English     فارسی
تاثير ابلاغيه وزير در کاهش فساد و رانت در بخش مهندسي

اعضاي شوراي مرکزي نظام مهندسي در گفت‌وگو با «صما»:

بازي ناظران در دو نقش متفاوت؛ حافظ منفعت عمومي و حامي مالکان/ ابلاغيه جديد، زمينه ساز ايجاد رانت براي مهندسان مشاور

صما- در اصلاحيه آيين نامه کنترل ساختمان که از سوي وزارت راه و شهرسازي ارائه شده است، تاکيد شده که انتخاب ناظران بايد بنا به اختيار و دلخواه مالکان انجام گيرد. بازي ناظران در دو نقش متفاوت؛ حافظ منفعت عمومي و حامي مالکان/ ابلاغيه جديد، زمينه ساز ايجاد رانت براي مهندسان مشاوربه اين صورت که ناظر را مالک انتخاب کند و يک بازرس هم براي کنترل ناظر انتخاب شود. اين در حالي است که به عقيده بسياري از کارشناسان و مسئولان نظام مهندسي، انتخاب ناظر توسط مالک داراي اشکال است، زيرا نظارت به معناي کنترل است و اين منطقي نيست نظارت شونده خود ناظر را انتخاب کند. به عبارتي اگر ناظر به درستي انتخاب شود، ديگر نيازي به حضور بازرس براي کنترل عملکرد ناظر وجود ندارد.

هرچند کارفرمايان و سرمايه گذاران قطعا تمايل دارند که خود حق انتخاب ناظر را داشته باشند و اين موضوع مورد تاکيد وزير راه و شهرسازي در آيين نامه کنترل ساختماناست، اما به عقيده صاحب نظران و دست اندرکاران ساخت و ساز، اين رويه درنهايت منجر به افت کيفيت ساختمان ها خواهد شد. چون مقايسه کيفيت ساخت وسازها در پيش از سال 92 که ناظر از سوي مالک انتخاب مي شد و اکنون که با سيستم ارجاع انتخاب مي شود؛ نشان مي دهد که سيستم ارجاع نظارت نتيجه بهتري را در پي داشته است. چرا که در سيستم انتخابي، مالک به دنبال ناظري مي رود که با حداقل هزينه نظارت را انجام دهد و ناظر بايد تمام و کمال در خدمت و «بله قربان گوي» مالک باشد.

لزوم جدايي نظام بازرسي از نظام نظارتي در آيين نامه کنترل ساختمان

در همين رابطه عضو شوراي مرکزي نظام مهندسي ساختمان کشور در پاسخ به اينکه انتخاب ناظر توسط مالک چه اثراتي را به همراه دارد گفت: مسئله و مشکل اين است که در وضعيت موجود، ناظر ضمن اينکه نقش حفظ منفعت عمومي را بر عهده دارد، در عين حال نقش کمک به مالک را بازي مي کند.

تورج ناييج پور در گفت وگو با «صما» ادامه داد: با اين وضعيت موجود هيچ کاري نمي توان انجام داد، مگر اينکه آيين نامه کنترل ساختمان به سمت و سويي برود که نظام بازرسي را از نظام نظارتي جدا کند.

وي با تاکيد بر اينکه اين مباحث سطحي است و بايد سريعتر آيين نامه کنترل ساختمان را به نتيجه برسانيم اظهار داشت: با اين آيين نامه و مقررات موجود وضعيت اصلاح نمي شود و با پيچيدن يک نسخه هم نمي شود مسائل نظام مهندسي کشور را حل کرد.

انتخاب ناظر به دلخواه کارفرما، منشأ فسادهاي احتمالي

در همين حال رئيس گروه تخصصي معماري سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور با تاکيد بر اينکه انتخاب ناظر توسط مالك باعث عدم امكان اعمال مقررات ملي ساختمان و همچنين كاهش تعرفه نظارت (مانند طراحي) و همچنين كاهش كيفيت ساختمان خواهد شد، گفت: با توجه به بخشنامه­هاي اخير و تأکيد وزير بر انتخاب ناظر ذکر نکته­اي ضروري است.

