پنجشنبه 29 شهريور 1397
   English     فارسی
تشکيل شوراي اعتلاي معماري

 

تجديدنظر در ضوابط ساخت و ساز با رويکرد معماري ايراني- اسلامي

معاون وزير راه و شهرسازي ضمن اعلام تشکيل شوراي اعتلاي معماري به منظور تحقق اهداف وزارت راه و شهرسازي در موضوع معماري از تجديد نظر در ضوابط ساخت و ساز با رويکرد معماري ايراني- اسلامي خبر داد.

موضوع معماري و البته معماري ايراني-اسلامي ساليان متمادي بر روي آن بحث شده و در سياست‌هاي مقام معظم رهبري و رياست‌جمهوري نيز بر آن تاکيد فراوان شده است. به همين دليل به سراغ محمدسعيد ايزدي معاون معماري و شهرسازي رفتيم تا مجموعه اقدامات آن معاونت را که مستقيما در سياستگذاري کلان معماري کشور نقش دارد، جويا شويم.

به گفته ايزدي، معماري ايراني و معماري ايراني- اسلامي، ساليان متمادي با انطباقي که بر بوم، اقليم، فرهنگ، محيط‌زيست و حتي فرهنگ مردم ايران‌زمين داشت، نيازهاي مختلف مردم را پاسخگو بود. نيازهايي که در مواقع بحران نيز مي‌توانست چاره‌اي براي حل بحران‌هاي طبيعي باشد.

محمدسعيد ايزدي معاون معماري و شهرسازي وزارت راه و شهرسازي در بيان مجموعه سياستگذاري ها و اقدامات آن معاونت را در رابطه با تحقق معماري ايراني- اسلامي به خبرنگار پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي، گفت: موضوع معماري ايراني - اسلامي موضوع مهمي است که ما در حوزه معاونت تلاش مي‌کنيم ضمن ارايه تعاريف روشن از آن، به برنامه‌هاي جامعي دست يابيم. در همين راستا نيز در شوراي‌عالي شهرسازي و معماري ايران در اين رابطه مصوبه‌اي داشتيم.

معاون معماري و شهرسازي با اشاره به اين مطلب که موضوع معماري ايراني- اسلامي در طول دو دهه گذشته، تکرار شده و در سياست‌هاي ابلاغي مقام‌معظم رهبري نيز بر آن تاکيد شده است، به تاکيد شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي بر اين موضوع اشاره کرد و افزود: اهميت اين موضوع به اندازه‌اي است که در شوراي‌عالي شهرسازي و معماري ايران در اين رابطه مصوبه‌اي اعلام شد. همچنين در قانون و همچنين مصوبات نظام مهندسي، بندي به اين موضوع اختصاص يافته است. در عين حال در بسياري از قوانين و دستورالعمل‌ها تاکيد ويژه بر تحقق معماري ايراني- اسلامي است که نشان از اهميت موضوع در بين تصميم‌گيران دارد.

وي با يادآوري اين مطلب که به دليل اهميت موضوع معماري ايراني-اسلامي اين سياست، هيچگاه تبديل به يک دستورالعمل روشن که بتواند مفهوم فوق را تبيين و تفهيم کند، نشد، گفت: به همين دليل ما در شوراي عالي شهرسازي ومعماري ايران تلاش کرديم تا در وهله نخست، براي روشن کردن اين مفهوم به عنوان سياستي در جهت ارتقاي هويت در نظام شهرسازي کشور، مستنداتي تهيه کنيم.

ايزدي افزود: در همين راستا نيز با همکاري شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي و شوراي فرهنگ عمومي، ذيل شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي، سال گذشته توانستيم مصوبه‌اي را اخذ کنيم که هنوز ابلاغ نشده و مصوبه مناسبي است که به نوعي دستگاه‌هاي مختلف را اعم از شوراي‌عالي شهرسازي ومعماري و همچنين، شوراي عالي انقلاب فرهنگي را موظف به ترغيب، تشويق، ترويج و تبليغ اين انديشه در سطوح مختلف مي‌کند.

