دو شنبه 19 آذر 1397
   English     فارسی
آزمون ادعاي قانون‌مداري شهرداري‌ها

شهردار تبريز در گفت‌وگو با «صما» مطرح کرد:

مجري ذي‌صلاح، آزمون ادعاي قانون‌مداري شهرداري‌ها است/ حذف حاشيه‌نشيني با مشارکت شهرداري و بخش خصوصي

شهردار تبريز چهره سال96 صنعت راه و ساختمان در بخش شهردار کلان‌شهرها حاشيه‌نشيني را بزرگ‌ترين مشکل استان‌هاي کشور دانست و گفت: در حال حاضر يک‌سوم جمعت کلانشهر تبريز حاشيه‌نشين و بد مسکن هستند. مجري ذي‌صلاح، آزمون ادعاي قانون‌مداري شهرداري‌ها است/ حذف حاشيه‌نشيني با مشارکت شهرداري و بخش خصوصيايرج شهين‌باهر بابيان اين‌که شهرداري‌ها هيچ‌گاه پيمانکار خوبي نبوده است به «صما»گفت: در راستاي حل مشکل حاشيه‌نشيني بايد از توان شرکت‌هاي داخلي و خارجي استفاده شود و شهرداري‌ها نيز مي‌تواند با اعطاي رايگان پروانه براي تمامي کاربري‌ها در بافت حاشيه‌نشين ايفاي نقش کند.

حذف حاشيه‌نشيني با مشارکت شهرداري و بخش خصوصي

وي بابيان اين‌که هدفمان از مشارکت با بخش خصوصي براي بازآفريني بافت حاشيه‌نشين نبايد کسب درآمد و سود باشد مطرح کرد: با بارش برف و باران و زمين‌لرزه خفيف خانه‌هاي واقع در بافت حاشيه‌نشين کشوردچار ريزش مي‌شوند و ازاين‌رو بازآفريني اين مناطق حاشيه‌نشين و احداث خانه‌هاي محکم و باکيفيت ضرورت دارد.

شهين‌باهر بابيان اين‌که برداشتن قدم اول مهم است، اظهار کرد: اگر قدم اول در بازآفريني بافت حاشيه‌نشين محکم برداشته شود، ادامه‌دار مي‌شود.

فقدان مجري‌ذي‌صلاح ساختمان‌ها را جوانمرگ مي‌کند

وي يکي از دلايل فرسودگي ساخت‌وساز و جوان‌مرگ شدن آن‌ها را نبود مجري ذي‌صلاح دانست و گفت: متأسفانه ساخت‌وسازهاي ما در بحث مجري ذي‌صلاح جدي گرفته نمي‌شود و اين مبحث داراي ضعف قوانين گسترده است.

شهين باهر گفت: در حال حاضر ساخت‌وسازهاي کشور دچار پارادوکس دو سويه شده از يک طرف قانون ما اجبار به وجود مجري ذي صلاح ميکند از طرف ديگر سازندگان فاقد صلاحيت بخش بزرگي از ساخت وساز کشور را در دست دارند.

اين شهردار کلان‌شهر در ادامه افزود: دليل عمده اين پارادوکس ناشي از عدم نظارت دقيق برفعاليت مجريان ذي‌صلاح است. البته در اين خصوص آيين نامه ها ناقص و با مشکلاتي روبرو است.

مجري ذي‌صلاح، آزمون ادعاي قانون‌مداري شهرداري‌ها است

شهردار کلان‌شهر تبريز بابيان اينکه مجري ذي‌صلاح، آزمون ادعاي قانون‌مداري شهرداري‌ها است. گفت: اگرچه فعاليت بحث مجري ذي‌صلاح بر عهده سازمان نظام‌مهندسي است اما شهرداري‌ها با نظارت دوره‌اي بر عملکرد اين مهندسان مي تواند در بهبود ساخت وساز موثر باشند؛ اما به‌طورکلي شهرداري‌ها در کنترل خدمات نظام‌مهندسي نقشي ندارند.

شهين باهر گفت: با همه اين اوصاف فعاليت کنوني مجريان ذي‌صلاح در ساخت‌وسازهاي کشور صد در صد مطابق با قانون نبوده و بخشي از اين فعاليت‌ها به شکل امضا فروشي در ساخت‌وسازها ديده مي‌شود.

دانش مهندسي با نيازهاي ساخت و ساز به روز شود

شهين‌باهر با اشاره به اين‌که مشکلات جامعه مهندسي صرفاً فارغ‌التحصيلان بيش از اندازه اين رشته نيست، اظهار داشت: زيرساخت‌هاي شهر تبريز هنوز جا براي کار دارد و ما نيازمند مهندسان کار بلد هستيم.دانش مهندسي مي‌تواند مطابق نيازهاي حوزه مسکن پيش برود که اين امر درگرو مديريت صحيح ساخت‌وسازها است.

وي در ادامه در خصوص درآمد پايدار شهرداري تبريز گفت: اصولاً درآمد هر شهرداري در قبال خدماتي است که به شهروندان عرضه مي‌کند اگر درآمد يک شهرداري کاهش پيدا مي‌کند به علت رواج نوعي بي‌عدالتي در ارائه اين خدمات است در حال حاضر برخي از افرادي که خدمات بسيار زيادي دريافت مي‌کنند پرداختي بسيار اندکي به شهرداري دارند. بر اين اساس بايد اخذ عوارض بر اساس ميزان ارائه خدمات به اصناف، اقشار و افراد صورت بگيرد.

شهرداري تبريز را با 1100 ميليارد تومان تحويل گرفتم

شهين باهر بابيان اينکه شهرداري تبريز را با 1100 ميليارد تومان تحويل گرفتم گفت: بخشي از اين بدهي ها مربوط به اوراق مشارکت، اخذ وام از بانک و حق پيمانکاران است.

وي گفت: در دوره‌هاي قبل براي اتمام برخي از پروژه‌ها وام‌هايي از بانک‌ها اخذ شده که قسمتي از بدهي شهردار کنوني تبريز مربط و به اين بدهي ها است.

شهردار اين کلان‌شهر بابيان اينکه اين رقم بسيار سنگين است خاطرنشان کرد: اما باتدبير و برنامه‌ريزي‌ها اين مشکلات قابل‌حل بوده چنانچه مقررشده تا پايان سال بدهي تمامي پيمانکاران به‌صورت غير نقدي پرداخت شود.

 


1396/12/22

ارتباط تلگرامي آنلاين

 

دزدي افکار= عقيم شدن فکر

 • شايعاتي مبني بر اختلال ناظران مطرح شده که صحت ندارد و در مراجع قضايي تحت پيگيري است
 • گزارش مشروح پس از قطعي شدن به استحضار خواهد رسيد


  تمركز
  کليد دست يابي به موفقيت بزرگ ، پيروزي ، احترام و خوشبختي در زندگي اين است که بتواني ذهنت را تمام و کمال روي مهم ترين کار يا هدفي که داري متمرکز کني ، آن را درست انجام دهي و تا آن را به اتمام نرسانده اي دست از کار نکشي .
  برايان تريسي
  logo-samandehi
  آمار ماهانه: بازدید این صفحه: 15400 مرتبه نمایش این صفحه: 16524 مرتبه