طاهره نصر در گفت وگو با خبرنگار «صما» ادامه داد: مگر مي­توان خود قاضي بود و قضاوت را براي پرونده خود به عمل آورد؟ بنابراين چگونه مي­توان ناظر را به دلخواه کارفرما انتخاب کرد؟ آيا اين خود منشأ فسادهاي احتمالي نخواهد بود؟

وي با بيان اينكه اقدام وزير راه و شهرسازي در جهت حذف مافياي شهرداري ارزشمند است، افزود: اما نبايد فراموش كرد كه سازمان­هاي نظام مهندسي همواره در جلوگيري از ساخت‌ و سازهاي غيراصولي پيشگام بوده اند.

تاثير ابلاغيه وزير در کاهش فساد و رانت در بخش مهندسي

در اين ميان سوالي که مطرح مي شود اين است که ابلاغيه جديد وزير راه و شهرسازي يعني منع به کارگيري افراد دو يا چندشغله در سازمان هاي نظام مهندسي تا چه حد در کاهش فساد و رانت هاي احتمالي در بخش مهندسي موثر است؟

نصر با بيان اينکه مسئله رانت را بايد از ديدگاهي ديگر ديد، معتقد است: بر اساس ماده ٢ قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان، كه در آن به صورت آشكار بر ترويج اصول معماري و شهرسازي و رشد آگاهي عمومي نسبت به آن و بالا بردن كيفيت خدمات مهندسي و نظارت بر حسن اجراي خدمات، الزام به رعايت مقررات ملي ساختمان و افزايش بهره‌وري، حمايت از مردم به عنوان بهره‌برداران از ساختمان‌ها و فضاهاي شهري و ابنيه و مستحدثات عمومي و همچنين رشد و اعتلاي مهندسي در كشور تاكيد شده است، سازمان­هاي نظام مهندسي همواره در اين زمينه فعال بوده‌اند.

نائب رئيس کميسيون انرژي سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور در عين حال تصريح کرد: همچنين بر اساس ماده ٧٣ آيين‌نامه اجرايي كنترل ساختمان، همكاري با مراجع مسئول در خصوص كنترل ساختمان از قبيل اجراي دقيق و صحيح مقررات ملي ساختمان توسط اعضاي نظام مهندسي ساختمان از وظايف هيئت ‌مديره سازمان‌ها ذكر شده است.

چاره انديشي براي محدود كردن ظرفيت شركت‌هاي مهندسين مشاور

وي در ادامه يادآور شد: از سوي ديگر، در آيين ‌نامه جديد كنترل ساختمان كه در ابتداي سال جاري توسط وزارت راه و شهرسازي ارائه شد و مورد انتقادات فراوان واقع شد، ارائه خدمات مهندسي در قالب فعاليت مهندسان مشاور مد نظر بود.

نصر اظهار داشت: بنابراين بايد ديد آيا ظرفيت‌هاي مهندسان مشاور هم در ابلاغيه جديد مدنظر است يا خير. چراكه در آيين‌نامه جديد كنترل ساختمان ابتدا موضوع ارجاع نظارت حذف شد و پس از آن مهندسان مشاور جايگزين طراحان و ناظران شدند و حتي به جاي مجريان ذي ‌صلاح، شركت‌هاي پيمانكاري مدنظر قرار گرفتند.

نصر خاطر نشان کرد: بنابراين اگر سهمي از ميزان ساخت ‌و ساز باقي بماند، بسيار ناچيز خواهد بود كه پاسخگوي خيل عظيم مهندسان جوان و بيكاري كه مدنظر وزير راه و شهرسازي است، نخواهد بود.

وي در پايان تاکيد کرد: بنابراين لازم است فكري نيز براي محدود كردن ظرفيت شركت‌هاي مشاور شود كه در غير اين صورت همچنان وضعيت به همين گونه است و اين خود زمينه ساز ايجاد رانت براي شرکت­هاي مهندسين مشاور خاص خواهد بود.

منبع: صما


1396/11/29

جمعه 03 فروردين 1397

 

 

انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.

