دو شنبه 19 آذر 1397
   English     فارسی
بي‌توجهي شهرداري و نظام‌مهندسي به اجراي مقررات ملي

اعضاي کميسيون عمران مجلس در گفت‌وگو با«صما»:

بي‌توجهي شهرداري و نظام‌مهندسي به اجراي مقررات ملي/ قرار نيست هزينه بهينه‌سازي انرژي از بودجه دولتي تامين شود

بهينه سازي مصرف انرژي در ساختمان ها، به عنوان يکي از بخش هايي که به شدت منجر به اتلاف انرژي در ساختمان ها مي شوند، يک الزام اساسي است. بي‌توجهي شهرداري و نظام‌مهندسي به اجراي مقررات ملي/ قرار نيست هزينه بهينه‌سازي انرژي از بودجه دولتي تامين شودبر همين اساس به عقيده نمايندگان مجلس، توجه به اين مهم ابتدا بايد از سوي طراحان، مهندسان و سازندگان در جريان ساخت و اجراي ساختمان ها مورد توجه قرار گيرد. همچنين درخصوص ساختمان هاي موجود مسکوني و اداري نيز بايد ملاحظات فني درخصوص کاهش مصرف انرژي در ساختمان ها اجرايي شود.

در ايران بيست برابر انرژي بيشتري از حد موردنياز مصرف مي شود

در همين راستا عضو کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي با انتقاد از اينکه مصرف انرژي در ايران به اندازه کشور چين است گفت: اين در حالي است که کشور ما معادل با يک بيستم جمعيت چين، جمعيت دارد.

سيد هادي بهادري در گفت و گو با «صما» با بيان اينکه در ايران بيست برابر انرژي بيشتري از حد مورد نياز مصرف مي شود، ادامه داد: اين نشان مي دهد که ما مي توانيم مصرف انرژي خود را به يک بيستم کاهش دهيم و در مصرف انرژي خود صرفه جويي کنيم.

وي ساختمان ها را يکي از بخش هاي مهم در زمينه کاهش مصرف انرژي دانست و افزود: ساختمان هاي ما حدود 70درصد از انرژي توليد شده را تلف مي کنند و اين در حالي است که مي توان به راحتي جلوي اين تلفات انرژي را گرفت و اين موضوع به ويژه در ساختمان هاي دولتي بيشتر به چشم مي آيد.

غفلت از مقررات ملي در صدور پايان کار ساختمان ها

بهادري با تاکيد بر اينکه با گذشت حدود 20 سال از تدوين مبحث 19 مقررات ملي ساختمان، هنوز اين مبحث آنطور که بايد شکل عملياتي به خود نگرفته است بيان کرد: متاسفانه کنترل و نظارت زيادي روي اجراي مباحث مقررات ملي وجود ندارد و در هنگام صدور پايان کار ساختمان ها، شهرداري ها و سازمان هاي نظام مهندسي به اين مهم توجه نمي کنند.

اين نماينده مجلس ادامه داد: اين در حالي است که مي توان به راحتي با رعايت بعضي از ملاحظات فني، مصرف انرژي را در ساختمان ها به شدت کاهش داد. يعني در بحث سيستم توليد انرژي، دودکش ها، ديوارهاي خارجي و عايق بندي بين سقف پشت بام ها اين موضوع بسيار مهم است و در بسياري از جاها مي توان با رعايت برخي ملاحظات، مصرف انرژي را در ساختمان ها کاهش داد.

وي با ابراز اميدواري از اينکه دستورالعمل هايي که به تازگي در حوزه انرژي ابلاغ شده، اجرايي شود، گفت: به قدري مصرف انرژي در کشور ما بالا و بي رويه است که هر قدمي و هر حرکتي مي تواند به کاهش درصدي از مصرف انرژي کمک کند.

بهادري با بيان اينکه صحبت هاي زيادي درباره مصرف بي رويه سوخت و بنزين در کشور وجود دارد، اما درباره جلوگيري از اتلاف گاز کمتر تلاش مي شود، گفت: بايد بدانيم که اهميت گاز هم کمتر از بنزين نيست و در ساختمان ها گاز در حد بسيار وسيعي تلف مي شود.

