دو شنبه 19 آذر 1397
   English     فارسی
اصلي ترين بحث اين است که ما فرآيندها را اصلاح کنيم

وزيرراه وشهرسازي در حاشيه همايشHSE مطرح کرد:

اطمينان دارم مهندسان از بخش‌نامه عدم تعارض استقبال مي‌کنند/ مانع از ايجاد تعارض منافع شويم

وزير راه وشهرسازي در حاشيه اولين جشنواره ملي نشان تعالي HSEضمن تبريک روز مهندس و ابراز اميدواري بابت اينکه سازمان نظام مهندسي بتواند به ماموريت‌هاي اصلي خود جامه عمل بپوشاند درعين حال بخش نامه عدم تعارض منافع را مقدمه اي بر رعايت مقررات ايمن‌سازي ساختان‌ها تلقي کرد وگفت: اطمينان دارم که جامعه مهندسي وسازمان‌هاي نظام مهندسي از اين بخش نامه استقبال خواهند کرد. اطمينان دارم مهندسان از بخش‌نامه عدم تعارض استقبال مي‌کنند/ مانع از ايجاد تعارض منافع شويم

به گزارش خبرنگار «صما» عباس آخوندي ظهرامروز درحاشيه اولين جشنواره تعاليHSE درجمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني براينکه بخش نامه عدم تعارض چه پيامدهاي مثبتي براي صنعت ساختمان خواهد داشت ضمن توضيح اين مطلب که جامعه بايد بتواند به اقدامات وخدمات مهندسي اطمينان کامل کند و مهندسان به عنوان يک مرجع قابل قبول درجامعه نقش آفريني داشته باشند گفت : با اين رويکرد مدتي است که دولت بحث اخلاق مهندسي را که عمدتا متکي به عدم تعارض منافع بوده است را مطرح کرده و در اين موضوع آيين نامه در هيات وزيران به تصويب و متعاقب آن آيين نامه ودستورالعمل‌هايي ابلاغ کرده است.

وزير راه و شهرسازي با يادآوري اين موضوع که با اين نگاه اقدام به اصلاح دستورالعمل‌هاي قبلي کرديم خاطرنشان ساخت: حرف اساسي ما اين است که تمام کساني که در حوزه عمومي چه دولت، شهرداري و شرکت‌هايي دولتي قرار دارند که نهايتا بايد يک فعاليت مهندسي را نظارت، کنترل و تاييد کنند نبايد در موضوع اجرا و طراحي مسووليت داشته باشند چرا که اگر دو طرف ميز بنشينند امکان و احتمال خطا وجود دارد.

آخوندي تاکيد کرد: آن چيزي که مي تواند درجامعه اين اطمينان را ايجاد کند اين است که مهندسان به اين اخلاق عمومي وفادار باشند و به آن عمل مي‌کنند. به همين خاطر اين موضوع در صدر برنامه هاي وزارتخانه راه وشهرسازي قرارگرفت و موضوع را با سازمان نظام مهندسي مطرح کرديم ومطمين هستيم که سازمان‌هاي نظام مهندسي در سراسرکشور وهمچنين همه مهندسان از اين امر استقبال خواهند کرد.

وزير راه و شهرسازي خاطرنشان ساخت: البته اين موضوع، افزون بربحث اخلاق عمومي و ايجاد اعتماد جامعه به مهندسان از جهت تفکيک شغل بسيار مهم است تا مهندسان جوان وکساني که وارد بازارکار مي‌شوند بتواند به مشاغل طراحي، نظارت و اجرا دسترسي داشته باشند.

آخوندي با تاکيد بر اينکه اصلي ترين بحث اين است که ما فرآيندها را اصلاح کنيم و مانع از ايجاد تعارض منافع شويم تا اگر خداي نکرده درفرآيندها تخلفي رخ داد، افراد منفعتي در اغماض فرايندها نداشته باشند اظهار داشت : بنابراين بحث عدم تعارض منافع مقدمه اي بر رعايت ايمن سازي ساختمان‌ها است و براي افزايش ايمني البته مقررات خاص آن موجود است ولي همه مهندسان بايد نسبت به اين موضوع آموزش ببيند.

منبع صما


1396/12/6

ارتباط تلگرامي آنلاين

 

دزدي افکار= عقيم شدن فکر

 • شايعاتي مبني بر اختلال ناظران مطرح شده که صحت ندارد و در مراجع قضايي تحت پيگيري است
 • گزارش مشروح پس از قطعي شدن به استحضار خواهد رسيد


  تمركز
  کليد دست يابي به موفقيت بزرگ ، پيروزي ، احترام و خوشبختي در زندگي اين است که بتواني ذهنت را تمام و کمال روي مهم ترين کار يا هدفي که داري متمرکز کني ، آن را درست انجام دهي و تا آن را به اتمام نرسانده اي دست از کار نکشي .
  برايان تريسي
  logo-samandehi
  آمار ماهانه: بازدید این صفحه: 15400 مرتبه نمایش این صفحه: 16524 مرتبه