English     فارسی
آزمون ادعاي قانون‌مداري شهرداري‌ها

شهردار تبريز در گفت‌وگو با «صما» مطرح کرد:

مجري ذي‌صلاح، آزمون ادعاي قانون‌مداري شهرداري‌ها است/ حذف حاشيه‌نشيني با مشارکت شهرداري و بخش خصوصي

شهردار تبريز چهره سال96 صنعت راه و ساختمان در بخش شهردار کلان‌شهرها حاشيه‌نشيني را بزرگ‌ترين مشکل استان‌هاي کشور دانست و گفت: در حال حاضر يک‌سوم جمعت کلانشهر تبريز حاشيه‌نشين و بد مسکن هستند. مجري ذي‌صلاح، آزمون ادعاي قانون‌مداري شهرداري‌ها است/ حذف حاشيه‌نشيني با مشارکت شهرداري و بخش خصوصيايرج شهين‌باهر بابيان اين‌که شهرداري‌ها هيچ‌گاه پيمانکار خوبي نبوده است به «صما»گفت: در راستاي حل مشکل حاشيه‌نشيني بايد از توان شرکت‌هاي داخلي و خارجي استفاده شود و شهرداري‌ها نيز مي‌تواند با اعطاي رايگان پروانه براي تمامي کاربري‌ها در بافت حاشيه‌نشين ايفاي نقش کند.

حذف حاشيه‌نشيني با مشارکت شهرداري و بخش خصوصي

وي بابيان اين‌که هدفمان از مشارکت با بخش خصوصي براي بازآفريني بافت حاشيه‌نشين نبايد کسب درآمد و سود باشد مطرح کرد: با بارش برف و باران و زمين‌لرزه خفيف خانه‌هاي واقع در بافت حاشيه‌نشين کشوردچار ريزش مي‌شوند و ازاين‌رو بازآفريني اين مناطق حاشيه‌نشين و احداث خانه‌هاي محکم و باکيفيت ضرورت دارد.

شهين‌باهر بابيان اين‌که برداشتن قدم اول مهم است، اظهار کرد: اگر قدم اول در بازآفريني بافت حاشيه‌نشين محکم برداشته شود، ادامه‌دار مي‌شود.

فقدان مجري‌ذي‌صلاح ساختمان‌ها را جوانمرگ مي‌کند

وي يکي از دلايل فرسودگي ساخت‌وساز و جوان‌مرگ شدن آن‌ها را نبود مجري ذي‌صلاح دانست و گفت: متأسفانه ساخت‌وسازهاي ما در بحث مجري ذي‌صلاح جدي گرفته نمي‌شود و اين مبحث داراي ضعف قوانين گسترده است.

شهين باهر گفت: در حال حاضر ساخت‌وسازهاي کشور دچار پارادوکس دو سويه شده از يک طرف قانون ما اجبار به وجود مجري ذي صلاح ميکند از طرف ديگر سازندگان فاقد صلاحيت بخش بزرگي از ساخت وساز کشور را در دست دارند.

اين شهردار کلان‌شهر در ادامه افزود: دليل عمده اين پارادوکس ناشي از عدم نظارت دقيق برفعاليت مجريان ذي‌صلاح است. البته در اين خصوص آيين نامه ها ناقص و با مشکلاتي روبرو است.

مجري ذي‌صلاح، آزمون ادعاي قانون‌مداري شهرداري‌ها است

شهردار کلان‌شهر تبريز بابيان اينکه مجري ذي‌صلاح، آزمون ادعاي قانون‌مداري شهرداري‌ها است. گفت: اگرچه فعاليت بحث مجري ذي‌صلاح بر عهده سازمان نظام‌مهندسي است اما شهرداري‌ها با نظارت دوره‌اي بر عملکرد اين مهندسان مي تواند در بهبود ساخت وساز موثر باشند؛ اما به‌طورکلي شهرداري‌ها در کنترل خدمات نظام‌مهندسي نقشي ندارند.

شهين باهر گفت: با همه اين اوصاف فعاليت کنوني مجريان ذي‌صلاح در ساخت‌وسازهاي کشور صد در صد مطابق با قانون نبوده و بخشي از اين فعاليت‌ها به شکل امضا فروشي در ساخت‌وسازها ديده مي‌شود.

دانش مهندسي با نيازهاي ساخت و ساز به روز شود

شهين‌باهر با اشاره به اين‌که مشکلات جامعه مهندسي صرفاً فارغ‌التحصيلان بيش از اندازه اين رشته نيست، اظهار داشت: زيرساخت‌هاي شهر تبريز هنوز جا براي کار دارد و ما نيازمند مهندسان کار بلد هستيم.دانش مهندسي مي‌تواند مطابق نيازهاي حوزه مسکن پيش برود که اين امر درگرو مديريت صحيح ساخت‌وسازها است.

وي در ادامه در خصوص درآمد پايدار شهرداري تبريز گفت: اصولاً درآمد هر شهرداري در قبال خدماتي است که به شهروندان عرضه مي‌کند اگر درآمد يک شهرداري کاهش پيدا مي‌کند به علت رواج نوعي بي‌عدالتي در ارائه اين خدمات است در حال حاضر برخي از افرادي که خدمات بسيار زيادي دريافت مي‌کنند پرداختي بسيار اندکي به شهرداري دارند. بر اين اساس بايد اخذ عوارض بر اساس ميزان ارائه خدمات به اصناف، اقشار و افراد صورت بگيرد.

شهرداري تبريز را با 1100 ميليارد تومان تحويل گرفتم

شهين باهر بابيان اينکه شهرداري تبريز را با 1100 ميليارد تومان تحويل گرفتم گفت: بخشي از اين بدهي ها مربوط به اوراق مشارکت، اخذ وام از بانک و حق پيمانکاران است.