نبود يک الزام در بخش کاهش مصرف انرژي

وي با اشاره به اينکه در کميسيون تلفيق، بحثي در رابطه با اين مطرح شد که دستگاه هاي دولتي اعم از وزارتخانه ها و ادارات از محل اعتبارات عمراني خود براي کاهش مصرف انرژي هزينه کنند و ساختمان هاي خود را در برابر مصرف انرژي مقاوم سازي کنند، گفت: متاسفانه آراي اعضاي کميسيون تلفيق مجلس درباره اين طرح به حد نصاب يعني به دوسوم نرسيد و به همين دليل از دستور کار خارج شد.

بهادري در پاسخ به اينکه بودجه لازم براي کاهش مصرف انرژي در ساختمان ها از کدام محل بايد تامين شود تصريح کرد: در حال حاضر هم دستگاه هاي دولتي مي توانند اين کار را انجام دهند و منعي براي اين کار وجود ندارد.

وي با انتقاد از نبود يک الزام در اين بخش گفت: مسئله اين است که تا وقتي يک الزام در اين زمينه وجود نداشته باشد، معمولا در کشور ما توجهي به اين امر نمي کنند، وگرنه در حال حاضر هم آيين نامه ها و الزاماتي در اين راستا وجود دارد، اما چنين نيست که اجباري و الزامي باشد.

لزوم توجه مجريان و مهندسان به لازم الاجرا بودن مبحث 19

همچنين ديگر عضو کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه بخشي از نظام فني و اجرايي ساختمان، مربوط به تنظيم مقررات ملي ساختمان و نيز الزامي شدن اجراي مقررات ملي ساختمان است، گفت: مبحث 19 مربوط به بحث کنترل مصرف انرژي و بهينه سازي مصرف انرژي در ساختمان ها است.

سيد ابوالفضل موسوي در گفت و گو با «صما» مبحث 19 را جزو ملزومات ساخت و ساز دانست و بيان کرد: همه پيمانکاران و مجريان و مهندسان بايد در طراحي و اجراي ساختمان هاي خود، اين مقررات را اجرايي کنند و توجه به اين مقررات لازم الاجرا باشد.

وي لازم الاجرا بودن اين قانون را امري کاملا منطقي و قانوني برشمرد و اظهار داشت: به طور قطع اگر اين اقدام انجام شود، اقدامي کاملا منطقي و قانوني است و بنابراين بايد از اجراي قوانيني که در همين رابطه وضع شده، حمايت شود.

موسوي با بيان اينکه کميسيون عمران مجلس به عنوان يک کميسيون تخصصي اين موضوع مهم را پيگيري مي کند، درخصوص راهکار تامين بودجه لازم براي اجرايي شدن بهينه سازي مصرف انرژي در ساختمان ها عنوان کرد: سازندگان و طراحان بايد در نظام طراحي و نظام اجراي ساختمان، اين موضوع را رعايت کنند.

قرار نيست دولت براي بهينه سازي انرژي بودجه اختصاص دهد

اين نماينده مجلس در عين حال با بيان اينکه بهينه سازي مصرف انرژي در ساختمان ها موضوعي نيست که قرار باشد دولت براي آن بودجه اختصاص دهد و هزينه لازم براي اين منظور از محل بودجه دولتي تامين شود، گفت: ساختمان هاي دولتي هم مي توانند از محل صرفه جويي انرژي، اقدام به اجرايي کردن مبحث 19 مقررات ملي کنند.

وي تاکيد کرد: اين وظيفه دولت و تکليف همه دستگاه ها و نهادهاي اجرايي است که از محل هزينه هاي جاري خود اقدامات لازم را انجام دهند و رديف جداگانه اي براي اين منظور گذاشته نشده است.

 


1396/12/14

ارتباط تلگرامي آنلاين

 

دزدي افکار= عقيم شدن فکر

 • شايعاتي مبني بر اختلال ناظران مطرح شده که صحت ندارد و در مراجع قضايي تحت پيگيري است
 • گزارش مشروح پس از قطعي شدن به استحضار خواهد رسيد


  تمركز
  کليد دست يابي به موفقيت بزرگ ، پيروزي ، احترام و خوشبختي در زندگي اين است که بتواني ذهنت را تمام و کمال روي مهم ترين کار يا هدفي که داري متمرکز کني ، آن را درست انجام دهي و تا آن را به اتمام نرسانده اي دست از کار نکشي .
  برايان تريسي
  logo-samandehi
  آمار ماهانه: بازدید این صفحه: 15400 مرتبه نمایش این صفحه: 16524 مرتبه