معاون وزير راه و شهرسازي تصريح کرد: شوراي فرهنگ عمومي که با دستگاه‌هاي مختلفي همچون رسانه ملي و ساير حوزه‌هاي فرهنگي همچون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و همچنين ساير دستگاه‌ها مرتبط است و مي‌تواند اطلاع رساني و تشريح مناسبي نسبت به اين موضوع در سطح جامعه داشته باشد از جمله ارکاني است که در اين زمينه خدمات مناسبي مي‌تواند ارايه دهد.

اين مقام مسئول اعلام کرد: تلاش ما در شوراي‌عالي شهرسازي و معماري ايران همواره بر پايه مطالعات بود و طرح‌هاي مطالعاتي نيز براي ترويج اين موضوع داشتيم. اولين گام ما در راستاي حفاظت از آنچه بوده که داريم که متاسفانه کمتر مورد توجه قرار مي‌گيرد. در همين راستا نيز سند رويکردهاي اصلي حفاظت و احياي محدوده‌هاي تاريخي- فرهنگي را با همکاري سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري و با مشارکت شرکت بازآفريني‌شهري تهيه و در جلسه شوراي‌عالي شهرسازي و معماري ايران به تصويب رسانديم.

ايزدي با تاکيد بر اين مطلب که ثروت‌هاي بي‌نظيري مبتني بر مفهوم معماري ايراني- اسلامي در شهرهاي ايران وجود دارد که کمتر به آن توجه مي‌کنيم و متاسفانه در طول دو تا سه دهه اخير به شدت مورد تخريب قرار گرفته است، اعلام کرد: يکي از وجوه اصلي شوراي‌عالي شهرسازي و معماري ايران و دبيرخانه شورا تمرکز بر موضوع حفاظت از محدوده‌ها و آثار فرهنگي- تاريخي است که تجلي مفهوم فرهنگ ايراني و فرهنگ ايراني- اسلامي است.

معاون وزير راه و شهرسازي از ديگر اقدامات وزارت راه و شهرسازي را در راستاي تحقق معماري ايراني- اسلامي مستندسازي در اين عرصه عنوان کرد و گفت: خريداري ساختمان‌هاي ارزشمند که بزرگترين آن کارخانه ريسباف است و ساير آثاري که در سراسر کشور خريداري شدند و در حال حاضر با همکاري سازمان ميراث فرهنگي مورد حفاظت قرار گرفته‌اند از ديگر اقدامات وزارتخانه است. همچنين در هفته‌هاي گذشته، خانه تاريخي ارزشمندي که در کرمان خريداري شده بود افتتاح و تبديل به خانه گفتمان شهر، شد. پيگيري اين موضوعات براي رسيدن به هدف معماري ايراني- اسلامي انجام شد.

ايزدي اعلام کرد: جدا از موضوع حفاظت که به عنوان اولين اقدام کليدي در بحث ترويج فرهنگ و سياست اعتلاي معماري ايراني- اسلامي است ما مستنداتي را آماده کرديم تا کمک به اين هدف کند که از جمله آنها مي‌توان به تجديدنظر در ضوابط ساخت و ساز، معرفي ساختمان هاي شاخص و شيوه نگهداري از آنها و همچنين دستورالعمل هاي ويژه در خصوص ساختمان‌هاي با اهميت اشاره کرد.

ايزدي همچنين از تشکيل شوراي اعتلاي معماري خبر داد و اعلام کرد که اين شورا در ذيل کميته‌هاي شوراي‌عالي مي‌تواند اهداف وزارتخانه را در موضوع معماري محقق کند.

