جمعه 27 مهر 1397
   English     فارسی
سازمان هاي نظام مهندسي در هاله اي از شوک و ابهام

عضو کميسيون عمران مجلس در گفت‌وگو با «صما» مطرح کرد:
خروج گسترده هيئت‌مديره‌ها از چرخه نظام‌مهندسي/ سازمان‌هاي نظام‌مهندسي در شوک مصوبات پياپي وزيرراه
بخشنامه ها و دستورالعمل هاي جديد وزارت راه و شهرسازي که پشت سر هم براي سازمان هاي نظام مهندسي صادر شد، ظاهرا به يک کلاف سردرگم تبديل شده و سازمان هاي نظام مهندسي را در هاله اي از شوک و ابهام نسبت به اجراي اين ابلاغيه ها فرو برده است.
خروج گسترده هيئت‌مديره‌ها از چرخه نظام‌مهندسي/ سازمان‌هاي نظام‌مهندسي در شوک مصوبات پياپي وزيرراهبخشنامه ها و دستورالعمل هاي جديد وزارت راه و شهرسازي که پشت سر هم براي سازمان هاي نظام مهندسي صادر شد، ظاهرا به يک کلاف سردرگم تبديل شده و سازمان هاي نظام مهندسي را در هاله اي از شوک و ابهام نسبت به اجراي اين ابلاغيه ها فرو برده است.

برخي از اين مصوبات نظير کسر 5 درصدي حق نظارت مهندسان، از آنجايي که جزو مصوبات درون سازماني نظام مهندسي محسوب مي شود و در مجامع به تصويب رسيده است، اجراي آن با چالش هايي روبه رو است. از سوي ديگر مصوبه منع حضور افراد دوشغله و چند شغله در سازمان هاي نظام مهندسي، اگرچه از يک طرف منجر به ايجاد فرصت اشتغال براي مهندسان بيکار را فراهم مي آورد، اما در عين حال به گفته مسئولان نظام مهندسي، هيئت مديره بودن در اين سازمان ها هم شغل محسوب نمي شود.

ابلاغيه‌هاي وزارتخانه نابهنگام بود

در همين رابطه عضو کميسيون عمران مجلس و نيز عضو شوراي مرکزي سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور، با انتقاد از ابلاغيه هاي اخير وزير راه و شهرسازي درخصوص سازمان نظام مهندسي ساختمان گفت: در شرايط کنوني شايد بهتر اين بود که تمام جوانب در ارائه اين ابلاغيه ها سنجيده مي شد.

شهرام کوسه غراوي در گفت و گو با «صما» با بيان اين مطلب افزود: ارائه همزمان چندين مصوبه و بخشنامه شامل آيين نامه کنترل ساختمان، اصلاحيه قانون نظام مهندسي ساختمان، لغو کسر 5 درصد حق نظارت مهندسان از سوي سازمان هاي نظام مهندسي و همچنين ابلاغيه اخير مبني بر منع به کارگيري افراد دو يا چند شغله در سازمان هاي نظام مهندسي، منجر به بروز شوک شده است.

وي در ادامه اظهار داشت: اين در حالي است که وزير راه و شهرسازي مي توانست با مشاوره بيشتر و طي زمان بندي مناسب تر، بهتر از روال فعلي عمل کند. چون با اين وضعيت اين احتمال وجود دارد که قشر عظيمي از اعضاي هيئت مديره سازمان هاي نظام مهندسي، از چرخه نظام مهندسي خارج شوند.

نماينده مجلس بودن شغل نيست

غراوي در عين حال در خصوص پيشنهاد منع حضور افراد دو شغله در جايگاه نمايندگي مجلس بيان کرد: نماينده بودن شغل نيست و بعد از چهار سال تکليف نماينده ها چه خواهد بود. ضمن اينکه هنوز چنين ابلاغيه اي صادر نشده و بهتر است اظهار نظر در اين رابطه را به بعد موکول کنيم.

عضو کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي همچنين با بيان اينکه ابلاغيه ها از سوي وزارت راه و شهرسازي در زمان مناسبي ارائه نشده است تاکيد کرد: اين موضوعات نياز به يک بحث جدي و واکاوي خاص دارد.

اين نماينده مجلس با اشاره به تهديدها و فرصت هاي حاصل از اجراي مصوبات و دستورالعمل هاي وزارت راه و شهرسازي خاطرنشان کرد: بايد سودها و ضررها و نقاط قوت و ضعف ابلاغيه هاي وزير راه و شهرسازي مورد بررسي و واکاوي قرار گيرد تا مشخص شود که عملياتي شدن آنها چه کساني را تهديد مي کند و در مقابل براي چه کساني ايجاد فرصت مي کند.

 


1396/11/12

  • شايعاتي مبني بر اختلال ناظران مطرح شده که صحت ندارد و در مراجع قضايي تحت پيگيري است
  • گزارش مشروح پس از قطعي شدن به استحضار خواهد رسيد

    دزدي افکار= عقيم شدن فکر


    logo-samandehi