که آخوندي بهتر بود بر روي آنها دست مي‌گذاشت؛ نه اين‌که ماده‌اي قانوني را ملغي کند که احتمالا در ديوان عدالت راي آن به نفع نظام مهندسي خواهد بود.

به اذعان مهندسان با توجه به عدم تناسب بين نيروهاي نظام مهندسي و تقاضا براي ساخت و ساز غالب ۵۰۰ هزار عضو سازمان نظام مهندسي از ارجاع کار بي‌نصيب هستند. بنابراين تعداد قابل ملاحظه‌اي از اين افراد تصميم اخير وزير راه و شهرسازي را مي‌پسندند؛ شايد علت اصلي بخشنامه اخير وزير را هم بايد در اين موضوع جست‌وجو کرد که آخوندي مي‌خواهد بدنه اين سازمان را براي تصويب آيين‌نامه با خود همراه کند. در واقع عباس آخوندي راهنماي چپ زده تا به راست بپيچيد! با اين وجود حرف وزير چندان هم غير اصولي نيست.

بعد از تشکيل سازمان نظام مهندسي در سال ۱۳۷۴ عنوان شد سازمان‌ها مي‌توانند درصدي از کارهايي که به مهندسان واگذار مي‌کنند از آنها دريافت کنند. در زماني که کل اعضاي سازمانهاي استانهاي متوسط در حد چند صدنفر بود و حق عضويت‌ها براي هزينه‌هاي سازمانها کفايت نمي‌کرد از اين نکته با موافقت مجامع (که در آن زمان با حضور بالاي ۸۰ درصد اعضا با دعوت اول تشکيل مي‌شد) بين ۲ تا ۶ درصد درآمد اعضا به سازمانها کمک مي‌شد.

اما به تدريج منابع سازمان‌ها افزايش يافت و قدرت گرفتند. لذا ديگر نياز چنداني به کارمزد ۵ درصد ندارند؛ زيرا بنا به گفته‌ي کارشناسان، سازمان نظام مهندسي از طريق تعلق سود به مانده سپرده حق نظارت مهندسان که معمولا دير به آنها پرداخت مي‌شود سرمايه هاي بزرگي را جمع کرده‌اند.

همين يک سال پيش بود که خبر رسيد سپرده ۴۰ ميليارد توماني سازمان نظام مهندسي استان تهران در يکي از بانک‌ها وثيقه دريافت تسهيلات براي يک شرکت خصوصي قرار گرفته است. در ساير شهرستان‌ها نيز بنا به ادعاي اعضاي نظام مهندسي، هيات‌مديره‌ها با پول حق نظارت اعضا کارهاي تجاري انجام مي‌دهند.

يک عضو سازمان نظام مهندسي ساختمان تهران مي‌گويد به نظر من بيش از ۸۰ درصد اعضا با بخشنامه اخير وزير راه و شهرسازي موافق هستند، چون با توجه به اين که به آنها کار نمي‌رسد به نوعي قصد دارند از هيات مديره‌ها انتقام بگيرند.

هيات مديره‌ها ممکن است استثنائا در جاهايي خوب عمل کرده باشند، اما اکثريت اعضا از آنها دلخور هستند. به خصوص از ابتداي دهه ۹۰ اتفاقات عجيب و غريبي افتاده که باعث انشقاق بدنه نظام مهندسي با هيات مديره‌ها شده است و وزير راه و شهرسازي هم هوشمندانه بر روي اين گسل دست گذاشت.

احمدرضا سرحدي ادامه داد: همه‌ي موافقت‌ها و مخالفت‌ها با بخشنامه اخير وزير با يک انگيزه نيست کساني که موافقند مي‌گويند که در نظام مهندسي بخور بخور است پس بهتر است اين پنج درصد را نخورند، ولي مخالفان که عده آنها کمتر است عنوان مي‌کنند دريافت پنج درصد در قانون نظام مهندسي ذکر شده و بلامانع است، بنابراين اگر به ديوان عدالت اداري برود قطعا حکم آقاي آخوندي شکسته خواهد شد.وي تاکيد کرد: آقاي آخوندي اگر واقعا مي‌خواهد با فساد در سازمان نظام مهندسي مبارزه کند بايد جلوي اقدامات غيرقانوني اين سازمان در بلوکه کردن دستمزد اعضا را بگيرد.

 

 

نماينده مجلس: با پول مهندسان همايش‌هاي بيخود برگزار مي‌کنند

 

دراين هفته رئيس کميسيون عمران مجلس با انتقاد از اين‌که با پول مهندسان همايش‌هاي بيخود برگزار مي‌شود، گفت: پس از بررسي بودجه، مجلس اصلاح قانون نظام مهندسي ساختمان را در دستور کار قرار مي‌دهد.به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري تسنيم، محمدرضا رضايي در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش تسنيم در خصوص نامه وزير راه و شهرسازي براي حذف کسر 5 درصد از حق‌الزحمه مهندسان ناظر،‌اظهار کرد: وقتي از مهندسان پولي را مي‌گيريم بايد آنرا در راستاي آموزش مهندسان هزينه کنيم.وي تصريح کرد: مثلا اين‌که بتوانيم زمينه صادرات خدمات فني مهندسي را براي مهندسان فراهم کنيم. ما اين‌که 5 درصد از حق‌الزحمه مهندسان را دريافت کنيم و تشکيلاتي را راه‌اندازي کنيم و حقوق پرسنل آنرا بدهيم مافق نيستيم.وي تاکيد کرد:‌اگر پولي از مهندسان دريافت مي‌ود بايد در راستاي کمک به خود مهندسان هزينه شود؛ مقلا در حوزه آموزش، صادرات خدمات فني و مهندسي.وي با بيان اين‌که در بحث دريافت 5 درصد از حق الزحمه مهندسان ناظر توسط سازمان‌هاي نظام مهندسي شبهه و اختلاف نظر وجود دارد،‌ گفت: در قانون نظام مهندسي يکي از موضوعي که آنرا شفاف سازي مي‌کنيم همين موضوع است.رئيس کميسيون عمران مجلس با تاکيد بر اين‌که بايد به طور دقيق مشخص باشد پولي که از مهندسان ناظر دريافت مي‌شود کجا هزينه خواهد شد، اظهار کرد: موافق نامه وزير راه و شهرسازي براي حذف کسر 5 درصد هستيم، اميدواريم اين اتفاق بيفتد. رضايي با انتقاد از عملکرد سازمان‌هاي نظام مهندسي ساختمان بيان کرد:‌ موافق اين نيستم که بخواهيم با پول مهندسان تشکيلاتي را راه‌اندازي کنيم، کارمندي را استخدام کنيم، همايش بيخود برگزار کنيم و کادو و هديه بدهيم.وي از ورود مجلس به اصلاح قانون نظام مهندسي ساختمان پس از بررسي بودجه خبر داد.