متن مصوبه و سند ملي معماري و شهرسازي ايراني- اسلامي که در جلسه ۷۹۱ مورخ ۱۳۹۵.۱۱.۵ شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي به با امضاي دکتر حسن روحاني رئيس‌جمهور تصويب شد به شرح زير است. همچنين اين نامه براي رئيس شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي به شوراي‌عالي شهرسازي و معماري ايران وزارت راه و شهرسازي، دبيرخانه شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، بنياد مسکن انقلاب اسلامي، ستاد کل نيروهاي مسلح، سازمان پدافند غيرعامل، سازمان ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي، وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، وزارت آموزش و پرورش، قوه قضائيه و وزارت کشور ارسال شد:

مقدمه

در راستاي بازيابي، احياء و تقويت هويت ايراني- اسلامي در شهر و معماري معاصر، متناسب با شأن و جايگاه آن در فرهنگ و تمدن اسلام و ايران و با هدف ايجاد زمينه تحقق شهر و معماري متعادل در وجوه و مراتب مختلف، ارتقاء کيفيت فضايي شهر و معماري به مثابه عامل زمينه ساز ارتقاء کيفيت زندگي شهروندان، تحقق شهر و معماري هويتمند، قانونمند نمودن به کارگيري مباني انديشه ايراني- اسلامي و توجه به کيفيت در شهر و معماري و حفاظت از بناها و بافت هاي تاريخي- فرهنگي، به مثابه نشانه هاي اصيل معماري و شهرسازي ايراني - اسلامي، «سند ملي معماري و شهرسازي ايراني- اسلامي» به شرح زير به تصويب مي رسد. تحقق اهداف اين سند با عنايت به ماهيت فرهنگي شهر و معماري، مستلزم برنامه ريزي بلندمدت به منظور حذف عوامل مخل و ايجاد زمينه هاي مساعد فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و عزمي فراگير در تمام ارکان موثر بر شهر و معماري معاصر است.

فصل اول- سياست‌ها

۱. تدوين و تصويب و رعايت سبک معماري و شهرسازي ايراني- اسلامي بر مبناي ميراث معنوي مشترک ايران اسلامي و با استفاده از فنون و مهارت ها و شيوه هاي پديدآمده در ادوار تاريخ ايران و پاسخگوي نيازها و مقتضيات عصر حاضر در راستاي الگوي اسلامي ايراني پيشرفت

تبصره: شوراي عالي شهرسازي و معماري موظف است پيشنهاد مربوط به اين بند را ظرف مدت ۶ ماه براي تصويب در شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارايه نمايد.

۲. نهادينه سازي و توسعه روابط و تعاملات خانه، مسجد، مدرسه، محله و مراکز فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي با مرکزيت مسجد

۳. ايجاد کرسي هاي نظريه پردازي و قطب ها و مراکز علمي، عملي و پژوهشي جامع، ارتقاي سطح دانش و توانمندي هاي فني، اصلاح و بازنگري در محتوا، رشته ها، گرايش ها و شيوه هاي آموزشي در حوزه معماري و شهرسازي ايراني- اسلامي

۴. توجه و اهميت به پدافند غيرعامل و آمادگي در حوادث غيرمترقبه و پيشگيري از وقوع جرم و اصلاح فضاهاي ناامن شهري در معماري و شهرسازي ايراني- اسلامي

۵. حفاظت و احياي بناها و بافت هاي تاريخي شهري و روستايي به عنوان مهم ترين مصاديق و الگوهاي هويت بخش معماري و شهرسازي ايراني- اسلامي

۶. ارتقاء کيفيت شاخص هاي عدالت در مسکن و شهرسازي و تامين آن براي اقشار گوناگون اجتماع و رصد دائمي آن در معماري و شهرسازي ايراني- اسلامي

۷. مديريت فضاي زيست شهري و روستايي در جهت زيباسازي و تامين نشاط در زندگي شهري و روستايي ضمن پرهيز از تجمل گرايي و اشرافي گري و سبک زندگي غيراسلامي در معماري و شهرسازي ايراني- اسلامي

