جمعه 27 مهر 1397
   English     فارسی
لزوم تغيير نگرش دولت و مجلس به شهرداري‌ها

گفت‌وگوي دبيرخانه چهره سال راه و ساختمان با شهرداران:

لزوم تغيير نگرش دولت و مجلس به شهرداري‌ها / ضرورت همراهي جامعه و مسئولان جهت احياي بافت‌هاي فرسوده

شهرداران يزد، اردبيل و اروميه با اشاره به ضروت توجه به موضوع احياي بافت‌هاي فرسوده، بر ضرورت همراهي مردم و مسئولان جهت احياي اين بافت‌ها و تحقق مناسب بازآفريني شهري تأکيد کردند.

شهرداران يزد، اردبيل و اروميه با اشاره به ضروت توجه به موضوع احياي بافت‌هاي فرسوده، بر ضرورت همراهي مردم و مسئولان جهت احياي اين بافت‌ها و تحقق مناسب بازآفريني شهري تأکيد کردند.

 

 

شهرداري‌ها در ايران چندان مطلوب عمل نمي‌کنند

لزوم تغيير نگرش دولت و مجلس به شهرداري‌ها / ضرورت همراهي جامعه و مسئولان جهت احياي بافت‌هاي فرسودهبه گزارش صما به نقل از روابط عمومي پنجمين جشنواره چهره سال راه و ساختمان کشور، محمد حضرت‌پور شهردار اروميه با اشاره به عدم بهره‌گيري شهرداري‌ها از درآمدهاي پايدار شهري اظهار داشت: کسب درآمدهاي پايدار شهري از جمله مسائلي است که داراي اهميّت بسيار است؛ اما متأسفانه همانطور که بخش اعظمي از بودجه کشور از درآمدهاي نفتي تأمين مي‌شود، بخش اعظمي از درآمدهاي شهرداري‌ها نيز از قِبل صدور پروانه پايان کار صورت مي‌گيرد

وي با بيان اينکه ميزان مشارکت‌هاي مردمي در اداره شهرهاي ايران فاصله بسياري با استاندارهاي جهاني دارد تصريح کرد: مشاهده اجمالي بسياري از شهرها در دنيا نشان مي‌دهد که شهرداري‌ها در ايران چندان مطلوب عمل نمي‌کنند و در بهترين حالت مشارکت مردمي را مي‌توان حدود 2درصد براي تهران دانست که آن‌هم در بخش عوارض نوسازي و پسماند است؛ اين درحالي است که در ترکيه و ارمنستان اين ميزان مشارکت به 31درصد و در فرانسه به 65درصد مي‌رسد.

 

شهردار اروميه افزود: در گذشته شهرداري‌ها براي اقدامات خود، از محل کاربري‌هاي مسکوني سهمي را دريافت مي‌کردند، که متأسفانه اکنون 90درصد پروژه‌هاي عمراني از طريق فروش زمين‌هايي که در اختيار شهرداري‌ها بوده و بابت آن اجاره دريافت مي‌کرده است، تأمين مي‌شود.

حضرت‌پور با بيان اينکه شهرداري‌ها براي اداره شهر همه سهم خود را از فروش مستغلات و دارايي‌ها در حوره تجاري فروخته‌اند تصريح کرد: وجود درآمد پايدار براي شهرداري‌ها مي‌توانست مانع از فروش اين مستغلات شود امري که بهترين منبع درآمدي براي مجموعه مديريت شهري در تمام دنيا محسوب مي‌شود.

وي سپس با اشاره به ضرورت ورود شهرداري‌ها در حوزه‌هاي سرمايه‌گذاري ادامه داد: در حال حاضر شهرداري استانبول به واسطه حمايت بخش دولتي در 160 شرکت کشتيراني سرمايه‌گذاري، و مشارکت فعال دارد که سهم بسياري را براي اين شهرداري به ارمغان آورده است، امري که در ايران چندان به آن توجه نشده است.

