دو شنبه 19 آذر 1397
   English     فارسی
قانون‌گريزي متخلفان مشکل کنوني ضوابط ساخت‌وساز

رييس ديوان عدالت اداري عنوان کرد:

کميسيون ماده 100 شهرداري‌ها موفق عمل نکرده‌است/ قانون‌گريزي متخلفان مشکل کنوني ضوابط ساخت‌وساز

رئيس ديوان عدالت اداري در اولين نشست تخصصي هم انديشي بررسي علل وقوع تخلفات ساختماني و نقض آراء کميسيون‌هاي ماده صد شهرداري، عملکرد اين کميسيون را ضعيف و آن را نيازمند اصلاح دانست.

کميسيون ماده 100 شهرداري‌ها موفق عمل نکرده است/ قانون‌گريزي متخلفان مشکل کنوني ضوابط ساخت‌وسازحجت الاسلام و المسلمين محمدکاظم بهرامي در اولين نشست تخصصي هم انديشي بررسي علل وقوع تخلفات ساختماني و نقض آراء کميسيون هاي ماده صد شهرداري به ميزباني ديوان عدالت اداري که با مشارکت دادگستري کل استان تهران برگزار شد، بر لزوم بازنگري در رويکرد کميسيون ماده صدقانون شهرداري تاکيد کرد و افزود: قانون ماده صد قبل از انقلاب نوشته شده و بعد از انقلاب نيز اصلاحاتي در آن صورت گرفته است، اما هنوز نتوانسته عملکرد موفقي داشته باشد و نيازمند اصلاح است.

رئيس ديوان عدالت اداري با بيان اينکه آمار آراي اجرا نشده کميسيون ماده صد بسيار زياد است، گفت: يکي از سوال‌هاي مهم در خصوص عملکرد کميسيون ماده صد اين است که آيا اين کميسيون توانسته طي سال‌هاي گذشته اثر بازدارندگي در خصوص تخلفات ساختماني داشته باشد؟

بهرامي يکي از مشکلات کنوني ضوابط موجود در کميسيون ماده صد را قانون گريزي متخلفان دانست و افزود: بسياري از آراي صادره در کميسيون ماده صد به مرحله اجرا نمي‌رسد و واحدهاي اجرايي به توافق با افراد و حل مساله از طريق جريمه به جاي اجراي حکم تخريب بسنده مي کنند که اين شيوه صحيحي نيست، بلکه اين کميسيون بايد راه تخلف را ببندد و اين به معناي چشم پوشي بر تخلف نيست، بلکه نبايد از ابتدا اجازه دهند هيچ کسي از قانون تخطي کند.

رييس ديوان عدالت اداري گفت: به نوعي ميل به تخلف نهادينه شده است و تا زماني که هزينه اجراي آراء در جامعه پذيرفته نشود و تبعات اجتماعي اين موضوع را نپذيريم اين معضل حل نمي‌شود و با اين حجم بسيار بالا از آراي تخريب، قطعاً در شرايط کنوني افکار عمومي پذيراي اين امر نيست و موجب هدر دادن سرمايه هم مي شود.

بهرامي عدم شفافيت آراء از سوي کميسيون ماده صد و چگونگي وضع مبالغ جريمه را از مهمترين عوامل نقض آراء در ديوان عدالت اداري دانست و افزود: بايد بتوانيم با ايجاد وحدت در آراء بين کميسيون ماده صد و ديوان عدالت اداري از نقض آراء جلوگيري کرد.

اين نشست تخصصي روز گذشته و با حضور معاون قضايي در امور حقوقي، پيشگيري و پژوهش ديوان عدالت اداري، معاون قضايي در امور اقتصادي، اراضي و شهرسازي ديوان عدالت اداري، قائم مقام دادگستري کل استان تهران، مديرکل امور حقوقي و امور مجلس ديوان عدالت اداري، جمعي از قضات شعب تخصصي کميسيون ماده صد و قضات دادگستري استان تهران عضو کميسيون ماده صد شهرداري تهران برگزار شد.

 


1396/12/22

ارتباط تلگرامي آنلاين

 

دزدي افکار= عقيم شدن فکر

 • شايعاتي مبني بر اختلال ناظران مطرح شده که صحت ندارد و در مراجع قضايي تحت پيگيري است
 • گزارش مشروح پس از قطعي شدن به استحضار خواهد رسيد


  تمركز
  کليد دست يابي به موفقيت بزرگ ، پيروزي ، احترام و خوشبختي در زندگي اين است که بتواني ذهنت را تمام و کمال روي مهم ترين کار يا هدفي که داري متمرکز کني ، آن را درست انجام دهي و تا آن را به اتمام نرسانده اي دست از کار نکشي .
  برايان تريسي
  logo-samandehi
  آمار ماهانه: بازدید این صفحه: 15400 مرتبه نمایش این صفحه: 16524 مرتبه