English     فارسی
بي‌توجهي شهرداري و نظام‌مهندسي به اجراي مقررات ملي

اعضاي کميسيون عمران مجلس در گفت‌وگو با«صما»:

بي‌توجهي شهرداري و نظام‌مهندسي به اجراي مقررات ملي/ قرار نيست هزينه بهينه‌سازي انرژي از بودجه دولتي تامين شود

بهينه سازي مصرف انرژي در ساختمان ها، به عنوان يکي از بخش هايي که به شدت منجر به اتلاف انرژي در ساختمان ها مي شوند، يک الزام اساسي است. بي‌توجهي شهرداري و نظام‌مهندسي به اجراي مقررات ملي/ قرار نيست هزينه بهينه‌سازي انرژي از بودجه دولتي تامين شودبر همين اساس به عقيده نمايندگان مجلس، توجه به اين مهم ابتدا بايد از سوي طراحان، مهندسان و سازندگان در جريان ساخت و اجراي ساختمان ها مورد توجه قرار گيرد. همچنين درخصوص ساختمان هاي موجود مسکوني و اداري نيز بايد ملاحظات فني درخصوص کاهش مصرف انرژي در ساختمان ها اجرايي شود.

در ايران بيست برابر انرژي بيشتري از حد موردنياز مصرف مي شود

در همين راستا عضو کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي با انتقاد از اينکه مصرف انرژي در ايران به اندازه کشور چين است گفت: اين در حالي است که کشور ما معادل با يک بيستم جمعيت چين، جمعيت دارد.

سيد هادي بهادري در گفت و گو با «صما» با بيان اينکه در ايران بيست برابر انرژي بيشتري از حد مورد نياز مصرف مي شود، ادامه داد: اين نشان مي دهد که ما مي توانيم مصرف انرژي خود را به يک بيستم کاهش دهيم و در مصرف انرژي خود صرفه جويي کنيم.

وي ساختمان ها را يکي از بخش هاي مهم در زمينه کاهش مصرف انرژي دانست و افزود: ساختمان هاي ما حدود 70درصد از انرژي توليد شده را تلف مي کنند و اين در حالي است که مي توان به راحتي جلوي اين تلفات انرژي را گرفت و اين موضوع به ويژه در ساختمان هاي دولتي بيشتر به چشم مي آيد.

غفلت از مقررات ملي در صدور پايان کار ساختمان ها

بهادري با تاکيد بر اينکه با گذشت حدود 20 سال از تدوين مبحث 19 مقررات ملي ساختمان، هنوز اين مبحث آنطور که بايد شکل عملياتي به خود نگرفته است بيان کرد: متاسفانه کنترل و نظارت زيادي روي اجراي مباحث مقررات ملي وجود ندارد و در هنگام صدور پايان کار ساختمان ها، شهرداري ها و سازمان هاي نظام مهندسي به اين مهم توجه نمي کنند.

اين نماينده مجلس ادامه داد: اين در حالي است که مي توان به راحتي با رعايت بعضي از ملاحظات فني، مصرف انرژي را در ساختمان ها به شدت کاهش داد. يعني در بحث سيستم توليد انرژي، دودکش ها، ديوارهاي خارجي و عايق بندي بين سقف پشت بام ها اين موضوع بسيار مهم است و در بسياري از جاها مي توان با رعايت برخي ملاحظات، مصرف انرژي را در ساختمان ها کاهش داد.

وي با ابراز اميدواري از اينکه دستورالعمل هايي که به تازگي در حوزه انرژي ابلاغ شده، اجرايي شود، گفت: به قدري مصرف انرژي در کشور ما بالا و بي رويه است که هر قدمي و هر حرکتي مي تواند به کاهش درصدي از مصرف انرژي کمک کند.

بهادري با بيان اينکه صحبت هاي زيادي درباره مصرف بي رويه سوخت و بنزين در کشور وجود دارد، اما درباره جلوگيري از اتلاف گاز کمتر تلاش مي شود، گفت: بايد بدانيم که اهميت گاز هم کمتر از بنزين نيست و در ساختمان ها گاز در حد بسيار وسيعي تلف مي شود.

