جمعه 27 مهر 1397
   English     فارسی
مهندس بايد به خلق ارزش‌افزوده بپردازد

وزير راه و شهرسازي مطرح کرد:

مهندس بايد به خلق ارزش‌افزوده بپردازد/ از دچارشدن سرنوشت مهندسان به توزيع‌کوپن قلبم به‌درد مي‌آيد

وزير راه و شهرسازي با اشاره به چالش هاي اخير نظام مهندسي گفت: از دچار شدن سرنوشت مهندسان به توزيع کوپن قلبم به درد مي‌آيد. مهندس بايد به خلق ارزش افزوده بپردازد/ از دچار شدن سرنوشت مهندسان به توزيع کوپن قلبم به درد مي‌آيد

عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي در مراسم رونمايي از آثار و معرفي برگزيدگان مرحله اول مسابقه معماري پروژه بازآفريني شهري تبريز ضمن ابراز خرسندي نسبت به حضور در جمع فرهيخته معماران شرکت‌کننده در اين مسابقه گفت: مدتي بود که طرح خوبي از ساختمان در شهرها نديده و حالمان چندان خوب نبود، خوشحالم که پس از گذشت مدت‌ها از مشاهده ساختمان‌هاي عبوس و بي‌معني که هرکدام با ده‌ها هزار ميليارد تومان هزينه، اجرايي شده‌ بودند، امروز شاهد چند طرح خوب بوديم، به واقع اميدوارم اين وضعيت ادامه پيدا کرده و از اين پس شاهد بروز تغيير و بازگشت خردورزي در مهد تمدن ايران‌شهري در کشور باشيم.

آخوندي با بيان اينکه معماري خود زندگي بوده و آنچه خلق مي‌شود فهم آدم‌ها از زندگي خواهد بود گفت: من امروز آمده‌ام تا از اين حسن سليقه و اقدامي که در حوزه معماري به انجام رسيده قدرداني کرده و آن را سپاس بگويم.

وزير راه و شهرسازي ادامه داد: ما همچنان در مواقعي که قصد داريم ايران را به فردي معرفي کنيم، قطعا بخشي از آثاري که به وي نشان مي‌دهيم در کنار آثار فرهنگي مکتوب و معنوي، تعداد زيادي آثار معماري است که نمونه‌اي از آثار فيزيکي و کالبدي به شمار مي‌رود.

وي در اين‌باره افزود: آنچه همواره من را در بحث ساختمان طي دهه اخير رنج مي‌داد اين مطلب بود که بدون شک در آخر کار ايراني‌ها بسيار بيشتر، خردمندتر و خردورزتر از ظواهر و معماري‌هاي ساختمان‌هايي هستند که امروز شاهد آن‌ها هستيم.

اين مقام مسئول در ادامه سخنان خود ضمن ابراز اميدواري نسبت به اينکه بازگشت به انديشه‌ورزي در رويکرد‌هاي تمدني هرچه بيشتر در جان و فعاليت‌هاي مديران ما عمق پيدا کرده و آثار خلق شده واجد ارزش‌هاي فراواني باشد گفت: قطعا آن چيزي که به سنگ و توده خاکي ايجاد شده بر روي يک زمين ارزش مي‌دهد معماري آن بنا است، بحثي که ارزش ساختمان را هزار برابر کرده و بدون انديشه محقق نخواهد شد.

عضو کابينه دولت تدبير و اميد با اشاره به تأسيس دبيرخانه اين مسابقه از مدتي قبل خاطرنشان کرد: اميدوارم شرکت گروه سرمايه‌گذاري مسکن که وارد اين بحث و حوزه بازآفريني شده است در طول اجراي پروژه پايبند به اصول برگزاري مسابقه بوده و حرفه‌اي عمل کند چراکه در اين صورت انديشه اصلي مسابقه ادامه پيدا خواهد کرد.

آخوندي همچنين اضافه کرد: به تصور من آنچه که مي‌تواند در کنار بحث‌هاي مالي و سازماني در حال انجام، موضوع بازآفريني را پيش ببرد وجود نمونه‌هاي خوب و باکيفيت بوده که مي‌تواند در صورت تکرار و ايجاد اميدواري، هويت يک منطقه را نيز تغيير دهد.

به گفته وزير راه و شهرسازي قطعا کساني که به دنبال احداث ساختمان‌هاي تکراري و بي‌هويت رفتند اگر کمي مطالعه مي‌کردند که چگون با انجام اين اقدام برچسب مفهوم بي‌کيفيت و باطل شد را به آن محلات مي‌زنند، هيچ‌گاه اين اقدامات را انجام نمي‌دادند.