 

مسکن تهران در ۱۰ ماه امسال ۸.۲درصد گران شد

 

درهفته اي که گذشت ايسنا نوشت :بررسي آمار رسمي حاکي از آن است که مسکن تهران در ۱۰ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸.۲درصد گران شده و قيمت متوسط هر مترمربع واحد مسکوني به ۴ميليون و ۷۱۱هزار تومان افزايش يافته است.به گزارش خبرگزاري ها، در 10 ماه منتهي به بهمن ماه سال گذشته 136 هزار و 181 مبايعه نامه در شهر تهران ثبت شد، در مدت مشابه امسال 153 هزار و 191 فقره مبايعه نامه ثبت شده که نشان دهنده رشد 12.5درصدي است.متوسط قيمت واحد مسکوني در باره ابتداي سال 95 تا پايان ديماه همان سال 4 ميليون و 344هزار تومان بود که با رشد 8.2درصدي در 10 نخست امسال به 4 ميليون و 711 هزار تومان رسيده است.همچنين در10ماه نخست سال گذشته 502هزار ميليارد ريال حجم مبايعه نامه ها بوده که در 10 ماه امسال با رشد 30.4 درصدي به 654هزار ميليارد ريال افزايش يافته است.تعداد واحدهاي مسکوني در پروانه ساختماني طي 10 ماه نخست سال 95 بالغ بر 47 هزار و 560 فقره بوده که با 5.4 درصد رشد به 50هزار و 108 فقره در 10 ماه امسال افزايش يافته است.

 

30 هزار خانه خالي در منطقه يک پايتخت وجود دارد

 

دراين هفته معاون وزير راه ازوجود 30 هزار خانه خالي در منطقه يک پايتخت خبرداد. معاون مسکن و ساختمان وزير راه و شهرسازي همچنين گفت: در بافت هاي فرسوده هدف ما خارج کردن ساکنين از محلات نيست بلکه متقاعد کردن آنان براي نوسازي واحدهاي مسکوني فرسوده است. حامد مظاهريان افزود: 2700 محله مجموعه بافت‌هاي فرسوده شهري را تشکيل مي دهد و طبق مصوبه اي که توسط مجلس تصويب شده، بايد سالانه حدود 270 محله، بازسازي شود.معاون وزير راه و شهرسازي تصريح کرد: با آغاز عمليات نوسازي بافت هاي فرسوده، شاهد فرآيند تدريجي بازآفريني شهري و بازسازي محلات در بافت هاي فرسوده خواهيم بود.وي گفت: براي تسريع در اجراي طرح نوسازي بافت هاي فرسوده نهاد توسعه گر بايد با صاحبان آنها مذاکره کند تا ساکنين اين محلات متقاعد شوند خانه‌هاي فرسوده آنان نوسازي شود و تنها يک محرک اوليه در اين محلات مورد نياز است تا چرخه توليد را در محلات بافت فرسوده به حرکت درآورد.مظاهريان با اشاره به اينکه مساحت شهر تهران در حدود 70 هزار هکتار است، گفت: حدود 140 هزار هکتار بافت فرسوده و ناکارآمد در شهرها داريم. تهران در حدود 70 هزار هکتار است و رقم بافت‌هاي ناپايدار سراسر کشور در حدود 2 برابر مساحت تهران است.معاون وزير راه و شهرسازي افزود: بافت‌هاي فرسوده بافت‌هاي مياني شهرها هستند که در دهه‌هاي گذشته ساخته شدند و اينها هم‌ اکنون احتياج دارند تا بهسازي و دوباره‌سازي شوند و در نهايت زندگي به آنها بازگردد.وي ادامه داد: همچنين بافت‌هاي حاشيه‌اي که آنها نيز بافت‌هاي غيررسمي هستند و با اين توضيح ديگر ما احتياجي نداريم که به سمت بيرون شهرها حرکت کنيم. ما همين که بتوانيم درون شهرها به نياز مسکن پاسخ بدهيم، مي‌توانيم اميدوار باشيم که به تقاضاي واقعي مسکن مردم پاسخ داده‌ايم.او يادآور شد: بافت‌هاي درون شهرها، جاهايي که هويت دارد و مردم به آن حس تعلق دارند، در عين حال واجد تمامي امکانات زيربنايي و روبنايي است.مظاهريان با تاکيد بر اينکه اين اجماع هم اکنون در بين سياستگذاران و سرمايه گذاران وجود دارد که سرمايه گذاري در حوزه مسکن را به بافت هاي درون شهرها برگردانند، گفت: کار در بافت‌هاي مياني شهرها، دشوارتر است.

 

مجوز مصاحبه کارشناسان ايران با خدمه کشتي چيني صادر شد

 

درهفته اي که گذشت کاپيتان بهرامي سخنگوي شرکت ملي نفتکش گفت: دو نفر از کارشناسان ايراني قرار است از روز جمعه با خدمه کشتي کريستال چيني مصاحبه کنند.به گزارش خبرگزار ، کي فارساپيتان بهرامي سخنگوي شرکت ملي نفتکش اعلام کرد: دو نفر از کارشناسان ايراني قرار است، از روز جمعه با خدمه کشتي کريستال چيني مصاحبه کنند و در مورد کم و کيف حادثه و دلايل احتمالي مربوط به نحوه حادثه، اطلاع کسب کنند.اين مساله بخشي از فرآيند رسمي بررسي علت سانحه است که همزمان با تبادل اطلاعات جعبه‌هاي سياه دو کشتي صورت مي‌گيرد.تا چند روز پيش خدمه کشتي کريستال چيني در قرنطينه بودند و اکنون فرآيند انجام صحبت و مصاحبه با اين افراد براي طرف‌هاي مقابل و از جمله ايران آزاد شده و مجوزهاي آن صادر شده است.امضاي تفاهمنامه بنياد مسکن و دانشگاه تهران براي بازسازي مناطق زلزله زده تفاهمنامه همکاري بنياد مسکن و دانشگاه تهران در زمينه امور فني بازسازي مناطق زلزله زده استان کرمانشاه و همکاري در زمينه پژوهش‌هاي توسعه‌اي و آموزش‌هاي تخصصي امضا شد.به گزارش خبرگزاري ها، عليرضا تابش رئيس بنياد مسکن در مراسم امضاي اين تفاهمنامه اظهار کرد: همکاري در زمينه طرح‌هاي ارزيابي لرزه‌اي ساختمان‌هاي موجود و آسيب ديده، نظارت عاليه و کنترل مضاعف بر طرح‌هاي شهري از جمله رئوس فعاليت‌هاي ما با دانشگاه تهران است. وي تصريح کرد: همکاري بنياد مسکن با دانشگاه تهران در زمينه بازسازي و مقاوم‌سازي اين اطمينان خاطر را به مردم خواهد داد تا ساختمان‌هايي مقاوم و استاندارد را در مناطق زلزله زده کرمانشاه داشته است.وي با اشاره به راه اندازي سايتي براي ارائه راهکار‌هاي عملي در زمينه ساخت و ساز و مباحث اجتماعي، روانشناسي و فرهنگي به زلزله زدگان استان کرمانشاه، افزود: همه امکانات موردنياز براي فعاليت دانشگاه تهران توسط بنياد مسکن تامين مي شود.به گفته وي،پيش تر در بازسازي مناطق زلزله زده دانشگاه تهران و ساير دانشگاه‌ها همکاري داشتند، اما امضاي تفاهم نامه به منظور رسمي‌تر شدن اين فعاليت‌ها صورت گرفت.