نبود يک الزام در بخش کاهش مصرف انرژي

وي با اشاره به اينکه در کميسيون تلفيق، بحثي در رابطه با اين مطرح شد که دستگاه هاي دولتي اعم از وزارتخانه ها و ادارات از محل اعتبارات عمراني خود براي کاهش مصرف انرژي هزينه کنند و ساختمان هاي خود را در برابر مصرف انرژي مقاوم سازي کنند، گفت: متاسفانه آراي اعضاي کميسيون تلفيق مجلس درباره اين طرح به حد نصاب يعني به دوسوم نرسيد و به همين دليل از دستور کار خارج شد.

بهادري در پاسخ به اينکه بودجه لازم براي کاهش مصرف انرژي در ساختمان ها از کدام محل بايد تامين شود تصريح کرد: در حال حاضر هم دستگاه هاي دولتي مي توانند اين کار را انجام دهند و منعي براي اين کار وجود ندارد.

وي با انتقاد از نبود يک الزام در اين بخش گفت: مسئله اين است که تا وقتي يک الزام در اين زمينه وجود نداشته باشد، معمولا در کشور ما توجهي به اين امر نمي کنند، وگرنه در حال حاضر هم آيين نامه ها و الزاماتي در اين راستا وجود دارد، اما چنين نيست که اجباري و الزامي باشد.

لزوم توجه مجريان و مهندسان به لازم الاجرا بودن مبحث 19

همچنين ديگر عضو کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه بخشي از نظام فني و اجرايي ساختمان، مربوط به تنظيم مقررات ملي ساختمان و نيز الزامي شدن اجراي مقررات ملي ساختمان است، گفت: مبحث 19 مربوط به بحث کنترل مصرف انرژي و بهينه سازي مصرف انرژي در ساختمان ها است.

سيد ابوالفضل موسوي در گفت و گو با «صما» مبحث 19 را جزو ملزومات ساخت و ساز دانست و بيان کرد: همه پيمانکاران و مجريان و مهندسان بايد در طراحي و اجراي ساختمان هاي خود، اين مقررات را اجرايي کنند و توجه به اين مقررات لازم الاجرا باشد.

وي لازم الاجرا بودن اين قانون را امري کاملا منطقي و قانوني برشمرد و اظهار داشت: به طور قطع اگر اين اقدام انجام شود، اقدامي کاملا منطقي و قانوني است و بنابراين بايد از اجراي قوانيني که در همين رابطه وضع شده، حمايت شود.

موسوي با بيان اينکه کميسيون عمران مجلس به عنوان يک کميسيون تخصصي اين موضوع مهم را پيگيري مي کند، درخصوص راهکار تامين بودجه لازم براي اجرايي شدن بهينه سازي مصرف انرژي در ساختمان ها عنوان کرد: سازندگان و طراحان بايد در نظام طراحي و نظام اجراي ساختمان، اين موضوع را رعايت کنند.

قرار نيست دولت براي بهينه سازي انرژي بودجه اختصاص دهد

اين نماينده مجلس در عين حال با بيان اينکه بهينه سازي مصرف انرژي در ساختمان ها موضوعي نيست که قرار باشد دولت براي آن بودجه اختصاص دهد و هزينه لازم براي اين منظور از محل بودجه دولتي تامين شود، گفت: ساختمان هاي دولتي هم مي توانند از محل صرفه جويي انرژي، اقدام به اجرايي کردن مبحث 19 مقررات ملي کنند.

وي تاکيد کرد: اين وظيفه دولت و تکليف همه دستگاه ها و نهادهاي اجرايي است که از محل هزينه هاي جاري خود اقدامات لازم را انجام دهند و رديف جداگانه اي براي اين منظور گذاشته نشده است.

 


1396/12/14

جمعه 03 فروردين 1397

 

 

انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.