وي گفت: در دوره‌هاي قبل براي اتمام برخي از پروژه‌ها وام‌هايي از بانک‌ها اخذ شده که قسمتي از بدهي شهردار کنوني تبريز مربط و به اين بدهي ها است.

شهردار اين کلان‌شهر بابيان اينکه اين رقم بسيار سنگين است خاطرنشان کرد: اما باتدبير و برنامه‌ريزي‌ها اين مشکلات قابل‌حل بوده چنانچه مقررشده تا پايان سال بدهي تمامي پيمانکاران به‌صورت غير نقدي پرداخت شود.

 


1396/12/22

جمعه 03 فروردين 1397

 

 

انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.

 


حرکت با موس قابل توقف و کليک بر عناوين موجب مشاهده مشروح مطلب است


نگاهي لطيف و رندانه به برخي از رخدادهاي حوزه ساختمان با عنوان «ترين‌هاي صنعت ...دستور ابلاغ به کليه شهرداري‌ها و ساير مراجع صدور پروانه و کنترل ...مسکن يک بخش فرابخشي است و در اين حوزه بايد استانداردها به روز رساني ...وزارت راه و شهرسازي در تلاش است ساختار موجود سازمان مهندسي ساختمان کشور را به نفع جامعه و مهندسي اصلاح کند و صدور دو ابلاغيه اخير آخوندي نيز در اين ...تفکيک نظارت از بازرسي نه تنها مسئوليت هاي حين ساخت شفاف مي شود، بلکه مي توان پيش بيني کرد مهندسان بيشتري تا دوبرابر وضع کنوني به کار گمارده ...قانون، منافع مردم و طرح تفصيلي اهميت ...هنوز براي واگذاري امر بازرسي و کنترل به شهرداري زود ...نمايندگان با 152 رأي مخالف استيضاح،‌ به ادامه فعاليت عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي در دولت دوازدهم رأي مثبت ...به عنوان بالاترين مسئول وزارت راه از مردم عذرخواهي مي ...استيضاح اختياري قانوني است که قانون اساسي به نمايندگان مجلس داده است و با ١٠ امضا رسميت مي‌يابد. اين اختيار و حق قانوني، تشکيک‌پذير نيست؛ ...متأسفانه ساخت‌وسازهاي ما در بحث مجري ذي‌صلاح جدي گرفته نمي‌شود و اين مبحث داراي ضعف قوانين گسترده ...کميسيون ماده 100 شهرداري‌ها موفق عمل ...غفلت از مقررات ملي در صدور پايان کار ساختمان ...سازمان‌هاي نظام مهندسي به مسئوليت اصلي خود که اعتلاي مهندسي و تنسيق امور مهندسان است بپردازند و از توزيع کار دست ...بازرس توسط شهرداري و ناظر توسط مالک انتخاب ...سرپرست معاونت امور حقوقي دولت طي نامه اي ۴ بندي، به وزير راه و شهرسازي، تکليف محدوده اختيار و تکليف شهرداري ها در موضوع کنترل ساختمان را تعيين ...استاندارد بودن ساختمان‌ در فرهنگ خريداران ايراني جايگاهي ...نظام‌مهندسي به يک سازمان مالي بزرگ تبديل ...بحث عدم تعارض منافع مقدمه اي بر رعايت ايمن سازي ساختمان‌ها ...اجراي اين مبحث تحت تاثير تلقي هزينه‌اي از آن به فراموشي سپرده شده ...خارج کردن کارمندان وزارتخانه‌هاي مختلف از چرخه ساخت‌وساز، ظلم به کارمندان و فعاليت حرفه‌اي آنها ...منع به کارگيري افراد دو يا چندشغله در سازمان هاي نظام مهندسي تا چه حد در کاهش فساد و رانت هاي احتمالي در بخش مهندسي موثر ...مجمع مي‌تواند تا 20درصد هم از حق‌الزحمه مهندسان ناظر برداشت ...حامد مظاهريان، معاون وزير راه و شهرسازي با نموداري به موضوع موفقيت ها و عدم موفقيت هاي پس از انقلاب اسلامي در زمينه شاخصه هاي فرهنگي پرداخته ...لغو کسر ۵ درصد از حق الزحمه مهندسان ناظر توسط سازمان‌هاي نظام مهندسي ساختمان،‌درخواست ۵ ساله مهندسان ...کسر 5درصد از دستمزد مهندسان براي ارائه خدماتي نظير آموزش، رويکرد صحيحي ...شهرداران يزد، اردبيل و اروميه با اشاره به ضروت توجه به موضوع احياي بافت‌هاي فرسوده، بر ضرورت همراهي مردم و مسئولان جهت احياي اين بافت‌ها و تحقق مناسب ...امروز لزوم اصلاحات در ساختار نظام مهندسي ساختمان ديگر برکسي پوشيده ...چنانچه اولين بار است که مديريت يک سازمان را بر عهده گرفته‌ايد به اين نکته توجه کنيد که فرصت مديريت محدود است و تا مي‌توانيد خدمتگزاري ...گواهينامه واکنش در برابر آتش براي نماي ...
سررشته زندگي
هر لحظه اي كه به دليل رفتار ديگران با تشويش، نااميدي، اندوه، خشم يا رنجيدگي مي گذراني، لحظه اي ست كه سررشتهء زندگي را از دست داده اي.
«وين داير»
آمار: بازدید این صفحه: 12874 مرتبه نمایش این صفحه: 13888 مرتبه