 

مقام ناظر بر کيفيت ساختمان‌ها نظام مهندسي است نه شهرداري

دراين هفته معاون شهرسازي شهرداري تهران گفت: مقام ناظر بر کيفيت ساختمان ها، سازمان نظام مهندسي است و شهرداري تنها جواز صادر مي کند.مهدي حجت گفت: جوازي که شهرداري براي ساختمان سازي صادر مي کند براساس قواعد استخوان بندي ، بنا و پلان ساختمان است و بعد از تصويب نقشه، پروانه ساختماني صادر مي شود و در زمان ساخت ، سازمان نظام مهندسي ناظر بر کيفيت ساخت و ساز است.

وي ادامه داد: نظارت بر ساختمان، چون مسائل مالي جدي وجود دارد از مصالح، جزئيات و ترتيب ساخته شدن و اينکه مهندس ناظر به مراتب و دفعات متعدد بايد بر ساختمان نظارت داشته باشد مبحث حساس تري است.

حجت گفت : نقشه ها در شهرداري بايد به دقت بررسي شود و عموما در مقياس نقشه ما مشکلات زيادي نداريم اما در زمان ساخت ، نظارت نظام مهندسي بايد صورت گيرد تا مشخص شود ساختمان چقدر قانونمند ساخته شده است؟معاون شهرسازي و معماري شهرداري تهران با اشاره به قانوني که در مجلس شوراي اسلامي در موضوع نظام مهندسي و کيفيت ساختمان ها وجود دارد ، تصريح کرد : در خصوص نظام مهندسي در مجلس قانوني وجود دارد و يک لايحه اي در دولت در حال تنظيم است که ساخت و ساز ساختمان ها مطلوب تر شود و اين لايحه بزودي به جمع بندي نهايي مي رسد و مورد تصويب قرار مي گيرد.حجت با اشاره به اينکه نظام مهندسي ، توپ کيفيت ساختمان ها را به زمين شهرداري مي اندازد ، خاطرنشان کرد: فصل الخطاب قانون اين است که نظارت بر کيفيت ساختمان ها بر عهده سازمان نظام مهندسي ساختمان است و شهرداري در کيفيت ساختمان ها هيچ دخل و تصرفي ندارد.

 

۶ درصد درآمد ناخالص ملي به‌خاطر عمر کم ساختمان‌ها از دست مي‌رود

 

درهفته اي که گذشت چهره ماندگار معماري کشور گفت: در حال حاضر ساختمان‌ها با عمر مفيد 30 سال ساخته مي‌شوند؛ به اين معنا که 6 درصد درآمد ناخالص ملي را به خاطر عمر کم ساختمان‌ها که ناشي از کيفيت نامطلوب است، از دست مي‌دهيم.محمود گلابچي درباره وضعيت ساخت‌وسازها اظهار داشت: ما در ساخت‌وسازهاي جديد نيازمند دقت و مراقبت بيشتري هستيم.گلابچي تاکيد کرد: «اين پذيرفته نيست که ما عمر مفيد ساختمان‌ها را در کشور در حدود 30 سال فرض کنيم. آماري که چندي پيش شهرداري ارائه کرده، اين بود که هر 29 سال يک‌بار ساختمان‌ها تجديد پروانه مي‌شوند.وي گفت: ما از يک سرمايه ملي که 29 سال قبل صرف کرديم، امروز بهره‌مندي‌مان تمام مي‌شود. در حالي که با توجه به اين‌که 8 درصد درآمد ناخالص ملي کشور در ساختمان هزينه مي‌شود، اگر در اين 30 سال مثل آنچه که در بسياري از کشورهاي دنيا وجود دارد و حدود 120 سال از ساختمان‌ها استفاده کنيم، از اين سرمايه ملي 4 برابر استفاده مي‌شود.چهره ماندگار معماري کشور خاطرنشان کرد: «در حال حاضر که با عمر مفيد 30 سال ساختمان‌ها ساخته مي‌شود، يعني از آن 8 درصد، فقط 2 درصد را به نحو مطلوب استفاده مي‌کنيم و 6 درصد درآمد ناخالص ملي را به خاطر عمر کم ساختمان‌ها که ناشي از کيفيت نامطلوب است، از دست مي‌دهيم.»

