پنجشنبه 26 مهر 1397
   English     فارسی
اشتغال افراد دوشغله

واکنش نمايندگان مجلس به ابلاغيه آخوندي در گفت‌وگو با «صما»:

ضرورت جلوگيري از اشتغال افراد دوشغله در تمامي ارگان‌ها/ فضاي اشتغال بايد رقابتي باشد، نه انحصاري

صما- هنوز سازمان هاي نظام مهندسي در شوک بخشنامه لغو کسر 5 درصد حق نظارت مهندسان توسط سازمان هاي نظام مهندسي بودند که هفته گذشته وزير راه و شهرسازي، دستورالعمل جديدي مبني بر عدم حضور افراد شاغل در سازمان هاي دولتي در بدنه سازمان هاي نظام مهندسي ساختمان را صادر کرد. ضرورت جلوگيري از اشتغال افراد دوشغله در تمامي ارگان‌ها/ فضاي اشتغال بايد رقابتي باشد، نه انحصاريدر اين ميان رگبار ابلاغيه ها و دستورالعمل هاي وزارت راه و شهرسازي در حالي سازمان هاي نظام مهندسي را نشانه رفته که مسئولان اين سازمان ها هم حرف ها و انتقادات خود را در خصوص اين ابلاغيه هاي نابهنگام پياپي وزير راه اعلام کرده اند.

با اين حال بسياري از صاحب نظران و کارشناسان اجرايي شدن اين ابلاغيه را يک خبر خوب براي اشتغال کشور و گامي استوار در راه مبارزه با فساد در حوزه خدمات مهندسي قلمداد مي کنند.

در همين حال نمايندگان مجلس هم بر اين باورند که در فضاي کسب و کار فعلي کشور، جلوگيري از حضور افراد و مديران دو شغله ‌و چند شغله‌ در سازمان هاي نظام مهندسي ساختمان اقدام بسيار موثري است و با اجراي اين ابلاغيه ضمن اينکه فضاي اشتغال براي جوانان باز مي‌شود، از سوي ديگر تکليف افراد دو يا چند شغله‌ نيز مشخص مي‌گردد.

فضاي اشتغال بايد رقابتي باشد، نه انحصاري

در همين راستا عضو کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: فضاي کار و اشتغال و به طور کلي فضاي خدمات در يک جامعه ايده آل بايد رقابتي باشد، يعني انحصاري نباشد.

شادمهر کاظم زاده در گفت و گو با «صما» افزود: هرچند در کليت امر با دستور وزير راه و شهرسازي مبني بر به کارگيري افراد دوشغله مخالفم، اما در وضعيت موجود با حرف وزير راه و شهرسازي موافقم. چون به هر حال کارمندان در يک سازمان مشغول به کار هستند و با توجه به بالابودن ميزان بيکاري در کشور بايد اجازه دهيم تا فرصت اشتغال براي افرادي که شغل ندارند، فراهم شود.

اين نماينده مجلس در ادامه اضافه کرد: همچنين با توجه به اينکه کارمندان فرصت کمتري براي نظارت بر ساخت و ساز دارند، به کارگيري افرادي که در نهادهاي ديگر مشغول به کار نيستند، فرصت بيشتري را براي نظارت بر ساختمان سازي و درنتيجه ارتقاي کيفيت ساختمان ها فراهم مي کند.

وي در پاسخ به اينکه آيا منع به کارگيري افراد دوشغله براي نمايندگان مجلس نيز صدق مي کند گفت: نمايندگان مجلس به قدري سرشان شلوغ است که نبايد به هيچ شغل ديگري اشتغال داشته باشند و اگر به جز اين باشد، خود به خود شغل خطير نمايندگي آنها دچار حاشيه مي شود. بنابراين به عنوان نماينده مردم در مجلس، نبايد کار ديگري انجام دهند.

اراده جلوگيري از اشتغال افراد چندشغله در کل نهادها ايجاد شود

علاوه بر اين ديگر عضو کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه قانون ممنوعيت اشتغال افراد در چند نهاد قبلا به تصويب رسيد، اما به دلايل مختلف عملياتي و اجرايي نشد، گفت: ما اگر واقعا در همه بخش ها پاي اجراي اين قانون بايستيم، به يقين آثار خوبي را به دنبال دارد.

سيد حسين افضلي در گفت و گو با «صما» افزود: اگر در همه بخش ها واقعا اراده و اهتمامي به وجود بيايد و عملا جلوگيري شود از اينکه افراد داراي چند شغل باشند، بالطبع نيروهاي هر بخش، درگير يک شغل خواهند بود و در اين شرايط بازدهي کار بالاتر و بهتر خواهد بود.

وي ادامه داد: اگر يک فرد داراي چند

 


1396/11/15

 • شايعاتي مبني بر اختلال ناظران مطرح شده که صحت ندارد و در مراجع قضايي تحت پيگيري است
 • گزارش مشروح پس از قطعي شدن به استحضار خواهد رسيد

  دزدي افکار= عقيم شدن فکر


  پدر
  دستانت بوسيدني است به حرمت شرافتت مي ايستم و تعظيم مي کنم چه بيدار چه خفته چه آرام گرفته در خاک
  net
  logo-samandehi