دو شنبه 19 آذر 1397
   English     فارسی
منع فعاليت کارمندان دولتي موجب رفع تعارض منافع نمي‌شود

عضو شوراي مرکزي نظام مهندسي در گفت و گو با «صما»:

منع فعاليت کارمندان دولتي موجب رفع تعارض منافع نمي‌شود/ دست مهندسان حرفه‌مند در حوزه طراحي باز باشد

عضو شوراي مرکزي سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور با اشاره به ابلاغيه حذف تعارض منافع وزير راه و شهرسازي گفت: وقتي افراد شاغل در وزارتخانه‌ها ازجمله وزارت راه و شهرسازي، وزارت نيرو و نفت و افرادي را که بنا به تخصص خود وارد اين حرفه شده‌اند، از ادامه فعاليت حرفه‌اي منع مي‌کنيم، يعني به شکلي افراد حرفه‌مندتر را از چرخه کار حرفه‌اي خارج مي‌کنيم. منع فعاليت کارمندان دولتي موجب رفع تعارض منافع نمي‌شود/ دست مهندسان حرفه‌مند در حوزه طراحي باز باشداحمدرضا طاهري اصل در گفت و گو با «صما» ادامه داد: در اينجا اين سوال از وزير مطرح است که اگر حقوق پايه يک کارمند به هر دليلي کفاف زندگي او را ندهد، آيا بايد به دنبال شغل‌هايي مثل رانندگي، ميوه‌فروشي و فعاليت‌هايي برود که مربوط به حرفه وي نيست و فعاليت حرفه‌اي خود را کنار بگذارد؟ آيا يک پزشک اگر در يک بيمارستان کار ‌کند، از داير کردن مطب منع مي‌شود؟

وي با انتقاد از اينکه با اجراي اين ابلاغيه و منع کردن کارمندان از فعاليت ساختماني، در حال حذف افراد حرفه‌مندتر از چرخه ساخت‌وساز هستيم، گفت: ما به اين ترتيب افرادي را که مي‌توانند در فعاليت‌هاي ساخت‌وساز نقش داشته و پل ارتباطي بين ساخت‌وساز با وزارتخانه متبوع خود باشند، از ادامه کار منع مي‌کنيم.

طاهري اصل با بيان اينکه خارج کردن کارمندان وزارتخانه‌هاي مختلف از چرخه ساخت‌وساز، ظلم به کارمندان و فعاليت حرفه‌اي آنها است گفت: با اين ابلاغيه، ما برخلاف اصلاح قانون نظام مهندسي که در آن بحث حرفه‌مندي را مطرح مي‌کنند، عمل مي‌کنيم.

وي افزود: شايد درست باشد که يک مهندس شاغل در يک ارگان، هم از نظر حقوقي درآمد داشته باشد و هم فرصت کافي براي نظارت نداشته باشد، اما او حداقل مي‌تواند طراحي کند و خارج از ساعات فعاليت اداري خود به فعاليت حرفه‌اي در زمينه طراحي و مشاوره بپردازد.

پاک کردن صورت مسئله، راه درستي براي حذف فساد و رانت نيست

وي در پاسخ به اينکه با توجه به ارتباطات خاص و رانت‌هايي که در گرفتن پروژه‌ها از سوي شاغلان 9 نهاد مذکور وجود دارد، آيا اجراي اين ابلاغيه مي‌تواند گامي براي مبارزه با فساد باشد، گفت: ما نبايد به دليل اينکه جوابي براي اين مسئله نداريم، صورت مسئله را پاک کنيم.

اين مسئول با تاکيد بر لزوم کنترل عملکرد کارمندان تصريح کرد: در هر صورت اين ارتباطات بين کارکنان شهرداري‌ها و وزارت کشور و وزارت راه و شهرسازي که بتوانند يکسري پروژه‌ها را خود بگيرد، امکان دارد. مي‌توان اين دسته از کارمندان را از کار نظارت منع کرد، ولي بايد دست آنها را در طراحي باز بگذاريم و بايد چاره‌انديشي کنيم، نه اينکه صورت مسئله را کاملا پاک کنيم.

وي با بيان اينکه حتي يک مهندس خود اگر فعاليت نکند، مي‌تواند پروژه را بگيرد و با پروانه بقيه مهندسان کار کند، گفت: اگر مهندسي به عنوان کارمند شهرداري، وزارت کشور، نفت يا نيرو بخواهد تخلف کند، در زمره پروانه خود تخلف نمي‌کند، اما پروژه‌ها را به يکسري از دوستان مي‌دهد و اين رويه اي است که اکنون هم بعضا اتفاق مي‌افتد.

طاهري اصل تاکيد کرد: پس اگر بحث تخلف و گرفتن پروژه مطرح باشد، به هر طريقي مي‌توانند اين کار انجام دهند و بيش از ظرفيت کاري خود از ظرفيت بقيه استفاده ‌کنند. بنابراين دليل موجهي نيست که افراد حرفه‌مند را از فعاليت حرفه‌اي خود معذور کنيم و کنار بگذاريم. چون در اين حالت حقوق شهروندي را رعايت نکرده‌ايم.