 

براي ساخت پلاسکو از سازمان ميراث فرهنگي هم بايد مجوز گرفته شود

 

دراين هفته رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و صنايع دستي گفت: اگر از اين سازمان درباره ساخت پلاسکو استعلام گرفته شود، ما نظرات خود را در اين خصوص اعلام مي‌کنيم.مونسان در حاشيه جلسه امروز هيات دولت با بيان اينکه با توجه به وجود بناهاي تاريخي در محل ساخت پلاسکو، ما در اين زمينه صحبت‌هايي داريم، اظهار کرد: البته تا حالا با ما صحبت نشده است، اما با توجه به بناهاي تاريخي ما حرف‌هايي درباره ارتفاع پلاسکو داريم و بايد با بنياد مسکن و شهرداري در اين زمينه گفت‌وگو کنيم، البته هنوز صحبتي با ما نشده است.وي افزود: علي‌القاعده بايد براي ساخت پلاسکو از سازمان ميراث فرهنگي هم مجوز گرفته شود و اگر از ما استعلام گرفته شود، ما نظرات خود را اعلام مي‌کنيم.رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و صنايع دستي با بيان اينکه براي هر استان برنامه راهبردي گردشگري آماده شده است که به زودي ابلاغ مي‌شود، تصريح کرد: قبلا عمدتا سفرهاي نوروزي به نقاط خاصي انجام مي‌شد اما ان‌شاءالله با اين برنامه شاهد توزيع يکنواخت گردشگري باشيم و از همه شهرهايي ظرفيت خوبي دارند استفاده کنند.مونسان در پاسخ به پرسشي درباره برنامه‌هاي ميراث فرهنگي براي اسکان مسافران نوروزي گفت: در سال‌هاي گذشته مشکل خاصي نبوده است و اگر کمبود فضاي هتل داشته باشيم، بوم‌گردي‌ها به کمک مي‌آيند که علاقه‌مندي هم در اين زمينه زياد است البته ما بايد نظارت خود را تقويت کنيم تا مردم از امکانات گردشگري بهره برده و راضي باشند.

 

آخوندي: افشاي اطلاعات، تنها راه مبارزه با فساد است

 

درهفته اي که گذشت وزير راه و شهرسازي با تأکيد بر اهميت بالاي شفاف‌سازي اطلاعات و سلامت در کار اظهار داشت: روي اين مسئله بسيار حساس هستم و اعتقاد دارم بايد در فضايي کاملا رقابتي شفاف عمل کنيم و به کوچکترين انحراف اطلاعاتي از خود عکس‌العمل نشان داده تا محيطي سالم داشته باشيم.عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي در نشست با مديران کل راه و شهرسازي استان‌ها در اشاره به ضرورت راه‌اندازي و بهره‌برداري از پروژه سامانه يکپارچه مالي وزارت راه و شهرسازي بيان کرد: به عقيده من هوشمندسازي سيستم مالي و حسابداري وزارتخانه اقدام ضروري است که عمليات آغازين آن بسيار دير شروع شده چرا که درحال حاضر تمامي سازمان‌ها، وزارت‌خانه‌ها و بنگاه‌ها هوشمند بوده و ما تازه شروع به ثبت اسناد حسابداري خود کرده‌ايم.آخوندي در ادامه رسيدن به وزارت‌خانه‌اي هوشمند را هدف اصلي در اين مسير دانست و گفت: قطعا مهم‌ترين تأثير اين سيستم ايجاد يکپارچگي بسيار گسترده در سطح وزارت‌خانه و سازمان‌هاي تابع و ادارات کل استان‌ها است و باعث افزايش کارايي، سلامت، شفافيت و سرعت امور اجرايي در اين حوزه مي‌شود.وزير راه و شهرسازي همچنين با تأکيد بر اهميت بالاي شفاف‌سازي اطلاعات و سلامت در کار اظهار داشت: من بر روي اين مسئله بسيار حساس هستم و اعتقاد دارم بايد در فضايي کاملا رقابتي شفاف عمل کنيم و به کوچکترين انحراف اطلاعاتي از خود عکس‌العمل نشان داده تا محيطي سالم داشته باشيم.اين مقام مسئول در اين راستا خاطرنشان کرد: بدون شک اين سامانه مي تواند با توجه به تنگناهاي مالي موجود در کشور بهره‌برداري بهينه ما از اين منابع اندک افزايش داده و در تخصيص منابع بهره‌مندي‌مان را بيشتر کند.عضو کابينه دولت دوازدهم ادامه داد: در اين راستا از تمامي مديران کل استاني مي خواهم تا با همکاري و همراهي لازم در اين راه به برداشته شدن گامي ديگر در سال آينده و پيشرفت در اين حوزه کمک کنند.آخوندي ضمن بيان اين مطلب که وزارت راه و شهرسازي بايد در جهت شفافيت اطلاعات جزو يکي از سازمان‌هاي پيشرو در کشور باشد گفت: به اعتقاد من تمامي اسناد عمومي در اين حوزه بايد در اختيار مردم قرار گرفته و هيچ‌گونه امساکي در اين مسير نبايد وجود داشته باشد.وزير راه و شهرسازي در پايان اعلام کرد: من هيچ‌گاه از شفافيت اطلاعات در زندگي اداري خود نگران نبوده و از انجام آن نيز آسيبي نديده‌ام چرا که اعتقاد دارم تنها راه مبارزه با فساد، افشاي اطلاعات بوده و قطعا سازمان‌هاي بزرگ را سالم نگاه مي‌دارد.

 

بررسي وضعيت توليد مسکن در مجلس بدون حضور آخوندي و سيف

 

دراين هفته در حالي که رئيس کميسيون عمران مجلس از دعوت اين کميسيون از وزير راه و شهرسازي، رئيس کل بانک مرکزي و مديران بانک ملي و مسکن براي بررسي وضعيت توليد مسکن در کشور خبر داد اما اين جلسه بدون حضور آنها برگزار شد.محمدرضا رضايي رئيس کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه در حال حاضر نياز کشور به مسکن به برهم خوردن تعادل ميان عرضه و تقاضا منجر شده است، تصريح کرد: با توجه به تاکيدات دولت در خصوص اهتمام به ساخت و توليد مسکن کميسيون عمران مجلس در تلاش براي بررسي مشکلات اين حوزه با دعوت از مسئولان مربوطه است.رضايي از آمادگي مجلس به ويژه کميسيون عمران آن براي رفع مشکلات حوزه توليد مسکن خبر داد و تصريح کرد: براي بهبود وضعيت بازار مسکن بايد موانع پيش روي توليد واحدهاي مسکوني از ميان برداشته شود از اين رو بانک ها و دستگاه هاي ذي ربط بايد موانع پيش روي خود را به مجلس گزارش دهند.