شهردار اروميه با اشاره به بي‌مهري مجلس و دولت در انجام وظايف ذاتي خود نسبت به شهرداري‌ها گفت: دولت براي مدت طولاني است که قيمت بنزين را 1000 تومان در هر ليتر تعيين کرده است؛ اما همچنان در پرداخت سهم 10درصدي خود به شهرداري‌ها با همان مبلغ 400 تومان عمل مي‌کند،و علاوه بر اين مجلس نيز حوزه ارزش افزوده و دستورالعمل‌ها به شهرداري به عنوان يک فرزند ناتني نگاه مي‌کند.

حضرت‌پور در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به ظرفيت بخش گردشگري در توسعه منابع درآمدي پايدار اظهار داشت: توسعه گردشگري تنها براي شهر قابليت درآمدزايي دارد و براي شهرداري هيچ‌گونه بهره و درآمدي به همراه ندارد؛ چرا که تمام زيرساخت‌هاي گردشگري متعلق به افراد حقيقي و بخش خصوصي است.

وي در پايان با اشاره به تلاش شهرداري اروميه براي ايجاد معاونت توسعه گردشگري خاطرنشان کرد: از آن‌جا که اروميه در افق 1400 به عنوان مقصد گردشگري بين‌المللي نام گرفته، ما نيز تمام تلاش خود را براي توسعه اين امر و بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي اين بخش براي مردم خود خواهيم داشت؛ هرچند اين امر هيچ درآمدي براي شهرداري به همراه ندارد.

شهردار يزد: فرسودگي در بافت شهري يزد متوجه بافت‌هاي حاشيه‌اي است

لزوم تغيير نگرش دولت و مجلس به شهرداري‌ها / ضرورت همراهي جامعه و مسئولان جهت احياي بافت‌هاي فرسودهمهدي جمالي نژاد نيز با اشاره به اينکه خوشبختانه در حال حاضر وسعت بافت فرسوده در شهر يزد به نسبت بسياري از شهرهاي کشور کم بوده و بخش اعظم بافت قديم شهر، تاريخي و ارزشمند محسوب مي‌شود، اظهار داشت: فرسودگي در بافت شهري در يزد به طور عمده متوجه بافت‌هاي حاشيه‌اي شهر است.

وي ادامه داد: براي بهبود وضعيت بافت فرسوده و البته بافت تاريخي و ارزشمند شهر همچنين به ‌منظور ممانعت از گسترش فرسودگي‌ها، اقدامات کالبدي و غيرکالبدي مدنظر شهرداري قرار گرفته است، ضمن اينکه در ارتباط با ايمن‌سازي در اين‌گونه بافت‌ها، نظارت بيش از پيش بر حسن اجراي قوانين ساخت‌وساز از جمله مقررات ملي ساختمان و آيين‌نامه ۲۸۰۰ مي‌تواند مثمرثمر واقع شود.

شهردار يزد با بيان اينکه بخش اعظمي از بافت قديم شهر يزد ارزشمند و تاريخي بوده و در فهرست ميراث جهاني قرار گرفته است، تصريح کرد: به اين دليل نمي‌توان تمامي ضوابط موجود را به اين بافت تسري داد و در نتيجه مشارکت در انجام پژوهش‌هايي در باب مصالح بومي پايدار، به ‌گونه‌اي که ضمن پاسخگويي به هويت اين محدوده نيازهاي مقاوم‌سازي و ايمني را پوشش دهد، الزامي است.

جمالي‌نژاد ادامه داد: در امر بهسازي چه در محلات فرسوده شهر و چه در محلات جديد به‌ويژه در محلات تاريخي شهر، طرح‌هاي احيا و بازآفريني مراکز محلات پيگيري مي‌شود، به ‌علاوه نيازسنجي در سطح محلات شهري و انجام اقداماتي فراخور نياز امروز شهروندان و توجه به معاصرسازي در توسعه فضاها و خدمات شهري، پاسخي بهينه به اين امر است.