وي در خصوص برگزاري مسابقه معماري بازآفريني شهري تبريز و ارائه الگوها و طرح‌هاي جديد در اين حوزه بيان کرد: خوشبختانه ما با اين اقدامات مي‌توانيم فضايي را خلق کنيم که براي همه مردم فرخنده مبارک باشد، من از تمامي معماران شرکت‌کننده در اين مسابقه تشکر مي‌کنم، من در طول بازديد از آثار، همه طرح‌هاي برگزيده را يک به يک ديده و از هرکدام مطلبي جداگانه آموختم چراکه هريک از آن‌ها داراي دريچه و نگاهي جديد به زندگي، شهر و آينده جامعه ايران بوده و همگي از انديشه‌هاي باارزشي برخوردار بودند.

اين مقام مسئول ادامه داد: براي من بسيار مهم بود که هيچ يک از معماران بدون انديشه وارد مسابقه نشده و کار شکلي و ظاهري انجام نداده بودند، اثر هرکس داراي فلسفه‌اي جداگانه بود، مطلبي که بايد به عنوان سياست اصلي در تمامي پروژه‌هاي وزارت‌خانه درنظر گرفته شود.

به گفته عضو کابينه دولت دوازدهم وجود انديشه و فلسفه معماري تنها مختص پروژه‌هاي حوزه مسکن و شهرسازي نبوده و در ساخت بيمارستان، ايستگاه‌هاي راه‌آهن و مترو، ترمينال‌هاي فرودگاهي، جاده و ... بايد مورد توجه قرار گيرد.

آخوندي همچنين در اين‌باره تأکيد کرد: قطعا معماري بايد در تمامي پروژه‌هاي عمراني جريان داشته باشد، امري که متأسفانه در ديد کالايي شدن و کالايي گرايي تا پيش از اين مدنظر نبود و به طور مثال باعث شد تا در نهايت تمامي ايستگاه‌هاي راه آهن ما در بيابان و به دور از محيط شهري احداث شود.

وي با بيان اين مطلب که اساسا نگاه کالايي با نگاه به زندگي متفاوت است گفت: براي نمونه جاده چالوس و يا هراز داراي زيباترين نمادهاي طبيعي ايران است درحاليکه از معماري جاده در اين مناطق بسيار کم صحبت مي‌شود، به واقع بحث معماري جاده هنوز در کشور ما بحثي تعجب‌برانگيز محسوب شده و افرادي که با اقدامات نادرست خود هزينه‌هاي بسياري بر گردن مردم گذاشتند از آن انتقاد مي‌کنند.

اين مقام مسئول معماري جاده را عامل اصلي دادن روح و زندگي به عابرين و مسافران قلمداد کرد و افزود: به واقع بيمارستان‌ها نمي‌توانند به عنوان يک اثر معماري در شهرها شناخته شوند؟ به تصور من رويکرد و نگاه افراد در اين حوزه بايد تغيير کند، مفهومي که اميدوارم مورد استقبال جامعه حرفه‌اي قرار گرفته و در اين راستا حرکت کند.

عضو کابينه دولت تدبير و اميد درخصوص مبحث نظام مهندسي و تبديل سرنوشت آن به توزيع کوپن نيز بيان کرد: وجودم با مشاهده اين صحنه از صميم قلب به دردآمده و متأثر مي‌شود زيرا مهندسي که بايد به خلق ارزش افزوده بپردازد، حال به چنين سرنوشتي دچار شده است که در صورت تلاش براي تغيير آن نيز چه داستان‌ها و اتفاقاتي به وجود مي‌آيد.

آخوندي در پايان سخنان خود تأکيد کرد: اطمينان دارم که جامعه معماران، مهندسان و مديران ارشد ايران حتما از اين نگاه حمايت مي‌کنند و شرايطي را پديد مي‌آورند که رويکرد تمدن ايران‌شهري در زندگي معاصر بازخواني شده و آثار ارزشمندي در اين دوره نيز از ايرانيان به جاي گذاشته شود./

منبع:صما


1397/2/17

  • شايعاتي مبني بر اختلال ناظران مطرح شده که صحت ندارد و در مراجع قضايي تحت پيگيري است
  • گزارش مشروح پس از قطعي شدن به استحضار خواهد رسيد

    دزدي افکار= عقيم شدن فکر


    logo-samandehi