 

پيش‌نويس لايحه اصلاح قانون نظام مهندسي مورد تاييد نيست

 

درهفته اي که گذشت رئيس شوراي مرکزي نظام مهندسي ساختمان با اشاره به اينکه امضافروشي مهندسان را نفي نمي‌کنم، گفت: نبايد فراموش کرد که به مهندسان بايد در مقياس انساني نگاه کنيم، هرچند که کم کاري و کم فروشي در هر صنفي وجود دارد و تنها مختص به مهندسان و ناظران نيست.فرج الله رجبي در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاري خانه ملت، با بيان اينکه پيش نويس لايحه اصلاح قانون نظام مهندسي به مجلس ارجاع نشده است، گفت: با توجه به اينکه اين پيش نويس مورد تاييد صاحبنظران نيست مجلس وارد بررسي طرح خود خواهد شد.عضو کميسيون عمران مجلس ، با بيان اينکه لايحه اصلاح قانون نظام مهندسي به مجلس نرسيده است، گفت: پيش نويس اين لايحه بعد از کش و قوس هاي فراوان اکنون به هيات دولت رسيده و زمان ارجاع آن به مجلس هنوز معلوم نيست.رجبي، با تاکيد بر اينکه بايد پيش نويس مذکور مراحل مقدماتي را در هيات دولت طي کرده و به تصويب نهايي برسد، افزود: با توجه به زمان بر بودن اين موضوع و همچنين اذعان برخي کارشناسان امر در خصوص اينکه پيش نويس لايحه اصلاح قانون مهندسي منطبق با نيازهاي جامعه نيست بررسي آن در مجلس بعيد است.رئيس نظام مهندسي ساختمان کشور، با بيان اينکه طرح کميسيون عمران مجلس در خصوص اصلاح قانون نظام مهندسي پس از بررسي لايحه بودجه 97 کل کشور در مجلس بررسي خواهد شد، تصريح کرد: عدم استقبال از لايحه پيشنهادي دولت يکي از مهم ترين انگيزه ها براي ورود به طرح تهيه شده در مجلس است.رجبي در بخش ديگري از مصاحبه خود با اشاره به لغو بخشي از شيوه نامه اخذ 5 درصد دستمزد مهندسان از سوي سازمان نظام مهندسي، گفت: اين موضوع جزو اختيارات مجامع عمومي سازمان است و نبايد با ابلاغيه و بخشنامه، موارد صريح قانوني را زير سوال ببريم و به سازمان تنش وارد کنيم.وي با تاکيد بر اينکه 5 درصد مذکور مي تواند احيا شود، افزود: متاسفانه به وضوح ديده مي شود که وزارت راه و شهرسازي شخصيت حقوقي سازمان ها را ناديده مي گيرد.اين نماينده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: قطعا رابطه نظام مهندسي و وزارت راه و شهرسازي رابطه رئيس و مرئوسي نيست بلکه تشکيلاتي است که در برخي حوزه ها با هم کار مشترک انجام مي دهند.رجبي با بيان اينکه صحبت هاي وزير راه و شهرسازي در خصوص لغو 5 درصد دستمزد مهندسان از سوي سازمان نظام مهندسي از لحاظ قانوني قابل خدشه است، تصريح کرد: سازمان ها مي توانند در مجامع ساليانه خود هر رقمي که خواستند را حتي بيش از 5 درصد تصويب کنند.

 

کاهش 28درصدي اعتبارات ريلي در بودجه97

 

دراين هفته عضو هيئت‌مديره شرکت راه‌آهن با بيان اينکه به خاطر کاهش 28درصدي اعتبارات ريلي بايد طرح‌هاي اولويت‌دار را مشخص کنيم. گفت:در اين اولويت بندي ها بايد طرح‌هاي خوب و اقتصادي انتخاب و تعريف شود.سعيد رسولي با بيان مطلب فوق به «صما»گفت: در ضمن، طرح‌هايي را که بازگشت سرمايه ندارند و ارزش‌افزوده کمي براي کشور ايجاد مي‌کنند بايد از دستور کار خارج کنيم که اين کار شجاعت مي‌خواهد.وي با بيان اينکه مدت‌هاست در مورد توسعه راه‌آهن استفاده از سرمايه‌گذاري بخش غيردولتي داخلي و خارجي در دستور کار ما است.گفت: توسعه راه‌آهن دو بخش کمي و کيفي دارد. در توسعه کمّي يعني توسعه خطوط جديد، شرکت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل‌ونقل کشور مسئول و متولي اجرا است و شرکت راه‌آهن متولي بهره‌برداري از خطوط ريلي کشور و ارتقاء و افزايش ظرفيت حمل‌ونقل ريلي است كه البته براي ارتقاء بهره‌وري و بهره‌برداري بهينه، چاره‌اي نداريم که راسا برخي طرح‌ها را در رابطه ارتقاي ظرفيت خطوط ناوگان و رفع گلوگاه انجام دهيم.رسولي گفت: در اين خصوص در حوزه ناوگان هم بايد متناسب با افزايش تقاضا در شبکه ريلي و همين‌طور با نگاه به بند ب ماده 57 قانون برنامه ششم توسعه که گفته در انتهاي برنامه بايد سهم جابه‌جايي بار به 30 درصد و سهم جابه‌جايي مسافر به 20 درصد در شبکه ريلي برسد، ناوگان خود را افزايش دهيم.عضو هيئت‌مديره شرکت راه‌آهن گفت: از آنجائي که ناوگان به‌طور کامل در اختيار بخش غيردولتي است و در زمان اجراي اصل 44 ما کل واگن‌هاي باري و مسافري را واگذار کرديم.وي گفت:بنابراين بايد از بخش غيردولتي حمايت کنيم که براي ورود واگن‌هاي جديد سرمايه‌گذاري کند و نهايتاً شرايطي را به وجود آوريم که در زمان انتهاي برنامه ششم توسعه بتوانيم در صورت افزايش تقاضاي بار و مسافر، ظرفيت تکليف شده را ايجاد کنيم.رسولي همچنين تاکيد کرد:خوشبختانه در سنوات گذشته علاوه بر اختيارات قانوني که وجود داشته، احکام جديدي در جهت تسهيل سرمايه‌گذاري‏، مشوق‌ها و حمايت سرمايه‌گذاري به تصويب مجلس رسيده است.وي در ادامه خاطر نشان کرد: خوشبختانه ظرفيت‌هاي قانوني ايجادشده در اين‌يکي دو سال اخير به‌خوبي عمل کرده و شاهدش همين اتفاقاتي است که دريکي دو ماه گذشته رخ‌داده است. ما توانستيم از خط اعتباري 8 ميليارد يورو کره جنوبي که براي ايران ايجاد کرده است، به مقدار 720 ميليون يورو براي تأمين 450 واگن ريل‌باس استفاده کنيم.