وي با بيان اينکه ظرفيت بالاي شهر يزد در زمينه گردشگري و صنايع‌دستي، زمينه مناسبي براي تحقق درآمد پايدار شهرداري است، گفت: در صورتي‌که تأمين زيرساخت‌هاي توريستي و گردشگري مدنظر شهرداري قرار گيرد، مشارکت شهرداري با بخش‌هاي خصوصي و دولتي در گسترش فضاهاي اقامتي و هتل‌ها، مي‌تواند درآمد جاري سازمان را پايدار کند.

شهردار يزد عنوان کرد: متأسفانه در شهر يزد، با وجود تأمين خدمات فضاهاي توريستي و گردشگري توسط شهرداري، عوارضي که از بازديدکنندگان و مراجعه‌کنندگان گرفته مي‌شود در اختيار اين ارگان قرار نمي‌گيرد؛ اين در صورتي است که اين موضوع، قسمتي از هزينه‌هاي شهرداري را به خود اختصاص مي‌دهد از اين‌رو سهيم بودن در عوارض اين مکان‌ها در قبال تأمين هرچه بهتر خدمات و زيرساخت‌ها از سوي شهرداري، مي‌تواند بخشي از هزينه‌هاي پرداخت شده را بازگرداند.

جمالي‌نژاد همچنين با اشاره به اينکه منابع طبيعي آلودگي هوا نسبت به ساير شهرهاي کشور بسيار ناچيز است، تصريح کرد: متأسفانه بخش عمده آلودگي شهر ناشي از منابع انساني به‌ويژه آلاينده‌هاي حاصل از حرکت خودروها است، در اين راستا توسعه انواع مدهاي حمل‌ونقلي به‌گونه‌اي که در شريان‌هاي اصلي شهر تکميل‌کننده يکديگر باشند، بسياري از مشکلات مربوط به آلودگي هوا را کاهش مي‌دهد.

وي با اشاره به ‌صورت توسعه و ترويج فرهنگ پياده‌مداري و استفاده از دوچرخه تأکيد کرد: شهرداري از سويي به دنبال ايجاد زنجيره‌اي به هم‌پيوسته و تکامل‌يافته از مدهاي حمل‌ونقلي پايدار بوده و از سوي ديگر، اقدامات فرهنگي در راستاي توسعه و ترويج استفاده از اين مدل‌هاي عمومي را در دستور کار خود قرار داده است.

شهردار يزد خاطرنشان کرد: از ديگر مواردي که در کاهش آلودگي هواي شهرها مفيد است، توسعه شهر از درون و کاهش فواصل سفر است؛ با توجه به اينکه شهر يزد پتانسيل بسيار بالايي براي توسعه از درون دارد، اين امر مي‌تواند با ممانعت از گسترش بيش از اندازه شهر و محدود کردن ساخت‌وسازها به اراضي درونشهري، کارساز باشد.

شهردار اردبيل: طرح جامع شورابيل در راستاي ايجاد درآمد پايدار اجرايي مي‌شود

لزوم تغيير نگرش دولت و مجلس به شهرداري‌ها / ضرورت همراهي جامعه و مسئولان جهت احياي بافت‌هاي فرسودهحميد لطف‌اللهيان شهردار اردبيل با اشاره به منبع تأمين درآمدهاي شهري اظهار داشت: منابع درآمدي داخلي آن دسته از درآمدهايي هستند که مستقيماً توسط شهرداري‌ها و به‌صورت عوارض و بهاي خدمات گوناگون که بيشتر مربوط به اراضي و املاک هستند وصول مي‌شوند، که توافق بر سر زمين آهن‌فروشان، زمين براي ساماندهي مشاغل مزاحم، تملک زمين‌هاي اطراف مجموعه توريستي شورابيل و زمين در ورودي شهر را شامل مي‌شود.