 


حرکت با موس قابل توقف و کليک بر عناوين موجب مشاهده مشروح مطلب است


نگاهي لطيف و رندانه به برخي از رخدادهاي حوزه ساختمان با عنوان «ترين‌هاي صنعت ...دستور ابلاغ به کليه شهرداري‌ها و ساير مراجع صدور پروانه و کنترل ...مسکن يک بخش فرابخشي است و در اين حوزه بايد استانداردها به روز رساني ...وزارت راه و شهرسازي در تلاش است ساختار موجود سازمان مهندسي ساختمان کشور را به نفع جامعه و مهندسي اصلاح کند و صدور دو ابلاغيه اخير آخوندي نيز در اين ...تفکيک نظارت از بازرسي نه تنها مسئوليت هاي حين ساخت شفاف مي شود، بلکه مي توان پيش بيني کرد مهندسان بيشتري تا دوبرابر وضع کنوني به کار گمارده ...قانون، منافع مردم و طرح تفصيلي اهميت ...هنوز براي واگذاري امر بازرسي و کنترل به شهرداري زود ...نمايندگان با 152 رأي مخالف استيضاح،‌ به ادامه فعاليت عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي در دولت دوازدهم رأي مثبت ...به عنوان بالاترين مسئول وزارت راه از مردم عذرخواهي مي ...استيضاح اختياري قانوني است که قانون اساسي به نمايندگان مجلس داده است و با ١٠ امضا رسميت مي‌يابد. اين اختيار و حق قانوني، تشکيک‌پذير نيست؛ ...متأسفانه ساخت‌وسازهاي ما در بحث مجري ذي‌صلاح جدي گرفته نمي‌شود و اين مبحث داراي ضعف قوانين گسترده ...کميسيون ماده 100 شهرداري‌ها موفق عمل ...غفلت از مقررات ملي در صدور پايان کار ساختمان ...سازمان‌هاي نظام مهندسي به مسئوليت اصلي خود که اعتلاي مهندسي و تنسيق امور مهندسان است بپردازند و از توزيع کار دست ...بازرس توسط شهرداري و ناظر توسط مالک انتخاب ...سرپرست معاونت امور حقوقي دولت طي نامه اي ۴ بندي، به وزير راه و شهرسازي، تکليف محدوده اختيار و تکليف شهرداري ها در موضوع کنترل ساختمان را تعيين ...استاندارد بودن ساختمان‌ در فرهنگ خريداران ايراني جايگاهي ...نظام‌مهندسي به يک سازمان مالي بزرگ تبديل ...بحث عدم تعارض منافع مقدمه اي بر رعايت ايمن سازي ساختمان‌ها ...اجراي اين مبحث تحت تاثير تلقي هزينه‌اي از آن به فراموشي سپرده شده ...خارج کردن کارمندان وزارتخانه‌هاي مختلف از چرخه ساخت‌وساز، ظلم به کارمندان و فعاليت حرفه‌اي آنها ...منع به کارگيري افراد دو يا چندشغله در سازمان هاي نظام مهندسي تا چه حد در کاهش فساد و رانت هاي احتمالي در بخش مهندسي موثر ...مجمع مي‌تواند تا 20درصد هم از حق‌الزحمه مهندسان ناظر برداشت ...حامد مظاهريان، معاون وزير راه و شهرسازي با نموداري به موضوع موفقيت ها و عدم موفقيت هاي پس از انقلاب اسلامي در زمينه شاخصه هاي فرهنگي پرداخته ...لغو کسر ۵ درصد از حق الزحمه مهندسان ناظر توسط سازمان‌هاي نظام مهندسي ساختمان،‌درخواست ۵ ساله مهندسان ...کسر 5درصد از دستمزد مهندسان براي ارائه خدماتي نظير آموزش، رويکرد صحيحي ...شهرداران يزد، اردبيل و اروميه با اشاره به ضروت توجه به موضوع احياي بافت‌هاي فرسوده، بر ضرورت همراهي مردم و مسئولان جهت احياي اين بافت‌ها و تحقق مناسب ...امروز لزوم اصلاحات در ساختار نظام مهندسي ساختمان ديگر برکسي پوشيده ...چنانچه اولين بار است که مديريت يک سازمان را بر عهده گرفته‌ايد به اين نکته توجه کنيد که فرصت مديريت محدود است و تا مي‌توانيد خدمتگزاري ...گواهينامه واکنش در برابر آتش براي نماي ...
سررشته زندگي
هر لحظه اي كه به دليل رفتار ديگران با تشويش، نااميدي، اندوه، خشم يا رنجيدگي مي گذراني، لحظه اي ست كه سررشتهء زندگي را از دست داده اي.
«وين داير»
آمار: بازدید این صفحه: 12874 مرتبه نمایش این صفحه: 13888 مرتبه