 

۱۸ هزار ميليارد تومان از بودجه‌هاي عمراني پرداخت نشد

 

درهفته اي که گذشت ايسنا نوشت در حالي بايد در هشت ماه ابتدايي امسال براساس رقم مصوب بودجه، حدود ۴۸ هزار ميليارد تومان در قالب بودجه‌هاي عمراني پرداخت مي‌شد که عملکرد دولت در اين بخش حاکي از عدم تحقق ۱۸ هزار ميليارد تومان از اين مبلغ است.بودجه‌هاي عمراني يا همان تملک دارايي‌هاي سرمايه‌اي بخشي از مصارف منابع عمومي دولت در بودجه سالانه محسوب مي‌شود که در کنار هزينه‌هاي جاري بخش اصلي از اين منابع را تشکيل مي‌دهند.در بودجه ۱۳۹۶، حدود ۷۱ هزار ميليارد تومان براي بودجه هاي عمراني مصوب شده است و بر اين اساس مصوب هشت ماهه به ۴۸ هزار و ۱۰۰ ميليارد مي‌رسد. اما آنچه که بانک مرکزي از آمار عملکرد خزانه در اين باره منتشر کرده نشان مي‌دهد که در هشت ماه ابتدايي امسال حدود ۲۹ هزار و ۲۰۰ ميليارد تومان به بودجه‌هاي عمراني پرداخت شده که نشان از عدم تحقق ۱۸ هزار ميليارد توماني آن دارد.عدم تحقق بودجه‌هاي عمراني در طول يک سال موضوع جديدي براي بودجه‌هاي سالانه دولتي نيست و اغلب عملکردها گواه عدم پرداخت کامل منابع پيش‌بيني شده در بخش عمراني است.دولت براي سال آينده نيز در لايحه بودجه منابع پيش‌بيني شده براي بودجه عمراني را ۱۰ هزار ميليارد تومان کاهش و به ۶۰ هزار ميليارد تومان رسانده است. البته آن طور که مسئولان بودجه‌اي توضيح مي‌دهند قرار است تا ۶۸ هزار ميليارد تومان ديگر را با مشارکت بخش خصوصي تامين کند که در مجموع به ۱۲۰ هزار ميليارد تومان سرمايه‌گذاري در حوزه‌هاي عمراني مي‌رسد.

 

انتقاد دبيرانجمن صنفي توليدکنندگان از محدوديت تردد کاميون‌هاي بتن در تهران

 

دراين هفته دبير انجمن صنفي توليدکنندگان بتن آماده ايران گفت: ندادن اجازه تردد به کاميون هاي حمل کننده بتن آماده سبب تعطيلي تمام کارخانجات توليد بتن و بيکاري بيش از 12 هزار نفر در استان تهران مي شود.

انتقاد دبيرانجمن صنفي توليدکنندگان از محدوديت تردد کاميون‌هاي بتن در تهرانمحرم کريمي بابيان مطلب فوق به «صما» گفت: پليس از 24 دي ماه امسال اجازه نمي دهد کاميون هاي حمل بتن آماده در سطح شهر تهران تردد کنند و تلاش هاي انجمن براي رفع اين معضل با پليس به جايي نرسيده است.

وي گفت: متاسفانه مکاتبات ما با پليس به نتيجه اي نرسيد و ما مجبور شديم مساله را با استانداري تهران به عنوان عالي ترين مقام اجرايي استان پيگيري کنيم و اکنون دو نفر از اعضاي اين انجمن در استانداري تهران در حال پيگيري اين مساله هستند.دبير انجمن صنفي توليد کنندگان بتن آماده ايران بيان کرد: پيش از اين با واريز ماهانه 30 تا 40 هزار تومان وجه به ازاي هر دستگاه کاميون، پليس مجوز صادر مي کرد تا کاميون هاي حمل کننده بتن آماده بتوانند در سطح شهر تردد کنند اما شهرداري تهران به تازگي اعلام کرده که پرداخت اين مبلغ غيرقانوني است.کريمي ادامه داد: پليس نيز اعلام کرده است چون تردد کاميون در تهران ممنوع است، اجازه تردد به اين کاميون ها نمي دهد در حالي که در استان هاي همجوار قم، سمنان، مازندران، البرز و گيلان بونکرهاي حمل کننده بتن آماده بدون هيچ مشکلي همچنان تردد مي کنند.اين مسئول صنفي با بيان اينکه پليس راهنمايي و رانندگي تاکنون 35 کاميون را توقيف و به پارکينگ منتقل کرده است، گفت: در مواردي کاميون هاي حامل بتن با مامور به کارخانه توليد بتن عزيمت و پس از تخليه محموله بتن به پارکينگ انتقال يافته است.دبير انجمن صنفي توليد کنندگان بتن آماده ايران اظهار داشت: بتن آماده در فصل زمستان 90 دقيقه و در تابستان 60 دقيقه فرصت دارد در محل مورد نظر تخليه شود و اگر بيش از آن باشد، بتن فاسد مي شود، لذا تردد نکردن کاميون هاي حامل بتن در تهران سبب مي شود که سازندگان توليد بتن به روش هاي سنتي بتن خود را تهيه کنند که اين کار در کاهش کيفيت بتن و ساختمان بسيار تاثيرگذار است و با خطر افتادن جان و مال مردم به خصوص در بلاياي طبيعي و زلزله رابطه مستقيم دارد.

 

کمتر از هفت درصد ساختمان‌هاي کشور بيمه زلزله دارند

 