کارمندان با حقوق 2 تا 3 ميليوني تامين مالي نمي‌شوند

وي با بيان اينکه نبايد همه را به اين چشم ببينيم که شايد فعاليت خلاف انجام دهند، يادآور شد: بايد ببينيم که براي تامين درآمد آنها چه بايد کرد. در حال حاضر برخي مهندسان سال‌هاست در وزارتخانه‌هاي نفت، نيرو و کشور با حقوق 2 تا 3 ميليون توماني فعاليت مي‌کنند که تامين مالي نمي‌شوند. آيا آنها بايد فعاليت حرفه‌اي را کنار بگذارند و بعد از بازنشستگي کار حرفه اي خود را انجام دهند.

وي با تاکيد بر اينکه پاک کردن صورت مسئله راهکار درستي نيست، افزود: راهکارهاي بهتري مي‌شد براي اين موضوع انديشيد و روش‌هاي کنترلي بهتري را اجرايي کرد تا اينکه مهندسان مکلف شوند تا پروانه خود را تحويل وزارت راه و شهرسازي و يا اداره کل راه و شهرسازي بدهند.

رييس کميسيون انرژي شوراي مرکزي درخصوص راهکار پيشنهادي براي اين منظور بيان کرد: اگر قرار باشد افرادي را که وقت نظارت و بازرسي ندارند، از کار منع کنيم، مي‌توانند به فعاليت طراحي و مشاوره بپردازند. همچنين اگر احتمال تخلف گرفتن پروژه‌ها وجود دارد، ظرفيت مهندسان مشخص است و بيش از اين ظرفيت، نبايد اجازه فعاليت را به آنها بدهيم.

دست مهندسان حرفه مند در زمينه طراحي باز باشد

وي با بيان اينکه مهندسان اگر واقعا اهل کار حرفه اي باشند، مي‌توانند از کل کشور در بخش طراحي سفارش کار بگيرند و در زمينه طراحي، دست مهندسان در کل کشور باز است، افزود: يا اينکه مهندسان مي‌توانند پروانه خود را داشته باشند و در قسمت مشاوره فعاليت کنند. چون پروانه حق قانوني مهندسان است که به عنوان وجهه خود گرفته‌اند و شايد يک مهندس اصلا دوست داشته باشد، پروانه اشتغال خود را قاب بگيرد و بخواهد خود را به عنوان يک فرد حرفه‌مند معرفي کند.

طاهري اصل افزود: فرضا گرفتن گواهي‌نامه رانندگي افرادي که در تاکسيراني مشغول هستند، چون احتمال دارد که تاکسي بخرند و مسافرکشي کنند، دليل موجهي براي اين کار نيست و لذا حق طبيعي مهندسان را نبايد از آنها گرفت.

وي با ارائه يک مثال ديگر ادامه داد: به کدام پزشکي مي‌توانند بگويند که چون در بيمارستان کار مي‌کند، حق راه اندازي مطب و فعاليت خارج از بيمارستان را ندارد؟ او يک پروانه نظام پزشکي دارد که بايد از آن استفاده کند و در برابر حرفه خود جوابگو باشد.

طاهري اصل با بيان اينکه دولت و ملت هزينه کرده‌اند که يک مهندس در خدمت آباداني کشور خود باشد، اظهار کرد: ما نمي‌توانيم بگوييم به صرف اينکه فردي در يک ارگان دولتي کار مي‌کند نمي‌تواند در جاي ديگري کار کند.

وي با بيان اينکه تعارض منافع تعاريف مختلفي دارد گفت: يک جنبه تعارض منافع، اين نيست که هر دو طرف در يک طرف ميز قرار دارند. حذف افراد حرفه‌مند باعث رفع تعارض منافع نمي شود. بر اين اساس از وزير راه دعوت شده تا ضمن حضور در جلسه شوراي مرکزي، منظور خود را از تعارض منافع به طور آشکار بيان کند و ما هم تعاريف خود را از آن ارائه دهيم.

 


1396/11/30

ارتباط تلگرامي آنلاين

 

دزدي افکار= عقيم شدن فکر

 • شايعاتي مبني بر اختلال ناظران مطرح شده که صحت ندارد و در مراجع قضايي تحت پيگيري است
 • گزارش مشروح پس از قطعي شدن به استحضار خواهد رسيد


  تمركز
  کليد دست يابي به موفقيت بزرگ ، پيروزي ، احترام و خوشبختي در زندگي اين است که بتواني ذهنت را تمام و کمال روي مهم ترين کار يا هدفي که داري متمرکز کني ، آن را درست انجام دهي و تا آن را به اتمام نرسانده اي دست از کار نکشي .
  برايان تريسي
  logo-samandehi
  آمار ماهانه: بازدید این صفحه: 15400 مرتبه نمایش این صفحه: 16524 مرتبه