English     فارسی
انباشت نيروي انساني و بحران مالي، دو مشکل عمده شهرداري است

پيروز حناچي:

برنامه‌ام براي شهرداري بر اساس تجربياتم است / اصلاح قوانين نظام‌مهندسي بدون همکاري وزارت کشور غيرممکن است

حناچي کانديداي شهرداري تهران معتقد است که مي‌تواند با نظام و قواي سه‌گانه تعاملات بسيار خوبي داشته باشد و با همکاري آن‌ها مشکلات تهران را حل و فصل کند. او برنامه‌هايش براي مديريت شهري بر اساس تجربه و تخصص‌اش است و سعي مي‌کند تا در دوران مديريتش از زنان و جوانان نيز استفاده کند. تلخي عدم تعامل دولت و شهرداري در دوره قاليباف حس شد/ اصلاح قوانين نظام‌مهندسي بدون همکاري وزارت کشور غيرممکن است

معاون فني شهرداري تهران و يکي از 7 کانديداي که قرار است جانشين محمدعلي نجفي شود. تخصص و تجربه بالايي دارد و معتقد است به دليل تعاملش با نهادهاي قدرت، توانسته بسياري از مشکلات شهري تهران را حل و فصل کند.

پيروز حناچي استاد دانشگاه است و تاليفات بسيار زيادي هم در زمينه مديريت شهري دارد. مي‌گويد با توجه به برنامه و تجربه‌اي که دارد، شانس خوبي براي تکيه زدن به صندلي اول ساختمان بهشت دارد.

اگر تجربه نداشتم همان ابتدا انصراف مي‌دادم

پيروز حناچي معاون فني شهرداري تهران، در گفت‌وگو با رويداد۲۴، با اشاره به حضورش در ليست 7 نفره کانديداي شهرداري تهران، گفت: آمادگي حضور براي طرح نظرات علمي و اجرايي خود در شوراي شهر را دارم و اگر اين اشراف و تجربه اجرايي را در خودم نمي‌ديدم، همان زمان که راي‌گيري اوليه صورت گرفت، انصراف مي‌دادم. اما قطعا اعضاي شورا نيز با توجه به سوابق و تجربه و عملکردي که در منصب‌هاي گذشته داشته‌ام، به اين موضوع توجه کرده‌اند.

حناچي، با بيان اينکه من سه دوره معاون وزير مسکن و راه‌ و شهرسازي بوده‌ است، تصريح کرد: تخصص اصلي من تدريس در دانشگاه است و در حال حاضر در دانشگاه تهران تدريس مي‌کنم و تاليفات بسياري هم در زمينه شهر و نگاه به شهر دارم. طبيعتا به جهت تئوري و تخصصي تکليفم مشخص است، به لحاظ اجرايي هم بايد بگويم که 15 سال است که به صورت مستقيم و غيرمستقيم در حال همکاري با شهرداري‌ها و شوراها هستم. به معناي ديگر شما اگر اصول و چارچوب نقطه‌نظرات امروز مرا نگاه کنيد، با 15 سال قبل هيچ تفاوتي نداشته است و طبيعتا فردي که در حوزه کاري خود تخصص داشته باشد يک چارچوب مشخصي براي خود دارد و مي‌داند که در چه زمينه و چه حوزه‌اي صحبت مي‌کند. بنده از همان زمان که معاون نظام مهندسي بودم، با موضوع ساخت‌وساز در شهر، نظام مهندسي‌ها، شيوه برخورد در شهر و ... سروکار داشته‌ام و تمام تلاشم اين بوده که بتوانم روند نظام مديريت شهري را اصلاح کنم. اجراي اولين دوره قانون نظام مهندسي و رتبه‌بندي مهندسين در پايه‌ها و ارشد مربوط به تجربيات سالهاي ۷۷ تا ۷۹ بنده در وزارت مسکن است.

مشکلات تهران به تنهايي توسط شهرداري قابل حل نيست

معاون شهرداري تهران، در ادامه تصريح کرد: اگر در دولت کميسيون‌ کلان‌شهرها به وجود آمد، نتيجه گزارشي بود که ما در دبيرخانه شورايعالي‌ شهرسازي و معماري از وضعيت شهرها و کلان‌شهرها به دولت داديم. يا مثلا لايحه تعاريف نتيجه پيگيري‌ دوره قبل ما در وزارت‌ راه و شهرسازي بود که بعد از سال‌ها درگيري و عدم انطباق نقطه نظرات دستگاه‌هاي مختلف، يک لايحه محکمي در خصوص محدوده حريم شهر و روستا و شهرک‌ها و شيوه تعيين آن‌ها در شورا به تصويب رسيد. اما واقعيت اين است که حل مشکلات تهران کار يک نفر يا يک تيم نيست. يعني همه اجزاي حاکميت و حکومت هم به دليل اينکه تهران يک کلان‌شهر و پايتخت است و هم به دليل اينکه مشکلات انباشته‌اي دارد، اين مشکلات به تنهايي توسط شهرداري تهران قابل حل نيست. بخشي از اين مشکلات بايد در سطوح بالاي حاکميت مورد توجه قرار بگيرد و کار بسيار بسيار سختي است.