۸. ارتقاء بينش و افزايش آگاهي هاي عمومي در خصوص ويژگي ها، اصول و ارزش هاي شهر و روستا و معماري ايراني- اسلامي و اهميت آن در ارتقاء کيفيت زندگي معاصر

۹. بازنگري سياست ها، قوانين، برنامه ها، آيين نامه ها، ضوابط و الگوهاي معماري و شهرسازي و متناسب سازي آنها مبتني بر (مباني انديشه ايراني- اسلامي در معماري و شهرسازي معاصر) هويت تاريخي، فرهنگي و طبيعي

۱۰. ايجاد زمينه‌هاي قانوني و اجتماعي بر اساس تقدم مصالح اجتماعي بر منافع فردي و جلوگيري از سوداگري‌هاي غيرقانوني در عرصه معماري و شهرسازي

۱۱. ترغيب، گسترش و حمايت از نهادها و تشکل هاي علمي، فرهنگي، اجتماعي و مردمي و فراهم کردن زمينه هاي نظارت همگاني و مطالبات مردمي در ارتقاء شهرسازي و کيفيت محيط شهري و روستايي

۱۲. تدوين و تصويب پيوست فرهنگي طرح جامع شهرها

فصل دوم- سياستگذاري، نظارت و اجرا

۱. سياستگذاري و نظارت کلان در حوزه معماري و شهرسازي ايراني- اسلامي به عهده شوراي انقلاب فرهنگي است.

۲. سياستگذاري اجرايي و ايجاد نظام مديريت اجرايي و عملياتي کردن سياست هاي اين سند در راستاي ايجاد سبک و الگوي معماري و شهرسازي جمهوري اسلامي با همکاري و هماهنگي وزارت راه و شهرسازي به عهده شوراي عالي شهرسازي و معماري است.

تبصره: شوراي‌عالي شهرسازي و معماري موظف است هر ۶ ماه يکبار گزارش اجراي اين سند را به شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي ارايه دهد.

۳. تعيين وظايف هريک از دستگاه ها و نهادها به منظور تحقق راهبردها و انجام اقدامات و همچنين اولويت بندي اقدامات و تعيين ساز و کار هماهنگي ميان دستگاه ها با تصويب شوراي عالي شهرسازي و معماري انجام خواهد شد.

۴. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران موظف‌اند با تدوين و اجراي سياست‌هاي رسانه‌اي نسبت به ارتقاء بينش و افزايش آگاهي‌هاي عمومي در خصوص ويژگي‌ها، اصول و ارزش‌هاي معماري ايراني- اسلامي و اهميت آن در ارتقاء کيفيت زندگي از طريق رسانه هاي جمعي به ويژه رسانه‌هاي تصويري اقدام و همچنين جشنواره معماري و شهرسازي ايراني- اسلامي و اعطاء جايزه جهاني معماري و شهرسازي ايراني- اسلامي را با همکاري شوراي‌عالي شهرسازي و معماري برگزار نمايند.

سند ملي معماري و شهرسازي ايراني- اسلامي مشتمل بر يک مقدمه، دو فصل و دو تبصره در جلسه ۷۹۱ مورخ ۱۳۹۵.۱۱.۵ شوراي عالي انقلاب فرهنگي به تصويب رسيد.

منبع: پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي

 


1397/3/21


مادر
گاهي اگر مي بينيم جاده زندگي، صاف و هموار شده است، بدانيم دعاي مادر، چقدر راهگشا است روزهاي ما اگر به جايي برسند، همه از برکت دست به دعا برداشتن کسي است که ادب، روبه رويش زانو زده است
نت

E-report

گزارشهاي الکترونيکي مهندسان ناظر

ارسال با موبايل به شهرداري ها

مشاهده صفحات عمومي آزاد است

بدون نياز به شناسه و کلمه عبور

 صفحات اختصاصي نيازمند شناسه و کلمه عبور است

حرکت با موس قابل توقف مي باشد

کليک بر عناوين خبري و کلمات زير خط دار ،موجب مشاهده مشروح مطلب است


 • مهندسان طبق تبصره 7 مي بايست، گزارشهاي نظارتي خود را به مرجع صدور پروانه تحويل نمايند