 


حرکت با موس قابل توقف و کليک بر عناوين موجب مشاهده مشروح مطلب است


نگاهي لطيف و رندانه به برخي از رخدادهاي حوزه ساختمان با عنوان «ترين‌هاي صنعت ...دستور ابلاغ به کليه شهرداري‌ها و ساير مراجع صدور پروانه و کنترل ...مسکن يک بخش فرابخشي است و در اين حوزه بايد استانداردها به روز رساني ...وزارت راه و شهرسازي در تلاش است ساختار موجود سازمان مهندسي ساختمان کشور را به نفع جامعه و مهندسي اصلاح کند و صدور دو ابلاغيه اخير آخوندي نيز در اين ...تفکيک نظارت از بازرسي نه تنها مسئوليت هاي حين ساخت شفاف مي شود، بلکه مي توان پيش بيني کرد مهندسان بيشتري تا دوبرابر وضع کنوني به کار گمارده ...قانون، منافع مردم و طرح تفصيلي اهميت ...هنوز براي واگذاري امر بازرسي و کنترل به شهرداري زود ...نمايندگان با 152 رأي مخالف استيضاح،‌ به ادامه فعاليت عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي در دولت دوازدهم رأي مثبت ...به عنوان بالاترين مسئول وزارت راه از مردم عذرخواهي مي ...استيضاح اختياري قانوني است که قانون اساسي به نمايندگان مجلس داده است و با ١٠ امضا رسميت مي‌يابد. اين اختيار و حق قانوني، تشکيک‌پذير نيست؛ ...متأسفانه ساخت‌وسازهاي ما در بحث مجري ذي‌صلاح جدي گرفته نمي‌شود و اين مبحث داراي ضعف قوانين گسترده ...کميسيون ماده 100 شهرداري‌ها موفق عمل ...غفلت از مقررات ملي در صدور پايان کار ساختمان ...سازمان‌هاي نظام مهندسي به مسئوليت اصلي خود که اعتلاي مهندسي و تنسيق امور مهندسان است بپردازند و از توزيع کار دست ...بازرس توسط شهرداري و ناظر توسط مالک انتخاب ...سرپرست معاونت امور حقوقي دولت طي نامه اي ۴ بندي، به وزير راه و شهرسازي، تکليف محدوده اختيار و تکليف شهرداري ها در موضوع کنترل ساختمان را تعيين ...استاندارد بودن ساختمان‌ در فرهنگ خريداران ايراني جايگاهي ...نظام‌مهندسي به يک سازمان مالي بزرگ تبديل ...بحث عدم تعارض منافع مقدمه اي بر رعايت ايمن سازي ساختمان‌ها ...اجراي اين مبحث تحت تاثير تلقي هزينه‌اي از آن به فراموشي سپرده شده ...خارج کردن کارمندان وزارتخانه‌هاي مختلف از چرخه ساخت‌وساز، ظلم به کارمندان و فعاليت حرفه‌اي آنها ...منع به کارگيري افراد دو يا چندشغله در سازمان هاي نظام مهندسي تا چه حد در کاهش فساد و رانت هاي احتمالي در بخش مهندسي موثر ...مجمع مي‌تواند تا 20درصد هم از حق‌الزحمه مهندسان ناظر برداشت ...حامد مظاهريان، معاون وزير راه و شهرسازي با نموداري به موضوع موفقيت ها و عدم موفقيت هاي پس از انقلاب اسلامي در زمينه شاخصه هاي فرهنگي پرداخته ...لغو کسر ۵ درصد از حق الزحمه مهندسان ناظر توسط سازمان‌هاي نظام مهندسي ساختمان،‌درخواست ۵ ساله مهندسان ...کسر 5درصد از دستمزد مهندسان براي ارائه خدماتي نظير آموزش، رويکرد صحيحي ...شهرداران يزد، اردبيل و اروميه با اشاره به ضروت توجه به موضوع احياي بافت‌هاي فرسوده، بر ضرورت همراهي مردم و مسئولان جهت احياي اين بافت‌ها و تحقق مناسب ...امروز لزوم اصلاحات در ساختار نظام مهندسي ساختمان ديگر برکسي پوشيده ...چنانچه اولين بار است که مديريت يک سازمان را بر عهده گرفته‌ايد به اين نکته توجه کنيد که فرصت مديريت محدود است و تا مي‌توانيد خدمتگزاري ...گواهينامه واکنش در برابر آتش براي نماي ...
سررشته زندگي
هر لحظه اي كه به دليل رفتار ديگران با تشويش، نااميدي، اندوه، خشم يا رنجيدگي مي گذراني، لحظه اي ست كه سررشتهء زندگي را از دست داده اي.
«وين داير»
آمار: بازدید این صفحه: 12874 مرتبه نمایش این صفحه: 13888 مرتبه