حناچي در ادامه يادآور شد: مشکلاتي مانند ترافيک يا آلودگي‌هوا، مشکلات بسيار قديمي شهر تهران است در اسناد اواخر دهه ۳۰ و۴۰ شمسي هم اثر آنرا مي‌بينيد و علارغم همه تلاش‌هايي که براي توسعه مترو، توسعه حمل و نقل عمومي، توسعه شبکه راه‌هاي بزرگ‌راهي و ... باز هم ما مي‌بينيم که دو مشکل «آلودگي» و «ترافيک» همچنان پابرجاست. اما اين به معناي آن نيست که اين مشکلات لاينحل است، ولي معنايش اين است که اين مشکلات را بايد به صورت يکپارچه ديد، يعني از سطوح ملي تا سطوح محلي.

بسياري از مشکلات تهران ناشي از عدم تعادل است

معاون شهرداري‌ تهران با اشاره به اينکه تهران از مشکلات ديگري هم رنج مي‌برد، خاطرنشان کرد: تهران و مجموعه نفوذ آن از مشکلات ديگري هم رنج مي‌برد و آن هم «تمرکز» است. تمرکز جمعيت، تمرکز فعاليت، تمرکز اقتصاد، تمرکز کاربري‌ها و ... که اين موضوع علاوه بر اين که مشکلاتي را براي شهر تهران ايجاد کرده است، مشکلاتي را هم براي ديگر نقاط کشور به وجود آورده است. زماني که شما به طور مثال در دو درصد مساحت کشور، بيش از 27 الي 28 درصد سرمايه‌گذاري کشور را داريد، طبيعتا نشان‌دهنده عدم تعادل است. بسياري از مشکلات تهران ناشي از همين عدم تعادل است و حل آن به‌ تنهايي توسط شهرداري‌ تهران قابل حل نيست. البته اگر شهرداري تعامل خوبي با دولت داشته باشد، مي‌تواند تاثيرگذاري بسيار خوبي در اين خصوص داشته باشد.

تلخي عدم تعامل دولت و شهرداري در دوره قبل حس شد

کانديداي شهرداري‌‌ تهران با تاکيد بر اين نکته که تعامل شهرداري با دولت و ساير قوا، مي‌تواند بسياري از مشکلات تهران را سامان ببخشد، گفت: اينکه شهردار بتواند نظر شورا را تامين و رضايت شهروندان را با اداره تخصصي شهر ايجاد کند، يک فرصت است. يک فرصتي که هميشه به وجود نمي‎آيد. ما اين تلخي را در دوره قبلي کاملا حس کرديم.

برنامه‌ام براي شهرداري بر اساس تجربياتم است

حناچي با بيان اينکه هر کانديداي که بتواند تعامل و طمئنينه بيشتري را براي شوراي شهر ايجاد کند، از شانس بيشتري نسبت به بقيه برخوردار است، خاطرنشان کرد: انتخاب شهردار در نهايت با تصميم جمعي شورا خواهد بود.

او ادامه داد: برنامه‌اي که به شورا مي‌دهم براساس تجربياتم، اسناد مصوب تهران، اسناد بالادستي، مصوبه هئيت‌ وزيران و شوراي عالي شهرسازي و ... مبتني خواهد بود. شهردار بايد بتواند مشکلات اساسي شهر تهران را مرتفع کند، کيفيت زندگي را بالا ببرد و رضايت شهروندان و شوراي‌ شهر را نيز تامين کند. به هرحال من برنامه و پيشنهادهايم را به شورا تحويل خواهم داد و اميدوارم مورد قبول و توجه اعضاي شورا قرار بگيرد.