درهفته اي که گذشت مديرکل بيمه مرکزي اعلام کرد: کمتر از ۱۲ درصد ساختمان‌ها بيمه آتش‌سوزي و کمتر از هفت درصد آنها بيمه زلزله دارند.عبدالناصر همتي بيان کرد: حوادثي که اشخاص حقيقي و حقوقي را سال به سال تهديد مي‌کند، تنوع و پيچيدگي زيادي پيدا کرده است. به همين دليل نمي‌توانيم بگوييم ايمني به معني مطلق اجرا مي‌شود بلکه مي‌توان آن را افزايش داد. براي اين موضوع نيز نياز به مديريت ريسک داريم.وي ادامه داد: در حادثه پلاسکو حدود ۳۰ درصد کسبه بيمه بودند. بسياري از اين افراد مي‌گفتند ۵۰ سال است در اين ساختمان اتفاقي نيفتاده، چرا بايد براي بيمه پولي بپردازيم؟ کسبه زيادي نيز حق بيمه معوق داشتند و فکر مي‌کردند قرارداد بيمه سوري است.مديرکل بيمه مرکزي بيان کرد: سال گذشته ۳۵۰ هزار نفر در حوادث مصدوم شدند. اين رقم طي سه سال به يک ميليون نفر مي‌رسد که براي جامعه ما غيرقابل قبول است. ساليانه ۱۰۰۰ ميليارد تومان صرف بيمه حوادث رانندگي و شخص ثالث مي‌شود. با ايجاد خلاقيت در مديريت ريسک مي‌توان بخش مهمي از اين حوادث را کنترل کرد.همتي با بيان اينکه بيش از ۸۰ درصد خسارت‌هاي پرداختي از طرف صنعت بيمه مربوط به حوادث رانندگي است، افزود: سال گذشته هر چه خسارت پرداخت کرديم، مربوط به رعايت نشدن مسائل ايمني بود. حادثه پتروشيمي بوعلي نيز ۹۴ ميليون دلار خسارت به صنعت بيمه وارد کرد. اين حادثه نيز به دليل ضعف کنترل‌ها و رعايت نشدن نکات ايمني اتفاق افتاد.وي تصريح کرد: در زلزله کرمانشاه دو هزار ميليارد تومان خسارت ايجاد شد اما کل مجموعه تحت پوشش بيمه ۱۵۰ تا ۱۷۰ ميليارد تومان بود. کمتر از ۱۲ درصد ساختمان‌ها در کشور بيمه آتش‌سوزي و کمتر از هفت درصد آنها بيمه زلزله دارند.به گفته مديرعامل بيمه مرکزي، تصويب صندوق بيمه حوادث طبيعي در دستور کار قرار گرفته و بيمه مرکزي منتظر تأييد آن است.

 

دادستان تهران: شهردار تهران مستنداتش درباره تخلف قاليباف را ارائه کند

 

دراين هفته دادستان تهران از نامه خود به شهردار تهران براي ارائه مستندانش درباره تخلفات مالي شهرداري سابق خبر داد و گفت: در حال حاضر بازداشتي‌هاي حوادث اخير کمتر از ۲۰ نفر هستند و براي ۵۴ نفر کيفرخواست صادر کرديم.عباس جعفري دولت آبادي دادستان عمومي وانقلاب تهران درحاشيه همايش تخصصي بررسي آسيب‌هاي اجتماعي و تامين امنيت عمومي درجمع خبرنگاران در مورد اظهارات اخير شهردار تهران در جمع اعضاي شوراي شهر و اعلام برخي تخلفات شهردار پيشين از جمله انعقاد قراردادميلياردي پژوهشي و صرف آن پول در هزينه‌هاي انتخاباتي اظهار کرد: در اينجا از مسئولان گله دارم. اگر آنها به فسادي مي‌رسند ابتدا بايد به مراجع رسمي کشور بگويند. به اندازه کافي روان و افکار مردم را با اخباري که بدون اثبات در اختيار ديگران قرار مي‌دهيم پريشان مي‌کنيم. روز چهارشنبه در نامه‌اي به آقاي نجفي از ايشان مستنداتش را خواستم.به گزارش نامه نيوز، دادستان تهران با تاکيد بر اينکه طرح و اعلام موارد فساد بدون دليل و اثبات و بدون تصويب در مرجع رسمي محل اشکال است، ادامه داد: آقايان مسئول از جمله شهردار تهران اگر دلايلي براي فساد در جايي دارند اول به دستگاه قضايي، بازرسي کل کشور و دادستاني اعلام کنند. برهمين اساس نيز همانطور که گفتم طي نامه‌اي به قيد فوريت از ايشان خواسته‌ايم که اين کار انجام شود.وي همچنين از مسئولان خواست که مبادا از تريبون‌هاي رسمي فسادي را اعلام کنند که ثابت نشده باشد.جعفري دولت آبادي از تشکيل پرونده قضايي براي حادثه سانچي خبر داد و گفت: طبق قانون مجازات اسلامي ما مي‌توانيم چنانچه در رابطه با اتباع ايراني در خارج از کشور حوادثي رخ دهد اين موضوع را پيگيري کنيم. بدليل آنکه از حادثه دور هستيم و بايد اطلاعات و دلايل آن را به دست آوريم، با همکاري دادستاني کل و وزارت امورخارجه حقوق جانباختگان پيگيري خواهد شد.

 

سند توسعه مبتني بر حمل و نقل همگاني تصويب شد

 

درهفته اي که گذشت معاون حمل و نقل وزير راه و شهرسازي در سومين همايش شهرسازي توسعه مبتني بر حمل و نقل همگاني با اشاره به اينکه در اختتاميه همايش، سه شهر کانديداي اجراي TOD خواهند شد از تصويب و ابلاغ سند توسعه مبتني بر حمل و نقل همگاني و تشکيل شوراي عالي راهبردي توسعه شهري بر مبناي حمل و نقل همگاني خبر داد.مهرداد تقي‌زاده معاون حمل و نقل وزير راه و شهرسازي در سومين همايش توسعه مبتني بر حمل و نقل همگاني در هتل المپيک تهران گفت: يک مفهومي که در کشور ما نسبت آن تلقي اشتباهي شده است مرتبط با بحث رشد است. همه فکر مي‌کنيم رشد با افزايش همواره وضعيت مناسبي را نشان مي‌دهد در حالي که بايد در نظر داشته باشيم رشد دو جنبه دارد که يکي از آن‌ها تصادفي و ديگري هوشمندانه است.تقي زاده ادامه داد: يکي از عواملي که در رشد هوشمندانه تاثير مي‌گذارد بحث TOD است. در اين توسعه به مرکزيت راه آهن، مترو، اتوبوس‌هاي دورن شهري کاربري‌هاي مختلف با تراکم بالا شکل مي‌گيرد و نهايتا هدفش آن است که خودرومحوري کاهش يابد.معاون حمل و نقل وزير راه و شهرسازي يادآور شد: بدين معنا وقتي مجوز ساخت برج در الهيه يا منطقه ۲۲ صادر مي‌شود در حقيقت به مردم اين پيام را مي‌دهيم که از خودروي شخصي استفاده کنند، اما وقتي مجوز بلندمرتبه سازي در کنار حمل و نقل عمومي استاندارد صادر مي‌شود، مويد اين پيام است که از حمل و نقل عمومي استفاده بهينه‌اي خواهد شد.وي مزاياي افزايش تراکم در حوالي ايستگاه‌هاي حمل و نقل همگاني را رواج پياده محوري، کاهش مسافت سفر، بهره‌گيري از اقتصاد مقياس براي توجيه پذير شدن حمل و نقل همگاني، کاهش استفاده مردم از خودرو و در نهايت کاهش ضريب مالکيت خودرو در بلندمدت عنوان کرد.تقي زاده با اشاره به اينکه دو همايش شهرسازي ريل پايه در سال‌هاي گذشته انجام شد، گفت: نتايج برگزاري دو همايش، دو بيانيه و ۴۴ خروجي بود که از ۴۴ خروجي ۱۳ مورد آن انجام شده، ۱۲ مورد در حال انجام و ۱۹ مورد انجام نشده است.وي در بيان موارد انجام شده گفت: تشکيل يک هسته مرکزي تحت عنوان شوراي عالي راهبردي توسعه شهري بر مبناي حمل و نقل همگاني، تصويب و ابلاغ سند ملي توسعه مبتني بر حمل و نقل همگاني، همکاري با وزارت کشور و شهرداري‌ها نسبت به اجراي سند ملي توسعه مبتني بر حمل و نقل بخشي از موارد انجام شده است.

