جمعه 27 مهر 1397
   English     فارسی
ابلاغيه لغو کسر 5درصد، مانع انحرافات مالي در نظام مهندسي مي‌شود

مديران کل راه ‌و شهرسازي استان‌ها در گفت‌وگو با «صما»:

ابلاغيه لغو کسر 5درصد، مانع انحرافات مالي در نظام مهندسي مي‌شود/ ضرورت تامين هزينه آموزش مهندسان از محل حق عضويت

صما- مديران کل راه ‌و شهرسازي استان‌ها با تاکيد بر اينکه کسر 5درصد از دستمزد مهندسان براي ارائه خدماتي نظير آموزش، رويکرد صحيحي نيست، معتقدند: با توجه به افزايش روزافزون تعداد مهندسان و حجم بالاي سرمايه گذاري در بخش ساخت و ساز، درنهايت برداشت اين 5درصد حق نظارت به ارقام کلاني تبديل مي شود. ابلاغيه لغو کسر 5درصد، مانع انحرافات مالي در نظام مهندسي مي‌شود/ ضرورت تامين هزينه آموزش مهندسان از محل حق عضويتمديران کل راه ‌و شهرسازي استان‌ها با تاکيد بر اينکه کسر 5درصد از دستمزد مهندسان براي ارائه خدماتي نظير آموزش، رويکرد صحيحي نيست، معتقدند: با توجه به افزايش روزافزون تعداد مهندسان و حجم بالاي سرمايه گذاري در بخش ساخت و ساز، درنهايت برداشت اين 5درصد حق نظارت به ارقام کلاني تبديل مي شود. بنابراين اجراي دستور وزير راه و شهرسازي، منجر به رفع ابهام در گردش مالي و انحرافات احتمالي در سازمان هاي نظام مهندسي مي‌شود.

 

رفع ابهامات موجود در گردش مالي نظام مهندسي

در همين رابطه مدير کل راه و شهرسازي استان آذربايجان شرقي در پاسخ به اينکه چه تدابيري براي اجرايي شدن ابلاغيه وزير راه و شهرسازي در اين استان اتخاذ شده است، گفت: اجراي مصوبه وزير راه درخصوص لغو کسر 5 درصد حق نظارت مهندسان، به سازمان نظام مهندسي اين استان ابلاغ شده است.

توحيد اخلاقي در گفت‌وگو با «صما» اجراي اين ابلاغيه را اقدام مثبتي ارزيابي کرد و افزود: درواقع اين 5 درصد جزو حق و حقوق مهندساني است که کار نظارت را در بخش ساخت و سازها انجام مي دهند.

وي همچنين ادامه داد: علاوه براين، با توجه به عملکرد سازمان هاي نظام مهندسي در دوره هاي گذشته و نيز برخي انحرافاتي که در پي ابهامات موجود در گردش مالي نظام مهندسي، به اين سازمان نسبت داده شده است، اجرايي شدن اين ابلاغيه جلوي اين انحرافات احتمالي را مي گيرد.

اخلاقي با بيان اينکه در خصوص اين ابلاغيه اعتراضاتي از سوي برخي اعضاي هيئت مديره سازمان نظام مهندسي به صورت شفاهي به ما منعکس شده است، گفت: در پاسخ به اين انتقادات تاکيد کرده ايم که دستور وزير راه بايد اجرايي شود.

ابلاغيه متناسب با زمان بندي مصوبات مجمع اجرايي شود

همچنين مدير کل راه و شهرسازي استان البرز با بيان اينکه اين دستور موکد وزير راه و شهرسازي بايد از سوي سازمان هاي نظام مهندسي اجرايي شود، گفت: در لزوم اجراي اين مصوبه هيچ شک و ترديدي وجود ندارد، اما با توجه به اينکه بودجه سازمان هاي نظام مهندسي به صورت سالانه در مجامع به تصويب مي رسد، به نظر مي رسد که بايد متناسب با زمان بندي مصوبات مجامع اجرايي شود.

تقي رضايي در گفت‌وگو با «صما» با بيان اين مطلب تصريح کرد: بر همين اساس، طي برگزاري چند جلسه با مسئولان سازمان نظام مهندسي البرز، ضرورت عملياتي شدن اين ابلاغيه را به آنها تاکيد کرده ايم. به طور قطع در ابتداي هر تغييري سختي هايي وجود دارد و طبيعي است که در اجراي آنچه وزير راه تدارک ديده و ابلاغ کرده، در ابتدا مقاومت هايي وجود داشته باشد.