اولين مدير زن در وزارت مسکن را من انتخاب کردم

حناچي با اشاره به برنامه‌هايش براي استفاده از جوانان در شهرداري تهران، تصريح کرد: شخصا از کساني هستم که مديريت را از دوران جواني و از سن 29 سالگي شروع کردم. اگر آن سعه صدر در مورد مديريت جوانان وجود نداشت، شايد امروز مديري نبودم که بخواهم براي شهر معرفي شوم. نگاه من هم به زنان و جوانان بر همين اساس است که بتوانيم به بهترين نحو ممکن از آن‌ها استفاده کنيم. در کنار استفاده از زنان و جوانان، قطعا دو مشخصه «تجربه» و «تخصص» نيز از اهميت بسيار بالايي برخوردار است. طبيعتا جواناني که توانايي بالايي دارند حتي با اغماض شانس رشد بيشتر و بهتري را در دوران مديريتي ما خواهند داشت. اولين مدير از جمع بانوان در حوزه تخصصي وزارت‌مسکن سابق را در سال 76 من منصوب کردم و در دوره قبلي که در وزارت مسکن بودم از 4 مديرکلي که داشتم، دو نفر از آن‌ها از جمع بانوان تحصيلکرده و متخصص بودند. اين اعتقاد من است که خانم‌ها هم انگيزه بيشتر و بهتري دارند و هم به صورت منظم‌تري کار مي‌کنند و علاوه بر مسئوليت‌هايي که در زندگي دارند، عموما بصورت جدي فعاليت‌هاي خارج از خانه را به بهترين شکل ممکن انجام مي‌دهند.

انباشت نيروي انساني و بحران مالي، دو مشکل عمده شهرداري است

معاون فني شهرداري تهران، با بيان اينکه شهرداري با دو مشکل عمده مواجه است، تصريح کرد: دو مشکل بزرگي که شهرداري با آن روبه‌رو است، ابتدا «انباشت نيروي‌ انساني» و دوم بحث «بحران‌مالي» است. اين دو موضوع کاملا با يکديگر در ارتباط هستند.

ماهانه 500 ميليارد تومان حقوق به کارکنان شهرداري پرداخت مي‌شود

حناچي تصريح کرد: ماهانه نزديک به 500 ميليارد تومان حقوق، دستمزد و پاداش به کارکنان شهرداري پرداخت مي‌کنيم. اين رقم براي 67 تا 68 هزار شاغلي که در شهرداري هستند يک بار بسيار سنگين است. شهرداري بايد تلاش کند چابک‌تر و تاثيرگذارتر شود. اما با اين تراز اقتصادي در کوتاه‌مدت چه کاري مي‌توان انجام داد؟ معتقدم با سياست برد-برد مي‌توان بر روي بخشي از نيروي انساني تاثير گذاشت. در خصوص بحث مالي هم بايد بگويم که در کوتاه مدت موضوع «لايحه منابع پايدار» است که با پيگيري‌هاي که انجام داديم به دولت رسيده و در آستانه ارسال به مجلس است. مي‌توانم اين موضوع را به خوبي پيگيري کنم تا به نتيجه موردنظر دست پيدا کنيم. اين لايحه فقط مشکلات شهرداري تهران را بررسي نمي‌کند، بلکه مشکلات همه شهرداري‌ها در آن لحاظ شده است.

با همکاري بدنه شهرداري، مشکلات را حل مي‌کنيم

حناچي ادامه داد: نکته بعدي اين است که هزينه‌هاي اضافي بايد حتما کم شود. اگر يک سوزن به ديگران مي‌زنيم يک جوالدوز هم بايد به خودمان بزنيم. اگر به بدنه شهرداري فشار وارد مي‌کنيم که بايد کوچک شود، خودمان هم بايد هزينه‌هاي جاري غير ضروري را کاهش دهيم. زيرا در غير اين صورت هيچ‌کس باور نخواهد کرد که ما در يک بحران قرار داريم. يعني اگر شما شعار بدهيد که در بحران قرار داريد ولي هزينه‌هاي جاري‌تان کاهش پيدا نکند، کسي اين موضوع و بحران را باور نخواهد کرد. به هرحال اين يک کار سختي است که مي‌دانم با همکاري بدنه، استفاده از نيروهاي متخصص و داشتن مطالعات و پشتيباني که ما را براي رسيدن به هدف هدايت کند، مي‌توانيم به اين مشکل فائق بياييم.