منبع :صما


1396/11/7

جمعه 28 دي 1397


محبت مادر
هيچ گاه در زندگي نمي توانيد محبتي بهتر، بي پيرايه تر و حقيقي تر از محبت مادر خود بيابيد
اونوره دو بالزاك

 

انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.

 

 

 


حرکت با موس قابل توقف و کليک بر عناوين موجب مشاهده مشروح مطلب است

 


وقتي به شهرداري‌ ها کمک نمي‌کنيم و مي‌گوييم خودتان درآمد کسب کنيد، کار به جايي مي‌رسد که الان در ۱۰ کلانشهر اصلي ميزان وابستگي مديريت ...تبعات بروز اين پديده به شکل تلفات گسترده انساني، عارضه زيست محيطي، تخريب تاسيسات زيرزميني، کاهش آب‌دهي چاه‌ها، کاهش ضريب ذخيره آبخوان‌ها، کاهش کيفيت ...وضعيت نامساعد تهران از نظر آمادگي در برابر ...عليرغم تاکيد قانون بر لزوم به کارگيري مجريان ذي صلاح، اما در کشور ما هر کسي با هر سوادي وارد عرصه ساخت و ساز شده‏ ...انتقاد از جايگزيني سوداگري بر فرهنگ اجراي قوانين در ساخت‌و ...تغيير نگرش در اداره امور پايتخت را يک ضرورت مي ...امکانات و خدمات فوق مدرني که ارائه مي دهند به مکان و جاذبه اي گردشگري و مشهور تبديل شده ...نيمي از ساختمان‌ها فاقد اسکلت ...مسائل و مشکلاتي که به وجود آمده را مي‌توان با اين کار حل ...افتتاح ۳ ايستگاه از خط ۶ مترو ...شوراي مرکزي نظام‌مهندسي هرچه سريع‌تر تعيين تکليف شود/ تعارض منافع و امضا فروشي خاتمه ...توجه به کيفيت ساخت و سازها الزامي است و از سوي ديگر اين موضوع با دستمزدي که مهندسان دريافت مي کنند، در تناقض قرار دارد و ناخواسته موجب افت خدمات ...چندي پيش وزيرراه با انجام دو مکاتبه دو تصميم مهم شامل برگزاري هيات عمومي نظام مهندسي کشور و نيز تقليل زمان لغو تعليق پروانه فرج الله رجبي که به نوعي ...ايران جزو ۱۰ کشور دنيا به لحاظ تجربه بلاياي طبيعي است و در واقع زلزله بخشي از زندگي است و ما بايد ياد بگيريم که چگونه با آن برخورد و ...شهردار تهران از مردم خواست در صورت مشاهده تخلف از طريق سامانه 137 نهادهاي ناظر در شهرداري را مطلع ...بايد تلاش کنيم مردم مجاب شوند تا براي هر کاري از خودروي شخصي استفاده ...تبديل شدن سازمان نظام مهندسي به بنگاه‌هاي اقتصادي و اداري و نبود نظارت دقيق بر عملکرد هيات مديره‌ها، اين سازمان‌ها را از پرداختن به وظايف اصلي و ...سازمان ملي استاندارد بايد در خصوص استفاده از فولاد و ميلگردهاي غير استاندارد به طور جدي ورود کرده و آن را بررسي ...بيست سال است تهران، اين زيباي مغموم، به تاخت ساخته مي‌شود و بزرگ مي‌شود و هي شبيه «خارج» ...توافقاتي که براي صدور مجوزهاي ساختماني در شوراهاي معماري مناطق شهرداري انجام مي‌شود و همچنين مجوزهاي کميسيون ماده ۵، دو زمينه اصلي بروز فساد ...کشور امارات متحده عربي عمر چنداني ندارد و تنها ۴۰ سال است که به وجود آمده است. با اين حال، در همين مدت کوتاه توانسته به يکي از کشورهاي ...با فساد مبارزه ...بي توجهي به ضوابط معماري و شهرسازي و مغايرت نحوه ساخت وساز برخي سازه هاي بزرگ تجاري و مسکوني با آئين نامه هاي اجرايي در کلانشهرها موجب شده است تا ...اعضاي شورا از تصميمات هيات رئيسه ...سقوط دومينو وار سمت ها نيازمند تشريفات اداري خاصي نيست و تماما در زمان تعليق پروانه اشتغال به کار، اتفاق مي ...علاوه‌بر مشکلات گسترده اين کلان‌شهر، برخي رويه‌ها و شيوه‌هاي غيراصولي حاکم بر مديريت شهري نيز هزينه اصلاح و ارتقاي مديريت شهري را افزايش داده ...از سوابق اجرايي وي مي ‌توان به‌ معاون نظام مهندسي و اجراي ساختمان وزارت مسکن و شهرسازي، دبير شورايعالي شهرسازي و معماري کشور، عضو شوراي عالي ترافيک، ...محورهايي مانند دولت، ساختمان، حمل‌ونقل، محيط‌زيست، اقتصاد هوشمند همچنين تجهيزات زيرساخت‌هاي اطلاعات و مخابرات، سلامت و آموزش و انرژي هوشمند فاکتورهاي ...انتشار اطلاعات شهرسازي بالاخره در شوراي پنجم کليد ...بالاترين مقام سه دستگاه عهده دار ساختمان و شهرسازي شامل وزارتخانه راه و شهرسازي،شوراي مرکزي، سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور و شهرداري تهران به ترتيب ...آمار ماهانه: بازدید این صفحه: 6985 مرتبه نمایش این صفحه: 7644 مرتبه