 • در برخي مواقع ضروري است به اداره کار هم گزارش نمايند


ناظران بستر الکترونيکي اين مهم را فراهم کرده است

(داراي تاييديه از مراجع ذيصلاح)

اتمام زمان اجراي آزمايشي در منطقه پايلوت

 

اجراي رسمي از بهمن 88

  با ما در ارتباط باشيد

نظرات شما

اهميت زيادي در ناظران دارد

 

 پياده سازي سيستم در شهرداري ها و نظامات مهندسي

کمتر از 3 هفته

بدون نياز به امکانات خاص کامپيوتري

توانمند سازي دستگاه هاي نظارتي

اصول فني و حقوقي گزارش نويسي

مديريت محتواي ساخت


 

حرکت با موس قابل توقف مي باشد

کليک بر عناوين خبري و کلمات زير خط دار ،موجب مشاهده مشروح مطلب است


انتشار مطالب و اخبار مختلف از سايت هاي داخلي و خارجي صرفاً جهت افزايش اطلاعات کاربران از فضاي گسترده نت مي باشد و لزوما" به معني تاييد مطالب منتشره نمي باشد.


بايد بررسي شود چرا سامانه الکترونيکي انتخابات نظام مهندسي تاکنون اجرايي نشده‌استنياز است مهندسان به‌صورت جدي وارد انتخابات شوند و به کساني رأي دهند که داراي برنامه انتخاباتي با جزييات هستندهيچگونه پرداخت غيرقانوني و خارج از روالي به رئيس، اعضاي هيئت رئيسه، هيئت مديره، مديران و کارکنان سازمان صورت نگرفته و بر اساس مصوبات ارکان بالادستي بوده استدرواقع اگر يک مهندس به خوبي نظارت نکند و ساختمان بي‌کيفيتي را تحويل دهد، در همان سطحي قرار مي گيرد که يک مهندس ديگري، ساختمان ها را با دقت بالا و وسواس نظارت مي کند. در چنين شرايطي به طور قطع ارتقاي کيفيت مهندسي نمي‌تواند اتفاق بيفتدبلاتکليفي دستوالعمل ناظر انتخابي در شهرداريتقليل تخلف 7ميلياردي درحد کارکنان سازمان، فرافکني استهزينه هاي جديد، پيامد سياست هاي اشتباه ديروزشهرداري‌ها کمتر به مسائل اجتماعي شهر پرداختندهفت ميليارد به حساب سازمان بازگشتتجربه جهاني نشان داده که دولتها سازنده خوبي نيستند؛ اوج سياست پروژه محوري در قالب مسکن مهر انجام شد که بعد از ۱۱ سال هنوز به اتمام نرسيده استضروري است مسئوليت مديريت بحران شهر تهران را دستگاهي بالاتر از شهرداري بر عهده بگيرد218 هزار حکم تخريب که قابل اجرا نيستسازمان نظام‌مهندسي استان‌ها مجاز به اخذ حق‌الزحمه خدمات مهندسي با توزيع کار بين مهندسان نيستدو بحران جدي در شهرداري ...شيوه‌نامه بر اساس تبصره ۳ الحاقي ماده ۵۲ آيين‌نامه اجرايي قانون (اصلاحي ۱۳۹۴) توسط وزير راه و شهرسازي ابلاغ گرديدآسيب‌هاي دلال‌بازي در انتخاب ناظر ...