به دليل چثه‌ بزرگي که دارم، نگاهم از بالا به پايين است

حناچي کانديداي شهرداري تهران، در پاسخ به منتقداني که گفته‌اند نگاه و مدل رفتاري‌اش خشک و به قولي از بالا به پايين است، گفت: به دليل جثه بزرگي که دارم معمولا نگاهم از بالا به پايين است.(خنده) بالاخره فردي با قد نزديک به يک‌متر و 90 سانت مجبور است که نگاهي از بالا به پايين داشته باشد. اما واقعيت اين است که مي‌توان از افرادي که با من کار کرده‌اند سوال کرد که آيا واقعا همچين موضوعي وجود دارد يا نه؟ من اعتقاد به مديريت منابع انساني دارم. يعني يک مدير پيش از آنکه بتواند اعمال سياست داشته باشد، بايد بتواند به قلب کساني که با او کار مي‌کنند ورود پيدا کند و اگر چنين اتفاقي رخ دهد، آن وقت نتيجه کارمديريت دوچندان خواهد شد. اينکه نيروها با زور با شما کار کنند يا اينکه با عشق با شما کار کنند، دو نتيجه متفاوت خواهد داد که من قطعا دومين مورد را انتخاب مي‌کنم، هرچند که فيزيک بدنم ظاهرا به دومي نزديک نيست.

بهترين ارتباط را با خبرنگاران دارم

معاون شهرداري‌ تهران افزود: مي‌توانيد از دوستان خبرنگار ديگرتان هم سوال کنيد و گواهي مي‌دهند که از معدود مديراني بودم که به راحتي قابل دسترس بودم و هيچ‌زمان موبايلم را بر روي خبرنگاران نبسته‌ام و خبرنگاران را زياد به سمت روابط عمومي هدايت نکرده‌ام، فقط زماني که بناي مصاحبه نداشته‌ام اين کار را کرده‌ام. اما واقعيت اين است که اگر مي‌خواهيم نحوه مديريت‌شهري‌ خودمان را اصلاح کنيم، بايد از فضاي افکار عمومي استفاده کنيم و اگر فضاي افکار عمومي با ما همراه باشد، ما مي‌توانيم بسياري از کارهاي غير ممکن را ممکن کنيم. بسياري از مشکلات اصلي تهران مانند ترافيک و آلودگي راهي جز همکاري جدي مردم ندارد و در شرايطي که ما به سرمايه‌هاي اجتماعي خود صدمه زده‌ايم کاري بس صعب و دشوار ولي ممکن است.

اصلاح قوانين وزارت راه بدون همکاري وزارت کشور غيرممکن است

حناچي در پايان در پاسخ به سوالي در خصوص اختلاف نظر وزراي کشور و راه‌ و شهرسازي در مورد آيين نامه جديد وزارت‌ راه که اين روزها باب اختلاف شديد شده است، گفت: نمي‌توانم در اين موضوع حق تعيين کنم و بگويم حق با چه کسي است. حرف آقاي آخوندي در جهت اصلاح و کنترل آيين‌نامه را بحث درستي مي‌دانم. اما اينکه با قوانين حاضر ما بخواهيم موضوعي را در حوزه کنترل اصلاح کنيم، بدون همکاري وزارت‌ کشور و سازمان‌هاي نظام‌ مهندسي‌ و شهرداري‌ها امري غيرمحتمل مي‌دانم. اگرنه حرف، حرف درستي است و آيين‌نامه حتما و قطعا بايد اصلاح شوند و راه آن، راه گفت‌وگو و تعامل و مجاب کردن همديگر است. مطرح کردن اين بحث در افکار عمومي خوب است ولي دعواي دستگاه‌ها و کشيدن آن به فضاي عمومي امري پسنديده و درست نيست.

منبع: صما


1397/2/13

جمعه 28 دي 1397


محبت مادر
هيچ گاه در زندگي نمي توانيد محبتي بهتر، بي پيرايه تر و حقيقي تر از محبت مادر خود بيابيد
اونوره دو بالزاك

 

انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.

 

 

 


حرکت با موس قابل توقف و کليک بر عناوين موجب مشاهده مشروح مطلب است

 