وي ادامه داد: منابع درآمدي خارجي از جمله درآمدهاي حاصل از سرمايه‌گذاري بخش خصوصي و مشارکت با شهرداري در اجراي پروژه‌هاي مختلف، فروش اوراق مشارکت، کمک‌هاي دولتي که موجب کاهش هزينه و ايجاد درآمد پايدار مي‌شود که مي‌توان به پروژه‌هاي زمين چمن مصنوعي، پروژه تجاري مسکوني و خدماتي شهريار، تيراژه، مرواريد و پروژه‌هاي تفريحي و توريستي هتل سلامت، زيپ‌لاين، کافي‌شاپ شناور، بزرگ‌ترين مسير سلامت کشور نزديک 8 کيلومتر و.. در اردبيل اشاره کرد.

 

شهردار اردبيل با اشاره به کاهش 30 درصدي هزينه خدمات شهري تصريح کرد: با برقراري انضباط مالي در شهرداري اردبيل از طريق تدوين و راه‌اندازي نرم‌افزارهاي مختلف و کنترل‌هاي انجام‌يافته و کاهش هزينه روزانه از جمله کاهش حداقل 30 درصدي هزينه خدمات شهري، افزايش کيفيت و کميت خدمات شهري را به دست آورديم.

لطف‌اللهيان با اشاره به اينکه هزينه‌هاي شهرداري صرف بخش عمران مي‌شود گفت: احداث پارک گالري در مجموعه توريستي شورابيل از جمله پروژه‌هايي است که با لحاظ بخش‌هايي از پروژه به‌صورت انتفاعي مي‌توان هزينه‌هاي اجراي آن را از اين طريق تامين کرد.

وي در مورد توسعه درآمدهاي پايداري شهري بيان کرد: عمده فعاليت توسعه استان اردبيل کشاورزي است که با بررسي و مطالعه ساير زمينه‌هاي توسعه استاني و به‌ويژه شهر اردبيل و شناسايي پتانسيل‌هاي گردشگري اقدام به تدوين و اجراي پروژه‌هاي عمراني همسو با شهر انسان‌محور صورت گرفت که مي‌توان به بازآفريني شهري در کنار اثر جهاني شيخ صفي‌الدين اردبيل، پروژه‌هاي متعدد در مجموعه گردشگري شورابيل، بهسازي مسير کنار رودخانه باليخلو، احياي ساختمان قديمي شهرداري اردبيل و تبديل به چندين موزه مشاغل، ميراث فرهنگي و... اشاره کرد.

شهردار اردبيل همچنين با اشاره به ظرفيت درياچه شورابيل اظهار داشت: درياچه شورابيل به‌عنوان تنها درياچه درون‌شهري طبيعي ايران با مساحت 200 هکتار يکي از مناطقي است که توجه عده زيادي از توريست‌ها را در تمام فصول سال به خود جلب کرده که شهرداري اردبيل در جهت فراهم کردن بخشي از نيازهاي مراجعه‌کنندگان و ايجاد درآمد پايدار از اين مجموعه اقدام به تهيه و تصويب طرح جامع شورابيل کرده است.

لطف‌اللهيان در مورد توسعه حمل‌ونقل عمومي در استان خاطرنشان کرد: مطالعه، تدوين و به تصويب رساندن طرح جامع ترافيک شهر اردبيل، تهيه طرح تفصيلي ترافيک با بهره‌گيري از طرح بالادست در هسته مرکزي شهر و اجرايي کردن مهم‌ترين طرح تقاطع غيرهمسطح در راستاي روان‌سازي ترافيک شهري، نوسازي ناوگان حمل‌ونقل عمومي و اجراي طرح بي‌آر‌تي در دستور کار قرار دارد.

 

گفتني است زمان راي‌گيري انتخابات پنجمين جشنواره چهره سال راه و ساختمان از 7 تا 15 اسفندماه امسال است و هداياي چهره‏هاي برتر نيز در مراسمي 17 اسفندماه اهداء مي‌شود.

تلفن تماس: (داخلي 108)02122853530

آدرس سايت: topsama.ir

انتهاي پيام/

 


1396/11/24

  • شايعاتي مبني بر اختلال ناظران مطرح شده که صحت ندارد و در مراجع قضايي تحت پيگيري است
  • گزارش مشروح پس از قطعي شدن به استحضار خواهد رسيد

    دزدي افکار= عقيم شدن فکر


    logo-samandehi