مهندسان حقيقي همانند مهدسان حقوقي امکان انتخاب يک کار به صورت اختياري داشته باشندسيستم ارجاع نظارت کار معيوب استسازمان نظام‌مهندسي دوره هفتم درگير کاهش درآمدها و صرف غير کارشناسانه منابع، عدم توجه به مقوله استارت آپ‌ها، احيا و تاسيس شرکت‌هاي نوآور و دانش‌بنيان استاعمال شيوه‌نامه جديد در ارجاع کار به مهندسان ناظر الزامي استجزئيات بازگشايي مسير موقت جديد ارجاع نظارت در تهرانانتخابات هيات‌مديره‌هاي استاني عيار مناسبي براي سنجش ميزان مشروعيت اين سازمان و مديران منتخب نزد جامعه مهندسي کشور به‌حساب مي‌آيداگر مي خواهيد بنيان نظام مهندسي را مستحکم کنيد، بگوييد هر بنگاه مهندسي که مي خواهد فعاليت کند، در هيئت مديره آن بايد حتما يک نفر داراي پروانه صلاحيت از سازمان نظام مهندسي باشدمعاون وزير راه و شهرسازي با انتقاد از مواضع رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان ...دردسرهاي يکپارچه‌سازي نظام فني‌و اجراييموضوع ارجاع ناظر در کندبودن صدور پروانه دخيل استوزير راه و شهرسازي فساد در بخش مهندسي را ناشي از لوث مسووليت‌ها در زمينه مديريت شهري دانستاشتغال پايدار مهندسان درحد حرف باقي ماندبه هيچ عنوان از موضع خود در اصلاح نظام مهندسي کوتاه نخواهيم آمدتا قبل از تصويب قانون نظام معماري و ساختماني در تاريخ 1/3/1352، هر حرفه مند مهندسي ساختمان، بدون نياز به دارا بودن پروان? اشتغال به کار حرفه اي يا عضويّت درچنان سازماني حسب مورد، خدمات خواسته شده از طرف متقاضيان را ارائه مي داد و ...نظارت شوراي مرکزي بر انتخابات به تعارض منافع مي‌انجامداداره شهر با درآمدهاي پايدار و تخطئه درآمدهاي ناپايدار ساختماني، يک شعار انتخاباتي با تاريخ مصرف مبارزات انتخاباتي است و بر اساس تجارب انتخابات پيشين، پس از انتخابات به سرعت فراموش مي شودشعبه ۴۵ ديوان عدالت اداري شکايت حسن قربانخاني، رئيس سابق سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران در خصوص ابطال تصميم وزير راه و شهرسازي درباره تعليق پروانه اشتغال به مهندسي وي را قانوني ندانست و آن را رد کردبازرساني که قرار است بر عملکرد هيات‌مديره نظارت کنند توسط خود ايشان گزينش مي‌شوندطرح بازآفريني شهري بدون حل کردن مسئله فقر ساکنان محلات فرسوده، تنها آرايش ظاهري يک محله استاهداف برنامه ملي بازآفريني شهريبرگزاري انتخابات، يکي از مهم ترين اقدامات در راستاي گزينش نمايندگان و مديراني شايسته و کاردان با پشتوانه مردمي استگردش مالي سازمان هاي نظام مهندسي ساختمان در سراسر کشور يکهزار و ۵۰۰ ميليارد تومانعمده دلواپسي اين است که تغييرات وزير راه‌ و شهرسازي سبب تضعيف جايگاه سازمان نظام‌مهندسي مي‌شودبايد تا جلسه آتي شوراي مرکزي نظام‌مهندسي ساختمان کشور منتظر ماند و ديد که اين دستور کار جلسه و تهديد به استعفاي اين عضو شورا و شفاف‌سازي رياست سازمان تا چه حد جدي است     

 

    

    • شايعاتي مبني بر اختلال ناظران مطرح شده که صحت ندارد و در مراجع قضايي تحت پيگيري است
    • گزارش مشروح پس از قطعي شدن به استحضار خواهد رسيد

     دزدي افکار= عقيم شدن فکر

     آمار ماهانه: بازدید این صفحه: 24079 مرتبه نمایش این صفحه: 24768 مرتبه
     logo-samandehi