وقتي به شهرداري‌ ها کمک نمي‌کنيم و مي‌گوييم خودتان درآمد کسب کنيد، کار به جايي مي‌رسد که الان در ۱۰ کلانشهر اصلي ميزان وابستگي مديريت ...تبعات بروز اين پديده به شکل تلفات گسترده انساني، عارضه زيست محيطي، تخريب تاسيسات زيرزميني، کاهش آب‌دهي چاه‌ها، کاهش ضريب ذخيره آبخوان‌ها، کاهش کيفيت ...وضعيت نامساعد تهران از نظر آمادگي در برابر ...عليرغم تاکيد قانون بر لزوم به کارگيري مجريان ذي صلاح، اما در کشور ما هر کسي با هر سوادي وارد عرصه ساخت و ساز شده‏ ...انتقاد از جايگزيني سوداگري بر فرهنگ اجراي قوانين در ساخت‌و ...تغيير نگرش در اداره امور پايتخت را يک ضرورت مي ...امکانات و خدمات فوق مدرني که ارائه مي دهند به مکان و جاذبه اي گردشگري و مشهور تبديل شده ...نيمي از ساختمان‌ها فاقد اسکلت ...مسائل و مشکلاتي که به وجود آمده را مي‌توان با اين کار حل ...افتتاح ۳ ايستگاه از خط ۶ مترو ...شوراي مرکزي نظام‌مهندسي هرچه سريع‌تر تعيين تکليف شود/ تعارض منافع و امضا فروشي خاتمه ...توجه به کيفيت ساخت و سازها الزامي است و از سوي ديگر اين موضوع با دستمزدي که مهندسان دريافت مي کنند، در تناقض قرار دارد و ناخواسته موجب افت خدمات ...چندي پيش وزيرراه با انجام دو مکاتبه دو تصميم مهم شامل برگزاري هيات عمومي نظام مهندسي کشور و نيز تقليل زمان لغو تعليق پروانه فرج الله رجبي که به نوعي ...ايران جزو ۱۰ کشور دنيا به لحاظ تجربه بلاياي طبيعي است و در واقع زلزله بخشي از زندگي است و ما بايد ياد بگيريم که چگونه با آن برخورد و ...شهردار تهران از مردم خواست در صورت مشاهده تخلف از طريق سامانه 137 نهادهاي ناظر در شهرداري را مطلع ...بايد تلاش کنيم مردم مجاب شوند تا براي هر کاري از خودروي شخصي استفاده ...تبديل شدن سازمان نظام مهندسي به بنگاه‌هاي اقتصادي و اداري و نبود نظارت دقيق بر عملکرد هيات مديره‌ها، اين سازمان‌ها را از پرداختن به وظايف اصلي و ...سازمان ملي استاندارد بايد در خصوص استفاده از فولاد و ميلگردهاي غير استاندارد به طور جدي ورود کرده و آن را بررسي ...بيست سال است تهران، اين زيباي مغموم، به تاخت ساخته مي‌شود و بزرگ مي‌شود و هي شبيه «خارج» ...توافقاتي که براي صدور مجوزهاي ساختماني در شوراهاي معماري مناطق شهرداري انجام مي‌شود و همچنين مجوزهاي کميسيون ماده ۵، دو زمينه اصلي بروز فساد ...کشور امارات متحده عربي عمر چنداني ندارد و تنها ۴۰ سال است که به وجود آمده است. با اين حال، در همين مدت کوتاه توانسته به يکي از کشورهاي ...با فساد مبارزه ...بي توجهي به ضوابط معماري و شهرسازي و مغايرت نحوه ساخت وساز برخي سازه هاي بزرگ تجاري و مسکوني با آئين نامه هاي اجرايي در کلانشهرها موجب شده است تا ...اعضاي شورا از تصميمات هيات رئيسه ...سقوط دومينو وار سمت ها نيازمند تشريفات اداري خاصي نيست و تماما در زمان تعليق پروانه اشتغال به کار، اتفاق مي ...علاوه‌بر مشکلات گسترده اين کلان‌شهر، برخي رويه‌ها و شيوه‌هاي غيراصولي حاکم بر مديريت شهري نيز هزينه اصلاح و ارتقاي مديريت شهري را افزايش داده ...از سوابق اجرايي وي مي ‌توان به‌ معاون نظام مهندسي و اجراي ساختمان وزارت مسکن و شهرسازي، دبير شورايعالي شهرسازي و معماري کشور، عضو شوراي عالي ترافيک، ...محورهايي مانند دولت، ساختمان، حمل‌ونقل، محيط‌زيست، اقتصاد هوشمند همچنين تجهيزات زيرساخت‌هاي اطلاعات و مخابرات، سلامت و آموزش و انرژي هوشمند فاکتورهاي ...انتشار اطلاعات شهرسازي بالاخره در شوراي پنجم کليد ...بالاترين مقام سه دستگاه عهده دار ساختمان و شهرسازي شامل وزارتخانه راه و شهرسازي،شوراي مرکزي، سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور و شهرداري تهران به ترتيب ...آمار ماهانه: بازدید این صفحه: 6985 مرتبه نمایش این صفحه: 7644 مرتبه