وي افزود: هرچند در يک مقطع زماني وزير وقت اجراي اين ابلاغيه را تاييد کرده، اما در حال حاضر دکتر آخوندي پس از بررسي هاي حقوقي لازم و مشورت با صاحب نظران و کارشناسان، اين ابلاغيه را ارائه کرده که عملياتي شدن آن در عين شفاف سازي، به نفع مهندسان است و در استان البرز هم مانند ديگر استان ها اجرايي خواهد شد.

رضايي با اشاره به آثار مثبت اجراي اين مصوبه اظهار داشت: دکتر آخوندي به عنوان شخصيتي است که قانون نظام مهندسي در دوره مسئوليت وي نوشته شد و در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد و از سوي ديگر به عنوان فردي است که سال ها عضو هيئت مديره نظام مهندسي بوده و به طور کامل با امور اجرايي آشنا و مسلط است؛ بنابراين به طور قطع با لحاظ جميع جوانب اين ابلاغيه را صادر کرده است.

اين مسئول با تاکيد بر اينکه سازمان هاي نظام مهندسي بحث کيفيت و رقابت در حرفه را بايد دنبال کنند، ادامه داد: اينکه بتوانيم خدمات مهندسي را با کيفيت بالا ارائه دهيم، قطعا ساز و کارهاي خود را دارد.

يک نهاد غيردولتي بايد با حق عضويت اداره شود

وي افزود: اقدامات آموزشي و پژوهشي در سازمان هاي نظام مهندسي اگرچه هزينه هايي به دنبال دارد، اما حتما بايد از محل حق عضويت اعضا براي ارائه اين آموزش ها هزينه شود و به يقين کسر 5درصد از دستمزد مهندسان براي ارائه آموزش، اقدام صحيحي نيست. چون باتوجه به افزايش روزافزون تعداد مهندسان و افزايش سرمايه گذاري در اين بخش، اين 5درصد به ارقام کلاني تبديل مي شود.

رضايي با بيان اينکه آينده روشني براي اجراي اين ابلاغيه متصور است، تاکيد کرد: شايد برخي هيئت مديره ها با لغو برداشت 5درصد مخالفت کنند، اما واقعيت آن است که اين 5 درصد از جيب مردم کسر مي شود و درنهايت بايد مردم اين پول را پرداخت کنند.

مديرکل راه و شهرسازي البرز افزود: ممکن است اين بحث منتقداني هم داشته باشد، اما به هر حال چون اين مبلغ از حق الزحمه مهندسان برداشت مي شود، به طور قطع قاطبه مهندسان با اين رويکرد وزير راه و شهرسازي همراهي خواهند کرد. درخصوص انتقادات و مباحث مطرح در هيئت مديره ها هم از طريق تعامل و رايزني راه وشهرسازي با سازمان هاي نظام مهندسي، سازوکارهاي مناسبي انديشيده خواهد شد.

وي تاکيد کرد: اصولا يک NGO و موسسه غيردولتي بايد از طريق پرداخت حق عضويت اداره شود که اجراي اين ابلاغيه تمريني است براي نظام مهندسي تا به رويکرد قابل قبولي در اين زمينه برسد.

رضايي با بيان اينکه نظام مهندسي مجموعه اي غيردولتي با رويکرد فني است، خاطرنشان کرد: اينکه نظام مهندسي به دنبال کسر اين 5درصد از حق الزحمه مهندسان باشند و درنهايت از جيب مردم پرداخت شود، رويکرد درستي نبوده که با اين ابلاغيه جديد، حتما منتقدان در کوتاه مدت به اين نتيجه مي رسند که بايد با اين موضوع همراهي کنند.

انتهاي پيام/

کد خبر:

 


1396/11/24

  • شايعاتي مبني بر اختلال ناظران مطرح شده که صحت ندارد و در مراجع قضايي تحت پيگيري است
  • گزارش مشروح پس از قطعي شدن به استحضار خواهد رسيد

    دزدي افکار= عقيم شدن فکر


    logo-samandehi